Fitbit App – mobilny doradca zdrowia. Dlaczego jest wyjątkowy?

polecane

Fitbit App – mobilny doradca zdrowia. Dlaczego jest wyjątkowy?

Kamil Nowak
5 czerwca, 2016
Poradniki

Fitbit to producent, który tworzy niezwykle ciekawą elektronikę i oprogramowanie mające na celu zbieranie informacji o wszelkiej aktywności fizycznej. Dane możemy analizować poprzez świetnie działającą aplikację Fitbit App i to właśnie jej zalety przedstawimy w tym materiale. Dlaczego warto z niej korzystać i czemu jest taka wyjątkowa?

Fitbit Blaze smartwatch

Niedawno przedstawiliśmy recenzję Fitbit Blaze – zegarka, który monitoruje aktywność fizyczną – i przy okazji tego materiału korzystaliśmy z aplikacji Fitbit App do zarządzania informacjami zebranymi przez urządzenia tego producenta. Aplikacja pod kilkoma względami zaskoczyła nas swoją wszechstronnością i funkcjonalnością, więc postanowiliśmy przyjrzeć się jej bardziej wnikliwie i przedstawić jej możliwości.

Fitbit App aplikacja

Słowem wstępu warto powiedzieć, że Fitbit App w połączeniu ze sparowanym urządzeniem Fitbit pozwala na monitorowanie wielu parametrów m.in. tętna, liczby kroków, spalonych kalorii, ale to nie najważniejsze jej funkcje. Nas zaciekawiły najbardziej opcje dotyczące nawodnienia organizmu, indywidualny plan żywieniowy, możliwości analizy snu oraz bilansu kalorycznego. Wszystkie parametry są opcjonalne i zależą od funkcjonalności urządzenia Fitbit, który posiadamy.

Aktywność fizyczna 24/7

Fitbit App - kroki

Powyżej znajduje się szczegółowa informacja związana z aktywnością (liczbą kroków) wykonaną w ciągu całego dnia. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że najkorzystniejsze dla zdrowia i samopoczucia jest robienie 10000 kroków dziennie – dystans ten świadczy o właściwej aktywności oraz zapewnia dobrą kondycję. Z aplikacją Fitbit App i sparowanym odpowiednim urządzeniem, pomiar liczby kroków odbywać się będzie samoczynnie, a wszelkie dane zaprezentowane zostaną na przejrzystych wykresach.

Fitbit Blaze

Tym samym sprawdzenie liczby aktualnie zrobionych kroków ogranicza się jedynie do zerknięcia na ekran zegarka (urządzenia Fitbit które posiadamy) lub wejście do aplikacji Fitbit App. Zarówno w pierwszym, jak i drugim wariancie, dane zaprezentowane są niezwykle czytelnie.

Sen

Fitbit App sen

To podczas snu odbudowuje się organizm, który w trakcie dnia i treningów jest bombardowany różnymi przeciążeniami. Jeśli zaniedbujemy sen, słabo sypiamy czy często się samoczynnie budzimy, to najczęściej również w treningu sobie nie radzimy i stopniowo obniża się nasz poziom wytrenowania. Optymalną ilością czasu poświęconego na sen jest przedział pomiędzy 7-9 h (dla osób w wieku 26-64 lat). Jest to wartość potwierdzona wieloma badaniami naukowymi m.in. znanej amerykańskiej organizacji National Sleep Foundation.

Według niektórych badań, spanie poniżej tej wartości negatywnie wpływa na organizm i jest to zbyt krótki czas na pełny odpoczynek. Natomiast zbyt długie spanie, powyżej 9 godzin, zbytnio rozleniwia organizm i powoduje niską efektywność ruchową.

Monitorowanie snu z Fitbit Blaze jest praktycznie automatyczne, bo zegarek robi to całkowicie za nas. Wystarczy nie ściągać go do spania i włączyć tryb pomiaru tętna, a po przebudzeniu wszystkie dane znajdziemy w aplikacji Fitbit App (przykładowy wykres znajduje się powyżej). Dwa najważniejsze parametry, które Fitbit mierzy to efektywny czas snu i liczba przebudzeń. Przyjazny interface sprzyja możliwości łatwej analizy czasu snu i porównywanie poszczególnych wartości.

Plan odżywiania

Fitbit App dieta

Mówią, że dieta to 80% sukcesu, a pozostałe 20% to aktywność fizyczna (bieganie, treningi, siłownia etc). Dlatego tak ważny staje się prawidłowy dobór jedzenia o wysokiej jakości dla naszego organizmu. Jednak na tym się kończy teoria i zaczyna praktyka. Kto notował wszystko to, co jadł w ciągu dnia? Nawet jeśli udało się tego dokonać, to pomyślmy o długofalowym takim działaniu. Za dużo czasu pochłonęłoby to wszystko. Fitbit App pozwala w szybki sposób zapisywać to, co zjedliśmy. Fitbit stworzył absolutnie coś wspaniałego i prostego w funkcjonowaniu. Wystarczy wejść w kalendarz znajdujący się w aplikacji i z listy wybrać to, co spożyliśmy oraz orientacyjną ilość lub porcję. Fitbit App działa wyłącznie w języku angielskim.

Na powyższym zdjęciu, po prawej mamy listę dań, które zjedliśmy. Znajdują się na nich banany, tuńczyk, marchewka, ciasto czekoladowe, kanapka z kurczakiem. Wszystkie produkty posiadają już wartości kaloryczne, więc nie zajmujemy się wprowadzaniem tych danych. Znajdujemy potrawę, przekąskę i zwyczajnie ją zaznaczamy. Określamy również jej wielkość, a system sam przelicza kaloryczność. Gdyby jednak zdarzyło się, że jakiegoś produktu nie będzie na liście, mamy możliwość jego dodania.

