książki dla biegaczy
8 książek, które warto przeczytać będąc biegaczem

polecane

8 książek, które warto przeczytać będąc biegaczem

Redakcja
15 października, 2019
Poradniki

Książki są doskonałym źródłem fachowej wiedzy. Taka mądrość jest potrzebna osobom, które są głodne sportowych sukcesów, ale jednocześnie stawiają na zrównoważony trening, odpowiednią regenerację czy zbilansowaną dietę. Przygotowaliśmy listę obowiązkowych książek, które warto przeczytać, aby cieszyć się aktywnością fizyczną przez długie lata.

książki dla biegaczy

Na początku sportowej przygody, praktycznie niezależnie od uprawianej dyscypliny, wszystko sprawia niesamowitą radość. W przypadku biegania, pierwszy kilometr pokonany w całości napawa ogromną dumą, która napędza kolejne marzenia. Stawiamy przed sobą coraz to bardziej ambitne cele, do których dążymy każdego dnia. Niczym niezmącone pragnienie sięgania po kolejne kilometry staje się rytuałem. Czymś, co stawiamy na pierwszym miejscu. Poświęcamy coraz to więcej czasu na trenowanie. Zwiększamy ilość spożywanego jedzenia, aby pokryć utracone kalorie. Zdarza się, że zaniedbujemy regenerację, rozciąganie przed lub po treningu, ale także to, aby nie biegać mocno dzień po dniu. Tym samym ryzyko doznania kontuzji czy urazu jest większe. Statystyki mówią o tym, że ponad połowa biegaczy w ciągu ostatnich 12 miesięcy musiała przerwać uprawianie aktywności fizycznej z powodu przetrenowania, które stało się zalążkiem do wspomnianych urazów.

Nie ma nic złego w tym, aby trenować mocno, jeść duże posiłki, które będą odpowiednio zbilansowane oraz, aby sporo czasu przeznaczać na regenerację. Najważniejsze, aby robić to z głową. Ta zasada świetnie odnajduje się na wielu płaszczyznach naszego życia. Przeginając w jakiejś sprawie możemy doznać niemiłych konsekwencji, które występować będą jeszcze przez długi okres czasu od konkretnego zdarzenia.

Czytanie książek jest istotne z prostych powodów. Uzyskana w ten sposób wiedza może pomóc trenować latami bez uszczerbku na zdrowiu. Wystarczy sięgać po sprawdzone i rzetelne publikacje, za którymi stoją fachowcy w swoich dziedzinach. Niekiedy szybko rozwijające się dziedziny takie jak np. dietetyka sportowa wymuszają regularne odświeżanie wiedzy co kilka lat. Wspomniana dziedzina nie jest jedyną, w której w ostatnim czasie na świat wyszły nowe, interesujące fakty, bowiem w najnowszej książce pt. „Nowoczesny Trening Funkcjonalny” Michael Boyle udowadnia, że trening na najwyższym poziomie z minimalnym ryzykiem kontuzji jest możliwy. Takich przykładów można wymieniać bez końca. Poniżej znajdują się książki, które z różnych powodów warto przeczytać i regularnie wracać do zawartej w nich wiedzy:

Nowoczesny Trening Funkcjonalny

Michael Boyle, „Nowoczesny Trening Funkcjonalny. Trenuj Efektywniej i Zmniejsz Ryzyko Kontuzji” – książka, która w przejrzysty sposób objaśnia nowe trendy w podejściu do tematu siły i kondycji. Autor wyjaśnia, jak powinien wyglądać prawidłowo wykonany trening funkcjonalny, jak skutecznie ćwiczyć, aby rozwijać swoje możliwości, unikając jednocześnie kontuzji. W książce dużą uwagę przywiązano na to, aby pokazać dlaczego warto odejść od klasycznego podnoszenia ciężarów i sztang oraz ćwiczeń na maszynach, które izolują ruchy. Co ważne, nie pominięto w niej dawki wiedzy dla osób całkowicie początkujących, która pomoże ułożyć odpowiedni plan treningowy oraz zdobyć praktyczną wiedzę o konkretnych ćwiczeniach. Ponadto zawarte w niej najnowsze odkrycia ze świata treningu sportowego przydadzą się także zawodnikom bardziej doświadczonym, u których często występują kontuzje lub urazy. Książka kosztuje 79,90 zł.

