Runtastic Libra to inteligentna waga firmy Runtastic, która rozkłada na czynniki masę ciała wskazując zawartość tłuszczu, mięśni, kości i wody. Czy Runtastic Libra dobrze spisała się podczas naszego testu? Czy prawidłowo wyznacza skład ciała? Zobacz wynik.
Jeśli komuś zależy, aby monitorować skład swojego ciała i znać procentowy udział np. tłuszczu, mięśni, kości czy wody, to regularne pomiary wykonywane na inteligentnej wadze będą najlepszym sposobem. Słowo regularność jest tutaj kluczem, bo przecież ciężko osiągnąć dobre wyniki robiąc coś od przypadku do przypadku. Liczy się konsekwencja w działaniu i długofalowość. Inteligentna waga pomaga w liczbowym określaniu działań treningowych. To z wyników ważeń widać, jak aktywność fizyczna oddziałuje na organizm np. obniżając poziom tłuszczu, a zwiększając masę mięśni. Wszystko jest policzalne i widoczne na diagramach. Zaprezentujemy Wam dzisiaj test Runtastic Libra, czyli inteligentnej wagi, która dostarcza kompletnych informacji o składzie ciała.
Wygląd i jakość materiałów
Runtastic Libra jest estetycznie i bezpiecznie opakowana. Na kartonie znajdują się wszelkie najważniejsze informacje, a dokładniej w jego tylnej części. Odbiorca już w tym momencie jest w stanie sprawdzić najbardziej zaawansowane funkcje wagi, czyli możliwość obsługi kilku użytkowników, opcję łączenia się za pomocą modułu Bluetooth i wiele innych.
Po rozpakowaniu wagi Runtastic i wyjęciu jej z opakowania następuje… szok. Waga jest bardzo elegancka, wykonana z dbałością o najmniejsze detale, jak poniższe logo w środkowej części, czy brzegi, które zakończone są srebrną obwolutą. Wszystko zostało dopracowane, a efekt końcowy jest piorunujący. Pełne wymiary wagi to 32,5 x 32,5 cm i wysokość 2,5 cm. Masa własna wagi to zaledwie 2 kg.
Wyświetlacz jest w niebieskim kolorze z białymi liczbami i literami, co znacznie ułatwia odczytywanie danych i sprawia, że informacje są zaprezentowane w bardzo czytelny sposób. Ekran jest o odpowiedniej wielkości (6×6 cm), więc odczytanie informacji nie powinno sprawiać problemów.
Waga Runtastic Libra jest niezwykle wytrzymała, a to za sprawą jej czterech nóżek oraz mocnej konstrukcji. Nawet osoby z bardzo mocną nadwagą będą mogły się na niej zważyć, ponieważ Libra wytrzyma nacisk do 180 kg. Jest to świetny wynik patrząc na jej konstrukcję i lekkość zaprojektowania. Gdy na podłodze postawi się wagę jest ona stabilna. Świetnie dopracowana.
Jeśli chodzi o użytkowanie i utrzymanie wagi w czystości, to tutaj można się rozpisywać. Niezwykle ciężko zapanować nad jej wyglądem, właśnie ze względu na górną powierzchnię. Bardzo szybko się brudzi, pozostawia ciężko usuwalne smugi i absolutnie wszystko na niej widać. Każde dotknięcie, czy ważenie się (przecież wchodzimy boso na nią) pozostawia ślady. I o ile można śmiało twierdzić, że „czysta waga” Libra jest jedną z ładniejszych na rynku, tak ubrudzona, niestety wygląda tragicznie. Wybierając ten produkt musimy się nastawić, że praktycznie cały czas będzie brudna, bo mało kto z nas ma czas z samego rana, po zważeniu się, na jej dokładne pucowanie. Z drugiej strony, zawsze można zauważyć po odciśniętych stopach, kto ostatni korzystał z wagi – dzieci czy żona – żart.
Słowem podsumowania, waga jest niezwykle dobrze zaprojektowana i składa się na to jej konstrukcja, detale, jakość wykonania, stabilność i odpowiedniej wielkości ekran. Mankamentem zaś jest utrzymanie jej w czystości. Czasami ostatni aspekt potrafi zirytować, gdy z Libry korzysta duża rodzina.
Funkcje wagi Runtastic Libra
Jest o czym pisać! Za jej pomocą możemy dokładnie ustalić skład naszego ciała sprawdzając poziom tłuszczu, masę mięśniową, kostną, wskaźnik BMI, zawartość wody w organizmie, obliczyć zapotrzebowanie na kalorie w danym dniu. Z wagi może korzystać spora rodzina, bo aż 8 osób. Po zważeniu się wszelkie dane zostaną przesłane na sparowane za pomocą Bluetooth urządzenie. Wcześniej należy pobrać i zainstalować aplikację Runtastic do obsługi wagi. Program jest darmowy i można go pobrać bezpośrednio ze sklepu Google. Jak wygląda proces ważenia się? Opis krok po kroku znajduje się poniżej.
