Zegarek GPS ONmove 500 HRM Geonaute – recenzja

polecane

Zegarek GPS ONmove 500 HRM Geonaute – recenzja

Kamil Nowak
25 czerwca, 2017
Recenzje

Zegarek GPS ONmove 500 HRM Geonaute kilka tygodni temu pojawił się w ofercie sieci Decathlon. Jest to absolutna nowość i następca modelu ONmove 220, który recenzowaliśmy w październiku zeszłego roku. Jest kilka fascynujących nowych funkcji, które wyróżniają tegoroczny zegarek np. wykorzystanie technologii Philips w pomiarze tętna na nadgarstku czy podawanie wysokości i kumulacji przewyższeń. Decathlon mocno wkracza pomiędzy firmy wyspecjalizowane w produkcji sprzętu dla sportowców – ONmove 500 HRM jest tego świetnym przykładem. Jak sprawdza się w boju? Czy pomiar tętna działa rzetelnie?

Słowem wstępu będzie nawiązanie do kluczowej funkcjonalności tego zegarka, a mianowicie do pomiaru tętna i tego, jak ten moduł został zbudowany. Jak podaje producent, od ponad dwóch lat testuje technologie pomiaru tętna na nadgarstku. Kluczowe stało się nawiązanie współpracy pomiędzy Geonaute, a firmą Philips, której czujnik wykorzystany został w najnowszym zegarku ONmove 500. Ciekawostką jest fakt, że korporacja Philips od wielu lat dostarcza specjalistyczny sprzęt medyczny, wykorzystywany podczas badań m.in. EKG, mammografii, radiografii, radioterapii, ultrasonografii itd. Główne specjalizacje tego holenderskiego giganta to właśnie opieka medyczna i zarządzanie pacjentami. Kooperacja firm Geonaute z Philips’em ma w efekcie końcowym zaowocować niezwykle dokładnym pomiarem wartości tętna. A my dopowiadamy jeszcze, że przy tym wszystkim zachowano niską cenę urządzenia. Jeśli te informacje Was zaciekawiły, to tym bardziej powinniście zwrócić uwagę na najnowszy zegarek GPS dostępny w Decathlon. Zapowiada się emocjonujący test i sprawdzenie podczas aktywności fizycznej rzetelności zbieranych danych dotyczących wysiłku i pracy serca.

Wygląd i jakość materiałów

Prawdę mówiąc wygląd nie jest porywający. Zdanie o designie poprzednika, czyli modelu ONmove 220 również na przestrzeni czasu uległo ewolucji. Sektor elektroniki użytkowej, do której można zaliczyć zegarki, opaski fitness, smartwatche już dawno dostrzegł potencjał w sprzedaży dobrze wyglądających produktów. Poniekąd to, co dobrze wygląda, najczęściej nieźle się sprzedaje. Do designu zegarków Geonaute – zarówno 220-tki i 500-tki, trzeba podejść od innej strony. Wygląd nie jest mocną stroną urządzeń. Zegarki zostały zaprojektowane w sposób niczym niewyróżniający się na tle zwykłego czasomierza. Sprzęt średnio pasuje do codziennego stroju np. do pracy czy na eleganckie wyjście na miasto, ponieważ wyglądem nawiązuje jedynie do sportowych zegarków i jest cały z tworzywa. Naszym bezpośrednim zarzutem w stronę producenta jest to, że nie zaproponowano nowego designu, a jedynie odtworzono to, co już było – co na marginesie w przypadku zegarka 220, nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Obsługa zegarka następuje poprzez 5 przycisków. Kluczowa w obsłudze jest nie tyle liczba przycisków, co ich wielkość, a także siła jaką trzeba użyć, aby zadziałały. Przyciski chodzą bardzo przyzwoicie, wystarczy ich delikatnie naciśnięcie, aby funkcjonowały, a z kolei wielkość została optymalnie dobrana do całego zegarka. Podczas uprawiania sportu w łatwy sposób możemy operować ustawieniami sprzętu.

Na odwrocie zegarka znajduje się moduł służący do pomiaru tętna na nadgarstku. Składa się z jednego, ukrytego na środku czujnika (detektora), dwóch diod LED podświetlających tkanki i sensora ruchu. Dokładny opis znajduje się w dalszej części tej recenzji. Całość delikatnie wystaje poza obręb zegarka po to, aby przylegać do skóry. Długo noszony zegarek nie powoduje obtarć, przyjemnie i stabilnie oplata nadgarstek i nie sprawia dyskomfortu. Założony na cały dzień, staje się praktycznie nieodczuwalnym kompanem. Wpływ na to ma głównie niska masa zegarka – zaledwie 51 gram, a także nieduża wielkość – grubość 15 mm i średnica 45,5 mm. Powyżej modułu Philips’a znajduje się gniazdo ładowania akumulatora ONmove 500 HRM. Ładowanie następuje po uprzednim wyciągnięciu specjalnej osłonki gniazda micro-USB. Gumowa osłonka świetnie sprawdza się, zatrzymując wszelkie nieczystości i potreningowy pot.

