trasa 10. PKO Białystok Półmaraton
Nowa trasa na jubileuszowy 10. PKO Białystok Półmaraton!

polecane

Nowa trasa na jubileuszowy 10. PKO Białystok Półmaraton!

Tomasz Wołoćko
28 kwietnia, 2023
Aktualności

Start sprzed Pałacu Branickich, meta przy Ratuszu. Jedna pętla w centrum miasta, szerokie ulice, 10 stref kibicowania. 10. PKO Białystok Półmaraton odbędzie się w dniach 13-14 maja. W programie imprezy znajduje się Bieg Śniadaniowy, PKO Bieg Juniora dla dzieci, nocny PKO Bieg na 5 oraz bieg główny, czyli półmaraton.

trasa 10. PKO Białystok Półmaraton

– Ja tę trasę po prostu lubię. Zieleń, oddech w parku, ciekawa architektura i nasze ładne centrum – mówi Grzegorz Kuczyński, dyrektor jubileuszowego 10. PKO Białystok Półmaratonu, który odbędzie się 14 maja.

Uczestnicy dwóch ostatnich edycji PKO Białystok Półmaratonu rywalizowali na dwóch pętlach o długości około 10,5 km każda. Ze względu na liczne trwające lub planowane remonty dróg w stolicy Podlasia organizatorzy wytyczyli całkiem nową trasę. To swoisty prezent na jubileuszową edycję imprezy. – Pobiegniemy w rejony, po których jeszcze nie biegaliśmy więc zapowiada się ciekawie. Staraliśmy zachować fragmenty, które bardzo się podobały uczestnikom poprzednich edycji. To się udało! Trasa wiedzie przez tereny zielone, przy charakterystycznych miejscach czy też budowlach. Jest poprowadzona szerokimi ulicami. A to wszystko w centrum miasta. Ta trasa bardzo nam się podoba – podkreśla Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega, na co dzień biega po sporej części ulic, którymi została poprowadzona.

trasa 10. PKO Białystok Półmaraton

– Czy mogłaby być lepsza? Pewnie tak, ale to zależy co kto lubi. Niektórzy wolą bardzo długie proste, innym takie fragmenty trasy się nudzą i wolą jak się „coś dzieje”, np. gdy biegają po uliczkach w ścisłym centrum. Staraliśmy się znaleźć balans między tymi oczekiwaniami i myślę, że nam się to udało – dodaje.

W tym roku PKO Białystok Półmaratonu odbędzie się jubileuszowa 10. edycja imprezy. Organizatorzy starają się, aby była wyjątkowa i zapowiadają rekordową ilość punktów muzycznych. Będą rockowe zespoły, skład hip-hopowy, DJ’e, a być może dla biegaczy zagra orkiestra. – Wiem, że Podlaski Urząd Marszałkowski szykuje dużą strefę kibicowania, na której będą wyświetlały się zdjęcia kibiców pozdrawiających konkretnych biegaczy. Na pewno nie zabraknie bębniarzy, w tym będzie duża niespodzianka od PKO Banku Polskiego… duża w przenośni i dosłownie. Zapraszam w okolicę ulicy Kościelnej, żeby sprawdzić co się będzie działo. Wierzę, że wszystkie nasze działania sprawią, że biegacze wbiegną na metę z uśmiechem i zabiorą ze sobą do domów mnóstwo pozytywnych wspomnień – podkreśla Grzegorz Kuczyński.

trasa 10. PKO Białystok Półmaraton

Szef białostockiego półmaratonu uważa, że jubileuszowa trasa będzie sprzyjała biciu rekordów życiowych. Pozytywnie przeszła atestację Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. – Cyfry pokazują, że profil wydaje się lepszy, przynajmniej tak pokazują cyfry. Suma przewyższeń jest niższa, niż było to w ubiegłym roku, kiedy biegaliśmy po dwóch pętlach. Podbiegli oczywiście będą, ale łagodniejsze – zaznacza.

Powrót do jednej pętli oznacza więcej zwiedzania Białegostoku na biegowo. Osoby, które będą pierwszy raz w Białymstoku, na pewno będą zauroczone Pałacem Branickich i jego ogrodami. To właśnie sprzed pałacu wystartuje PKO Białystok Półmaraton. – Tuż po starcie, już po 300 m uwagę biegaczy powinna zwrócić Bazylika (Fara), górująca nad centrum miasta. Po ok 2,5 km po prawej stronie zobaczymy Wzgórze Św. Magdaleny, na którym stoi urokliwa biała cerkiew. Zaraz za wzgórzem znajduje się duży gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej, a następnie Teatr Lalek. Po minięciu znacznika 5 km, proszę bacznie wypatrywać po prawej stronie słynnego muralu „Dziewczynka z konewką”. Przed końcem 6 km będziemy mijali Kościół Św. Rocha. Sam obiekt wybudowany został jako pomnik odzyskanej Niepodległości, zaprojektowany w 1926 roku – wylicza Grzegorz Kuczyński.

trasa 10. PKO Białystok Półmaraton

Po raz pierwszy w historii białostockiego półmaratonu trasa biegaczy zawitają na ulicę Włókienniczą. Nieprzypadkowo, bo właśnie ta ulica wspólnie z Jurowiecką znajdowały się na terenach getta. – W tym roku mija 80 lat od wybuchu Powstania w białostockim getcie. Warto wiedzieć, że był to drugi co do wielkości po powstaniu w getcie warszawskim zryw ludności żydowskiej przeciw hitlerowcom. Chcąc upamiętnić ten fakt, zdecydowaliśmy się poprowadzić tamtędy odcinek trasy – mówi dyrektor biegu.

