Polar Vantage M2, Vantage V2, Grit X
Polar Vantage M2, Vantage V2, Grit X. Który zegarek sportowy wybrać?

polecane

Polar Vantage M2, Vantage V2, Grit X. Który zegarek sportowy wybrać?

Kamil Nowak
14 maja, 2021
Sprzęt Wideo

W ciągu ostatnich 12 miesięcy pojawiły się trzy ciekawe urządzenia do monitorowania aktywności fizycznej marki Polar – zegarki sportowe Vantage M2, Vantage V2 i Grit X. Pomiędzy nimi występują różnice dotyczące nie tylko aspektów fizycznych, takich jak wielkość, masa czy design, ale także funkcji, do których uzyskuje dostęp nabywca konkretnego modelu. Dzięki tym urządzeniom możemy śledzić i rejestrować wiele aktywności, więc warto wcześniej poznać wszystkie różnice występujące między tymi zegarkami GPS.

Polar Grit X opinie

Zegarek Polar Grit X

Od razu wspomnę, że dla każdego zegarka wykonałem osobną recenzję, w której skupiam się na dokładnym omówieniu funkcji, działaniu urządzenia i jego największych zaletach. Omawiam również to, co mniej mi się spodobało. Zapraszam do tych materiałów, ponieważ szczegółowo omawiam w nich wszelkie aspekty wymienionych powyżej zegarków. W dzisiejszym materiale skupię się głównie na różnicach pomiędzy modelami Polar Vantage M2, Vantage V2 i Grit X, bez powtórnego omówienia parametrów technicznych czy funkcji, które znalazły się we wskazanych materiałach.

Zacznę od aspektów widocznych gołym okiem, które zwróciły moją uwagę. Wszystkie trzy zegarki mają identyczny rozmiar ekranu, który wynosi 1,2” i rozdzielczość 240×240 px. Urządzenia mają kolorowe wyświetlacze, więc odczytywanie wskaźników treningowych czy innych informacji jest komfortowe. Od razu warto zauważyć, że modele Polar Vantage V2 i Grit X mają wyświetlacze dotykowe, więc poza obsługą ich za pomocą przycisków, możemy zmieniać ich ustawienia poprzez dotykanie ekranu palcem.

Z praktycznego punktu widzenia o wyświetlacz najłatwiej jest zadbać w modelu Polar Vantage M2. W trakcie użytkowania urządzenia, zarówno podczas uprawiania sportu, jak i na co dzień, najłatwiej jest zapanować nad wyglądem jego wyświetlacza. Ekran wystarczy przetrzeć palcem i już już czysty. Jest to moje prywatne odczucie oparte na doświadczeniu płynącym z użytkowania tych trzech zegarków.

Ekran modelu Polar Vantage M2 można bez wysiłku utrzymać w czystości, więc wizualny efekt jest znacznie lepszy. Producent nie sygnalizuje wprost, że wyświetlacz Vantage M2 jest dodatkowo zabezpieczony, ale w trakcie jego użytkowania ta cecha jest zdecydowanie zauważalna.

W przypadku wyświetlaczy zegarków Polar Vantage V2 i Polar Grit X warto podkreślić, że są one czytelne i pod tym względem nie odstają od najnowszego Vantage M2. Chodzi wyłącznie o to, że szybciej zauważymy na nich smugi czy zabrudzenia. To oznacza, że gdy chcemy utrzymywać Vantage V2 i Grit X w czystości, należy częściej je przecierać.

Polar Vantage V2

Polar Vantage V2

Ponieważ regularnie mam kontakt z wieloma modelami zegarków różnych producentów, dopowiem, że potrzeba regularnego czyszczenia występuje w zdecydowanej większości urządzeń dla sportowców. Wyświetlacze zegarków GPS lubią się brudzić i z mojego doświadczenia wynika, że tego się nie uniknie. Jednak wyświetlacz w Vantage M2 prezentuje się najczęściej lepiej – szczególnie, gdy w jednej ręce trzymamy trzy zegarki i możemy je bezpośrednio porównać. Podkreślę jeszcze raz, że jest to moja subiektywna obserwacja.