Zegarek posiada jeden element, który jest naprawdę denerwujący. To pasek. Względem starszego modelu jest bardziej śliski, ma gęstszą perforację, aby zapewnić skórze doprowadzanie powietrza, ale zakładanie i jego ściąganie jest straszne. Tak zaprojektowany, że ciężko stwierdzić, co determinuje jego trudną obsługę. Jest to w zasadzie jedyna uwaga względem wyglądu i jakości materiałów, z jakich został wykonany zegarek ONmove.

Najważniejsze funkcje ONmove 500 HRM Geonaute

Największym zaskoczeniem w zegarku, jest szeroki wachlarz dostępnych w nim funkcji w kontrze z ceną za ten sprzęt. Antena GPS zapewnia nam dostęp do informacji związanych z: prędkością (chwilowa i średnia), tempem (chwilowe i średnie) i przebytym dystansem. A dzięki technologii FastFix możemy szybciej odbierać sygnał GPS. Aktualizacja FastFix odbywa się podczas synchronizacji zegarka ONmove 500 z programem ONconnect. Ponadto w standardzie otrzymamy również wskazania o spalonych kaloriach, które w tym modelu jeszcze dokładniej są wyliczane – z pomocą nadgarstkowego pomiaru tętna. Jak już pisaliśmy, zegarek posiada możliwość optycznego pomiaru wartości tętna bezpośrednio z nadgarstka w technologii opracowanej przez elektronicznego giganta – firmę Philips. Zagłębiając się dalej w dostępne funkcje, to ciekawsze z nich dotyczą możliwości programowania treningu interwałowego bez konieczności używania zewnętrznych serwisów – całość wprowadzamy za pomocą zegarka. Nowością jest także wyposażenie zegarka Geonaute ONmove 500 HRM w możliwość ustawienia alertu dotyczącego nawodnienia i alarmu żywieniowego, które przypomną za pomocą sygnału dźwiękowego i powiadomienia na ekranie, o momencie na picie lub jedzenie. Funkcje dokładniej opisaliśmy w dalszej części testu, w akapicie dotyczącym treningu biegowego z tym zegarkiem.

Kolejną ciekawą nowością są informacje o wysokości i kumulacji przewyższeń. Funkcja działa na podstawie danych GPS i szacuje je orientacyjnie, później podczas importu treningu do serwisu Decathlon Coach wykonywane jest ponowne kalkulowanie tych parametrów oraz końcowa weryfikacja. Do wspomnianego serwisu, transfer informacji odbywa się dzięki technologii Bluetooth Smart i możliwe jest również wyświetlanie danych na smartfonie w aplikacji myGeonaute connect (dostępnej na iOS i Android). Z poziomu zegarka możemy zaprogramować prosty trening interwałowy składający się z trzech etapów: rozgrzewki, mocnego akcentu, odpoczynku pomiędzy akcentami, a także schłodzenia. Liczba powtórzeń jest dowolna i ją również możemy ręcznie ustawić. Funkcję dokładnie opisaliśmy w dalszej części testu.

Geonaute wyposażony został tylko w alerty dźwiękowe (podkreślmy: nie posiada wibracji) i w zasadzie, patrząc na jego dość bogate możliwości fizyczne – szkoda. Dodanie wibracji z pewnością przysłużyłoby się użytkownikom, szczególnie w trakcie biegu zatłoczonymi miejskimi ulicami. Brak wibracji zaliczamy do wad i przypomnimy o tym fakcie pod koniec recenzji. Skoro podjęliśmy już temat braków, to z zegarka nie będzie żadnej korzyści, podczas chęci użycia go w zamkniętych pomieszczeniach, ponieważ nie wspiera tego rodzaju treningu – nie mierzy prędkości ani przebytego dystansu na podstawie ruchów nadgarstka.

Zegarek GPS ONmove 500 HRM jest również kompatybilny z pasem pulsometru DUAL Bluetooth Smart Geonaute, umożliwiającym pomiar tętna z klatki piersiowej. Rozwiązanie docenią sportowcy potrzebujący dokładniejszych danych o własnym tętnie, szczególnie w sportach cechujących się dużą zmiennością intensywności. O tym, dlaczego podczas uprawiania niektórych sportów pomiar tętna z nadgarstka bywa zawodny, można dowiedzieć się ze specjalnie przygotowanego artykułu: Co należy wiedzieć o nadgarstkowym pomiarze tętna?