Waga działa sprawnie, a proces pomiaru jest automatyczny. Użytkownik musi jedynie wejść na wagę i w pozycji nieruchomej odczekać około 7-8 sekund. Po chwili na wyświetlaczu pojawi się aktualna masa ciała, plus po lewej stronie znaczek włączonego modułu Bluetooth (waga równocześnie prześle cały pomiar na telefon czy tablet). W dolnej części ekranu wyświetli się również kwadracik informujący o tym, że pomiar składu ciała jest aktualnie pobierany.
Pierwszym uzyskanym wynikiem jest wskaźnik masy ciała, czyli tzw. BMI. Generalnie jest to cyfra mówiąca o tym, jaka jest relacja masy względem wzrostu. Dokładny wzór znajduje się tutaj. Ta zależność informuje nas o tym, czy mamy nadwagę, prawidłową masę, czy otyłość. Niestety jest to wskaźnik przez wielu specjalistów uznawany za przestarzały i wręcz niemiarodajny. Przykładem obrazującym błędne wskazania tego parametru może być osoba kulturysty, którego masa ciała jest znaczna poprzez muskulaturę, a zgodnie ze wskaźnikiem BMI mamy do czynienia z otyłością (często II lub III stopnia). Lepszymi wskaźnikami do obserwacji jakości spożywanego jedzenia oraz prowadzonego trybu życia są procentowe badania tłuszczu, masy mięśniowej i nawodnienia.
Wyznaczenie procentowego poziomu tłuszczu dla wielu osób jest jednym z najważniejszych wskaźników. Waga Runtastic Libra pomoże nam ustalić ten poziom oraz za pomocą aplikacji podpowie, jak uzyskany wynik kształtuje się według pewnych wzorców i co na to mówią eksperci. W skrócie waga zaprezentuje graficznie na osi nasz poziom wskazując, czy ilość tłuszczu mieści się w normie.
Tkanka tłuszczowa stanowi 20-25% masy ciała u kobiet i 15-20% masy ciała u mężczyzn – wikipedia.org
Kolejnym istotnym parametrem jest nawodnienie, które szczególnie ważne jest dla osób uprawiających sport. Poziom nawodnienia decyduje również o naszym wyglądzie, kondycji skóry i możliwościach treningowych.
Prawidłowa zawartość wody w organizmie powinna być utrzymana pomiędzy 50-60 % całkowitej masy ciała. 2/3 ogólnej ilości wody zawartej w ciele ludzkim przechowywana jest w komórkach, a 1/3 poza nimi. Ciekawym wykorzystaniem wartości nawodnienia organizmu może być ważenie się przed treningiem i zaraz po treningu. Wówczas uzyskujemy bardzo dokładną wartość procentową utraconej wody z organizmu, a tym samym, wiemy dokładnie ile potrzebujemy jej dostarczyć. Nawet minimalna utrata wody może wpływać negatywnie na nasz organizm. Spadek wartości wody zaledwie o 2-4 % może skutkować zawrotami głowy, zaburzeniami w widzeniu, omdleniami, nadciśnieniem, skurczami i bólami mięśni. Przy większym poziomie odwodnienia dochodzą również drgawki i zaburzenia świadomości. Prawidłowe nawodnienie staje się jednym z najważniejszych parametrów funkcji życiowych i o tym fakcie, należy pamiętać.
Masa mięśniowa jest idealnym odzwierciedleniem tego, czy dobrane obciążenie treningowe służy naszemu organizmowi rozbudowując tę strukturę, przy okazji uszczuplając poziom tłuszczu. Ciało ludzkie składa się z ponad 650 mięśni. Poziom tkanki mięśniowej zależy od kondycji fizycznej organizmu. Optymalny jej poziom powinien znajdować się w przedziale 40-50%.
Masa kostna wskazuje procent tkanki kostnej, która zawiera tkankę chrzęstną, wodę, minerały i inne substancje. Ciało dorosłego człowieka składa się z ponad 200 kości. Tkanka kostna stanowi około 12% masy ciała kobiety oraz 15% masy ciała mężczyzny.
Runtastic Libra ma „na pokładzie” również funkcję obliczania zapotrzebowania kalorycznego, z podziałem kalorii potrzebnych na utrzymanie funkcji życiowych (zdjęcie powyżej) oraz czynnej przemiany materii. Ten drugi parametr (poniżej) określa liczbę kalorii, która potrzebna jest do wykonywania czynności fizycznych. Wartość AMR zależy od tego, jakie aktywności w czasie wolnym wykonuje się i tego, jaką mamy pracę. Inne zapotrzebowanie kaloryczne będzie potrzebne dla pracownika fizycznego, a inne dla księgowej.
Podsumowując cykl badania składu ciała na wadze Runtastic Libra możemy powiedzieć, że trwa on bardzo szybko i jest dokładny, a uzyskane dane pozwalają szerzej spojrzeć na nasze życie (zarówno to w pracy, jak i podczas wykonywania czynności fizycznych jak bieg, jazda na rowerze, spacery etc.). Uzyskujemy dostęp do wszelkich informacji, które są wynikami prowadzonego trybu życia. Jeśli odżywiamy się tłusto i niezdrowo, mało ruszamy w ciągu dnia, a do tego mamy siedzącą pracę, to poziom tłuszczu będzie się zwiększać, a masa mięśniowa osiągnie mizerny poziom. Wszystkie ważenia są zapisywane w specjalnej firmowej aplikacji Runtastic, a poniżej znajduje się jej omówienie.
