jak dbać o buty sportowe
Jak dbać o buty sportowe? [PORADNIK]

polecane

Jak dbać o buty sportowe? [PORADNIK]

Kamil Nowak
11 lutego, 2020
Poradniki Wideo

Jak dbać o buty sportowe (do biegania)? Co robić, aby zabezpieczyć ich powierzchnię przed wilgocią i przywieraniem brudu? O dbaniu, pielęgnacji, impregnacji, które przedłużają życie naszego obuwia treningowego będzie dzisiejszy poradnik.

jak dbać o buty sportowe

Założę się, że podobnie było w waszym przypadku, czyli po zakupie nowych butów do biegania mieliście sporych rozmiarów uśmiech na twarzy. Co robimy dalej z nową parą? Wyciągamy je z opakowania, zakładamy na stopy i idziemy na pierwszy trening. Ponieważ przyzwyczailiśmy się do poprzednich butów, więc na te nowe zwracamy szczególną uwagę. Jeśli dobrze je wybraliśmy, z uwzględnieniem wielkości stopy, masy ciała i innych parametrów, okazuje się, że trening jest bardziej komfortowy. Amortyzacja jest jeszcze świeża, więc pochłania wszelkie nierówności. Później wracamy do domu, zdejmujemy buty sportowe i odkładamy je tam, gdzie trzymamy pozostałe pary obuwia lub rzucamy w kąt. I tak w kółko, czyli kolejne wyjście na bieganie w tych butach będzie wyglądało podobnie. Zakładamy je, idziemy biegać i odkładamy na miejsce.

Wystarczy kilka prostych metod, których stosowanie znacznie przedłuży żywotność obuwia do biegania. Ale nie tylko to może ulec zmianie, bo zapchana siateczka w cholewce ogranicza przewiewność butów, więc nasze stopy mocniej się pocą. Komfort maleje. Warto zwracać na to uwagę.

Przejdę od razu do moich sprawdzonych patentów, które pozwalają cieszyć się butami przez znacznie dłuższy czas, chronić stopy przed grzybicą, wyeliminować brzydki zapach. Jako ciekawostkę powiem, że posiadanie już dwóch par butów, w których biegamy na przemian, np. dwie pary butów na asfalt pozwala zmniejszyć zużycie amortyzacji, ale też korzystnie działa na mięśnie naszych nóg. I teraz konkretne porady dotyczące tego, jak dbać o buty sportowe.

jak dbać o buty sportowe

Po przyjściu z treningu, kiedy już trochę odpoczniemy warto poluzować sznurówki, żeby ze środka cholewki odparowała cała wilgoć, i oczyścić trochę buty. Na tym etapie można to zrobić jakiś środkiem czyszczącym, np. zwykłym mydłem, albo czymś typowym do obuwia sportowego, przeczyścić i odstawić w przewiewne miejsce. Teraz obowiązkowo buty powinny całkowicie wyschnąć. Nigdy nie powinniśmy zabierać na trening butów, których cholewka jest w dalszym ciągu wilgotna, dlatego że przemoczony materiał zużywa się jeszcze szybciej. Materiał potrzebuje porządnie wyschnąć. A już w ogóle nie mówię o tym, że komfort biegania w mokrym obuwiu jest praktycznie zerowy. Wychodząc w mokrych butach na trening w chłodny dzień wydaje się niekiedy, że stopy zaraz nam odpadną, bo przenikliwe zimno ciągnie od podeszwy.

W lato buty sportowe są już suche po kilku godzinach, ale zimą potrzebują znacznie więcej czasu, więc w tym okresie dobrze jest posiadać przynajmniej dwie pary butów. Ten temat jeszcze rozwinę. Wracając do suchych i czystych butów, czas na ich zaimpregnowanie i odświeżenie cholewki. Każde buty, a zwłaszcza te, które wykorzystujemy do uprawiania sportu są narażone na działanie różnych czynników zarówno tych zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Do tych drugich, które dotyczą wnętrza butów zaliczyć można przykry zapach, grzyby czy bakterie. Wszystkie te złośliwości są efektem ubocznym pocenia się naszych stóp. Jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy problemów z grzybicą to niech tak zostanie!

dezodorant do butów do biegania

Przyzwyczaiłem się już, że regularnie korzystam z Odświeżającego dezodorantu do obuwia sportowego marki TopMeister Sport. Jest to preparat, który dzięki zawartości roślinnych związków antyzapachowych usuwa zapachy natychmiast po zastosowaniu. Produkt zawiera jony srebra, które zapewniają długotrwałą ochronę obuwia przed bakteriami i grzybami. Produkt jest w formie dezodorantu, nie zawiera szkodliwych dla zdrowia substancji jak i również nie powoduje alergii, jest neutralny dla zdrowia ludzi i zwierząt. TopMeister Sport Odświeżający dezodorant do obuwia można z powodzeniem stosować w obuwiu narciarskim, codziennym jak i również w łyżwach oraz rolkach.