Aktywności, jakie możemy śledzić korzystając z tego modelu to:

 • bieganie
 • kolarstwo
 • spacery
 • wędrówki górskie
 • inne

Pula dostępnych sportów jest bardzo ograniczona i na pewno wielu osobom ten fakt nie będzie na rękę. Teoretycznie wybierając „inne” możemy zrealizować pozostałe niewymienione aktywności, jak np. jazdę na rolkach, tenis, trening siłowy, jogę i tak bez końca, ale faktycznie prezentowane dane treningowe mogą niekiedy odbiegać od rzeczywistych. Inaczej następuje przeliczenie spalonych kalorii po przejechaniu na rolkach 10 km, a inaczej po przebiegnięciu tego samego dystansu. I chociażby z tego powodu wykorzystując tryb 'inne”, część informacji może okazać się bezużyteczna. Czego brakuje w ONmove 500 HRM? W pierwszej kolejności menu w języku polskim – wybrać musimy spośród innych języków, później brak możliwości pływania z tym zegarkiem ze względu na klasę wodoszczelności IPX7 i jasną informację producenta, że zegarek jest odporny tylko na zachlapania, a na końcu brak nawigacji po kursie.

Pomiar tętna na nadgarstku

Pewnie wielu z Was zaczyna czytać tę recenzję od tego akapitu. Czy warto kupić ONmove 500 HRM Geonaute z powodu nadgarstkowego pomiaru tętna? Jak dokładny oferuje pomiar? Otóż wiele już napisaliśmy we wstępie do tego materiału, ale to jeszcze nie wszystko, z czym warto się zapoznać przed zakupem tego zegarka. Philips regularnie od 2011 roku rejestruje swoją technologię w urzędach patentowych. Posiada łącznie przeszło 21 patentów ściśle dotyczących metod rejestracji tętna – głównie chodzi o wykorzystywaną technologię, sensory, optykę i wiązkę światła.

Budowa urządzenia jest równie ciekawa i składa się na nią: czujnik (detektor), dwie diody LED podświetlające tkanki i sensor ruchu. Interesujący jest ostatni element, czyli dodatkowy sensor, który dokonuje kompensacji uzyskiwanych wartości tętna, z uwagi na wykonywane ruchy użytkownika. Jest to oddzielny czujnik, który monitoruje ruchy nadgarstka i za pomocą odpowiedniego algorytmu wprowadza korektę uzyskiwanych informacji o wartościach tętna. Jak dokładnie działa ta technologia, jak odbywa się wspomniana kompensacja wie tylko Philips (uśmiech). To wszystko sprawia, że jasnym stało się, dlaczego Geonaute wybrał właśnie tę firmę na dostawcę gotowego modułu pomiaru tętna w swoim zegarku. Kończąc wstęp i koncentrując się już tylko na uzyskaniu odpowiedzi na wcześniej postawione pytania, przejdziemy do praktycznego sprawdzenia jakości pomiaru tętna. Na tym etapie jak zawsze wykorzystamy nasze autorskie interaktywne wykresy danych. Materiał, jaki uzyskaliśmy podczas biegów i jazdy na rowerze znajduje się na stronie z wykresami.

Bieganie z zegarkiem ONmove 500 HRM Geonaute

Jeszcze przed wyjściem na pierwszy trening, warto zwrócić uwagę na pola z informacjami, które znajdują się na tzw. ekranach treningowych. Zegarek Geonaute pozwala użytkownikowi na ręczne ułożenie danych, jakie będą widoczne w trakcie treningu. Ta sama funkcja została wykorzystana również z starszym modelu – zegarku ONmove 220. Wideo z przedstawieniem możliwości konfiguracyjnych znajduje się na naszym profilu YouTube – bezpośredni link. Przechodząc w zegarku ONmove do ustawień dotyczących aktywności i wyboru pól z informacjami, możemy ustawić 3 ekrany treningowe, a na każdym tylko po 2 parametry. Tylko, ponieważ jest to bardzo skąpy wybór. W trakcie biegu przydałoby się śledzenie za jednym razem tempa, czasu, tętna i dystansu. W przypadku ONmove będziemy musieli przełączać się pomiędzy ekranami, a to niekiedy zbytnio absorbuje. Można się więc doliczyć, że maksymalnie możemy określić do 6 informacji prezentowanych na wszystkich ekranach. Odchodząc od tematu ekranów treningowych, warto sprawdzić informacje wprowadzone podczas uruchomienia zegarka, czy dane dotyczące wieku, wagi, wzrostu, tętna minimalnego i maksymalnego oraz płci, czy zaznaczyliśmy je poprawnie. W ustawieniach możemy dokonać wyboru pomiaru tętna – z nadgarstka lub poprzez zewnętrzny sensor na klatce piersiowej. Jedną ze wspomnianych nowości jest alert dotyczący nawodnienia i żywienia. Możemy zaprogramować, iż w trakcie aktywności fizycznej zegarek dźwiękowo zasygnalizuje potrzebę uzupełniania płynów lub/i żywienia. Funkcja składa się jedynie z wyboru, co jaki czas ma o sobie przypominać np. z częstotliwością co 20 minut. Osobno dla alertów związanych z piciem i osobno dla żywienia. Duża dowolność sprawia, że możemy indywidualnie dobrać ten czas. Zegarek Geonaute po ustawionym czasie wyświetli przez około 2 sekundy informację „Time to …. drink / eat”. Niestety okienko z alertem szybko znika i nie zawsze jesteśmy w stanie zdążyć spojrzeć, czy chodziło o picie czy jedzenie – jeśli ustawimy oba komunikaty. Nie jest to kluczowa funkcjonalność zegarków, ale dla osób (szczególnie początkujących), które zapominają o regularnym nawadnianiu i jedzeniu w trakcie aktywności, może stać się pomocnym rozwiązaniem.

