Fitbit Blaze – sportowy smartwatch od Fitbit – recenzja

polecane

Fitbit Blaze – sportowy smartwatch od Fitbit – recenzja

Kamil Nowak
24 maja, 2016
Recenzje

Poznajcie Fitbit Blaze czyli smartwatch, który zdecydowanie wykracza poza pewne kanony. Fitbit Blaze nie tylko policzy nasze kroki, spalone kalorie, tętno, dystans, liczbę pięter na które weszliśmy, ale wskaże idealną drogę do lepszej jakości życia. Jest to interesujący smartwatch, a o wszystkich jego plusach i minusach dowiesz się z naszego testu. Czym tak czaruje Fitbit? 

Fitbit Blaze test

Jeśli ktoś lubi gadżety, to na pewno korzysta z przynajmniej jednego urządzenia, które nosi się na nadgarstku. Często jest to opaska fitness, różnego rodzaju zegarki np. sportowe, których używa się do monitorowania aktywności fizycznej jak bieganie, lub ma w użyciu smartwatch. Tym ostatnim jest najnowszy produkt marki Fitbit czyli Blaze. Został on zaprojektowany, aby zliczać i gromadzić dane związane z naszym ruchem oraz przedstawiać je nam za pomocą niezwykle intuicyjnego menu. Przedstawiamy Wam wnikliwy test tego urządzenia.

Wygląd i jakość materiałów

Fitbit Blaze recenzja

We wszystkich poprzednich recenzjach, które pojawiły się na naszych łamach, praktycznie nigdzie nie poruszyliśmy kwestii opakowania produktu. W ujęciu zabezpieczenia sprzętu w transporcie, jak również jego funkcjonalności. Wydawać by się mogło, że opakowanie to tylko coś, w czym przychodzi produkt i zaraz je wyrzucamy. I tutaj Fitbit nas zaskoczył. Wszystkie przegrody, w których znajdują się akcesoria oraz zegarek są niezwykle starannie przygotowane. Każda rzecz jest osobno zapakowana w pudełeczko i zaklejona firmową taśmą z logo producenta. Bardzo przyjemnie się coś takiego otwiera i wiadomo od razu, gdzie co jest. Mało tego, opakowanie jest z klapką magnetyczną, więc gdybyśmy nie używali jakiegoś dodatku, możemy śmiało go tam umieścić i bezpiecznie zamknąć.

Fitbit Blaze

Zegarek został przyzwoicie zaprojektowany, może nie powala wyglądem, ale jest funkcjonalny. Bardzo przyjemny w dotyku jest podstawowy pasek wykonany z miękkiej i elastycznej gumy. Świetnie trzyma się nadgarstka i nie obciera. Wyświetlacz jest o odpowiedniej wielkości, a wszystkie umieszczone na nim informacje jesteśmy w stanie szybko odczytać.

Fitbit Blaze pasek

Do ładowania baterii będziemy potrzebować specjalnego kabla, który zakończony jest swego rodzaju konsolą, w którą wkładamy Blaze (bez paska). Czas ładowania baterii oscyluje w granicach 1,5 godziny, a jej żywotność to 5 dni.

Fitbit Blaze ładowarka

Fitbit Blaze posiada wbudowaną pamięć wewnętrzną, która pozwala przechowywać dane dotyczące ruchu z ostatnich 7 dni (minuta po minucie) i codziennych podsumowań z 30 dni. Blaze zapamięta również poziom naszego tętna w odstępach 1-sekundowych w trakcie ćwiczeń i 5-sekundowych przez resztę czasu.

Smartwatch ma klasę wodoszczelności 5 ATM – oznacza to, że jest odporny na pot, deszcz i zachlapania. Nie należy w nim jednak pływać. Jeśli korzystamy z dodatkowych pasków np. skórzanego, najlepiej jest, by ściągnąć zegarek nawet przed wejściem pod prysznic.

Najważniejsze funkcje Fitbit Blaze

Fitbit Blaze

Do głównych zadań Fitbit Blaze należy pomiar wszelkiej aktywności fizycznej. Jeśli zegarek będziemy nosić cały dzień, możemy uzyskać wiele danych dotyczących naszego zachowania w ciągu dnia. Blaze zmierzy wszystkie kroki, spalone kalorie, ilość pięter na które weszliśmy, minuty aktywności i pokonany dystans.

Fitbit Blaze opinie

Ten smartwatch nie posiada własnej anteny GPS. Konstruktorzy Fitbita opracowali jednak możliwość korzystania z zewnętrznej anteny np. tej, która zamontowana jest w telefonie komórkowym. Po zainstalowaniu aplikacji Fitbit App i sparowaniu z nią smartwatcha Blaze, będziemy mogli już dokładnie określać dystans, prędkość, jak również czas aktywności. Więcej o prezentowanych parametrach i trybie Multi-Sport, który umożliwia śledzenie danych np. w trakcie biegania czy jazdy na rowerze, opisaliśmy poniżej w sekcji „Bieganie z Fitbit Blaze”.

