Zegarek sportowy dla początkującego biegacza? Wybraliśmy 4 modele

polecane

Zegarek sportowy dla początkującego biegacza? Wybraliśmy 4 modele

Kamil Nowak
28 lutego, 2017
Poradniki

Zegarek sportowy zdecydowanie poprawi jakość treningu u początkującego biegacza. Dla takich właśnie osób, które chcą kupić zegarek sportowy, a dopiero co rozpoczęły treningi biegowe przygotowaliśmy propozycję 4 modeli. Jakie zegarki polecamy amatorom biegania?

Zegarek sportowy stał się obecnie najważniejszym narzędziem treningowym. Potrafi zastąpić wiele wcześniej używanych urządzeń, jak m.in. stoper, pulsometr, krokomierz itd. Wyciąga najbardziej przydatne dla biegacza informacje (swoistą esencję) i je w miarodajny sposób monitoruje. Zegarek sportowy dla początkującego biegacza może nawet w określonych przypadkach pełnić rolę trenera. Jeśli zajdzie potrzeba to podpowie, aby zwolnić, odpocząć lub poinformuje, kiedy przyśpieszyć tempo biegu, bo się ociągamy. Inną bardzo popularną funkcją stało się planowanie sesji treningów interwałowych (tzw. interwałów), które budują wytrzymałość mięśniową i ćwiczą umysł biegacza, aby ten pokonywał własne słabości oraz przyzwyczajał się do odczuwania bólu np. w czasie zawodów.

Dla osoby rozpoczynającej przygodę z bieganiem, plusów korzystania z zegarka sportowego jest zdecydowanie więcej, bo jeśli popatrzymy szerzej – nie tylko na trening – ale na cały sportowy dzień, to może ułatwić on kontrolowanie poziomu aktywności. Jak tego dokonuje? Otóż część zegarków wyposażona jest w funkcję monitorowania aktywności ruchowej na przestrzeni całego dnia. Możemy określić pożądaną dzienną liczbę np. 10000 kroków i otrzymywać poprzez nasz zegarek sportowy sygnały o realizacji tego postanowienia. Jeśli zdarzy się nam, iż za długo siedzimy w jednym miejscu, zegarek powiadomi nas o tym fakcie za pomocą np. wibracji i komunikatu. Tę funkcję z pewnością docenią wszystkie te osoby, które zawodowo pracują z komputerem lub przebywają stale w jednym miejscu. Początkowo można się wręcz zdziwić ile czasu poświęcamy siedzeniu.

Kolejną istotną czynnością staje się wytrwałość. Początkujący biegacze często przekładają treningi, są niechętni do biegania podczas złej lub fatalnej pogody lub po prostu wracają zmęczeni po pracy i już im się nie chce nigdzie wychodzić. Dobrym sposobem jest zapisanie się do startu w zawodach biegowych. Dlaczego? Podejmując się konkretnego wyzwania zakładamy, że do tego dnia będziemy już fizycznie przygotowani, a co za tym idzie, poziom wytrenowania powinien być adekwatny do trudności zawodów. Zegarek sportowy w takich momentach przyjdzie z pomocą. Coraz więcej producentów oddaje do dyspozycji użytkownikom darmowe plany treningowe. Najczęściej wystarczy podać datę zawodów, dystans np. 10 kilometrów i czas, w jakim chce się ukończyć ten bieg np. 55 minut (liczba kombinacji jest dowolna). Wszystko po to, aby zachęcać do regularnego biegania i stałego podnoszenia formy. Widząc w planie treningowym zadanie do wykonania, łatwiej będzie utrzymać się w postanowieniu regularnego biegania.

Przy tej okazji polecamy plan treningowy dla początkujących biegaczy (cel: 30 minut biegu ciągłego), który zawiera profesjonalnie przygotowane sesje biegowe i odpowiednie rozplanowanie ich w ciągu tygodnia tak, aby zminimalizować ryzyko doznania kontuzji czy urazów.