Na drugiej części trasy, a dokładnie na 14 km znajduje się Stadion Miejski, na którym swoje domowe mecze rozgrywa Jagiellonia Białystok. Potem biegacze skręcą w prawo, w ulicę Świerkową i po lewej stronie przez niemal kilometr będą ciągnęły się budynki kampusu Politechniki Białostockiej. Następnie uczestnicy półmaratonu zawitają do Lasu Zwierzynieckiego, którym pobiegną do nowoczesnego kampusu Uniwersytetu w Białymstoku. Stamtąd już tylko krok do stadionu lekkoatletycznego. Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

– To obiekt, który ma już ponad 90-letnią historię. Właśnie tutaj trenowali bądź trenują wybitni podlascy lekkoatleci. Wystarczy wspomnieć o młociarzu Wojciechu Nowickim czy skoczkini wzwyż Kamili Lićwinko – mówi Grzegorz Kuczyński.

trasa 10. PKO Białystok Półmaraton

Za stadionem na biegaczy czekać będzie solidny zbieg, a następnie skręt w prawo, w ulicę Mickiewicza. Gdy miną bramę Pałacu Branickich będzie to oznaczało, że do końca zawodów zostało mniej niż 500 metrów. Ostatnia prosta prowadzić będzie przez samo serce miasta, a więc Rynek Kościuszki i Ratusz. Właśnie tutaj będzie znajdowała się efektowna meta 10. PKO Białystok Półmaratonu.

Po odebraniu medalu z wizerunkiem Adonisa wszyscy zawodnicy będą mogli przejść do specjalnej strefy finiszera zlokalizowanej w ogrodach Pałacu Branickich. Organizatorzy serwować będą tam regionalne jedzenie, oferować masaże, przy oprawie muzyki klasycznej. Wszystko to w niezwykłej scenerii zabytku, który nosi nazwę „Perły Podlasia”.

trasa 10. PKO Białystok Półmaraton

Punkty odżywcze zlokalizowane będą na 5, 10, 15 i 19 km. Każdy z bufetów zaoferuje wodę, a na drugim, trzecim i czwartym dodatkowo izotonik. Na ostatnich dwóch punktach dostępne będą banany. – Od 2016 roku, z wyjątkiem edycji „pandemicznej” podajemy biegaczom białostocką kranówkę, która ma znakomite parametry, a dostarczana jest przez Wodociągi Białostockie. Jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej ekologiczne niż rozlewanie wody z butelek na tego typu punktach. Wspólnie z Poznań Maratonem byliśmy prekursorami tego rozwiązania w Polsce – podkreśla Grzegorz Kuczyński.

Maj jest nieprzewidywalny pod względem temperatur, ale organizatorzy są przygotowani na każdy scenariusz. – Pamiętam edycje, gdy na termometrach mieliśmy 26 stopni Celsjusza, ale również takie, gdzie temperatura nie przekraczała 11 kresek. W razie upałów mamy w planie kurtyny – zaznacza dyrektor biegu.

trasa 10. PKO Białystok Półmaraton

Start i meta półmaratonu zlokalizowane są w ścisłym centrum miasta. To powoduje, że łatwiej jest zainteresowanie kibiców. Zresztą mieszkańcy Białegostoku chętnie wychodzą z domów, żeby dopingować biegaczom. – Jasne, że chcielibyśmy, aby kibiców było jeszcze więcej. Myślę, że każde miasto w Polsce o tym marzy, abyśmy mieli takie tłumy kibiców jak w Niemczech, Francji czy Hiszpanii. Myślę, że wszystko przed nami. Teraz staramy się zachęcać do kibicowania przez kampanie promocyjne, w których wskazujemy, gdzie będą znajdowały się punkty i namawiamy do przyłączenia się do dopingowania – mówi prezes Fundacji „Białystok Biega”.

Zapisy: https://bialystokpolmaraton.pl/

Źródło: tekst i zdjęcia informacja prasowa; 

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Bieganie w upale. Jak przetrwać żar tropików?

Bieganie w upale przypomina trening w piekarniku. Aktywność fizyczna w temperaturach dochodzących w cieniu do 30 stopni Celsjusza przestaje być już dobrą zabawą i przeradza się w rzeź. Na co zwracać uwagę i jak biegać, gdy z nieba leje się żar? Czy bieganie w wysokich temperaturach może być niebezpieczne? (więcej…)