Fitbit Blaze czujnik tętna

Fitbit Blaze wyposażony jest w optyczny czujnik pomiaru tętna. To sprawia, że możemy monitorować jego poziom przez 24/7, co jest naprawdę wygodne, ponieważ uzyskujemy dostęp do całodniowego wykresu jego poziomu. Instalując aplikację Fitbit App na smartfona, mamy możliwość dokładnej analizy wielu parametrów związanych z tętnem. Nie tylko, jak kształtowało się w ciągu dnia, ale również podczas snu. Jeśli będziemy nosić zegarek regularnie, to dodatkowo otrzymamy informację o poziomie tętna, w jakim odpoczywa nasz organizm.

Zegarek i jego oprogramowanie świetnie się uzupełniają. Tutaj wszystko wydaje się być dogłębnie przemyślane, a parametry, które otrzymujemy są zaprezentowane w sposób niezwykle czytelny i logiczny. Nie jesteśmy zmuszani do przeskakiwania pomiędzy oknami i wykresami, ani nie mamy wrażenia zarzucenia nas ogromną ilością danych (choć jest ich naprawdę sporo), ale otrzymujemy niemalże doskonały przewodnik tego, jak nasze ciało reagowało w ciągu dnia.

Konfiguracja Fitbit Blaze (pierwsze uruchomienie)

Fitbit App

Konfiguracja jest dość intuicyjna i są dwie drogi jej przeprowadzenia. Pierwsza możliwość to podłączenie Fitbit Blaze za pomocą ładowarki do laptopa (komputera). Jednak w naszym przypadku laptop nie wykrywał tego urządzenia i nie było możliwości przeprowadzenia konfiguracji. Skorzystaliśmy z drugiej opcji i za pomocą telefonu oraz aplikacji Fitbit App przeprowadziliśmy cały proces już bez żadnych niespodziewanych komplikacji. Po zalogowaniu się do powyższej aplikacji wybraliśmy opcję dodania nowego sprzętu, zaznaczyliśmy, iż będzie to Blaze. Po kilku chwilach rozpoczęła się już aktualizacja softu w zegarku.

Fitbit App

Po przeprowadzeniu aktualizacji oprogramowania w Blaze, otrzymujemy informację, aby podłączyć zegarek do ładowania. Jako ciekawostkę podamy, że na co dzień, gdy bateria będzie już praktycznie rozładowana, otrzymamy e-mail z taką informacją i prośbą o natychmiastowe podłączenie Fitbita. Poziom naładowania baterii również można sprawdzić na ekranie Blaze.

Fitbit App

Na zakończenie procesu pierwszego uruchomienia urządzenia, otrzymujemy porady dotyczące tego, jak nosić prawidłowo Blaze oraz przypomina się użytkownikowi o braku anteny GPS i konieczności zabierania ze sobą smartfona na trening.

Fitbit App

Podczas tego etapu zauważyliśmy jedyny problem (w całej recenzji), który pojawił się w trakcie korzystania z oprogramowania Fitbit. Kwestia dotyczyła pierwszego uruchomienia sprzętu i przeprowadzenia aktualizacji wgranego softu przy użyciu podłączenia z laptopem. Być może była to wina starego oprogramowania Blaze zainstalowanego podczas jego produkcji, gdyż już po przeprowadzeniu aktualizacji, zegarek prawidłowo łączy się z laptopem.

Całodobowy pomiar aktywności

Fitbit Blaze test

Smartwatch Fitbit Blaze wyposażony jest w kilka ciekawych rozwiązań technicznych, które umożliwiają śledzenie aktywności użytkownika 24/7. W środku tego zegarka znajdziemy akcelerometr, wysokościomierz, żyroskop, optyczny czujnik tętna oraz SmartTrack (jeden z systemów Fitbit do rozpoznawania rodzaju ćwiczeń). A zatem Fitbit Blaze może określić dość precyzyjnie wiele parametrów związanych z naszym codziennym ruchem.

Fitbit App

Warto zaznaczyć na początku, że mnogość informacji zbieranych przez Fitbit Blaze jest powalająca, a ich zaprezentowanie jeszcze lepsze. Kolumny, w których znajdują się bieżące informacje są bardzo przejrzyste, a poruszanie się po menu przebiega intuicyjne. W pierwszej kolejności mamy możliwość zerknięcia na wszystkie parametry tj. liczbę kroków, aktualne tętno, dystans, spalone kalorie, ilość pięter, minuty aktywności, masę ciała, czas snu, ilość wody, którą wypiliśmy w ciągu dnia. Dane dotyczące masy ciała i ilości wypitej wody wprowadzamy ręcznie.