Motywują Ciebie tylko liczby? Wybierz taki zegarek sportowy, który zostanie wyposażony w funkcję zapamiętywania wyników np. najszybszy czas biegu na 1000 m,  5 km, czy liczbę najwięcej spalonych kalorii podczas jednego treningu – kombinacji może być wiele. Wszytko zależy od producenta i modelu. Zegarki sportowe mogą zaskakiwać funkcjonalnością. Producenci walczą o każdego klienta, a osoba rozpoczynająca przygodę ze sportem jest idealnym odbiorą, ponieważ najczęściej potrzebuje sporo sprzętu (uśmiech). Jak nie pogubić się w tych wszystkich niuansach i wybrać optymalny do potrzeb zegarek sportowy?

Zegarek wyposażony w GPS oraz pomiar tętna będzie najtrafniejszym wyborem, ponieważ otrzymamy dostęp do istotnych informacji treningowych, które wesprą amatora biegowego szaleństwa. Pomiar tętna można odczytywać za pomocą specjalnie zakładanego pasa na klatkę piersiową lub poprzez czujnik wbudowany w zegarek, który mierzy tętno z nadgarstka. Na rynku pojawia się coraz więcej tych drugich, jednak nie zawsze wygrywają one dokładnością rejestracji tętna. W poniższym zestawieniu prezentujemy zarówno zegarki sportowe odczytujące wartości tętna z klatki, jak i z nadgarstka. Opowiemy również o ich największych zaletach i tym, w czym dominują nad konkurencją, a także dlaczego znalazły się w naszym redakcyjnym zestawieniu.

Wybieramy zegarek sportowy dla początkującego biegacza

Przechodzimy do propozycji zegarów sportowych, które naszym zdaniem najlepiej sprawdzają się podczas treningów u osób początkujących. Może niektórzy z Was zwrócą uwagę na to, że są to tylko 4 pozycje, jednak pod dokładnie tymi modelami podpisujemy się w 100% i wiemy, że jest to na dzień dzisiejszy najlepszy sprzęt dla początkującego biegacza.

fot. Polar

Polar M200 – numerem 1 został Polar M200, którego niezwykle obszerny test znajdziecie na naszym portalu. Budżetowy zegarek sportowy, który oferuje dobrej jakości pomiar tętna z nadgarstka, świetnej klasy GPS umożliwiający z wysoką dokładnością określanie przebytej trasy treningu. Zgrabny, lekki, świetnie dopasowujący się do nadgarstka. Łamie stereotypy marki Polar, której prawie wszystkie produkty zostały zaprojektowane w kanciastej i ciężkiej konwencji – chociażby M600, czy V800. Świetna okrągła tarcza oraz czytelny wyświetlacz. Ten model oferuje monitorowanie pomiaru aktywności na przestrzeni całego dnia zbierając dane dotyczące liczby kroków, czasu i jakości snu oraz spalonych kalorii. M200 obsługuje powiadomienia z telefonu, współpracuje z platformą Polar Flow i zapewnia wsparcie dla wielu profili sportowych. Dzięki współpracy zegarka z Polar Flow możemy korzystać z programów treningowych. Wystarczy wybrać jeden z czterech różnych dystansów — bieg na 5 km, 10 km, półmaraton lub maraton i zaznaczyć datę startu. Tym sposobem otrzymamy plan treningów pod nasz bieg. Cena 639 zł.

Dlaczego wybrać Polar M200: łatwość obsługi, dostęp do Polar Flow i planów treningowych, jakość sygnału GPS, profile sportowe, bezawaryjny.

fot. Decathlon

Geonaute ONmove 220 – numer 2 na liście to zegarek z Decathlonu, który zaskakuje swoją dokładnością w pomiarach. Wszechstronny test tego zegarka również znajduje się u nas. Przebiegnięta trasa jest rzetelnie odwzorowywana i nałożona na mapę bez żadnych niespodziewanych przeskoków. Zegarek monitoruje tętno podczas treningu za pomocą opaski zakładanej na klatkę piersiową. Przyjemna dla oka i lekka konstrukcja, bezprzewodowe przesyłanie treningów. Z poziomu zegarka możemy ręcznie zaprogramować trening interwałowy – czas rozgrzewki, wysiłku, odpoczynku i rozluźnienia, ilość serii treningu i czas odpoczynku pomiędzy seriami. Serwis decathloncoach.com umożliwia eksportowanie treningów do plików GPX, dzięki czemu możemy korzystać z zewnętrznych serwisów sportowych (Strava, Runkeeper etc). Cena 369 zł.

