Jak dbać o odzież do biegania, aby zachować jej oddychające i wodoodporne właściwości? Jakie metody pielęgnacji stosować, aby zabezpieczyć odzież sportową przed wilgocią i brudem? Poznaj 7 sprawdzonych patentów.
Przez ostatnie 10-15 lat odzież do biegania została (prawie) całkowicie zmieniona zarówno technologicznie, jak i funkcjonalnie. Zasadniczo jej podstawowa rola, czyli zagwarantowanie sportowcowi szeroko rozumianych dogodnych warunków treningowych pokrywa się z tym, co niesie za sobą nowoczesna odzież sportowa, ale to zaledwie ułamek przysłowiowej góry lodowej. Najlepsze rozwiązania materiałowe będące wynikiem badań i testów laboratoryjnych, czy tkaniny syntetyczne, które posiadają niektóre cechy ludzkiej skóry wskazują kierunek, gdzie aktualnie podąża dzisiejsza technologia. Od producentów odzieży do biegania wymaga się już zdecydowanie więcej niż kilkanaście lat temu. W dzisiejszych warunkach myśl technologiczna nie jest niczym skrępowana, więc marki odzieżowe prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej „inteligentnych” produktów.
Zdecydowana większość osób, które udają się na zakupy wie, że odzież do biegania może zwiększyć wydajność treningu, obniżyć poziom zmęczenia dzięki odpowiedniemu uciskowi konkretnych mięśni, utrzymywać optymalną temperaturę skóry poprzez wolniejsze lub szybsze odprowadzanie ciepła na zewnątrz tkaniny, a nawet przyspieszyć proces regeneracji potreningowej. Ponadto dzisiejsza odzież do biegania potrafi (prawie) sama zadbać o siebie, ponieważ błyskawicznie wyschnie po treningu oraz zahamuje rozwój bakterii, grzybów czy powstawanie przykrego zapachu. Ostatnie wymienione parametry osiągane są poprzez dodanie do odzieży m.in. jonów srebra, które wykazują działanie bakteriobójcze.
Im bardziej zaawansowana odzież do biegania, tym wyższa jej cena. Jednak kwota ta nie odstrasza sportowców, gdy porównują wszelkie zalety i wady odzieży sportowej. Na jednej szali znajdują się wszystkie powyższe, cudowne właściwości tkanin, które dają wygodę podczas treningu, zaś po drugiej stronie wagi stoją wysoka cena i odpowiednia uwaga, którą należy poświęcić odzieży. Uwaga polega m.in. na zapoznaniu się z zaleceniami producenta dotyczącymi metod czyszczenia, suszenia czy zabezpieczania takiej odzieży.
Wydając niemałe pieniądze na odzież do biegania zakłada się, że takie produkty będą na lata. W takim rozumieniu, że skoro coś jest drogie, to na pewno zostało solidnie wykonane i trwale zabezpieczone, żeby odzież spełniała swoją rolę przez kilka sezonów. Niestety prawda jest taka, że specjalna, techniczna odzież sportowa jest świetna, gdy użytkownik stosuje przynajmniej podstawowe zasady pielęgnacji tych produktów. Tylko sucha odzież zabezpiecza ciało przez wychłodzeniem, odparzeniami czy otarciami; wyłącznie zastosowanie syntetycznych tkanin eliminuje problemy z wentylacją; tylko odpowiednie przechowywanie odzieży daje szansę na to, że z takich ubrań będziemy korzystać dłużej.