Ruch Naturalny książka dla biegaczy

Erwan Le Corre, „Ruch Naturalny w Praktyce” – trwa epoka bezruchu, w której większość ludzi świetnie się odnajduje. Ulegamy presji otoczenia, społecznym konwenansom oraz rozrywkom oferowanym przez technologię, które sprawiają, że zapominamy o aktywności fizycznej. Uciekamy od wszelkich form ruchu – biegania, spacerów, chodzenia – wymieniając je na choroby cywilizacyjne i kiepskie samopoczucie. W życiu na stałe zagościł ból – pleców, kręgosłupa, ramion czy oczu. Jak to zmienić? Pierwszym krokiem jest przeczytanie tej książki, bowiem uświadamia ona jak wiele ograniczeń napotykamy w życiu. Ciągle siedzimy, przebywamy w ciasnych pomieszczeniach, unikamy wszelkiej aktywności fizycznej i natury. Może to zabrzmi dziwnie, ale unikamy prawdziwego życia. Autor udziela szczegółowych instrukcji dotyczących przeróżnych pozycji – leżenie, czołganie, przysiady, skakanie, wspinanie, wiszenie, które zwiększą mobilność oraz siłę. W ten sposób wyzbędziemy się bólu z naszego życia! Książka kosztuje 119,99 zł.

Programowanie Treningu Siłowego

Mark Rippetoe, „Programowanie Treningu Siłowego” – w książce znajdziemy odpowiedzi na najpopularniejsze pytania dotyczące m.in. jak ułożyć skuteczny plan treningowy i dopasować go do potrzeb i możliwości konkretnych osób?; Jak różnicować plan w zależności od płci, wieku i stopnia zaawansowania?; Jak powinien wyglądać trening po dłuższej przerwie spowodowanej chorobą lub kontuzją?; Jak zmienić trening, aby przełamać trwający od dłuższego czasu brak postępów?; Jak dopasować ćwiczenia siłowe do różnych dyscyplin sportu? Największą zaletą tej książki jest część praktyczna dotycząca układania programów treningowych. Książka kosztuje 79,90 zł.

Dietetyka Sportowa

Justyna Mizera, Krzysztof Mizera, „Dietetyka Sportowa. Co Jeść, By Trenować Efektywnie” – człowiek, samochód, pociąg, samolot – co wspólnego ze sobą mają wszystkie te „maszyny”? Otóż napędza je energia, którą należy w odpowiedni sposób dostarczyć do pracującego silnika. Kontynuując metaforę, najlepszym przykładem jest samochód, który wymaga regularnego tankowania po przejechaniu określonej liczby kilometrów. Jeśli nie zatankujemy, nie przejedziemy ani jednego kilometra. Kwestią poboczną jest to, że paliwo nie jest jedynym płynem jaki należy dostarczyć, bo potrzebne będą także olej, płyn chłodniczy i inne. Jaki to ma związek z człowiekiem? Żywienie odgrywa kluczową rolę niemal na każdym poziomie zaawansowania osoby podejmującej aktywność fizyczną, niezależnie od jej wieku. Ze sportowego punktu widzenia – możemy być młodzi, wysportowani, świetnie uwarunkowani genetycznie, ale diety nie oszukamy. Książka dostarcza najnowsze informacje dotyczące węglowodanów, białek, tłuszczów, płynów oraz suplementów. Autorzy książki od 2008 roku pomagają w przygotowaniach olimpijczykom, ponad 30 medalistom mistrzostw świata i Europy, a także osobom amatorsko uprawiającym sport, dzieciom i osobom otyłym. Przez te lata skomponowali ponad 1000 unikalnych diet. Książka kosztuje 44,90 zł.

