Withings Body Cardio – inteligentna waga – recenzja

polecane

Withings Body Cardio – inteligentna waga – recenzja

Kamil Nowak
13 kwietnia, 2017
Recenzje

Withings Body Cardio pomoże utrzymać formę i prowadzić zdrowszy tryb życia. Jest to nowoczesna, inteligentna waga, która potrafi zmierzyć różne parametry naszego ciała, a następnie przesłać je do dedykowanej aplikacji, w której te dane przeanalizujemy. Jest jedna szczególnie ciekawa funkcjonalność – waga ustali poziom tętna, a także prędkość fali tętna (ang. pulse wave velocity). O tym wszystkim w poniższej recenzji. 

W naszej redakcji testowaliśmy już kilka inteligentnych wag i możemy przyznać szczerze, że żadnej innej nie oczekiwaliśmy z taką niecierpliwością. Nie dlatego, że jest to kolejna smart waga, czy z tego powodu, że wygląda świetnie, ani również dlatego, że sprawdzi nasz skład ciała, czy zaprezentuje prognozę pogody. Głównym powodem jest to, że Withings Body Cardio w trakcie procesu ważenia użytkownika sprawdza wartość tętna i prędkość fali tętna (Pulse Wave Velocity lub PWV). Jeśli weźmiemy pod uwagę pierwszy parametr, to nie jest to innowacyjna funkcja, bo aktualnie na rynku jest wiele urządzeń, które potrafią sprawdzić w ułamku sekundy tętno. Jednak PWV już nie, a tym bardziej, gdy mówimy o zastosowaniu takiej funkcjonalności w inteligentnej wadze.

Jeszcze przed przystąpieniem do recenzji wagi Withings Body Cardio stawiamy trzy pytania: czy pomiar składu ciała jest dokonywany rzetelnie, czy urządzenie jest łatwe w obsłudze i przyjazne użytkownikowi oraz czy znajomość PWV może coś wnieść do życia? I na te kwestie odpowiemy podczas testu.

Wygląd i jakość materiałów

Waga prezentuje się fantastycznie. W październiku zeszłego roku pisaliśmy o testowanej wówczas wadze Scale 700 Geonaute, że jej design był powalający. I stawialiśmy tamtą wagę jako numer jeden spośród wszystkich recenzowanych wag. Co możemy powiedzieć zatem o Withings Body Cardio? Jest ładniejsza. Na żywo prezentuje się perfekcyjnie. Poza jednym elementem – środkową listwą – cała waga jest o jednolitym kolorze, co sprawia, że produkt wygląda bardzo elegancko i intrygująco.

Płyta, na której stajemy podczas ważenia została pokryta częściowo paskami, pod którymi ukryto elektrody mierzące skład ciała i parametry związane z tętnem. Zaznaczenie ich innym kolorem ma na celu ułatwienie korzystania – użytkownik wie, gdzie postawić stopy, aby waga mogła wykonać badanie. Jeśli mowa o ważeniu się, maksymalna masa użytkownika to aż 180 kg i jest to jednoznaczne z faktem wykonania naprawdę solidnej konstrukcji urządzenia.

Withings Body Cardio jest bardzo przemyślanym produktem. Począwszy od kompaktowych wymiarów, bo to jedynie 33 centymetry (a dokładnie 32,7 x 32,7 cm) i wysokości wynoszącej zaledwie 18 mm po kwestię ładowania i czyszczenia wagi. Na tle innych wag Body Cardio wyróżnia się małymi gabarytami, co przekłada się na jej łatwe przechowywanie.

Producent uprościł proces ładowania i pozbył się stosowanych do tej pory baterii (najczęściej były o oznaczeniu AAA). Zamiast tradycyjnych baterii, które lubią się szybko rozładowywać, otrzymujemy wbudowany akumulator, a ładowanie odbywa się za sprawą specjalnego kabla, który pasuje do każdej ładowarki USB. Kabel otrzymujemy w zestawie, ładowarkę powinniśmy posiadać w domu, więc nie jest dołączona do wagi. Ale najciekawsza informacja dopiero przed Wami, ponieważ w pełni naładowany akumulator w wadze powinien wystarczyć na 1 rok jej użytkowania! Producent zapewnia, że tyle wytrzyma na jednym naładowaniu, które trwa 5 godzin. Waga przy pierwszym uruchomieniu była już naładowana w 64%, więc za ponad pół roku czeka nas pierwsze ładowanie (uśmiech). Świetna sprawa, prawda?