Jak zegarek ONmove 500 HRM sprawdza się podczas biegu? Otóż prezentowane informacje treningowe są czytelne, ale odczuwalny jest brak możliwości ustawienia więcej niż 2 pól na jednym ekranie. Najczęściej redakcyjnie wybieranym zestawieniem stały się pola: aktualne tętno i tempo. Kilka tygodni temu testowaliśmy smartwatch dla biegaczy New Balance RunIQ i wówczas pisaliśmy o nim, że podczas biegania dostarcza niebywałych emocji, ponieważ lubi gubić sygnał GPS, więc pokazuje nierealne parametry treningu i lubi nas często denerwować poprzez niezapisywanie sesji. A jak jest z Geonaute? Tak samo, trochę inaczej, a może zupełnie odmiennie?

Odpowiadając na powyższe pytanie – jest bardzo dobrze, a to oznacza, że zegarek Geonaute nie rozczarowuje. Począwszy od łatwości, z jaką poruszamy się po menu, przez ustawienia danych treningowych, wyboru opcji, a kończąc na obsłudze w czasie aktywności. Wszystkie nasze testowe sesje zostały zapisane, żadne dane nie zostały utracone, ponadto zegarek się nie zawiesza. O tym, jak szybko łapie sygnał GPS i po jakim czasie jest gotowy do treningu, będzie poniżej. Interesującą funkcją jest dostęp do ustawień parametrów zegarka w czasie zatrzymania sesji (pauzy treningu). Jeśli w czasie biegu będziemy chcieli zmienić jakiś ekran treningowy, to wystarczy zatrzymać sesję i dane pole wymienić. W trakcie pauzy możemy dowolnie operować ustawieniami ogólnymi i np. wyłączyć dźwięki, zmienić jednostki (kilogramy na funty), ale również sterować optycznym pomiarem tętna i zmienić go na pasek HR. Brakuje ułożenia tych wszystkich funkcji w jedno, dodatkowe menu. Aktualnie to wygląda tak, że wyświetla się nam standardowe menu i chcąc zmienić kilka ustawień musimy przechodzić pomiędzy oknami dla użytkownika, zegarka, aktywności sportowych, ekranów treningowych. Tworząc wyłącznie jedną listę możliwych do zmiany parametrów, szybciej moglibyśmy nimi operować. Mało tego, włączając pauzę treningu możemy zmienić naszą masę ciała, jak i wiele niepotrzebnych informacji. Lepsze byłoby przygotowanie skrótowego menu – tak robi np. Polar, który pod nazwą Szybkie menu tworzy listy funkcjonalności. Reasumując możliwość zmiany parametrów zegarka Geonaute – jest to fajny pomysł, jednak wymaga trochę dopracowania, szczególnie okrojenia dostępnych opcji w sekwencji zatrzymania aktywności.

Do dyspozycji użytkownika jest nowa funkcja zegarka związana z podawaniem wysokości i kumulacji przewyższeń. Po zakończeniu aktywności, w podsumowaniu treningu zostaną podane powyższe wartości. Korzystając tylko z zegarka (nie posiada barometru), kalkulacja danych będzie orientacyjna i realizowana na podstawie danych GPS, a po zgraniu treningu do Decathlon Coach, wykonana jest ponowna weryfikacja biegu. Jednak dla testowych treningów różnice pomiędzy wyliczeniami zegarka, a późniejszą kalkulacją w Decathlon Coach były duże. Po 6 kilometrowym biegu, który poprowadzony był po dość płaskiej trasie wokoło zabudowań mieszkalnych, ONmove 500 wskazał +170/-160 m, a po przeliczeniu pozostało niecałe +26/-26 m. W innym biegu, na dystansie 8 km zegarek zanotował +88/-86 m, żeby ostatecznie stanęło na +35/-35 m. Kolejny 8 km trening i pierwsze wskazania +135/-120 m, a w Decathlon Coach zostało +66/-66 m. Jak widać odstępstwa potrafią być spore. Do wyników uzyskiwanych w trakcie aktywności sportowych mierzonych tylko przez zegarek należy podchodzić z dużą rezerwą. 

Zegarek ONmove 500 HRM umożliwia przygotowanie treningu interwałowego i w oparciu o tzw. strefę docelową. Sesje możemy w łatwy i szybki sposób stworzyć na kilka minut przed ich rozpoczęciem. Przykładowo zaplanowany interwał to:

 1. rozgrzewka,
 2. mocny akcent,
 3. odpoczynek,
 4. ilość powtórzeń (punkty 2 i 3),
 5. ilość serii,
 6. przerwa pomiędzy seriami,
 7. schłodzenie.