Aplikacja Runtastic Libra + waga
Aplikacja Runtastic Libra App wspiera wagę i umożliwia szybkie sprawdzanie wyników analizy składu ciała. Poszczególne okienka i informacje zawarte na ekranie prezentują się w bardzo czytelny sposób oraz okraszone są komentarzem. Tak naprawdę uzyskując wynik 16,9% poziomu tłuszczu w organizmie nie wiemy, czy jest to wartość prawidłowa, ale kiedy w nią już klikniemy, otrzymujemy dodatkowe informacje:
Dodatkowy komentarz odpowiada na pytanie związane z aktualnym stanem naszego organizmu. Bardzo przydatna opcja, bo komu chciałoby się poszukiwać tych informacji w internecie? Aplikacja dopracowana jest w najmniejszym kroku i umożliwia wszechstronne przeglądanie danych np. w zestawieniach miesięcznych etc.
W aplikacji możemy ustawić „cel”, czyli wartość danego składnika masy ciała, do którego będziemy dążyć. Naszym przykładem jest 15% wartość docelowego poziomu tłuszczu (aktualnie jest 16%). Wybieramy również czas, przez jaki chcemy tę wartość osiągnąć. Tutaj spotyka nas miła niespodzianka, bo Runtastic informuje nas, że wyznaczyliśmy za krótki końcowy termin i wykonanie zadania nie będzie możliwe. Program sugeruje wydłużenie czasu na realizację planu. Ustawiliśmy zatem, że przez 2 najbliższe tygodnie będziemy się starać zmniejszyć poziom tłuszczu.
Czego brakuje? Możliwości bezpośredniego połączenia wagi Runtastic z domową siecią WiFi. Aktualnie jesteśmy zmuszeni sięgnąć po telefon czy tablet i włączyć aplikację, aby zobaczyć informacje. Jest to dodatkowe (pośrednie) urządzenie, a w przypadku podłączenia wagi do internetu, uzyskalibyśmy całkowicie automatyczny przesył danych łącznie np. z procesem zaktualizowania oprogramowania wagi.
Cena Runtastic Libra
Waga kosztuje 449 zł brutto. Cena Runtastic Libra jest niebywała. Tyle funkcji, za tak niską kwotę? Na rynku dostępnych jest wiele wag, które oferują mniejszą funkcjonalność, a cenę prawie 1,5 -2 razy wyższą, więc Libra wypada przy nich genialnie.
Sprzęt marki Runtastic jest dostępny w internecie na stronach: Komputronik i idream oraz pojawi się w wybranych sklepach GoSport.
Podsumowanie
Artykuł promocyjny
Test inteligentnej wagi Runtastic Libra zakończyliśmy przyznając jej niezwykle wysoką ocenę. Na nasz werdykt składa się bogata funkcjonalność, możliwość dokładnej analizy składu ciała, łatwość obsługi, dostęp do wagi jednocześnie przez 8 domowników i cena. Warto podkreślić, że oprogramowanie dostępne jest w polskiej wersji językowej. Minusami wagi są: brak możliwości sparowania jej bezpośrednio z siecią WiFi, widoczne zabrudzenia na powierzchni i trudność utrzymania wagi w czystości.
Ja tam mam swoją Tanite i nie zrezygniuje z niej. Jak dla mnie oferuje najbardziej dokładny pomiar na rynku!
Dzięki za komentarz 🙂
Ile Ci płacą za tę reklamę? 😉
Jaka cena tej wagi??
Cena to 449 zł brutto.
Nie polecam tej wagi. Po skończonej gwarancji waga przestała się synchronizować z urządzeniami. Oficjalny support nie pomógł, podali jakąś instrukcję która nic nie dała. Probowałem różnych opcji łącznie z kasowaniem i profilów i nowego parowania które no po prostu już nie działa. Oficjalna aktualizacja na ios’a nieaktualizowana od roku. Być może kwestia braku aktualizacja sprawiła, że waga nie współpracuje już z zaaktaulizowanym ios’em. Miał ktoś podobne problemy z tą wagą?
Wszystko ładnie pięknie, ale cena…. wysoka.
Zamierzacie w najbliższym czasie przetestować wagę xiaomi mi scale 2?
Ciężko powiedzieć.
2,5 roku i nie działają opcje pomiaru ciała. Badziew
Mam beurer bf 800 – wyglada ze to ta sama waga. Bardzo duze problemy z opanowaniem bluetooth(parowanie) – raz dziala, raz nie. Porownywalem pomiary z wagami w centrach fitness. Najbardziej zblizone pomiary. Mam jeszcze mi body scale2. Beurer podaje bardziej wiarygodne wyniki…gdyby nie ten bluetooth to waga super