Fitbit App kroki

Z głównego okna możemy przejść już do poszczególnych sekcji. Powyżej znajduje się dokładny wykres kroków, na którym widzimy ich liczbę z danego dnia, porównanie tygodniowe, jak również podziałkę godzinową (po prawej). W trakcie pierwszej konfiguracji Fitbit Blaze możemy zaznaczyć poziom aktywności, do którego będziemy dążyć np. pokonanie 10000 kroków. Jeśli osiągniemy daną wartość w jakimś dniu, ten fakt zostanie odnotowany gwiazdką, nadto zegarek Blaze przez około 5 sekund będzie wibrować i wyświetlać komunikat, że cel został osiągnięty.

Fitbit App kalorie
Dla większości osób ustalenie dziennej liczby spalonych kalorii jest niesłychanie istotne. Wiązać się to może z prowadzeniem zaawansowanego treningu i potrzeby perfekcyjnego obliczania zapotrzebowania kalorycznego. Ponieważ Fitbit Blaze posiada optyczny czujnik tętna jest w stanie wyliczać dziennie zapotrzebowanie kaloryczne – w ujęciu całego dnia, a nie tylko w czasie treningu. Przecież siedząc w pracy przed laptopem również spalamy kalorie, bo musimy podtrzymać wszystkie funkcje życiowe itd. Wybierając ten smartwatch możemy być spokojni, Blaze wszystko zlicza, nawet w czasie, kiedy powstaje ta recenzja 😉

Fitbit App piętra

Ostatnim parametrem, jaki możemy odnaleźć w aplikacji, jest liczba pokonanych pięter. Pewnie dla zwykłego Kowalskiego będzie ona bezużyteczna, ale dla biegacza, który przygotowuje się do startu w zawodach, gdzie biega się po schodach, to dość ważne dane.

Fitbit Blaze – powiadomienia i alerty

Fitbit Blaze alerty

Bardzo pożyteczną funkcjonalnością Fitbit Blaze jest wyświetlanie różnych alertów, które pochodzą ze sparowanych urządzeń np. telefonu. Otrzymujemy wówczas możliwość odczytu wiadomości SMS, połączeń przychodzących oraz informacji z pozostałych aplikacji jak np. kalendarza czy poczty e-mail.

Fitbit Blaze

Alert zawsze wyświetlany jest na ekranie oraz będzie poprzedzony krótką wibracją urządzenia. Komunikacja pomiędzy Blaze a innym sprzętem jest szybka, ponieważ już po 1-2 sekundach po otrzymaniu wiadomości SMS, zegarek będzie ten fakt sygnalizować. Ciekawym rozwiązaniem jest też to, iż mamy możliwość podglądu prowadzonej korespondencji SMS, więc nie tylko dotrzemy do ostatniego powiadomienia, ale przypomnimy sobie pozostałe wiadomości.

Szkoda, że aktualnie nie przewidziano możliwości zareagowania na alerty. Każdy komunikat jest wyświetlany, ale nie możemy podjąć żadnego działania z poziomu Fitbit Blaze np. w momencie, gdy ktoś chce się z nami połączyć, powinniśmy mieć opcję odrzucenia połączenia lub jego odebrania. Wówczas wystarczyłoby jedynie sięgnąć po smartfon i rozpocząć rozmowę. Tak samo sprawa wygląda przy odbiorze wiadomości SMS – możemy ją zobaczyć, ale nie oznaczymy jako przeczytanej.

Ciekawostką jest to, że zasięg bluetooth w Fitbit Blaze wynosi około 6 metrów. Jeśli znajdziemy się poza tym obszarem, nie otrzymamy powiadomienia, ale gdy tylko zbliżymy się do sparowanego urządzenia na bliższą odległość, Blaze zasygnalizuje nam wibracjami o nowej informacji do przeczytania. To jest dobrym rozwiązaniem, bo żadna wiadomość nie umknie naszej uwadze.

Pomiar tętna

Fitbit Blaze

Zintegrowany optyczny czujnik pomiaru tętna pozwala na ciągłe (24/7) monitorowanie naszego organizmu. Uzyskiwane w ten sposób dane możemy analizować na wiele sposobów i wyciągać potrzebne nam wnioski. Aby pomiar był właściwy, czujnik zamontowany w Fitbit Blaze powinien być o wysokiej jakości, co przełoży się na prawidłowy odczyt tętna. Czy tak jest w przypadku tego urządzenia?

Fitbit Blaze tętno
Tak, ponieważ Fitbit Blaze bardzo dobrze radzi sobie z odczytem wartości tętna (więcej informacji i dokładne liczby znajdują się poniżej w sekcji „Bieganie z Fitbit Blaze”). Tutaj skupimy się na możliwościach aplikacji związanych z analizą zebranych informacji o tętnie. Zachęcamy do noszenia zegarka przez całą dobę, ponieważ wtedy mamy kompleksowy przegląd wartości tętna, co zdecydowanie ułatwia jego analizę i dostarcza więcej danych. Powyżej znajduje się wykres wartości tętna od rana, przez południe i wieczór (zdjęcie po lewej), a miesięczne dane mamy po prawej. W szybki sposób jesteśmy w stanie określić czas w poszczególnych treningach, które poświęciliśmy na spalanie tłuszczu, cardio etc.