Polar Vantage M2 ranking

Przyciski w zegarku Polar Vantage M2

Przyciski są różne w omawianych zegarkach, ale łączy je bezproblemowa obsługa w trakcie aktywności. Podoba mi się, że wszystkie posiadają nacięcia, dzięki którym łatwiej można je wyczuć pod palcami. Pomimo tego, że wykonałem z każdym z tych zegarków wiele treningów, przyciski są w dalszym ciągu nietknięte – wyglądają jak nowe. To oczywiście jest na plus dla wszystkich trzech zegarków marki Polar.

Paski w zegarkach Polar Vantage M2 i Polar Grit X możemy swobodnie wymieniać i korzystać z dowolnych pasków o szerokości 22 mm mocowanych na teleskopach. Polar Vantage V2 ma nietypowe paski (mocowane za pomocą specjalnej „spinki”), więc jesteśmy zmuszeni do korzystania z oferty producenta i dostępnych u niego opcji kolorystycznych.

Jeśli chodzi o komfort – wszystkie paski są porównywalne, czyli zapewniają komfort, utrzymują sprzęt na swoim miejscu i dobrze się sprawują na co dzień. Zegarek Polar Grit X mam najdłużej, więc ma za sobą największą liczbę wykonanych treningów. W dalszym ciągu jednak pasek jest jak nowy – niezniszczony, dobrze wygląda i nie posiada uszkodzeń. To świadczy o jego wytrzymałości.

Polar Vantage M2 ranking

Pomiar tętna w zegarku Polar Vantage M2

Czas na różnice w funkcjach. Zacznę od pomiaru tętna z nadgarstka. Tu można zauważyć znaczące różnice. Patrząc na moduł pomiaru tętna w zegarku Polar Vantage M2, można zaobserwować, że Polar cofnął się do układu występującego przed zegarkami Polar Grit X i Polar Vantage V2. We wspomnianych urządzeniach funkcjonuje układ z rozmieszczeniem aż 10 diod LED (1 emituje zielone światło, 5 – czerwone, 4 – pomarańczowe). W zegarku Polar Vantage M2 jest „tylko” 9 diod LED (5 emituje zielone światło a 4 – czerwone), czyli identycznie, jak w starszych modelach Polar Vantage V i Vantage M.

Polar Vantage V2

Polar Vantage V2

Zmiany w module optycznego pomiaru tętna z nadgarstka jeszcze niczego nie dowodzą, ale sam fakt zmiany jest już interesujący. Z tego powodu wykonałem kilka treningów z wszystkimi zegarkami, żeby porównać jakość danych o tętnie z nadgarstka. Czy odkryłem jakieś istotne różnice pomiędzy technologiami występującymi w zegarku Vantage M2 a modelami Vantage V2 i Grit X?

Powiem szczerze, że różnice nie są widoczne. Wszystkie wykorzystane do testów urządzenia przez zdecydowaną większość czasu pokazywały precyzyjne informacje o wartościach tętna. Nie wydarzyło się nic ani zaskakującego, ani spektakularnego.

Polar Grit X opinie

Polar Grit X

Zarówno modele Polar Vantage V2 i Grit X, które już wielokrotnie testowałem, jak i najnowszy Vantage M2 zapewniały dostęp do precyzyjnych danych o tętnie. Zdarzały się tylko krótko trwające momenty, kiedy pomiar jakimś sprzętem odstawał od pomiaru tętna z klatki piersiowej, ale szybko doskakiwał do prawidłowych wartości. Wszystko to cieszy, ponieważ mogę z całą pewnością przyznać, że powrót do „starego” układu diod LED nie wnosi niczego nowego. Do końca nie jest dla mnie zrozumiałe to posunięcie, ale z punktu widzenia osoby testującej, nie ma ono znaczenia. Wartości tętna prezentowane na wyświetlaczu zegarka Polar Vantage M2 są dokładne. Dodatkowo nie zaobserwowałem żadnych różnic pomiędzy danymi o tętnie z Vantage M2, a tymi z zegarków Polar Vantage V2 czy Grit X. Wszystkie wskazane powyżej urządzenia polecam, gdy poszukujemy sprzętu z dostępem do precyzyjnych informacji o tętnie z nadgarstka.

