Polar M430 po 2 latach użytkowania
Jak wygląda Polar M430 po 2 latach użytkowania?

polecane

Jak wygląda Polar M430 po 2 latach użytkowania?

Kamil Nowak
Marzec 6, 2019
Recenzje

Polar M430 jest najczęściej pojawiającym się zegarkiem w zapytaniach kierowanych do naszej redakcji. Nie ma drugiego takiego urządzenia z GPS, o którego działanie pytacie tak często, regularnie i drobiazgowo. Zapewne przemawiają za tym jego cena, funkcjonalność i bezawaryjność. Jednak dziś będzie o tym, jak wygląda ten sprzęt po 2 latach użytkowania?

Polar M430 po 2 latach użytkowania

Tytułem wstępu powiem, że zegarek Polar M430 jest urządzeniem GPS, który podaje wszelkie najważniejsze dane dotyczące aktywności fizycznej. W zestawie oferowanych funkcji są m.in: nadgarstkowy pomiar tętna, śledzenie przebytej trasy, prędkość i tempo, licznik kalorii, monitorowanie obciążenia treningowego i stanu regeneracji czy podsumowanie danych o aktywności fizycznej. Jednak to tylko mały przykład możliwości tego zegarka, bowiem opcji jest znacznie więcej, a część z nich dostępna staje się po zalogowaniu do internetowej platformy Polar Flow. Jest to serwis umożliwiający gromadzenie, swobodną analizę i przetwarzanie danych treningowych. Ponadto codzienne noszenie zegarka na nadgarstku umożliwi zbieranie informacji o naszych przyzwyczajeniach ruchowych czy aktywności na przestrzeni całego dnia. Opublikowana recenzja Polar M430 11 lipca 2017 roku wraz z wykresami pomiaru tętna stanowi obszerne omówienie tego produktu.

Pierwszy raz w historii portalu zamieszczam materiał, który przestawia sprzęt po tak długim procesie użytkowania. Natomiast tekst ten powinien w ciekawy sposób odpowiedzieć na pytania dotyczące jakości i trwałości wykorzystanych w zegarku materiałów. Długi proces, bo podsumowujący aż 23 miesiące regularnego korzystania z zegarka. Choć do wskazanej liczby miesięcy zaliczam także krótkie przerwy spowodowane testowaniem innych produktów z GPS, to jednak uważam, że należy patrzeć przez pryzmat tego, jak aktualnie wygląda sprzęt, bowiem każdy upływający miesiąc wpływa na elektronikę. Warto także wspomnieć, że w okresach kiedy nie testuję żadnego zegarka z GPS, to sięgam właśnie po model M430. Dla krótkiego uzasadnienia tego stanu przedstawię trzy konkretne powody.

Pierwszy to działanie pomiaru tętna, którego dokładne omówienie znajduje się pod wyżej wskazanym linkiem. Dokładność uzyskiwanych pomiarów przez to urządzenie wykorzystujące 6 diod led i środkowy czujnik jest niebywała. Niezależnie od drugiego urządzenia, do którego przyrównywałem wartości tętna zarejestrowane przez Polar M430, żaden inny zegarek GPS nie oferował tak precyzyjnych informacji o stanie zaangażowania organizmu w trening. Optyczny pomiar tętna jest niemal perfekcyjny i w wielu przypadkach tak dokładny jak pomiar przy użyciu pasa założonego na klatkę piersiową.

Drugim powodem jest GPS, który nigdy nie zawodzi i pozwala na otrzymywanie dokładnych informacji o przebytym dystansie. Trzecim czynnikiem są dane techniczne tego urządzenia i mam tutaj na myśli jego masę, wielkość i czytelność prezentacji wskaźników podczas aktywności. Dla wielu biegaczy brak kolorowego wyświetlacza jest minusem, ale w trakcie treningu nie jest to tak odczuwalne. Zupełnie inną kwestią jest codzienność, czyli zbiór tych sytuacji, podczas których jesteśmy w pracy czy podróżujemy i fajnie jest pochwalić się eleganckim urządzeniem. W zasadzie tutaj nie ma co liczyć na fińskiego producenta, bowiem ten jest zapatrzony tylko na tworzenie sprzętu pasującego do odzieży sportowej. Elegancja schodzi na dalszy plan.

Jak wygląda Polar M430 po 2 latach użytkowania?

Polar M430 po 2 latach

Zacznę od przycisków, które świetnie odnajdą się w takim materiale. Dlaczego? Ponieważ nikt nie jest w stanie sprawdzić ich trwałości podczas korzystania z danego urządzenia przez 1-3 miesiące. Z wyłączeniem zdarzeń takich, podczas których już w tym czasie coś dzieje się z nimi. Ale w zdecydowanej większości przypadków, czynnością niemożliwą jest przekazanie pełnej informacji o tym, jak działają. Zatem mogę śmiało powiedzieć, że tak jak w dzień oddania wyników recenzji, tak w dniu pisania tego podsumowania, wszystko działa jak należy. Przyciski nie zużyły się i należy użyć identycznej siły, aby każdy z nich wcisnąć. Oznacza to, że żaden z nich nie wyrobił się w większym stopniu.