Z tak ułożonym treningiem możemy wykonać podstawową jednostkę interwałową, która opiera się na tych samych powtórzeniach np. mocny akcent trwający po 15 sekund, z odpoczynkiem 60 sekundowym i powtórzeniem przez 10 razy, w dwóch seriach. Brakuje możliwości tworzenia bardziej skomplikowanych treningów, które zakładałyby różne czasy dla mocnych akcentów. Ograniczeniem jest również czas, który stanowi jedyną zmienną – nie ma możliwości wyboru dystansu np. mocny akcent trwający przez 1000 m, później schłodzenie przez 3 minuty.

Strefa docelowa pomaga podczas prowadzenia treningu, który zakłada realizację sesji w określonych przedziałach. Zegarek ONmove 500 Geonaute umożliwia ustawienie parametrów strefy docelowej prędkości, tempa lub tętna. Dzięki tej funkcji, zegarek GPS pozwala sprawdzać w czasie rzeczywistym, czy znajdujemy się w ustalonej strefie treningowej. Graficzny wskaźnik na ekranie, oraz sygnał dźwiękowy informują o wyjściu poza strefę.

Praktyka:

 • Strefę tętna ustawiamy na podstawie podania poziomu tętna minimalnego (% tętna maksymalnego) i tętna maksymalnego dla strefy (również % tętna maksymalnego). Przykładowa strefa docelowa może zakładać np. przedział od 60% do 75% HRmax;
 • Strefę tempa wyznaczamy podając czas np. 4’30”/km, a 3’30”/km;
 • Strefę prędkości możemy ustalić np. min. 9.0km/h do max. 12.0km/h.

Treningi z powyższymi ustawieniami wiążą się z częstym zerkaniem na wyświetlacz zegarka, czy aby na pewno znajdujemy się w pożądanym zakresie. Niestety ostrzeżenia o wyjściu poza wyznaczone parametry są mało odczuwalne – krótkie sygnały dźwiękowe są praktycznie niezauważalne. Tym bardziej odebranie informacji jest utrudnione, bo zegarek nie posiada wibracji. Opcja stref docelowych najlepiej sprawdza się, gdy w trakcie prowadzenia treningu często zerkamy na wyświetlacz.

Jakość sygnału GPS (mapy)

Jedna z najmocniejszych stron zegarka ONmove 500 HRM. Nie dość, że przebyty dystans w czasie aktywności pokrywa się perfekcyjnie z rzeczywistą trasą, to wskazania o aktualnym tempie biegu są identyczne z pomiarami innych założonych jednocześnie zegarków GPS. Normą jest, że otrzymane dane dotyczące trasy i tempa są bardzo rzetelne. Bazujemy na próbie około 15 testowych treningów, w trakcie których ani razu nie zaobserwowaliśmy błędnych odczytów czy dziwnych śladów GPS, które nie pokrywałyby się z realną drogą. Warto jeszcze raz podkreślić, że jedynym „ale” względem parametrów wyznaczanych na podstawie GPS jest wysokość i kumulacja przewyższeń, o której to funkcji pisaliśmy powyżej. Jej wskazania stanowczo zaburzają realne dane dotyczące spadków i wzniesień na trasie, prze co mogą wprowadzać duże zamieszanie w trakcie treningów górskich.

Przykładowy ślad GPS:

Częściowe powiększenie wybranego odcinka:

Generalnie rzecz ujmując, nie ma się do czego przyczepić względem zarejestrowanego śladu GPS, więc przejdziemy teraz do czasu, jaki potrzebuje zegarek, aby być gotowym do treningu.

Czas potrzebny na „złapanie” sygnału GPS i ruszenie w trasę

Zegarek potrzebuje około 20 sekund na ustalenie naszej lokalizacji GPS, aby być gotowym do podjęcia treningu. Biorąc pod uwagę, że trenowaliśmy codziennie startując z tego samego miejsca, a czas nie ulegał skróceniu, jest to słabsza strona tego modelu. Niejednokrotnie, uruchamiając pozostałe dwa testowe zegarki, z którymi biegaliśmy, czekaliśmy jeszcze po kilka sekund, zanim ONmove 500 HRM Geonaute zaskoczy. W trakcie ciepłych dni taki wynik nie będzie większym problemem, jednak w zimie stanie w miejscu przy niskich temperaturach może być uciążliwe. Zbierając wszelkie fakty, zegarek nie jest mistrzem szybkości i wymaga z naszej strony chwili cierpliwości (uśmiech).

Czas działania baterii

Geonaute działa do 7 godzin aktywności GPS i około 4 godzin z włączonym GPS z rejestracją tętna. Naładowany akumulator przez 10 dni zapewnia działanie w trybie zwykłego zegarka. Kompletne naładowanie akumulatora następuje w około 1h 30. Ładowanie kablem micro USB/USB (w zestawie), kompatybilny z ładowarkami 5V-1A i ładowarkami przenośnymi. Czas działania na GPS jest przyzwoity, jednak po włączeniu pomiaru tętna spada do trochę ponad 4 godzin, co niekiedy nie wystarczy nawet na przebiegnięcie maratonu. Taki wynik może stanowić spore ograniczenie w wykorzystaniu zegarka w trakcie treningów powyżej 42 km czy wycieczek rowerowych z włączonym pomiarem tętna.

