Zegarek do biegania z gps
Zegarek do biegania. Na co zwracać uwagę? [DLA POCZĄTKUJĄCYCH]

polecane

Zegarek do biegania. Na co zwracać uwagę? [DLA POCZĄTKUJĄCYCH]

Kamil Nowak
24 stycznia, 2020
Sprzęt Wideo

Pierwszy zegarek do biegania daje ogromną frajdę i motywację do aktywności fizycznej. Jakie funkcje powinien posiadać nasz zegarek sportowy? Jak wybrać dobry zegarek z GPS? Poradnik dla początkujących miłośników biegania.

Zegarek do biegania

Zacznijmy od wyboru takiego zegarka z GPS, który będzie dopasowany do wielkości naszego nadgarstka. Jest to ważne z kilku powodów, z których dwa są niezwykle istotne. Pierwszy to komfort użytkowania sprzętu, który idealnie leży na nadgarstku. Najbardziej denerwujące jest to, gdy zegarek co jakiś czas trzeba przesuwać na ręce do odpowiedniego miejsca.

Lepiej od razu to sprawdzić i wybrać taki, który będzie dobrze leżeć. W tej kwestii warto jest zwrócić uwagę, na pasek od zegarka oraz wielkość samego urządzenia, bo im większy i cięższy model, tym jego użytkownik powinien posiadać obszerniejszy nadgarstek. Dobrze będzie, gdy zegarek do biegania posiada możliwość zapięcia w taki sposób paska, aby możliwe było staranne dopasowanie sprzętu do grubości nadgarstka – czasami po prostu brakuje oczek w pasku, lub ich odstęp jest jakiś niepraktyczny.

Drugim ważnym powodem są wyniki otrzymywane ze sprzętu. Dopasowany zegarek nie będzie przesuwać się podczas biegania, co jest istotne m.in. dla prawidłowego pomiaru tętna z nadgarstka. Bo, jeśli zdecydujemy się na zegarek do biegania z optycznym pomiarem tętna, to gdy nasz sprzęt będzie nam przysłowiowo „jeździł” czy „ślizgał się” na ręce, to pomiar będzie mocno oszukany. Zegarek GPS powinien przylegać do skóry, czyli tak, aby nie przesuwał się w trakcie aktywności, ale także, żeby nie blokował przepływu krwi, bo to również odbije się negatywnie na odczycie tętna. Zegarek powinien przylegać do skóry, nie przesuwać się, ale jego zapięcie nie powinno być na tyle mocne, żeby utrudniać przepływ krwi.

Dobry zegarek do biegania powinien mieć także czytelny i rozsądnych rozmiarów wyświetlacz. Taki, który umożliwi nam podczas krótkiego zerknięcia odczytanie jak największej ilości informacji. Wyświetlacz nie musi być dotykowy, bo to czasami komplikuje sprawę, ale fajnie, gdy będzie kolorowy. Kolory przyspieszają odczytywanie z ekranu informacji, bo jeśli biegniemy za mocno i tętno wyświetlane jest na czerwonym, ostrzegawczym tle to oznacza, że poruszamy się za szybko, chyba, że trenujemy interwały. Ale, gdy chcemy spalać tłuszcz lub zaliczyć bieg regeneracyjny, to lepiej trzymać się mniej intensywnych barw m.in. zielonego czy żółtego.

Po pewnym czasie przyda się możliwość konfiguracji ekranów treningowych. Chodzi o to, że każdy z nas będzie zwracać swoją uwagę na inne parametry. Jedna osoba na tętno, druga na tempo biegu, trzecia na pokonany dystans i tak dalej. Fajną funkcją, która ułatwia życie jest konfiguracja wspomnianych ekranów, czyli możliwość spersonalizowania wyświetlanych danych treningowych. Im dłużej będziecie trenować, tym bardziej przywiążecie się do określonych parametrów treningowych. Ta funkcja pozwoli ułożyć takie ekrany danych, jakie potrzebujemy i zwyczajnie lubimy. Często też dane na ekranach będą zależeć od aktywności fizycznej, bo nieco innych informacji potrzebujemy, gdy biegamy, pływamy czy jeździmy na rowerze.

Zegarek do biegania z gps

Zegarek do biegania powinien mieć funkcję pomiaru dystansu w oparciu o dane GPS. Lepiej będzie unikać tzw. sprzętu fitness, czyli takich urządzeń, które zdają egzamin tylko na siłowniach czy podczas zajęć crossfit. Biegaczowi będzie potrzebny GPS, aby mieć dostęp do danych o pokonanym dystansie, tempie i prędkości biegu, i wielu innych.