Odzież do biegania wymaga specjalnych metod pielęgnacji i czyszczenia. Jest to konieczne, aby materiał zachował swoje oddychające i wodoodporne właściwości. Ważna jest także odpowiednia konserwacja ubrań sportowych, w tym impregnacja i stosowne przechowywanie poza sezonem. Poznaj moje sprawdzone patenty na pielęgnację odzieży do biegania ⤵️⤵️⤵️
1. Zacznę od banalnego poświęcenia 2-3 minut na to, żeby zapoznać się z informacjami jakie producent ujął na metce dołączonej do odzieży. Zdecydowana większość osób nie czyta metek, a to skutkuje wieloma błędami, które prowadzą do niszczenia odzieży. To na metce znajduje się przysłowiowa instrukcja obsługi, czyli informacje o tym, czy można prać naszą odzież, jeśli tak to w jakiej temperaturze, z dodaniem jakich środków piorących. To dopiero początek, bo to tutaj są także dane o wykorzystanych materiałach np. zawartości poliamidu, poliestru czy innego syntetyku. Producent podpowie także, czy produkt można suszyć w suszarkach bębnowych, które stały się w ostatnim czasie bardzo popularne. Czytanie metek jest podstawą do tego, aby odzież do biegania zachowała swoje właściwości i świeży wygląd.
2. Po każdym treningu odzież do biegania powinna zostać wyprana i starannie wysuszona. Podczas prania usunięte zostaną wszelkie pozostałości potreningowe, takie jak wilgoć, pot, kurz czy brud. Jest to o tyle ważne, bowiem tylko czysty i suchy materiał jest w stanie zachować swoje właściwości termoregulacyjne. Zabrudzona błotem odzież osiąga znacznie gorsze właściwości wentylacyjne, czyli wilgoć i ciepło spod materiału nie są tak skutecznie usuwane. Pranie to także odpowiedni sposób na pielęgnację tkaniny, ale stosować należy odpowiednie preparaty.
Jednym z takich preparatów jest płyn do prania przeznaczony do ubrań sportowych. Najczęściej takie środki skuteczniej usuwają pot, ślady trawy, błota czy nawet krew. Zawierają substancje, które zwalczają przykre zapachy i działają w niskich temperaturach, w których powinna być prana odzież do biegania. Producenci odzieży syntetycznej na wszelkich ulotkach dołączonych do odzieży zwracają szczególną uwagę na to, żeby pranie odbywało się w niskich temperaturach – najczęściej w 30°C. Jeśli zamierzamy wyprać kurtkę z membraną, to powinniśmy sprawdzić, czy płyn do prania jej nie zniszczy.
Pokrewnym tematem techniki prania, która polega na zastosowaniu odpowiednich środków chemicznych jest pralka. Coraz częściej producenci tego rodzaju sprzętu ułatwiają życie sportowcom lub innym użytkownikom poprzez tworzenie specjalnych programów prania. Wówczas wystarczy skorzystać z takiego trybu prania, aby chronić np. syntetyczną odzież do biegania. Przygotowane programy posiadają już zadane konkretne temperatury prania, wirowanie jest wyłączone lub znacznie ograniczone, co sprzyja zachowaniu trwałości pranej odzieży.
3. We wcześniejszym punkcie wspomniałem już o starannym wysuszeniu odzieży do biegania, ale poświęcę jeszcze trochę miejsca tej kwestii. Sięgnę po przykład z życia. Przynajmniej kilka razy zdarzyło mi się, że wrzuciłem odzież do pralki, wybrałem odpowiedni tryb prania i włączyłem urządzenie. W trakcie, gdy pralka robiła swoje ja korzystałem z czasu wolnego i zwyczajnie odpoczywałem. Po mniej więcej godzinie, w trakcie której odzież została wyprana, zdarzało mi się, że zapominałem wyciągnąć rzeczy z bębna. Zostawały tam na całą noc. Odzież nie miała jak wyschnąć, ponieważ wentylacja w pralce jest prawie zerowa, więc na kolejny dzień odzież „brzydko” zalatywała, żeby nie pisać, że „śmierdziała” starą ścierą. Po wypraniu odzieży należy ją wyciągnąć i rozwiesić na wieszaku. Wilgoć, która pozostaje po praniu powinna spokojnie wyparować. Sztucznych tkanin nie można suszyć w suszarkach bębnowych. Najlepiej pozostawić odzież w dobrze wentylowanym miejscu. Piękny, świeży zapach wypranej odzieży można docenić już podczas następnego treningu.