Fitbit Blaze tętno
Jeśli przejdziemy do konkretnego dnia, otrzymamy wyniki poszczególnych sesji treningowych. Wszystkie dane zaprezentowane są przejrzyście za pomocą wykresu, natomiast brakuje nam zaawansowanej możliwości analizy treningu i wartości tętna. Co prawda wartość minimalna tętna (najniższa w konkretnym dniu) jest, ale już średnia czy maksymalna nie wyświetla się w żadnym podsumowaniu. Więcej o pomiarze tętna dowiesz się poniżej, jak i w podsumowaniu tego testu.

Bieganie z Fitbit Blaze

Fitbit Blaze bieganie

Pewnie zdecydowana większość z Was jest ciekawa, jak się biega z Fitbit Blaze, więc przechodzimy teraz do sprawdzenia funkcjonalności, jakości pomiaru i prezentowanych informacji. Pamiętajmy, że na bieganie potrzebujemy zabrać oprócz Fitbita jeszcze nasz smartfon, ponieważ to z jego GPS zegarek będzie korzystać. I taki komunikat wyświetli się nam jako pierwszy:

Fitbit Blaze bieganie
Zaskakujący jest fakt, że szybkość złapania sygnału GPS (momentu, kiedy zegarek jest gotowy do startu) jest niezwykle błyskawiczna. Proces trwa około 2-4 sekund. Naprawdę bardzo szybko, ponieważ część profesjonalnych zegarków biegowych nie osiąga takich wyników. Brawo.

Fitbit Blaze bieganie
Kolejną informacją, która wyświetla się po złapaniu sygnału GPS jest pełna gotowość Fitbit Blaze do rozpoczęcia monitorowania aktywności fizycznej, a ujmując to krócej, możemy rozpocząć bieganie. Poniżej znajduje się galeria zdjęć z biegu i wartości, które prezentuje ten zegarek.

Niestety wadą jest to, że wszystkie parametry np. przebiegnięty dystans, czas czy spalone kalorie są wyświetlane na każdym ekranie z osobna i potrzeba dotknąć zegarka, aby je po kolei odczytać. Szkoda, ponieważ to znacznie utrudnia zapoznanie się z nimi, gdy trenujemy i chcemy sprawdzić poszczególne informacje. A jeśli wykonujemy bardzo ciężki trening, to zegarek jest praktycznie bezużyteczny, bo żaden biegacz nie będzie chciał przewijać okien w czasie szybkiego biegu. Jedynym wyjściem z sytuacji jest wybranie przed treningiem ekranu z najważniejszym dla nas parametrem i śledzenie tylko tego odczytu.

Fitbit Blaze mapa
Jeśli będziemy chcieli po bieganiu przeanalizować nasz trening, to po synchronizacji danych ze smartfonem będzie to możliwe na jego ekranie lub na stronie fitbit.com. Powyżej znajduje się pierwsze okno, na którym zaprezentowana jest trasa całego treningu. Aby sprawdzić dane związane z prędkością, tętnem, strefami tętna czy spalonymi kaloriami należy spojrzeć na wykresy:

Fitbit Blaze dane

Szkoda, że analiza aktywności fizycznej nie jest rozbudowana, a ogranicza się jedynie do graficznego przedstawienia parametrów uzyskanych na treningu – nie ma możliwości porównywania ze sobą poszczególnych odcinków. Nawet parametry dotyczące minimalnego, średniego i maksymalnego tętna są ukryte. Mamy nadzieję, że Fitbit będzie pracować jeszcze nad możliwościami bardziej zaawansowanej obróbki danych treningowych.

Do porównania jakości pomiaru tętna z nadgarstka użyliśmy drugiego niezależnego urządzenia. Posłużyliśmy się zegarkiem Polar V800 i opaską HR zakładaną na klatkę piersiową. W czasie 8,5 kilometrowej sesji treningowej wybraliśmy punkty w czasie (losowo), a ich odczyty prezentują się poniżej:

Zestawienie 1 odczyt 2 odczyt 3 odczyt 4 odczyt 5 odczyt 6 odczyt
Fitbit Blaze 142 bpm 153 bpm 137 bpm 119 bpm 124 bpm 133 bpm
Polar V800 141 bpm 168 bpm 139 bpm 113 bpm 124 bpm 146 bpm

Przy dłuższym przebywaniu w danej intensywności oba urządzenia wskazywały bardzo zbliżone parametry (1, 3, 4 i 5 odczyt) i nie przekraczały około 5 ud./min. Natomiast przy szybkich zrywach i mieszanej prędkości Fitbit Blaze bardzo powoli reagował na zmianę, a różnica pomiędzy najwyższymi wskazaniami wynosiła nawet około 15-20 ud./min. Jest to dość normalna zależność, ponieważ opaska HR na klatce piersiowej najszybciej rejestruje odczyt pracy serca i wszelkie zmiany.