Taki dezodorant nie tylko dba o buty sportowe, ponieważ odświeża cholewkę, usuwa przykre zapachy, ale także chroni skórę naszych stóp, bo eliminuje potencjalne zagrożenia – bakterie czy grzyby, o których już mówiłem. Drugim produktem, który również na stałe zagościł w moim przydomowym arsenale jest nanopowłoka. Specjalna niewidzialna ochrona przed wilgocią i brudem.

nanopowłoka do obuwia sportowego

Taka ochrona przydaje się na trasach pełnych błota, wody czy piachu. Nanopowłoka, inaczej mówiąc impregnat zapobiega powstawaniu plam, przywieraniu błota. U mnie gości środek do zabezpieczania obuwia sportowego także spod znaku marki TopMeister Sport. Jego zaletą jest łatwość aplikacji, którą daje spray. Wystarczy spryskać buty sportowe, a nadmiar preparatu rozprowadzić po powierzchni. Obuwie staje się odporne na wilgoć, np. deszcz czy śnieg. Fatalne warunki pogodowe wymagają zastosowania odpowiedniej bariery, która zabezpieczy obuwie sportowe przed niszczącą pogodą, więc jest to idealny do tego środek. Impregnacja butów sportowych pozwoli na zachowanie komfortu uprawiania aktywności fizycznej, od pierwszej po ostatnią minutę.

Biegacze wykonujący treningi codziennie powinni posiadać przynajmniej dwie pary butów. Podeszwa, jak i warstwa amortyzująca w czasie biegu poddawane są oddziaływaniu dużych sił, są ugniatane i skręcane, więc potrzebują czasu na powrót do pełnego rozprężenia. Taki czas liczy się od 12 do 24 godzin od ostatniego treningu, w zależności od zastosowanych w butach systemów. Ponadto niejednokrotnie trening wykonujemy w ciężkich warunkach, na przykład w deszczu czy po śniegu – wtedy czas ten będzie odpowiedni także na ich całkowite wyschnięcie.

Posiadając kilka par będziemy niezależni, bo wyjdziemy na trening zawsze z odpowiednio przygotowanymi na wojaże butami. Wysuszone i czyste buty zapewniają już na starcie treningu komfort. Jest jednak coś jeszcze. Każde buty są na swój sposób unikatowe, co wpływa na delikatnie inną pracę mięśni naszych nóg. Inna praca to świeży bodziec treningowy, który jest poszukiwany przez wielu zawodników, więc warto w przydomowym arsenale posiadać przynajmniej dwie, trzy pary butów.

jak dbać o buty

Podsumowanie. Poza omówionymi metodami dbania o buty sportowe, które w moim przypadku sprawdzają się w 100%, warto jeszcze wspomnieć o przechowywaniu butów poza sezonem. Podstawa to schować buty czyste, suche, zaimpregnowane. Ułożyć je tak, aby nie były przygniecione, bo to mogłoby je zdeformować. Wystarczy stosować się do powyższych głównych zasad dbałości o obuwie, ponieważ z pewnością zaowocuje to właściwym działaniem butów, a dla nas przełoży się na sukcesy biegowe. Ważne jest również by pamiętać, że obuwie sportowe to nie tylko buty, ale zaawansowany technologicznie sprzęt, który umożliwi nam zdobywanie wyznaczonych celów biegowych. Nowoczesne systemy zapewniają lekkość, stabilność, amortyzację, lepsze odbicie, jednak należy o te cechy zadbać, by prawidłowo funkcjonowały.

Ze swojej strony zachęcam jeszcze do subskrypcji naszego kanału na YT!

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Kosmetyki sportowe lekiem na cierpiącą skórę biegacza. Jak pielęgnować ciało?

Kosmetyki sportowe to preparaty dedykowane osobom aktywnym fizycznie, które zabezpieczają skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, ale również procesami zachodzącymi wewnątrz organizmu. Regularny trening potrafi negatywnie wpłynąć na wygląd skóry i w widoczny sposób ją postarzać. Jakie kosmetyki dla sportowców mogą nam pomóc ochronić skórę? Jak sprawić, aby skóra wyglądała zawsze świeżo i naturalnie? (więcej…)