Dlaczego wybrać ONmove 220: niska cena, łatwość obsługi, trening interwałowy, jakość sygnału GPS, bezawaryjny.

fot. TomTom

TomTom Runner 3 – numer 3 na liście zegarków polecanych osobom rozpoczynającym przygodę z biegami. Zegarek sportowy, który oferuje wszechstronną funkcjonalność, pomiar tętna za pomocą dodatkowego pasa zakładanego na klatkę piersiową, tryb łączenia wielu dyscyplin i dokładny GPS. Kolejną zaletą jest długa, bo aż 11 godzinna żywotność baterii. Bezprzewodowa synchronizacja, tryb interwałowy, ustawianie celów treningu, a także sterowanie jednym przyciskiem czy automatyczne śledzenie snu sprawia, że ten TomTom jest bogato wyposażony. Długo biegaliśmy z jego poprzednikiem, czyli zegarkiem Runner 2, który dodatkowo posiada możliwość przechowywania w wewnętrznej pamięci muzyki i oferuje pomiar tętna bezpośrednio z nadgarstka. TomTom Runner 3 świetnie sprawdzi się jako zegarek sportowy dla początkującego biegacza, ponieważ jest prosty w obsłudze, a przy tym zachowuje funkcjonalność multisportowego zegarka. Cena 579 zł.

Dlaczego wybrać TomTom Runner 3: jakość sygnału GPS, funkcjonalność, bateria, funkcja analizy snu.

fot. Garmin

Garmin Forerunner 15 – zegarek sportowy marki Garmin zamyka zestawienie modeli polecanych amatorom biegania. Prosty w obsłudze, lekki i wyposażony we wszystkie podstawowe funkcje pomocne biegaczowi w trakcie treningu. Zegarek mierzy tętno z paska zakładanego na klatkę piersiową. Posiada funkcję automatycznego okrążenia, która informuje o przebiegnięciu każdego kilometra, emitując dźwięk oraz wyświetlając na ekranie czas tego kilometra. Ponadto liczy kroki i kalorie spalone przez cały dzień, a po przesłaniu danych do serwisu Garmin Connect można na bieżąco sprawdzać postępy w realizacji zamierzonych celów i wyświetlać informacje o aktywności ruchowej w ciągu całego dnia. Garmin Forerunner 15 przypomina dźwiękowo również o ruchu, jeśli zasiedzimy się w miejscu przez ponad godzinę. Cena około 620 zł.

Dlaczego wybrać Garmin Forerunner 15: jakość sygnału GPS, śledzenie aktywności w ciągu dnia, dostęp do Garmin Connect.

Podsumowanie

Jak udowadniają te 4 powyżej zaprezentowane modele, zegarek sportowy dla początkującego biegacza nie musi być „okrojony”, ale może zawierać ciekawe funkcje i oferować dostateczne rozwiązania fizyczne. Najczęściej w zegarkach przewidzianych do użytku przez biegaczy można spotkać: dobrą jakość GPS, śledzenie aktywności fizycznej w ciągu dnia, bezprzewodowe przesyłanie informacji, trening interwałowy i dostęp do platformy społecznościowej, gdzie możemy dowolnie analizować wszelkie dane o treningach. Zegarek sportowy dla początkującego biegacza pozwoli na stopniowe uwalnianie potencjału amatora i wprowadzi pożądany ład w planowaniu sesji treningowych. Jeśli biegacie z którymś z tych zegarków lub chcecie polecić model, który Waszym zdaniem lepiej się sprawuje – zostawcie poniżej komentarz – za wszystkie serdecznie dziękujemy!

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

 1. Przemek pisze:

  Może kiedyś skuszę się na Tom Tom-a, ale puki co świetnie spisuje się Polar M400. Mam go ponad rok czasu i tylko raz na początku jego użytkowania zawiódł mnie gubiąc sygnał GPS podczas jednego treningu aż 3 razy. Sporo już ze mną przeszedł i nadal wygląda jak nowy. Cena rok temu 500 zł.

 2. Maciek pisze:

  Proponuję zapoznać się również z firmą Soleus. Cenowo bardzo przystępnie. Zegarki produkowane wyłącznie dla biegaczy. Dla multi czy zaawansowanych pozostaje Polar, Suunto, Garmin.