Podczas kilku biegów z Fitbit Blaze nie zauważyliśmy znacznych odstępstw, ani rażących błędów związanych z pracą optycznego czujnika pomiaru tętna. Nawet patrząc na średnie wskazania urządzeń z przykładowego treningu – Blaze 129 bmp, Polar V800 131 bmp – są one bardzo zbliżone do siebie, a zatem pracę sensora oceniamy pozytywne.

Fitbit App: aktualizacje i komunikacja

Fitbit Blaze app

Komunikacja pomiędzy sparowanym telefonem (w naszym przypadku Sony M4 Aqua), a urządzeniem Fitbit Blaze jest błyskawiczna. Informacje w smartfonie pojawiają się bardzo szybko, a wszelkie wykresy czy wskaźniki poziomu aktywności są natychmiast aktualizowane. Przyglądaliśmy się aplikacji na wiele sposobów i nie znaleźliśmy w jej obrębie żadnych błędów.

Fitbit powiadomienia

Smartwatch Blaze będzie motywować nas do ruchu i przesyłać na skrzynkę e-mail różnego rodzaju informacje. Jeśli w ciągu dnia zrealizujemy postawiony sobie cel np. przejdziemy odpowiednią ilość kroków, czy pokonamy pewien dystans, to otrzymamy e-mail z gratulacjami za wykonanie planu. Niestety ilość takich wiadomości jest spora i przytłaczająca, gdy w danym dniu jesteśmy bardzo aktywni. Jeśli będą Wam przeszkadzać tego typu alerty, to jest możliwość ich wyłączenia po zalogowaniu się do swojego konta na fitbit.com.

Akcesoria dodatkowe

Fitbit Blaze akcesoria

Fitbit umożliwia dość znaczne spersonalizowanie Blaze, poprzez zakup dodatkowych pasków w różnych kolorach, a ponieważ sam zegarek jest bardzo neutralny – cała powierzchnia to ekran – paska nadaje jemu całkowicie inny design. I tak, jeśli wybierzemy metalowy pasek (który na zdjęciach wygląda rewelacyjnie!) będziemy mogli udać się na biznesową delegację z bardzo eleganckim zegarkiem.

Fitbit Blaze pasek
Skorzystaliśmy z możliwości dobrania do naszego Fitbit Blaze skórzanego paska, który kosztuje ok. 400 zł brutto – cena katalogowa. Pasek wykonany jest z bardzo miękkiej skóry, miło okalającej nadgarstek i znacznie zmieniający wygląd Blaze. Plusem jest solidne wykończenie paska, co utrudnia jego rozerwanie lub uszkodzenie.

Fitbit Blaze

Zegarek wygląda wówczas zupełnie inaczej. Jest to ciekawe rozwiązanie, jeśli potrzebujemy zabrać Blaze na spotkanie ze znajomymi czy wyjście na miasto, a standardowy silikonowy pasek nam nie odpowiada. Mało tego, jeśli znudzi się nam wygląd Blaze, zawsze możemy opcjonalnie dokupić kolejne paski.

Cena

Zegarek Fitbit Blaze kosztuje ok. 950 zł brutto, skórzany pasek ok. 400 zł, metalowy pasek ok. 600 złceny katalogowe. Patrząc na zalety tego modelu i na to, co oferuje nam producent dodatkowo (świetne oprogramowanie, które umożliwia dokładną analizę aktywności fizycznej i jej pomiar), cena jest naprawdę niska. Taką kwotę z czystym sumieniem można zainwestować w swoje zdrowie lub jego poprawę.

Jedynym minusem jest wysoka cena za dodatkowe akcesoria, ponieważ dokupienie chociażby metalowego paska (w cenie 600 zł) będzie oznaczało wydanie kwoty bardzo zbliżonej do wartości samego Fitbit Blaze. Tego typu akcesoria powinny kosztować maksymalnie połowę wartości Blaze.

Podsumowanie

Fitbit Blaze test

Z najnowszego raportu IDC wynika, że Fitbit posiada aż 24,5% (I kw. 2016) rynku związanego z elektroniką noszoną. Wniosek płynący z naszego testu i wielkości posiadanego rynku to fakt, że Fitbit tworzy naprawdę interesującą elektronikę, a model Fitbit Blaze jest tego znakomitym przykładem. Oferta firmy bardziej jest kierowana w stronę ludzi, dla których aktywność fizyczna i zdrowy styl życia są ważne, a mniej w stronę zawodowych biegaczy. Stąd brak pewnych funkcji, ale za to Fitbit kładzie duży nacisk na wygląd urządzeń, czytelność prezentowanych danych i  bezproblemową obsługę podczas codziennych czynności.