Cena ONmove 500 HRM Geonaute

Bez owijania w bawełnę – jedyne 439,99 zł brutto! Patrząc na świetny pomiar tętna z nadgarstka, genialny GPS, który bardzo rzetelnie odwzorowuje przebytą trasę, cena jest relatywnie niska. Jeśli poszukujesz zegarka sportowego z wymienioną powyżej funkcjonalnością, warto na poważnie przemyśleć nabycie tego modelu. Zegarek Geonaute dostępny jest w sieci Decathlon.

Podsumowanie

Nasza ocena

Ukończyliśmy test zegarka ONmove 500 HRM Geonaute. Tak jak poprzednik model 220 recenzowany w październiku poprzedniego roku, zaskoczył bezawaryjnym działaniem i utwierdził nas w przekonaniu, że seria zegarków ONmove jest dopracowana i cechuje się świetnymi rozwiązaniami. Śmiało wkracza również w półkę zaawansowanych urządzeń dla sportowców i to głównie dzięki rzetelnemu pomiarowi tętna na nadgarstku technologii Philips. Rejestracja śladu GPS jest genialna. Dużym brakiem jest mała liczba dostępnych profili sportowych, ograniczająca użycie zegarka do biegania, kolarstwa, spacerów i wędrówek. To, nad czym warto pracować to funkcja przeliczania wysokości i kumulacji przewyższeń na podstawie GPS. Szkoda, że zegarek nie posiada funkcji prowadzenia po śladzie GPS. Odczuwalny jest również brak wibracji. Małym pstryczkiem w nos dla producenta będzie obniżenie końcowej oceny za oprogramowanie – z powodu braku rozwijania platformy Decathlon Coach, niekiedy słabej jakości tłumaczenia językowego i braku języka polskiego w zegarku! Zbierając wszystko do jednego worka, czy będziemy polecać zegarek ONmove 500 HRM? Tak. Zdecydowanie. Jest to model w bardzo przyzwoitej cenie, który oferuje sporą dawkę narzędzi wspomagających i analizujących trening.

 • Obsługa w trakcie aktywności
 • Oprogramowanie (np. aktualizacje, zapis treningów, synchronizacja)
 • Żywotność baterii
 • Analiza treningów
 • Wygląd i jakość materiałów
 • Funkcjonalność
 • Pomiar trasy (długość, rysowanie mapy)
 • Szybkość łapania sygnału GPS

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

 1. Krotecek pisze:

  Kurcze a ja myślałam że z moją opaską jestem „zaawansowana” technicznie 😛
  Fajny taki zegareczek, jednak cena też spora. Za moja opaskę np zapłaciłam niecałe 200zł lamax bifit. Więc różnica spora, ale też zegarek ma więcej funkcji. U mnie zlicza trasę, kalorie, ale też ma funkcji dziennika snu i jakieś funkcje biznesowe więc jest ok. No i 10 dni na naładowaniu robi robotę… No nic może kiedyś sobie kupię taki do biegania.

  1. Sławek pisze:

   Witam, proponuje poszukać ma olx ja za swój nowy zapłaciłem 215 zł. Czasami są okazje.

   Pozdrawiam

  2. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Nie zgodzę się z Twoją opinią. ONmove 500 HRM to nie „zegareczek”, a jego cena nie jest „spora”. Porównanie Geonaute (zegarka GPS) do produktu o którym piszesz (taniej opaski fitness bez GPS, pomiaru tętna) jest bezsensowne.

 2. Artur Szwabowicz pisze:

  Oprócz jak czytam bardzo dobrego systemu pomiaru tętna od naprawdę renomowanej w tej kwestii firmy bardzo przydałaby mi się opcja przypominania o posiłku i wodzie. Dlaczego dlatego że będąc na tak zwanej redukcji dla organizmu odpowiednie nawadnianie i posiłek regularnie spożywany i w dobrej jakości odżywczej to bardzo ważna rzecz. ostatnio na własnej skórze się przekonałem ….gdzie dopadały mnie napady głodu, szczególnie wieczorami. Przychodziła ochota na rzeczy kwaśne i tylko one zaspokajały potrzeby …i co??? Okazało się organizm odwodniony w jakiś sposób…więc zamieniając mój Genaute ONmove 220 na ONmove 500 HRM nie będę bał się że zapomnę o napiciu się wody….a i o zjedzeniu też nie 😉

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Arturze, pamiętaj proszę, że funkcja działa tylko podczas treningu. Nie zaalarmuje Ciebie w pozostałych sytuacjach o odpowiednim czasie na jedzenie / picie 😉
   Dzięki za wypowiedź!