Wyświetlacz jest wielkości 6,1 cm na 4,1 cm (128 x 64 piksele). Genialnie sprawdza się ten format, wszelkie informacje prezentowane na nim są czytelne, a opracowanie poszczególnych okien z danymi perfekcyjnie zaprojektowane przez Withings. Głównie chodzi o konkretne komunikaty podczas ważenia użytkownika, a także proces parowania wagi ze smartfonem czy tabletem. Komunikaty są zrozumiałe i świetnie zaprezentowane graficznie.

W trakcie użytkowania wagi, która górną część ma wykonaną na wysoki połysk (można się w niej przeglądać) często pojawia się problem z utrzymaniem czystości na jej powierzchni. Podczas korzystania z inteligentnej wagi Withings Body Cardio nie pojawia się problem z kurzem, zabrudzeniami czy jakimiś smugami. A jeśli z wagi nie korzystamy przez kilka dni, wystarczy ją delikatnie przetrzeć. W kwestii dbania o czystość, ten produkt jest świetny. Przejdziemy teraz do zagadnień związanych z funkcjonalnością i działaniem wagi Body Cardio.

Funkcje wagi Withings Body Cardio

Posiadając wagę Withings Body Cardio dowiemy się wszystkiego o składzie naszego ciała – całkowita masa, procent tłuszczu, masa mięśniowa, masa kości, procent wody w organizmie, a także aktualna wartość tętna i prędkość fali tętna (Pulse Wave Velocity). W tym miejscu warto przedstawić dokładniej pomiary związane z tętnem.

Wartość tętna jest jednym z kluczowych wskaźników oceniających nasz aktualny stan zdrowia, a sprawdzając jego poziom w długiej perspektywie czasu jesteśmy w stanie badać zachowanie organizmu i to, jak reaguje na różne bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Dla nas (ze względu na sportową tematykę portalu) najważniejszymi informacjami będą te, które związane są z wartościami tętna będącymi wynikiem aktywności fizycznej. Wysokie wartości tętna, szczególnie po porannym przebudzeniu, mogą świadczyć o słabej kondycji, początkach choroby np. przeziębienia, czy nawet alarmować o przetrenowaniu. Tętno jest odbiciem stanu zdrowia organizmu, dlatego powinniśmy regularnie sprawdzać jego wartości. Przysłuży się temu waga Withings Body Cardio, która podczas pomiaru masy ciała i jego składu, ustali również wartość tętna i PWV.

PWV (prędkość fali tętna) – generalnie jest to wartość określająca prędkość powrotu krwi wyrzuconej przez serce do innych części organizmu. Głównie chodzi o to, że pracujące serce pompuje krew, która przemieszczając się obwodowo po naszym ciele, z powrotem do niego wraca. Na podstawie uzyskanych wartości można określić stan sztywności, elastyczności i podatności układu tętniczego na choroby. Wartość PWV wzrasta wraz z wiekiem, ponieważ układ tętniczy traci swoją elastyczność. Prędkość fali tętna, jak również wartość spoczynkowego tętna stają się istotnymi danymi, na podstawie których możemy oceniać prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca, czy innych dolegliwości sercowo-naczyniowych. Aby poznać tabelę referowanych wartości PWV należy przejść na stronę Withings.

Waga może komunikować się za pomocą sieci Wi-Fi oraz Bluetooth. Wyposażona została w cztery sensory pomiaru i technologię Position Control, która podpowiada użytkownikowi, czy dobrze ustawił się do badania. W przypadku złej pozycji, na wyświetlaczu wagi prezentowane zostaną odpowiednio kierujące strzałki, gdzie należy się przesunąć. Body Cardio rozpoznaje, do którego użytkownika przypisać konkretny pomiar, bo z wagi może korzystać aż 8 użytkowników. Precyzja pomiaru wynosi 100 g, co jest świetnym wynikiem, więc mamy pewność, że pobrane pomiary będą dokładne.

Jak już pisaliśmy wcześniej, waga wyposażona jest w akumulator, który po naładowaniu do pełna w czasie do 5 godzin, zapewni jej pracę przez 1 rok. W trakcie tego okresu nie ma potrzeby doładowywania baterii, chyba że waga poinformuje nas o takiej potrzebie, gdy pozostanie jej jedynie 5% zasilania.

Jeśli obawiacie się, że inteligentna waga, która posiada tak rozbudowaną funkcjonalność będzie trudna do uruchomienia i konfiguracji, to jesteście w błędzie. Do wagi Body Cardio dostaniemy (pokazaną na początku recenzji) niebieską instrukcję obsługi, która oprowadzi przyszłego użytkownika przez proces uruchomienia, parowania z zewnętrznymi urządzeniami np. smartfonem, a także podpowie, co oznaczają wyświetlane komunikaty w czasie korzystania z wagi oraz jak zadbać o jej czystość. Pełne konfigurowanie wagi trwa do 10 minut.