Kluczowa jest dokładność pomiarów GPS. Temat rozbija się o przynajmniej kilka istotnych spraw, ale najważniejsze dla początkującego miłośnika biegania będzie to, żeby GPS był i działał rzetelnie. Najlepiej sprawdzić to na naszej stronie, ponieważ wykonujemy rocznie bardzo dużo recenzji zegarków dla biegaczy lub patrząc po opiniach w internecie. Chodzi o to, aby GPS był dokładny, co przełoży się na prawidłowe zliczanie przebytego dystansu.

Jak każde urządzenie, tak i to pracuje z pewnym marginesem błędu, ale warto, aby był on jak najmniejszy. Praca GPS zależy także od miejsca treningu, bo łatwiej jest odczytywać dane antenie GPS, gdy biegamy na polu – generalnie otwartej przestrzeni, gdzie nic nie zasłania nieba, a znacznie trudniej w mieście, czy poruszając się w lesie. Każdy z tych obszarów przekłada się na działanie GPS-a. Podkreślę to, że przed zakupem warto sprawdzić opinie użytkowników w tym zakresie.

Zegarek do biegania z gps

Pomiar tętna w zegarku do biegania jest kluczowy i bardzo ważny. Wartość tętna mówi nam o tym, jak bardzo zaangażowany w trening jest nasz organizm. Tętno może dostarczyć nam wielu cennych wskazówek.

Pomiar tętna i późniejsza jego analiza są niezwykle istotne pod względem uzyskania zwrotnych informacji o tym, czy nasz trening odnosi pozytywne skutki, czy biegowa forma rośnie, stoi w miejscu a może następuje regres. Tętno pomaga także zorientować się w tym, czy podczas treningu spalamy tłuszcz, którego ubytek najczęściej interesuje początkujących biegaczy.

Dwa najpopularniejsze sposoby pomiaru tętna w trakcie wykonywania aktywności fizycznej to pomiar tej wartości na nadgarstku lub dzięki specjalnie założonemu paskowi na klatce piersiowej. Pierwsza metoda, która polega na śledzeniu przepływu krwi w okolicach nadgarstka i późniejsze szacowanie wartości tętna, jest mniej dokładna od drugiej.

Technologia optycznego pomiaru tętna na nadgarstku już na dobre zagościła w świecie sportu. Żeby nie zanudzać powiem, że przez zdecydowaną większość treningów korzystam z pomiaru tętna na nadgarstku. Jest to wygodne, bo nie trzeba zakładać dodatkowego paska na klatkę, który najczęściej uwiera i podrażnia skórę. Może dane o tętnie nie są idealne, bo mają większy zakres błędu, ale wystarczają.

Zegarek do biegania

Optyczny pomiar tętna jest wrażliwy na wiele czynników i na samego użytkownika np. przy tej metodzie ważny jest poziom nawodnienia organizmu, kolor skóry, brak tatuaży w miejscu pomiaru. Znaczenie mają także wcześniej przebyte choroby układu krążenia czy nawet temperatura ciała sportowca, bo urządzenia mają większą dokładność, gdy występuje mocniejszy przepływ krwi. Natomiast, wracając do tematu popularności tej formy trzeba jeszcze raz podkreślić, że jest ona mega wygodna.

Pomiar tętna na klatce piersiowej jest bardziej dokładny, mniej wymagający, ale korzystając z pasa założonego na klatkę piersiową nasza wygoda zostaje trochę ograniczona. Jest mniej komfortowo. Ogromną zaletą jest jednak możliwość perfekcyjnego śledzenia wartości tętna.

Ponadto na potrzeby zrozumienia wartości tętna powstały strefy intensywności. I dobrze będzie, aby osoba początkująca miała do nich łatwy dostęp, np. podczas biegania, gdy na wyświetlaczu pojawi się informacja o strefie, w jakiej aktualnie pracuje nasze serce. Z wielu powodów dostęp do takich danych jest ważny.

Zegarek do biegania z gps

Korzystanie ze stref intensywności podczas ćwiczeń pomaga w kształtowaniu kondycji. Każda strefa intensywności obciąża ciało w inny sposób, co wywiera różny wpływ na kondycję fizyczną. W przypadku zegarków Suunto istnieje pięć różnych stref, ponumerowanych od 1 (najniższa) do 5 (najwyższa), definiowanych jako zakresy procentowe w oparciu o maksymalne tętno, tempo lub moc.