Nasza ocena

Fitbit Blaze osiągnął wysoką ocenę w naszym teście, głównie dzięki swojej niezawodności, szybkości działania, możliwości w każdej chwili sprawdzenia parametrów związanych z aktywnością fizyczną, prawidłowemu działaniu optycznego czujnika pomiaru tętna z nadgarstka. Warto popracować nad tzw. zegarami, na których prezentowane są dane w trakcie biegania i możliwością ich zestawienia po 2-3 wskaźniki na ekranie. Chodzi o to, aby zminimalizować potrzebę przewijania ekranów i umożliwić odczyt kilku informacji jednocześnie. Warto również dopracować analizę treningu na stronie www i bardziej ją rozbudować. Reasumując, Fitbit Blaze jest produktem godnym polecenia.

 • Wygląd i jakość materiałów
 • Oprogramowanie (np. aktualizacje, synchronizacja)
 • Żywotność baterii
 • Funkcjonalność
 • Analiza zebranych informacji
 • Ekran dotykowy (np. obsługa, widoczność)
 • Śledzenie aktywności (np. kroki, tętno, sport)

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

 1. Karol pisze:

  Jak zwykle potężny test. Dobra robota.

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Dzięki. Staramy się 🙂 Utworzyliśmy specjalny TAG dla Fitbit: http://bieganieuskrzydla.pl/tag/fitbit-opinie/
   Jeśli pojawią się kolejne materiały związane z tą marką, to będą one szybko dostępne tutaj.

 2. Ablewear.pl pisze:

  Udostępniamy.
  Dobra robota !

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Dziękujemy. Zapraszamy do śledzenia nowości i kolejnych testów publikowanych na naszych łamach 😉

 3. Maryśk pisze:

  Mam zegarek fitbita surge i sobie go bardzo zachwalam. Wbudowany GPS, również tryb multi-sport, który działa fajnie, kontrola snu, wszystkie statystyki tak jak napisano powyżej. Fitbit porządna marka.

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Dzięki za opinię.

 4. zzz pisze:

  Jeśli miałby ten zegarek swojego gps-a to byłoby cudo. I zastanawia mnie to, dlaczego go nie dali.

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Dodanie GPS do Fitbit Blaze faktycznie spowodowałoby, że ten produkt byłby jeszcze lepszy, a na pewno miałby już absolutnie wszystko do monitorowania codziennej aktywności. Natomiast, myślę, że słowo klucz, to fakt, że Fitbit produkuje sprzęt z myślą o zwykłych ludziach niż zawodowych biegaczach i dlatego nie dodano nadajnika GPS.

  2. cichy pisze:

   Jeśli miałby gps, to byłby tak dobry jak garmin.

 5. Kristof pisze:

  Mój znajomy ma Blaze i mówił mi że u niego łatwo wypada ten ekran, że zapięcie jest problematyczne i na krawędziach kumuluje sie brud i kurz.

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Przed przystąpieniem do testów, gdy zobaczyłem pierwszy raz Fitbit Blaze, miałem mieszane odczucia względem konsoli, w której umieszczamy ekran. Jednak już po kilku dniach noszenia, taki sposób mocowania nie przeszkadzał mi, jak i nie zauważyłem, żeby coś niepokojącego działo się z Blaze. Ekran trzyma się bardzo dobrze konsoli z paskiem. Odnosząc się do drugiego pytania, to każda elektronika się brudzi. Trzeba o nią dbać i regularnie czyścić.

  2. cichy pisze:

   Mam fitbit blaze od miesiąca i nie brudzi się aż tam mocno. Przecieram go z każdej strony raz na tydzień – przed samym ładowaniem – bo odpina się go od paska i daje do ładowarki. Jest spoko.

   1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

    Tak samo robię. Potwierdzam, że wystarczy raz na 5 dni przed ładowaniem wyczyścić ten smartwatch i to będzie wystarczające, aby o niego zadbać.

 6. Roxa pisze:

  Kupiłam Blaze, sprawuje się dobrze, ładnie wygląda, cena ok, bo zakup był w necie. Polecam 🙂

 7. Piotr pisze:

  Proponuję nawiązać współpracę z kimś kto choć odrobinę ogarnia fizjologiczne aspekty wysiłku fizycznego i skoryguje tony bzdur, które padają w tej recenzji (np różnica 5 uderzeń na minutę dla osoby 40-letniej może oznaczać bieganie poniżej docelowej strefy i brak realizowania zamierzonego efektu treningowego!). Bardzo szeroko i kompetentnie Pan redaktor opisuje wszelkie walory estetyczne. Graficznie wszystko przejrzyste. Dobrze by było gdyby Pan redaktor miał jakieś pojęcie do czego (poza pochwaleniem się fajnym wykresikiem) wykorzystujemy gromadzone dane z treningów. W tym celu konsultacje ze studentem SUMu AWFu powinny wystarczyć.