 3. wiktor pisze:

  Szanowni Panstwo, polecacie zegarki w polce cenowej 500-700pln, a tymczasem uwazam, ze nalezaloby sie zabrac do tego troche od innej strony. Chcialbym w koncu przeczytac artykul, ktory nie jest kryptoreklama, czyli:
  1) co biegacz moze miec z pulsometru i co chce wybrac (moze ktos i tak biega ze smartphonem, i wtedy wystarcza sama opaska pulsometru do telefonu, wtedy wszystkie kwestie czyli GPS i inne dane sa multiplikowane)
  2) jakie aplikacje na telefon/komputer przeczytaja wyniki z danego pulsometru (moze ktos ma juz jakies swoje przyzwyczajenia lub przemyslenia)
  3) ostatecznie segmenty cenowe dla danych rozwiazan tez by sie przydaly, bo jednak nie kazdy ma korporacyjna pensje/pobiera 500+/etc. i moze sobie pozwolic na wydatek rzedu 700pln.
  Ot, to tylko taka sugestia, bo widze, ze artykuly badz tylko pobieżnie siegaja tematu (brak czasu autorow na skrupulatne przygotowanie + zmiany w ofertach pulsometrow), badz tez sa mniej lub bardziej ukryta kryptoreklama danych firm lub modeli… a wiemy jak to w swiecie blogow jest i ich wspolpraca z producentami wszelkiej masci urzadzen i komentarzy pod takimi artykulami – tu tez mozna zaplacic zeby pojawily sie odpowiednie wpisy wychwalajace dany model… – w takim swiecie niestety zyjemy, ale nadal wierze, ze ktos moze zrobic to skrupulatnie i obiektywnie 🙂 Zycze powodzenia i czekam cierpliwie na dalsze artykuly analizy sprzetu do biegania 🙂

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Kryptoreklama byłaby gdybyśmy pisali w tytule artykułu o tym, co potrzebne jest początkującemu biegaczowi i wciskali takiej osobie zegarek za 500-700 zł. Tutaj jest jasny przekaz – zegarek sportowy dla początkującego biegacza. Nie smartfon z którym biegamy, ale zegarek z GPS, gdy ktoś chce kupić taki sprzęt. Bieganie ze smartfonem to zupełnie inny poziom treningu.

 4. Tomek pisze:

  A chciałbym zegarek bez GPS tylko z pasem piersiowym i foot pod, żeby był lekki i nie wypalał baterii GPS-em. Ale nikt takiego nie produkuje.

  1. Xxx pisze:

   Kiedyś był w Decathlon kalenji cw500
   Osobiście taki posiada

 5. Hektor pisze:

  Ja mam Garmin Forerunner 35 i na prawdę jest super. Choć sam osobiście uważam że początkujący biegacz to powinien się upewnić że na prawdę będzie biegać i to regularnie i wtedy myśleć o wydatku na zegarek 500+ Z drugiej strony jeśli zakup ten go bardziej zmobilizuje to czemu nie

 6. Adam pisze:

  Ja się bardzo napaliłem na zegarek z funkcjami księżyca, przypływami i innymi przydatnymi jak mi się wydawało funkcjami. Okazało się potem że połowa z tych funkcji nie działa dokładnie tak jak by się wydawało, potem przeczytałem jak to wygląda {LINK}infomiasto.eu/zegarek-cyfrowy-casio-w-753-opinia-i-test/ czyli funkcja niby jest a niby jej nie ma w sposób sensowny. Na bazie casio w735 gdzie jest przerost formy nad treścią.

 7. Swiatel33 pisze:

  Cześć! Biegam sobie już ponad rok, do tej pory ja Amazfi S, moja lepsza połowa Amazfit Upro.
  Może czas na odświeżenie tematu, albo temat optymalnych zegarków. Wiadomo w małżeństwie nie ma mowy o niesprawiedliwości i trzeba się dzielić po równo wiec cena jest dość ważna :).
  A zegarki powoli tracą blask… Pozdrawiam

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Polar A360 czyli opaska fitness z pulsometrem – test sprzętu

Polar A360 to opaska fitness do śledzenia całodniowej aktywności fizycznej. Pomiar tętna z nadgarstka, wodoodporność, ciekawy design i spora cena. Tym razem bierzemy na testy opaskę fitness A360 czyli najnowszy produkt od firmy Polar.  (więcej…)