 3. mmm pisze:

  Warto dodać, że od połowy czerwca zegarki onmove nie są już kompatybilne z Windowsem, a w Polsce to ważna sprawa.

  Geonaute niby nad tym pracuje, ale od dwóch miesięcy nie da się zgrać treningów, ani nawet naładować zegarka z komputera.

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Sekundę temu podłączyłem do swojego laptopa zegarek ONmove 500 i ładuje się normalnie. Co prawda, w jego pamięci nie mam nowych treningów, aby sprawdzić, czy zgrały się do serwisu Decathlon Coach, ale produkt się ładuje. Gdzie znalazłeś taką informację, że coś nie działa? Od Geonaute?

   1. tomek pisze:

    Nie połaczysz zegarka z komputerem z Windows 10 czyli w praktyce z żadnym nowym PC (wszystkie zaktualizowały się do Win 10), może że masz starego na win 7 czy Vista. Dziesiątka w ogóle nie widzi zegarka podłączonego przez USB. Temat opisany na oficjalnej stronie Decathlona.

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

     OK. Windows 10 nie mam, ale nie trzeba na siłę przeinstalowywać. U mnie się uchował XP. Widzę informację z 1 września, że problem jest rozwiązywany przez firmę Windows na prośbę Geonatue. Prośba o cierpliwość.

 4. tomek pisze:

  Po piwerwszym, krótkotrwałym zachwycie, zegarek został zwrócony do sklepu. Testowałem zegarek od dwóch miesięcy w różnych warunkach (jazda na rowerze AM/Enduro po Beskidach, bieganie, chodzenie po górach). Wyniki: 1. Odbiornik GPS działa doskonale, precyzyjnie zapisuje ślad, o wiele lepiej niż telefony, natychmiast reaguje na zatrzymanie / wznowienie treningu. 2. Zegarek jest wygodny, nie czuć go na ręce. 3. Zapięcie paska BARDZO niewygodne, trzeba się namęczyć żeby go zapiąć lub rozpiąć. 4. Bateria ok, wytrzymuje kilka 2-3 godzinnych treningów. 5. Pomiar tętna, czyli jedna z najważniejszych funkcji zegarka, W TERENIE PRAKTYCZNIE NIE DZIAŁA !!! działa tylko w pewnych warunkach (w domu, podczas spacerowania, podczas lekkiego biegu). Podczas prawdziwego treningu, kiedy ręka jest spocona i porusza się, zegarek pokazuje najczęściej tętno spoczynkowe 65-75-85, czasem uda się mu na parę minut zaskoczyć i zmierzyć prawdziwe tętno rzędu 130-160. Testowałem na lewej/prawej ręce, wyżej/niżej, lżej i mocniej zapinając pasek, ogoliłem nawet fragment nadgarstka i nic to nie dało, nadal pokazywał głupoty. Także pomiar tętna w warunkach prawdziwego treningu to fikcja. 6. Potwierdzam BARDZO DUŻE problemy z połączeniem z aplikacją myGeonaute connect w telefonie. Użytkownik, który nie ogarnia androida na poziomie przynajmniej średnio zaawansowanym, nie połączy zegarka z telefonem. Np. zegarka NIE NALEŻY parować z telefonem przez BT przed uruchomieniem aplikacji (jeżeli już go sparowaliśmy, trzeba go usunąć z listy rozpoznawanych urządzeń). Aplikacja myGeonaute sama włączy BT, wykryje, sparuje i połączy się z zegarkiem. Jeżeli zegarek wcześniej został sparowany przez telefon (jeszcze przed uruchomieniem aplikacji), nie zostanie wykryty. Myślę że większość użytkowników właśnie dlatego nie może uzyskać połączenie z zegarkiem (testowanie na kilku telefonach i wszędzie jest tak samo). 7. Aplikacja myGeonaute totalnie źle przelicza spalone kalorie, zarówno z włączonym pomiarem tętna jak i bez. Na górskich kilkugodzinnych trasach-wyrypach, gdzie spalam lekko 2000 kcal (porównanie z Endomondo, Strava i z moimi szacunkami) aplikacja oblicza spalanie rzędu 700-800 kcal. Wydaje mi się, że aplikacja nie bierze pod uwagę pokonanej wysokości, liczy kalorie tak jakby przebyło się płaski odcinek po asfalcie a nie trasę enduro z różnicą wysokości ponad 1000 m. 8. Nie można połączyć zegarka z PC z Windows 10, system go nie widzi. Problem znany przez Decathlon i Microsoft, w trakcie rozwiązywania. 9. Podsumowanie: zdecydowanie nie jest to ukończony i gotowy do użycia w terenie produkt. Cały czas ma się wrażenie, że testuje się prototyp urządzenia. Zegarek wymaga sporo udoskonaleń, żeby spełniał swoje funkcje w 100%. Cena jest kilkukrotnie niższa niż konkurencyjnych zegarków, ale co z tego jeżeli pomiar tętna w praktyce nie działa.