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Piotrze, bardzo dziękujemy za pełen emocji wpis. Dziękujemy za informację o różnicy 5 uderzeń na minutę i gwarantuję, że skorzystamy z tej podpowiedzi przy okazji następnej recenzji. Miło nam, że zwróciłeś uwagę na walory estetyczne recenzji – doceniamy to. Pozdrawiam!

   1. Piotr pisze:

    Bardzo się cieszę, że nie tylko czytacie ale też odpowiadacie na komentarze. Szkoda, że w takim protekcjonalnym i lekceważącym tonie. Nie zraża mnie to. Poprzednio przeoczyłem prawdziwie artystyczne w swoim zamyśle i realizacji zdjęcie fitbita przypiętego na kłódce. BRAWO! Raz jeszcze zadziwiacie wyczuciem estetyki. Niestety….
    Jeśli więcej niż jedna osoba pisała ten tekst i nie była w stanie merytorycznie podejść do tematu to podpowiedzi potrzebujecie znacznie więcej niż ta o różnicach wskazań chwilowych wartości pulsu. Na początek:
    1. „Blaze zmierzy wszystkie kroki, spalone kalorie, ilość pięter na które weszliśmy, minuty aktywności i pokonany dystans.”
    Ad 1. Nie zmierzy. Aproksymuje. To dość istotna różnica.
    2. „Czas ładowania baterii oscyluje w granicach 1,5 godziny, a jej żywotność to 5 dni.”
    Ad 2. Wydawałoby się, że trudno popełnić błąd w przepisywaniu treści marketingowych samego producenta, a jednak. Jeśli coś oscyluje to ma granice (minimalna, maksymalna) i wokół jakiejś wartości. Żywotność baterii zwyczajowo podaje się w cyklach ładowań. 5 dni obiecuje producent jako czas od w pełni naładowanej baterii do momentu aż urządzenie samo się wyłączy (zwykle monit o ładowanie pojawia się 12 godzin przed tym wydarzeniem, co skraca użyteczny czas pomiędzy ładowaniami do 3-4 dni)
    3. „W środku tego zegarka znajdziemy akcelerometr, wysokościomierz, żyroskop, optyczny czujnik tętna oraz SmartTrack (jeden z systemów Fitbit do rozpoznawania rodzaju ćwiczeń). A zatem Fitbit Blaze może określić dość precyzyjnie wiele parametrów związanych z naszym codziennym ruchem.”
    Ad 3. Serio coś znajdziemy „w środku”? Jeśli tak to nie będzie tam wysokościomierza – te profesjonalne urządzenia instaluje się wyłącznie w samolotach. Nawet producent podaje, że czujnik ciśnienia (barometr) zgaduje ilość pokonanych pięter po zmianach ciśnienia i może doliczyć nam pare nawet po trzaśnięciu drzwiami (informacje z FAQ). SmartTrack (https://help.fitbit.com/articles/en_US/Help_article/1933) jest fukcją aplikacji FITBIT i nie znajduje się w urządzeniu.
    4. „Warto zaznaczyć na początku, że mnogość informacji zbieranych przez Fitbit Blaze jest powalająca, a ich zaprezentowanie jeszcze lepsze”
    Ad4. Serio przyda się ktoś kumaty aby jakoś was ten ciężar nie przygniatał.
    5. „Powyżej znajduje się dokładny wykres kroków, na którym widzimy ich liczbę z danego dnia, porównanie tygodniowe, jak również podziałkę godzinową (po prawej)”
    Ad 5. Wykres może być czegoś w funkcji czegoś. To co nam wyświetla aplikacja nazywa się potocznie histogramem. Przedstawia rozkład ILOŚCI KROKÓW W CIĄGU DNIA LUB TYGODNIA.
    6. „Zachęcamy do noszenia zegarka przez całą dobę, ponieważ wtedy mamy kompleksowy przegląd wartości tętna, co zdecydowanie ułatwia jego analizę i dostarcza więcej danych. Powyżej znajduje się wykres wartości tętna od rana, przez południe i wieczór (zdjęcie po lewej), a miesięczne dane mamy po prawej. W szybki sposób jesteśmy w stanie określić czas w poszczególnych treningach, które poświęciliśmy na spalanie tłuszczu, cardio etc.”
    Ad 6. A tu psikus – prawy wykres dobowy nie obrazuje tego co jest w tekście
    7. „Do porównania jakości pomiaru tętna z nadgarstka użyliśmy drugiego niezależnego urządzenia. Posłużyliśmy się zegarkiem Polar V800 i opaską HR zakładaną na klatkę piersiową. W czasie 8,5 kilometrowej sesji treningowej wybraliśmy punkty w czasie (losowo), a ich odczyty prezentują się poniżej:”
    Ad7.Metodologicznie porównywanie 7 punktów spośród no właśnie – ilu? jest błędne. Wiele recenzji i nawet pobieżne spojrzenie na parę „losowych punktów” (pomiarów chwilowch – punty czyli w przypływie dobrej woli – zarejestrowane pulsy tętna mają tylko i wyłącznie jeden parametr – czas rejestracji) pozwala dostrzec, że przy niskich ( 140 BPM).
    8. „BPM”
    Ad 8. j.w.
    To tylko osiem wybranych zupełnie losowo – bo mi się drugi raz tego nie chce czytać – „punktów”, gdzie delikatnie mówiąc mijacie się z prawdą, nawet biorąc poprawkę na potoczny język wypowiedzi. Fragment dotyczący porównania danych zebranych przez fitbit i Polar byłby szczególnie interesujący zwłaszcza w tym magicznym fragmencie, gdzie wystąpiły różnice wskazań 20 uderzeń/min. Sam wiem ile pracy wymaga zsynchronizowanie takich zestawów danych i ich porównanie, bo próbowałem to zrobić. Skąd zatem wnioski o tych różnicach? Gdzie to widać? Jak do tego doszliście?
    Z tej luźnej przebieżki, gdzie zmian tempa jest zaledwie kilka wyciągać tak daleko idące negatywne wnioski w przeważająco hurra optymistycznej jeśli nie sponsorowanej recenzji?
    Pozdrawiam