4. Świetnym sposobem na zabezpieczenie tkaniny przed wodą, wilgocią, śniegiem czy przywieraniem błota lub brudu jest zastosowanie impregnatu. Na rynku dostępne są impregnaty dedykowane odzieży sportowej, które skutecznie i długotrwale zabezpieczają odzież przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale nie tylko. Jednym z takich produktów jest TopMeisterSport – Impregnat do zabezpieczania ubrań sportowych. Preparat ten zabezpiecza odzież sportową w czasie deszczu i podczas zimy. Chronione jest każde pojedyncze włókno, dzięki czemu działa niezwykle skutecznie. Zastosowana nanopowłoka przedłuża żywotność i barwę impregnowanego materiału. Nanopowłoka TopMeister Sport do ubrań sportowych jest paroprzepuszczalna – pozwala to na swobodne oddychanie tkanin. Nie niszczy membrany ochronnej, zabezpieczony materiał zachowuje oddychające właściwości.
Impregnacja ubrań jest bardzo prosta. Zacząć należy od wyczyszczenia odzieży, którą zamierzamy zaimpregnować. Ubrania nie mogą być mokre czy brudne. Impregnat jest gotowy do użycia po wstrząśnięciu butelki. Wówczas wystarczy równomiernie spryskać powierzchnię odzieży, przetrzeć materiał aby rozprowadzić środek i pozostawić do wyschnięcia. Produkt chroni odzież nawet przez 6 miesięcy.
Korzystając z impregnatu zawsze trzeba przestrzegać instrukcji obsługi, a przede wszystkim – wybrać właściwy środek do danego typu materiału. Każdy impregnat do odzieży zawiera mieszankę ochronnych substancji dostosowaną do konkretnego rodzaju powierzchni i struktury włókien.
5. Trenuję 3-5 razy w tygodniu. Wszystko zależy od intensywności mojej pracy. Czasami jest lepiej, innym razem urwanie głowy. Czasu brakuje mi na wszystko. Z praktycznego punktu widzenia dużą wygodę zapewniają mi komplety przygotowanych ubrań. W mojej szafie biegowej mam kilka spodni, koszulek, kilka kurtek do biegania etc. Jeśli jakiś zestaw jest brudny, jeszcze mokry po wczorajszym bieganiu lub coś innego się z nim dzieje, to sięgam po następny. Oszczędzam sobie nerwów, bo mogę odbyć trening, ale także w trakcie biegania nie zmniejsza się mój komfort. Jeśli skorzystałbym z mokrej odzieży, to w chłodny dzień mógłbym się przeziębić. Złapanie przeziębienia byłoby dla mnie koszmarem, szczególnie w czasie intensywnego okresu pracy. Dlatego stawiam na posiadanie kilku kompletów odzieży, które ułatwiają mi cotygodniową logistykę (uśmiech).
6. Temat odzieży do biegania powiązany jest z kilkoma zwrotami na „NIE”. Między innymi: nie prasujemy odzieży do biegania, nie czyścimy jej chemicznie, nie suszymy w bębnie, nie używamy podczas treningu mokrej czy zabrudzonej odzieży.
7. Ostatnim punktem jest przechowywanie odzieży do biegania poza sezonem. Szafa, komórka czy inne miejsce, w którym trzymamy ubrania sportowe powinna być sucha i w miarę ciepła, aby nie było tam wilgoci. Aby odzież nie była pognieciona dobrze będzie, żeby została złożona tak jak typowa odzież. W moim przypadku biegową odzież trzymam w szafie, w której wygospodarowałem specjalne miejsce do jej przechowywania. Koszulki są poukładane w kostkę, spodnie także, a obok bluzy i kurtki. Na trening mam więc odzież, która nie wygląda jakby była wyciągnięta psu z gardła.
Podsumowanie. Jak dbać o odzież do biegania? Odzież sportowa może być inwestycją na lata, jeśli właściwie ją czyścimy i pielęgnujemy. Aby nasz ekwipunek zachował swoje wyjątkowe właściwości – wodoodporność i oddychalność – musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Sprawdzone patenty, które ułatwiają moje życie znajdują się powyżej. Chciałbym się dowiedzieć, jak dbacie o własną odzież? Czy stosujecie jakieś inne metody? Z góry dzięki za wszelkie komentarze!
Dziękuje za porady!