Wykres po lewej określa wartości kaloryczne w poszczególnych dniach, prościej pisząc, sumę wszystkich kalorii z danego dnia. Oczywiście nie byłoby całej tej zabawy, gdyby nie kalorie, które spalamy w czasie całego dnia, bo to do nich porównujemy to, co zjedliśmy. Nawet w czasie pisania tego artykułu spalam kalorię, bo organizm m.in. podtrzymuje funkcje życiowe. Zliczone kalorie aktualizowane są w aplikacji Fitbit App, a jeśli będziemy wprowadzać na bieżąco zjedzone pożywienie, to 24/7 możemy monitorować kalorie, które trafiają do organizmu i konfrontować je z tymi, które spaliliśmy (np. podczas biegania, jazdy na rowerze itd.). Najlepiej, gdy na koniec kolumna będzie o zielonym kolorze. Oznacza to, że spalone i zjedzone kalorie są o idealnej proporcji. Najgorzej będzie wówczas, gdy zjemy bardzo kaloryczne potrawy, a nie będziemy trenować tego dnia. Powstanie tzw. nadwyżka kaloryczna oznaczona kolumną w kolorze czerwonym – ostrzegawczym.

Nawodnienie

Fitbit App nawodnienie

Nawodnienie jest jedną z kluczowych wartości dla organizmu człowieka. Nawet niewielki spadek ilości wody w organizmie, będzie powodować zmiany w jego funkcjonowaniu. Woda jest również bardzo istotna ze względów treningowych. W czasie aktywności pocimy się i tym samym uszczuplany jej zapasy zmagazynowane w tkankach. Warto monitorować, ile płynów przyjmujemy w ciągu każdego dnia. Ale jak to robić wygodnie, aby za każdym razem, gdy coś pijemy, szybko to zanotować?

Aplikacja Fitbit App pomoże nam monitorować ilość płynów poprzez specjalny moduł. Już za sprawą kilku kliknięć jesteśmy w stanie zapisać w tym programie wypitą szklankę soku, kawy etc. Co prawda odnotujemy w nim jedynie ilość (w mililitrach), a nie dokładnie co to jest, ale informacja i tak będzie cenna.

Diagram przedstawia ilość wypitej wody w ciągu tygodnia, miesiąca, ostatniego kwartału, a nawet roku. Najważniejsze to, aby wpisywać na bieżąco ilości, które wypijamy. Przed bieganiem możemy skorzystać z wagi i sprawdzić aktualną masę ciała, a po treningu ponownie się zważyć. Różnica pomiędzy wartościami będzie odpowiadała ilości wody, którą utraciliśmy w czasie treningu i którą musimy uzupełnić.

Podsumowanie Fitbit App

Fitbit Blaze

Nie wszyscy ludzie zaakceptują fakt, iż tego typu aplikacja w połączeniu z elektroniką, będzie monitorować naszą codzienność i sugerować, abyśmy coś zmienili. Nawet w ujęciu osób, które lubią gadżety i wszelkiego typu nowinki techniczne, nie zawsze widzą one potrzebę, aż tak dużej inwigilacji tego, co robią w ciągu dnia. Pomijając te dwa typy osób i patrząc z innego punktu widzenia, elektronika noszona na nadgarstku – nie ważne czy jest to smartwatch czy opaska fitness lub coś jeszcze innego – może pomóc nam prowadzić zdrowszy tryb życia. Zbierane raporty mogą umożliwić nam planowanie każdego kolejnego dnia tak, aby znaleźć w nim czas na aktywność fizyczną i wplatać ją pomiędzy nasze obowiązki.

Polecamy do poczytania test zegarka Fitbit Blaze:

Fitbit Blaze – sportowy smartwatch od Fitbit – recenzja

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

 1. Biegacz z Lublina pisze:

  Z firmą Fitbit pierwszy kontakt miałem kilka lat temu na targach. Widziałem wówczas nowośći które prezentowali i już wtedy wiedziałem, że wejdą do Polski i zdobędą część rynku, bo ofertę mają świetną. Patrząc z dzisiejszej perspektywy, nie pomyliłem się i Fitbit na dobre zagościł w naszej świadomości. Z fitbit app korzystam i polecam dalej.

 2. aaaaledrogo pisze:

  podoba mi się

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Będzie jeszcze więcej informacji o Fitbit. Wszystko opublikujemy tutaj:
   http://bieganieuskrzydla.pl/tag/fitbit-opinie/
   Zapraszamy do śledzenia 😉

 3. Dorka pisze:

  Czy aplikacja występuje w języku polskim?

  1. Pawel pisze:

   Hehe, o tym nikt się nie zająknie, ale nie, aplikacja jak i funkcje na zegarku jest tylko w j. angielskim

 4. Daria pisze:

  Czy do aplikacji na smartfonie mogę dodać drugi zegarek ?ponieważ miałam pierwsze córki zegarek teraz mam swój i nie mogę zobaczyć podglądu córki dnia.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Kalenji plecak do biegania 10 litrów TEST

Czy będą mi potrzebne rzeczy na przebranie? Jaki zapas przekąsek i płynów zabrać? Gdzie to pomieścić, aby nie ucierpiała wygoda? Czy ten plecak do biegania będzie odpowiedni, a może wziąć większy? Dylematy jak z horroru, ale przytrafiają się za każdym razem, gdy chcemy przewidzieć wszelkie ewentualności, które mogą się przytrafić podczas dalekich wypraw. (więcej…)