Dla osób spędzających wiele godzin na treningach ważny staje się czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu. Co ciekawe, wszystkie trzy zegarki zostały wyposażone w podobne funkcje oszczędzania energii. Dzięki zmianom, które możemy wprowadzić m.in. w częstotliwości zapisu lokalizacji GPS, uda się wydłużyć czas pracy zegarków nawet do 100 godzin. Należy jednak podkreślić dwie rzeczy.

Polar Vantage M2 ranking

Zegarki Polar Vantage M2

Pierwsza dotyczy tego, że Polar Vantage M2, Vantage V2 i Grit X możemy tak ustawić, by pracowały nawet do 100 godzin na jednym ładowaniu, ale wiąże się to z dostępem do gorszych informacji treningowych. Zmiana częstotliwości zapisu lokalizacji GPS wpłynie negatywnie na dokładność danych o tempie czy prędkości oraz przebytym dystansie. Przy wędrówkach pieszych nie będzie to aż tak odczuwalne, ale przy bieganiu czy jeździe na rowerze już tak. Pomimo pogorszenia dokładności urządzenia będą działać, co zaowocuje dostępem m.in. do czasu trwania aktywności, tętna czy innych parametrów. Przełączenie zegarków na tryb oszczędny sprawia, że uzyskujemy dłuższe działanie kosztem dokładności. Jest to akceptowalne przy wielu sportach.

Po drugie, zegarki mogą działać przez określony czas rejestrując wszystkie parametry treningowe z najwyższą dokładnością. Jeśli chcemy posiadać dostęp do najbardziej dokładnych informacji, zegarki Polar Vantage V2 i Grit X oferują dłuższy czas pracy, który wynosi nawet 40 godzin treningowych (włączony GPS i pomiar tętna z nadgarstka). Polar Vantage M2 może działać „jedynie” do 30 godzin treningowych, rejestrując dane z najwyższą precyzją. Pomiędzy zegarkami występuje więc różnica ok. 10 godzin. Niekiedy może być ona bardzo istotna – szczególnie w trakcie długich sesji na świeżym powietrzu, bez możliwości doładowania baterii.

Polar Vantage V2

Polar Vantage V2

Istotną różnicą jest również to, że do zegarków Polar Grit X i Polar Vantage V2 możemy wgrywać ślady GPS, czyli realizować z góry zaplanowaną aktywność po wyznaczonej trasie. Wówczas zegarki będą stosować określone alerty, byśmy nie zboczyli z trasy oraz zaprezentują prosty widok, jak należy się poruszać. Trasę możemy zaplanować przy pomocy platformy Koomot, by później przesłać ślad GPS bezpośrednio do pamięci Grit X czy Vantage V2.

Polar Vantage M2 ranking

Zegarki Polar Vantage M2

Podkreślę, że Polar Vantage M2 takiej funkcji nie ma. Posiada wyłącznie możliwość powrotu do miejsca startu. Wyświetla jedynie strzałkę z kierunkiem, w którym należy się poruszać oraz dystans do tego miejsca (w linii prostej). Vantage M2 nie ma również kompasu.

Pozostając jeszcze na chwilę przy opcjach nawigacji, nadmienię, że Polar Grit X i Polar Vantage V2 posiadają wysokościomierz ciśnieniowy, który pozwala na dostęp do precyzyjnych danych o sumie wzniesień i sumie spadków terenu. Zegarki mają również niebywale ciekawą funkcję Hill Splitter. Hill Splitter automatycznie wykrywa wszystkie odcinki biegnące w górę i w dół, określając je na podstawie prędkości, dystansu i danych na temat wysokości n.p.m. Wyświetla również dokładne dane takie jak tętno, dystans, prędkość, suma wzniesień i suma spadków terenu dla każdego przewyższenia wykrytego na trasie. Dane z odcinków biegnących pod górę lub w dół możemy później porównywać ze sobą, by wyciągać wnioski dotyczące naszej formy. Porównanie danych z odcinków z kilku różnych treningów na tej samej trasie pozwoli stwierdzić, czy pokonujemy wzniesienia coraz szybciej, lub czy udaje się nam poprawić technikę na zbiegach (lub podbiegach), pokonując je w krótszym czasie.