Scott Jurek Jedz i Biegaj

Scott Jurek, „Jedz i Biegaj. Niezwykła Podróż do Świata Ultramaratonów i Zdrowego Odżywiania” – nazwisko autora książki już od dwóch dekad elektryzuje. Jest jedną z najważniejszych postaci i gwiazd biegów ultramaratońskich. W tej książce Scott Jurek szczerze opowiada o swoim życiu weganina i o karierze sportowca. Jeśli chcesz poznać historię, która obala stereotypowe poglądy na temat tego, co powinien jeść sportowiec, myślący o dobrych wynikach, sięgnij po tą książkę. Lektura, która uświadamia, że ludzka wola potrafi być niebywale silna i nieugięta nawet pod ciężarem setek przeszkód napotkanych na drodze do celu. Po przeczytaniu tej książki zaczniesz lepiej się odżywiać oraz trenować nawet wtedy, gdy nie masz ochoty czy pozytywnego nastawienia. Scott Jurek jednocześnie elektryzuje i przyciąga swoją osobą. Absolutnie każdy biegacz powinien przynajmniej raz w życiu ją przeczytać. Książka kosztuje 34,90 zł.

Scott Jurek Północ

Scott Jurek, „Północ. Jak Odnalazłem Siebie na Szlaku Appalachów” – w odróżnieniu od poprzedniej książki, ta pozycja jest dziennikiem opisującym każdy dzień z wyprawy po rekord prędkości na Szlaku Appalachów. Szlak ten to 3523 kilometry morderczej, górskiej trasy we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Na stronach tej książki zapisana została niezwykła historia, która dotyczy nie tylko głównego bohatera, ale też jego żony – Jenny Jurek. Ta silna kobieta nie tylko stawia czoła trudnościom, ale także zajmuje się całym zapleczem, znosi humory sportowca i dba o środek transportu jakim jest specjalnie przygotowany samochód. Niebywałe jak daleko może zajść każdy z nas, gdy będzie wierzyć we własne możliwości i otrzyma wsparcie od najbliższych osób. Fantastyczna książka nie tylko dla biegaczy. Jej koszt to 42,90 zł.

Ultramaratończyk Karnazes

Dean Karnazes, „Ultramaratończyk. Poza Granicami Wytrzymałości” – autobiografia biegacza, który potrafi przebiec 560 km w trzy dni bez przerwy, bez snu. Typowemu miłośnikowi dyscypliny sportowej jaką jest bieganie od razu rzuci się w oczy taki wyczyn. Jak można przebiec 560 kilometrów bez snu? Dean Karnazes to potrafi. Czytając jego dokonania można odnieść wrażenie, że dystans maratonu to dla niego dopiero rozgrzewka i wstęp do prawdziwego biegania. Zrealizował kilka przepięknych i zarazem przerażających projektów na morderczych dystansach. Zabiera się za najdłuższe biegi – 160 km i więcej. Na pustyni, w górach, na biegunie. Dean szczegółowo opisuje swoją walkę z bólem i zwątpieniem, wspomina kryzysy i halucynacje. Robi to barwnie i wiarygodnie. Momentami jest zabawny, chwilę później wzniosły, bywa że wzrusza. Świetna pozycja dla osób poszukujących dreszczyku emocji. Książka kosztuje 39,90 zł.

Szybkość po 50-tce

Joe Friel, „Szybkość i Siła Po 50-tce. Jak Intensywnie Trenować nie Przejmując się Wiekiem” – książka uczy tego, że każdy moment życia jest właściwy, aby spełniać marzenia. Nawet te z pozoru niemożliwe do zrealizowania! Na stronach tej książki zamieszczono cenne wskazówki dotyczące treningu o dużej intensywności, siłowego i ogólnorozwojowego. Ponadto ujęte są tutaj porady dotyczące odpowiedniej regeneracji oraz odżywiania. Kopalnia wiedzy dla osób po 50-tym roku życia, które chcą jeszcze przez długie lata cieszyć się z uprawiania sportów. Książka w przystępny sposób wyjaśnia jak trenować, na co wracać uwagę, jak korygować trening względem wieku, jak pozbyć się tkani tłuszczowej oraz jak osiągać postępy mimo upływających lat. Książka kosztuje 42,90 zł.

Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Galaktyka

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Altra Olympus 5. Buty do trailu, które mnie zaskoczyły

Dawno tak nie zaskoczyły mnie buty do biegania. Wstęp napisałem zaraz po pierwszym treningu w Altra Olympus 5. Po powrocie do domu musiałem odszukać wcześniejszą ich wersję – Olympus 4 i ostatnio recenzowane Altra Mont Blanc. Co mogę powiedzieć o tegorocznej odsłonie butów Olympus? Poniżej mój obszerny test. (więcej…)