    1. Dorka pisze:

     Panie Piotrze, chętnie przeczytałabym kompletną i kompetentną opinię dla amatorów w Pana wykonaniu. Znajdę ją gdzieś?

 8. Karola pisze:

  Czy ktoś z Was ma doświadczenie z tym smartwatchem i z komórką z systemem Windows?
  Jest oki? Współpracuje?

  1. Marcin pisze:

   Od wersji 8,1 wszystko jest w porządku.
   W niższych wersjach mogą nie działać powiadomienia.
   W razie pytań zapraszamy do nas na FB Ablewear

 9. Martita pisze:

  To właśnie Twoja recenzja zachęciła mnie do zakupu tego sprzętu. I muszę przyznać, że się nie zawiodłam. wszystkie obawy związane z Fitbit Blaze rozwiały się, kiedy pierwszy raz go założyłam. Dla mnie jest niezawodny. ekran nie wypada, zapięcie jest ok, zegarek bardzo wygodny. Irytuje mnie tylko brak możliwości usunięcia alertów, ale poza tym, wszystko jest takie jak myślałam. Polecam bardzo, każdemu, kto uprawia sport. Ja kupiłam go tutaj: [link]wisebears.pl/okazja/smartwatch-fitbit-blaze-660pln/ Całkiem dobra cena jak na tej klasy smartwatch. Mój dobrze współpracuje z komórka z androidem. Nie wiem jak rzecz wygląda w komórkach z Windowsem.

 10. Maltizer pisze:

  Witam użytkowników Fitbit Blaze,

  Czy ktoś mógłby mi pomóc rozwiązać problem uruchomienia zegarka, gdyż nie chce działać po drugim ładowaniu. W stacji dokującej bateria się naładowała, a jak go wyciągam to nie można go uruchomić. Czy ktoś miał podobny problem.Prosze o pomoc. Dzięki

 11. Ewa Wolska pisze:

  Ja też mam kłopot z uruchomieniem mojego Fitbit Blaze po tym jak nie mogłam połączyć z androidem Samsung J5 nacisnęłam jak mnie poinstruowano lewy i prawy dolny przycisk i to było restart. Teraz tylko mi miga znak Fitbit na zegarku a połączenia nie ma

 12. Kasia pisze:

  A ja nie wiem dlaczego mierzy mi kroki nawet w czasie snu ?
  Ostatnio tylko podnioslam sie z lozka, nawet kroku nie zrobilam jeszcze a juz mi zaliczylo 33 kroki ?

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Standardowo. Tak wszystkie tego typu urządzenia się zachowują. Natomiast te kilkadziesiąt kroków nie wpływa diametralnie na wynik Twojej aktywności w ciągu dnia.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Czy znajomość trasy maratonu może pomóc w przebiegnięciu biegu?

Udział w maratonie to potężne wyzwanie! Brawo, że poszukujesz informacji o maratonie – to znaczy, że myślisz o jego przebiegnięciu. Jednym z kluczowych czynników, które mogą wpłynąć na przebiegnięcie pierwszego w życiu maratonu, jest znajomość trasy, którą się pokonuje. Znając rozlokowanie punktów odżywczych, punktów z wodą, trudne wzniesienia i spadki czy inne charakterystyczne części trasy, biegacz może skuteczniej planować swój bieg, optymalnie wykorzystywać energię i osiągnąć lepszy wynik na mecie. Na co należy zwracać dużą uwagę, analizując trasę biegu? (więcej…)