Polar Vantage V2 odstaje znacząco od modeli Grit X i Vantage M2 tym, że posiada test regeneracji nóg, biegowy test wydolnościowy oraz kolarski test wydolnościowy. Są to specjalistyczne funkcje wspierające użytkowników trenujących na najwyższym poziomie. Dokładne omówienie testów znajduje się w recenzji zegarka Vantage V2. Dodam również, że ten zegarek ma jeszcze jedną przewagę nad pozostałymi omawianymi zegarkami. Polar Vantage V2 został wyposażony w funkcje Recovery Pro i testu ortostatycznego.

Polar Grit X opinie

Zegarek Polar Grit X

Dla kogo zegarek Polar Grit X będzie najlepszym wyborem?

Moim zdaniem ten produkt sprawdzi się w rękach sportowców, którzy trenują sporo zarówno w płaskim, jak i w bardziej górzystym terenie. Długi czas pracy oraz dostęp do takich funkcji jak Hill Splitter, nawigacji po śladzie GPS czy asystenta uzupełniania energii FuelWise czynią ten sprzęt przydatnym dla osób ciekawych świata. Dla takich sportowców, którzy często trenują w nowych miejscach i potrzebują wytrzymałego urządzenia, które wesprze ich w podbojach. Moc biegowa dostępna bezpośrednio z zegarka również może się przydać, by odpowiednio dopasować intensywność sesji na odcinkach poprowadzonych pod górę lub w dół. Uważam, że Polar Grit X będzie świetnym wyborem dla biegaczy ultra czy innych, którzy poświęcają na trening wiele godzin.

Dodam jeszcze, że planowane jest dodanie kilku kolejnych funkcji do zegarków Grit X i Vantage V2. Z końcem 2021 roku dla tych urządzeń zostanie udostępniona nowa wersja oprogramowania z nowymi ulepszeniami i funkcjami – informacja znajduje się na stronie producenta (link). To oznacza, że producent wzbogaci te urządzenia w kolejne funkcje, co oczywiście cieszy, w szczególności dlatego, że Grit X jest zeszłorocznym urządzeniem. Widać, że marka nie zapomniała o tym ciekawym funkcjonalnie i nawiązującym do outdooru zegarku.

Polar Vantage V2

Zegarek Polar Vantage V2

Dla kogo zegarek Polar Vantage V2 będzie najlepszym wyborem?

Jest to aktualnie najlepiej wyposażony sprzęt marki Polar. Dopowiedzieć więc można, że sprzęt sprawdzi się w rękach wszystkich – od miłośników sportów, którzy mało trenują, po sportowców z najwyższej półki. Zwrócę jednak uwagę, że Polar Vantage V2 ma wysoką cenę, co powoduje, że po ten sprzęt sięgną raczej osoby nastawione na stały progres formy. Jest to sprzęt, który pozwala wspiąć się na wyższy poziom i utrzymać się na nim dzięki funkcjom monitorującym regenerację organizmu. Sportowcy, którzy trenują bardzo dużo i regularnie zbliżają się do granicy własnych możliwości, docenią opcje odpowiedzialne za informowanie użytkownika zegarka o obciążeniu fizycznym i psychicznym spowodowanym treningiem. Do drugich wymienionych parametrów zalicza się m.in. monitorowanie snu. Dobra jakość snu wpływa nie tylko na szybszą regenerację, ale również poprawia samopoczucie, gwarantuje witalność czy odczuwanie chęci uprawiania sportu. Wszystkie te stany są ściśle związane z psychologicznym aspektem treningów. Stąd zegarek holistycznie wspiera użytkownika na sportowej drodze. Ponadto funkcja biegowego testu wydolności okaże się na tej drodze niezastąpiona, ponieważ umożliwi personalizację stref tętna, prędkości i mocy, które pozwolą efektywniej ćwiczyć. Identycznie jest z funkcją kolarskiego testu wydolności dla kolarzy chcących ustalić osobiste strefy mocy i wartość progową mocy. Z testu regeneracji nóg skorzystają wszyscy, od biegaczy po kolarzy. Polar Vantage V2 jest rozsądnym wyborem dla osób trenujących bardzo dużo.

Polar Vantage M2 ranking

Zegarek Polar Vantage M2

Dla kogo zegarek Polar Vantage M2 będzie najlepszym wyborem?