Przykładowy pomiar wykonany wagą Withings Body Cardio

Ważenie odbywa się dość szybko, bo w przeciągu 10-15 sekund. Jeśli użytkownik ma założone konto, to waga wykrywa automatycznie, do kogo przypisać poszczególne pomiary i tak w powyższym przykładzie, Body Cardio znalazła użytkownika zapisanego jako „KAS”. Wykrywanie poszczególnych osób działa i sprawdza się bezproblemowo. Po kilku ważeniach będziemy informowani o trendach (górne, prawe zdjęcie), co ułatwia nam zorientowanie się, jak zachowuje się nasza masa ciała w perspektywie ostatnich badań. Teraz przejdziemy do konkretnego omówienia, co sprawdza waga podczas badania.

Pomiar wartości PWV (prędkość fali tętna) odbywa się, gdy na ekranie zobaczymy migające serce (górne, lewe zdjęcie). Po kilkunastu sekundach wyświetlona zostanie nasza wartość i okno z informacją o parametrze PWV. Potrzebnych do tego będzie 5 pomiarów, co oznacza tyle, że przez pięć kolejnych dni regularnie i o tej samej porze trzeba będzie się badać.

Procentowa wartość wody w organizmie, to pomiar polegający na obliczeniu całkowitej ilości wody nagromadzonej w tkankach i komórkach. Prawidłowe wartości to dla kobiet 45-60%, a dla mężczyzn 50-65%. 

Omówimy teraz pomiary dotyczące procentowej wartości tkanki tłuszczowej, masy kostnej oraz procentowej wartości mięśni. W przypadku pierwszego parametru, czyli ilości tkanki tłuszczowej waga Withings Body Cardio bada ją odpowiednio i poprawnie. W sprawie dwóch kolejnych wartości jest trochę inaczej… To, co rozumiane jest przez Withings jako masa mięśniowa jest czymś innym w rozumieniu zwykłego użytkownika (masa mięśniowa = mięśnie). Jednak waga Body Cardio w tę wartość wrzuca aż 3 typy mięśni: szkieletowe, gładkie oraz mięsień sercowy (więcej informacji tutaj). Tak więc, użytkownik, który ma całkowitą masę 56,9 kg ma aż 39,7 kg mięśni (według powyższego badania). Te pomiary są bardzo zawyżone. Dla porównania wykonaliśmy ważenie tego samego użytkownika na wadze Runtastic Libra i podczas badania uzyskano wynik 20,8 kg masy mięśniowej.

Drugim dość dziwnym pomiarem jest wartość masy kostnej. Kobieta, która ma 165 cm wzrostu i waży 56,9 kg nie może mieć tylko 2,1 kg kości. I ponownie zwracamy uwagę na pomiar wykonany wagą Runtastic Libra, na której wskazano 9,9 kg. Wartość tego parametru na wadze Body Cardio jest znacząco zaniżana.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest możliwość ustawiania kolejności prezentowania wszystkich powyższych ekranów z informacjami. My na ostatnim ekranie umieściliśmy dane dotyczące pogody. Wartości są dwie, ponieważ pierwsza z lewej wskazuje prognozę od godziny 7:00 do 12:00, druga od 12:00 do 18:00. Warto więc podczas pierwszego uruchamiania wagi ustawić lokalizację. Jeśli tego nie zrobimy (tak było w naszym przypadku), to zawsze można wejść w opcje i wskazać umiejscowienie wagi na mapie. Fajny pomysł.

Dość często zdarza się, że waga nie pobierze konkretnego odczytu np. wartości tętna czy składu ciała. Powiedzmy, że na 5 ważeń, w jednym przypadku coś pójdzie nie tak. Nawet pomimo tego, że funkcja  Position Control nie zgłasza problemów z ustawieniem się użytkownika na płycie.

Zmierzając ku podsumowaniu wniosków z wszystkich testowych ważeń należy wspomnieć, że waga cechuje się wysoką powtarzalnością pomiarów, bardzo dobrą prezentacją graficzną zebranych parametrów, ciekawymi rozwiązaniami związanymi z pomiarem tętna i wartością PWV. Jednak wyniki dotyczące masy mięśniowej, a także masy kostnej są naciągane i nie oddają rzeczywistej ich ilości w badanym organizmie.