Ćwiczenia w strefie 1 są stosunkowo łatwe. Tak niska intensywność ma znaczenie głównie w treningu regeneracyjnym i poprawie podstawowej sprawności. Ćwiczenia w strefie 2 skutecznie poprawiają podstawowy poziom sprawności. Poprawienie podstawowej sprawności buduje fundament dla innych ćwiczeń i przygotowuje ciało do bardziej energicznej aktywności. Trening w trzeciej strefie poprawia zdolność do szybkiego i ekonomicznego poruszania się. W tej strefie zaczyna wytwarzać się kwas mlekowy, ale ciało wciąż jest w stanie całkowicie go wypłukać.

Ćwiczenia w strefie 4 przygotują organizm do zawodów i dużych prędkości. Treningi w tej strefie mogą być wykonywane ze stałą prędkością lub jako trening interwałowy. Kiedy tętno podczas treningu osiąga strefę 5, trening staje się wyjątkowo trudny. Kwas mlekowy gromadzi się w organizmie dużo szybciej niż można go usunąć. Sportowcy włączają te treningi o maksymalnej intensywności w swój program treningowy w bardzo kontrolowany sposób, entuzjaści biegania praktycznie nie potrzebują ich wcale.

Zegarek do biegania jest ważny, ale istotne jest także to, czy producent takiego sprzętu oddaje użytkownikowi bezpłatnie coś na wzór wirtualnego dzienniczka treningowego. Zegarek GPS zbiera wiele informacji np. o tętnie, tempie, dystansie i tak dalej. I warto, żeby co jakiś czas móc analizować sesje. Sprawdzać uzyskane wyniki i mieć do nich dostęp.

Zegarek do biegania z gps

Czas na podsumowanie. Zegarek do biegania dla początkującego miłośnika aktywności fizycznej powinien mieć możliwość regulacji i odpowiednią wielkość, aby podczas treningu sprzęt przylegał do skóry. Liczy się także czytelny wyświetlacz, żeby łatwo odczytywać informacje np. o tętnie czy tempie biegu. Sprzęt, z którym chcemy biegać obowiązkowo powinien posiadać antenę GPS, która zaowocuje dostępem do licznych informacji dotyczących przebytego dystansu. Ostatnią kwestią jest dostęp do konkretnych dyscyplin sportowych, bo jeśli pływamy to warto, aby zegarek posiadał funkcje pływackie, jeśli jeździmy na rowerze, to dobrze, żeby zegarek łączył się z dodatkowymi urządzeniami mierzącymi kadencje czy moc.

W dalszym ciągu potrzebujesz pomocy? Zerknij na Forum wsparcia dla osób, które poszukują informacji o zegarkach, opaskach fitness, smartzegarkach czy innym sprzęcie zakładanym na rękę. Ze swojej strony zachęcam jeszcze do subskrypcji naszego kanału na YT!

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Zegarek pisze:

    Jaki zegarek by Pan mi doradził M430 czy Forerunner 735 XT? Chyba że jest coś innego w podobnej cenie?! Głównie biegam więc liczy się jakość sygnału GPS.

    1. Kamil Nowak pisze:

      Jeden i drugi byłby świetnym wyborem. Na pewno 735XT ma znacznie lepsze funkcje pływackie i rowerowe, więc jeśli w przeciągu 1-2lat chcesz dodać do biegania te aktywności, weź zegarek Garmin.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Garmin Fenix 6 Pro Solar. Czy wszystko mi odpowiada? TEST

Garmin Fenix 6 Pro Solar to jeden z premierowych zegarków zaprezentowanych w połowie 2020 roku. Ucieszyłem się na wiadomość o tym, że będę mógł przetestować ten model z pierwszej partii urządzeń wysłanej do Polski, i praktycznie z miejsca przystąpiłem do pracy. Fenix 6 Pro jest niebywale zaawansowanym zegarkiem, który w pewien sposób poszerza horyzonty - nie tylko sportowe, ale także życia codziennego. Niestety, aby stać się jego właścicielem trzeba wydać dużą kwotę. Czy warto wygospodarować na niego prawie 4000 złotych? Czy funkcje sportowe spodobały mi się podczas biegania? (więcej…)