Rozsądny cenowo, ale oferujący dość szeroki wachlarz funkcji zegarek Polar Vantage M2 będzie trafnym wyborem dla osób początkujących lub takich, które trenują już od wielu miesięcy i potrzebują rozsądnie wyposażonego zegarka sportowego. Polar Vantage M2 ma zestaw funkcji, który sprawdzi się w przypadku większości dyscyplin sportowych. Co ciekawe, urządzenie ma możliwość łączenia z nim dodatkowych sensorów mocy biegowej czy mocy kolarskiej. Pod względem dokładności pomiaru tętna z nadgarstka Vantage M2 dorównuje droższym modelom. Program treningu biegowego marki Polar stwarza osobom początkującym komfortową możliwość stopniowego podnoszenia formy. Dzięki realizacji przygotowanego planu ćwiczeń osoba wkraczająca do świata sportu uniknie kontuzji czy niepotrzebnych nerwów. Sprzęt wskaże, jak i kiedy ćwiczyć, i określi intensywność treningów. Sprzęt ma mocną baterię, która wystarczy nawet podczas wielogodzinnych wędrówek po górach czy spacerów. Polar Vantage M2 nie posiada wysokościomierza ciśnieniowego, więc jedynie szacuje dane dotyczące wysokości n.p.m. Wskazuje je na podstawie GPS, ale nie są one tak dokładne jak dane z zegarków Grit X czy VV2. Zegarek nie posiada także rozbudowanych opcji nawigacyjnych, a jedynie prostą funkcję, która pozwala dotrzeć do miejsca rozpoczęcia treningu. Ostateczna konkluzja – świetny sprzęt dla osób, które trenują w płaskim terenie i tylko czasami zahaczają o góry. Również takich, które trenują sporo, ponieważ zegarek posiada opcje informujące użytkownika o obciążeniu treningowym czy monitorujące jakość snu. Świetny zegarek dla wielu miłośników ruchu, od początkujących po bardziej wymagających.

Polar Grit X opinie

Polar Grit X

Czas na niespodziankę! Specjalny RABAT dla naszych czytelników! Pamiętajcie proszę, że wszystkie trzy zegarki – Polar Vantage M2, Polar Vantage V2 i Polar Grit X są objęte specjalnym kodem rabatowym. Wchodząc na stronę polar.com, zaznaczając konkretny zegarek i przechodząc do koszyka z zamówieniem, można wprowadzić w polu: +Dodaj kod rabatowy, nasze specjalne hasło: BIEGANIEUSKRZYDLA10, które uprawnia do 10-proc. rabatu! Kody już działają! Potrzebujesz więcej informacji? Zerknij do specjalnego wątku na Forum.

Polecam jeszcze TO wideo! 

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. saj78 pisze:

    A czy to nie jest tak że Garmin wszystkim odjechał w 90% aspektów i firmy takie jak Polar czy Suunto grają w drugiej lidze? Czy faktycznie można uznać je jako porównywalne z Garminem. Pytam bo bardziej skłaniam się do zegarków polara ale nie wiem czy jest sens? Zegarek do noszenia na co dzień z bieganiem max 2x w tygodniu 5-10km max.
    Dzięki 🙂

    1. Kamil Nowak pisze:

      Cześć. Moim zdaniem – nikt nikomu nie odjechał. Znajdziesz zarówno miłośników i wielkich adoratorów marek Polar, jak i Suunto czy Garmin. Pytając każdego z nich, czy jest zadowolony, zapewne uzyskasz odpowiedź, że tak, bardzo. W przypadku każdej marki. Pozdrawiam, Kamil.

    2. Adam pisze:

      Akurat przesiadłem się z Polara M na Garmina Fenixa. Fenix to faktycznie maszyna odbiegająca swą zawartością od reszty. Ale poza kilkoma funkcjami „smartłoczowymi” (płatności, odtwarzacz muzyki, mapy GPS) większość jest dla biegowej niszy i ja, jako „asfaltowiec” nigdy z tego nie skorzystam. Dla odmiany Polar intuicyjnością, łatwością użytkowania bije Garmina o wiele długości i biegacz, szczególnie niezawodowiec, o ile nie biega w dziczy i terenie, nic lepszego nie znajdzie. A funkcje treningowe- tu Garmin to przy polarze półamator. Ale Polar do „noszenia” to faktycznie bidny jest