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   „prototyp”, „pomiar tętna nie działa” – wolnego. Zobacz zmierzone dane i kilka treningów:
   https://bieganieuskrzydla.pl/geonaute-onmove-500-hrm-jakosc-dzialania-pomiaru-tetna/
   O jakim prototypie mówisz? Tętno nie działa? Osobiście biegałem z tym zegarkiem wiele razy i podczas porównywania „na żywo” wskazań wartości tętna były bardzo zbliżone z innym sprzętem, a po wgraniu wykresów wszystko jest widoczne jak na dłoni. Po prostu zegarek nie przypadł Ci do gustu. Pokaż mi inny produkt w podobnej cenie z tak perfekcyjnym GPS i pomiarem tętna? Będę bronić tego produktu!

 5. Andrzej pisze:

  U mnie tez pulsometr fiksuje jedyne co odkryłem to trzeba go zapiąć nie za mocno nie za słabo w sam raz dla ONmove 500 wtedy jest lepiej ,ale i tak nie za dobrze .

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Optyczny pomiar tętna rządzi się swoimi prawami. Często są one uzależnione od osoby użytkującej dany sprzęt i wrażliwe na wszelkie niedopatrzenia. Dlatego czasami trzeba mocniej lub wyżej zapiąć sprzęt. U nas ciekawy przypadek wyszedł podczas testu Suunto Spartan Sport Wrist HR Baro. Zegarek zapinaliśmy naprawdę wysoko na ręce. Zobacz ten temat: https://bieganieuskrzydla.pl/suunto-spartan-sport-wrist-hr-baro-tetno/ wartościowym tematem jest również ten: https://bieganieuskrzydla.pl/jak-dziala-nadgarstkowy-pomiar-tetna/
   Pozdrawiam, Kamil.

 6. Natalia pisze:

  Dzień dobry. A czy można z tego zegarka przesyłać treningi do Endomondo?

 7. Adams pisze:

  Z tego, co wiem to nie, ale może niech się wypowie Kamil bo on go testował.

 8. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

  Cześć Natalia i Adams. Nie widzę w opcjach Decathlon Coach, aby można było włączyć automatyczne wysyłanie każdego treningu do Endomondo. Na pewno ręcznie jest to wykonalne i można to zrobić w sekcji „Moje sesje”, tam wybrać konkretny trening który chcemy przesłać do Endomondo i pobrać plik GPX. Jeśli już mamy taki plik zapisany na komputerze, później trzeba go ręcznie zapisać w Endomondo. Można to zrobić w następujący sposób: https://support.endomondo.com/hc/en-us/articles/213703847-File-Import
  Trochę zabawy, ale jest to do ogarnięcia. Gorzej, gdy chce się wszystkie swoje sesje zapisywać w Endomondo, bo to potrwa strasznie długo….
  Mam nadzieję, że pomogłem.

 9. Marcin pisze:

  U mnie również pojawiły się problemy z prawidlowym pomiarem tętna. Początkowo wydawało się, że wszystko jest ok, jednak problemy zaczęły pojawiać się wraz ze zwiększeniem czasu trwania treningu. Przy krótkotrwałych aktywnościach (do 1 h), albo działało ok, albo dało się opanować (poprawiając zegarek, przekładając go na drugą rękę itd). Natomiast przy kilkugodzinnym wysiłku pomiar zaczyna świrowac i niezależnie od tego co zrobimy większość treningu zostaje zarejestrowana z tętnem na poziomie 60-80 :(.

 10. Takie sobie pisze:

  Tragiczny. Jak chcesz rozpocząć jazdę rowerem, włączasz z GPS-em. Nie łapie gps i wyświetla komunikat czy szukać dalej. Naciskasz GPS. Szuka, znowu komunikat , że nie złapał. Musisz nacisnąć. Znalazł, czeka na wystartowanie. Jak już od 3 minut jedziesz i nie będziesz klikał w zegarek jadąc i w sumie jedziesz bez rejestracji. Ale masz smarfon z np. osmandroid, ale brakuje tętna.
  Tętno – jak ma fazę, to pokazuje dobrze. Ale potrafi pokazać połowę. Albo takie spokojne. Można spróbować wyłączyć słońce, co często pomaga, ale spod kurtki słabo widać wyświetlacz …
  I tylko z softem decathlonu …

 11. Pix pisze:

  Szukając kilka lat temu zegarka biegowego dla żony, przeczytałem tą recenzję. Zdecydowałem się na OnMove 500. Zegarek żona użytkuje do teraz i jest bardzo zadowolona. Dziękujemy za wszystkie rzetelne recenzje zarówno na tej stronie jak i YT.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Wygodny stanik sportowy? Propozycje dla aktywnych kobiet

Optymalnie dobrany stanik sportowy zapewnia idealne utrzymanie piersi, dzięki czemu nie zmieniają one położenia podczas wykonywania ćwiczeń, nawet tych najbardziej intensywnych. Ale skąd wiadomo, który stanik sportowy jest dobry? Jaką markę wybrać i czym kierować się dokonując zakupu? Podpowiadamy. (więcej…)