Cena Withings Body Cardio

Waga Withings Body Cardio kosztuje 749 zł brutto i dostępna jest na rynku krajowym. Tańszą alternatywą jest wybór wagi Withings Body, która różni się jedynie pomniejszoną funkcjonalnością czyli brakiem możliwości sprawdzania wartości tętna oraz prędkości fali tętna (PWV). Cena wagi Body to 449 zł brutto.

Podsumowanie

Nasza ocena

Zakończyliśmy test inteligentnej wagi Withings Body Cardio i można o tym produkcie powiedzieć zarówno wiele dobrego, jak i złego. Waga Body Cardio oferuje doskonały design, świetną powtarzalność wyników, bezproblemową konfigurację ze sparowanym sprzętem, zrozumiałe komunikaty w trakcie jej obsługi, a także łatwy dostęp w aplikacji do uzyskanych pomiarów i funkcję prognozy pogody – jest świetna i bardzo przypadła nam do gustu. To, co się nam nie spodobało, to pomiary dotyczące masy kostnej i masy mięśniowej. Wartości wskazywane przez wagę są delikatnie mówiąc trochę dziwne. Co Withings docelowo rozumie pod hasłem „masa kostna” w dalszym ciągu nie wiemy, ale raczej nie całkowitą masę kości… Jeśli korzystacie z tej wagi lub innej marki Withings i chcecie podzielić się swoimi spostrzeżeniami – pozostawcie poniżej komentarz – za wszystkie opinie z góry dziękujemy!

 • Obsługa wagi
 • Oprogramowanie (NP. zapis, synchronizacja)
 • Analiza wyników
 • Wygląd i jakość materiałów
 • Funkcjonalność

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

 1. Wiktor pisze:

  Ja tam nie jestem fanem badania tego, co we mnie siedzi. Jestem jaki jestem i taka waga mi się nie przyda. Wolę taką, która po prostu dobrze (idealnie) pokaże faktycznie ile ważę. Nie potrzebne mi są te wszystkie dodatkowe „usprawnienia”.

 2. ernestu pisze:

  Być może ma na myśli to samo co wagi Tanity „Zmineralizowana masa kości” Kobieta: 1.95 kg – 2.95 kg Mężczyzna: 2.66 kg – 3.69 kg

 3. pat pisze:

  nie wiem skąd opinia ze waga jest prosta w obsłudze
  po pierwsze brak języka polskiego
  nadal nie wiem jak dolaczyc drugiego użytkownika
  jak juz to zrobiłem a przynajmniej tak myślałem to mój profil przestał działać
  uzadzenia i ich podłączenia powinno sie testować na ludziach którzy nie sa zawodowymi testerami takich uzadzen a zwykłymi konsumentami
  moze waga ładna ale intuicyjności 000000
  chyba ze moja intuicyjności jest inna niz maniaków komputerowych

  1. Kamil Nowak pisze:

   Z tym produktem nie miałem żadnych problemów. Moja opinia jest taka, że produkt jest łatwy w obsłudze 😉

 4. Iwona pisze:

  Może ktoś pomoże . Nie mogę naładować tej wagi . Na ekranie pokazuje się przekreślona bateria . Po podłączeniu do ładowarki nie ma żadnej reakcji .

 5. Maciej pisze:

  Witam to moja druga waga Withings kupiona dla pomiarów Cardio. Na 10 pomiarów jak 3 będą kompletne to sukces. Za takie pieniądze powinno to działać,żenada. 650 zł wyżucone w błoto. I tym sposobem wróciłem do swojej pierwszej wagi Body + a tą komuś podaruje uprzedzając że to tylko zwykła waga.

  1. Kamil Nowak pisze:

   Cześć. Powiem Ci bardzo szczerze, że mam ją od 2017 roku i cały czas z niej korzystam. Mój egzemplarz działa bezbłędnie. Dziś również z niej korzystałem i wszystkie pomiary zbiera w dalszym ciągu elegancko.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Wahania masy ciała a cellulit, nadmiar skóry i rozstępy. Jak z nimi walczyć?

W czasie całego życia nasza waga mniej lub bardziej się zmienia. Czasem chudniemy, by za chwilę znów przytyć. Takie zachowanie organizmu może być spowodowane różnymi czynnikami, m.in. problemami zdrowotnymi czy stresem. Inaczej ma się sprawa, jeśli wahania wagi są efektem świadomej decyzji i pracy – na przykład poprzez regularne treningi biegowo-siłowe. Ważne, by w tych dążeniach nie stracić kontroli nad prawidłową masą ciała, a krępujące problemy skórne trzymać z daleka. Jak tego wszystkiego dokonać? (więcej…)