    3. Adam pisze:

      Aktualnie biegam z Garminem Fenixem, który zastąpił VantageM. Nikt nikomu nie odjechał bo Garmin bije konkurencję funkcjami, które… do biegania nie są nikomu potrzebne czyli bogactwem funkcji smart. Same funkcje zegarka sportowego w Polarze są co najmniej tak samo świetnie zaś posługiwanie się Polarem to przyjemność a Garminem orka na ugorze. Mam Garmina już prawie rok i ciągle uważam, że dla mnie, „asfaltowca” „budżetowy” Polar był o niebo lepszy niż topowy Garmin

  2. Ela pisze:

    Kamilu pierwszy zegarek wybrałam czytając Twoje recenzje czas na kolejny nabytek . Na tapecie garmin venu sq , garmin venu ale też polar M2 . Szukam dobrego dużego wyświetlacza, niekoniecznie dotykowego powiadomień sms na zegarku , stref tętna tzn powiadomień jeśli chodzi o bieg w określonej strefie. Chodzi mi też o solidność wykonania, działanie bez zarzutu. Biegam ale nastwiam się raczej na efekty zdrowotne a nie wyniki sportowe . Miałam garmina 645 music kapitalny sprzęt ale nie wykorzystałam połowy jego funkcji , zachwycał solidnością wykonania i niezawodnością szukam czegoś podobnego ale bez muzyki eleganckiego a zarazem sportowego.

  3. janurz pisze:

    Świetne porównanie produktów Polara dzięki któremu zdecydowałem się na przesiadkę z mojego m430 na model Vantage M2. Zastanawiałem się też nad innymi markami ale ostatecznie przekonała mnie aplikacja Polar Flow i ciągłość danych które zachowam.
    W jednym zdaniu: „Polar Vantage V2 odstaje znacząco od modeli Grit X i Vantage M2 tym, że posiada test regeneracji nóg, biegowy test wydolnościowy oraz kolarski test wydolnościowy.” zamiast słowa odstaje użyłbym góruje ale to takie moje zboczenie zawodowe ;o).

  4. Cezary pisze:

    Cześć mam pytanie czy testowałeś może nawigację po śladzie w Grit X i V2 jadąc na rowerze? powiedzmy z prędkością 20-25km/h? Mam obecnie Vantage M, ale potrzebuję nawigacji po śladzie. Z tego co wyczytałem z Twojego artykułu, to w obu ta nawigacja działa tak samo zgadza się? Tak generalnie to nie potrzebuję nic więcej po za nawigacją mój Vantage M w zupełności mi wystarcza.

    1. Kamil Nowak pisze:

      Cześć. Jestem biegaczem, nie kolarzem, więc nie testowałem opcji, w warunkach o których piszesz.

      1. Cezary pisze:

        Dzięki za odpowiedź.

  5. lukasz.pl pisze:

    Czy może ktoś mi wytłumaczyć o co chodzi ze skrótem do nazwie M/L? Chodzi mi rzecz jasna o polara Ventage V2. Jaka cena na dziś dzień jest najbardziej adekwatna? Pytam ponieważ widzę rozpiętość na różnych stronach od 1600 do nawet 2900 (strona media Cleo). Myślałem o kupnie M2 ale jednak chyba jednak wybrałbym v2ke. Będę wdzięczny za pomoc

    1. Kamil Nowak pisze:

      Chodzi o długość paska.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Pomiar tętna z nadgarstka. Jak go (nie) zepsuć? [PRAKTYCZNY PORADNIK]

Pomiar tętna z nadgarstka jest jednym z najbardziej wygodnych sposobów rejestracji pracy serca. Ta nieinwazyjna metoda w ciągu kilku ostatnich lat stała się niebywale popularna nie tylko wśród sportowców, ale także w kręgu osób, które chcą zadbać o własne zdrowie. Jest to jednak metoda, która ma pewne ograniczenia. Warto je poznać, aby poprawnie się nią posługiwać. Kluczowym zagadnieniem w tym artykule będzie więc znalezienie odpowiedzi na pytanie: co może zrobić użytkownik, aby optyczny pomiar tętna z nadgarstka był jak najbardziej dokładny? (więcej…)