Polar M430 po 2 latach użytkowania

W dalszym ciągu wszystkie pięć przycisków spełnia swoją rolę, co cieszy, bo można jasno powiedzieć, że są wykonane bardzo solidnie, a mechanizm ich działania jest praktycznie niezawodny. Kolejną uwagą jest to, że dzięki ich rozmieszczeniu i wielkości łatwo się steruje pracą zegarka Polar M430. W moim odczuciu nadal działają świetnie i to po takim czasie – po 23 miesiącach. Wielki plus.

Polar M430 opinie

Następnymi elementami trudnymi do oceny w krótkim czasie są pasek i sprzączka. Często poddawane dużym przeciążeniom zwłaszcza u osób, które za mocno zapinają sprzęt podczas użytkowania. W ciągu dnia, gdy pasek jest w stałym napięciu zużywa się bardziej. Najczęściej prowadzi to do pęknięcia w najsłabszym jego miejscu. Przez 23 miesiące korzystałem z tego sprzętu zarówno w trakcie aktywności sportowej, jak i wyjazdów. Nie oszczędzałem M430, wielokrotnie spływał potem i brudem podczas treningów i nie zawsze chciało mi się go czyścić od razu po powrocie z wysiłku. Jak to wpłynęło na stan zewnętrznych elementów zegarka?

Polar M430 po 2 latach użytkowania

Pasek, jak i sprzączka są nietknięte. Nie ma na nich śladu użytkowania i mógłbym się założyć (za gotówkę), że gdybym zapakował ten konkretny egzemplarz do fabrycznego opakowania nikt by nie był w stanie odpowiedzieć na pytanie, jak długo i czy w ogóle był on użytkowany. Nie jest to dla mnie dużo zaskoczenie, bowiem nie pamiętam takiego przypadku, aby coś mi się uszkodziło w testowanych produktach z Kempele (miasto w Finlandii, w którym zlokalizowana jest siedziba firmy Polar).

Polar M430

Czas na omówienie jednego z ważniejszych elementów zegarka, czyli jego wyświetlacza. Czy po jego stanie technicznym widać upływ czasu? Przypatrywałem się bardzo długo i nie dostrzegam, ani uszkodzeń, ani ubytków. Nie tylko w obszarze ekranu, ale też dookoła zegarka Polar M430. Pamiętam, że zdarzały mi się przypadki, w trakcie których uderzyłem nim o coś twardego np. ościeżnicę od drzwi. Jednak z czystym sumieniem muszę dodać, że nie był to jeden, dwa czy trzy razy, ale kilka. Może nawet kilkanaście. Ponadto w trakcie codziennego użytkowania sprzętu wielokrotnie obijał się o jakieś elementy. Nie chodzi o to, że było to celowe działanie, lecz będące następstwem szybkiego ruchu np. przechodzenia w restauracji i uderzenia o krzesło czy w trakcie pracy przenosząc coś większego etc.

Polar M430 po dwóch latach

„Zaplecze” Polar M430 jest także bez widocznych uszkodzeń czy zmian. Cały moduł służący do pomiaru tętna, który znacząco wystaje poza obrys zegarka nie ma żadnego zarysowania. Oczywiście, że ten element jest chroniony, bo zazwyczaj zwrócony jest do skóry nadgarstka, więc nie działają tutaj żadne niszczycielskie siły. Ale mówię o tym, bo część osób zwraca nam uwagę, że podczas wykonywania sesji zdjęciowych wielokrotnie lokujemy produkty na kamieniach, skałach czy innych twardych materiach, co może uszkadzać (najczęściej rysować) miękkie elementy. W tym przypadku nic się nie zadziało.

Polar M430 zegarek po 2 latach

Identyczny, nienaganny stan jest z gniazdem ładowania, które przecież przez setki razy wykorzystywane było do uzupełniania energii w akumulatorze zegarka. Port nie posiada uszkodzeń, co cieszy, bowiem nie jest on osłonięty np. silikonową osłonką, która izolowałaby ten element od brudy czy też potu. Ten ostatni może nieźle namieszać, gdy producenci wykorzystują materiały o niskiej jakości – pojawia się rdza. Natomiast port w Polar M430 jest zachowany w idealnym stanie.

Polar M430 opinie

W krótkim podsumowaniu wspomnę, że w mojej opinii zegarek Polar M430 został wykonany z wysokiej jakości materiałów. Ponadto produkt stworzono tak, aby było możliwe jego łatwe i szybkie czyszczenie. Wszelkie skutki uboczne treningów (wilgoć, pot, brud) nie wnikają w żadne szczeliny czy zagłębienia urządzenia, bowiem ich liczbę ograniczono do minimum, co naturalnie wpływa na lepsze utrzymanie „higieny” zegarka. Względem zaś trwałości komponentów, nie mam nic do zarzucenia producentowi. Polar M430 w dalszym ciągu wygląda dobrze na nadgarstku. Czy u Was jest tak samo? A może borykacie się z jakimiś problemami? Czas na Wasze opinie, które możecie dodawać w formie komentarzy. Z góry dziękuję za wszelkie wypowiedzi!

Autor: Kamil Nowak, zdjęcia wykonałem 5 marca 2019 r. po 23 miesiącach korzystania z Polar M430

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

 1. Ania pisze:

  Po przeczytaniu pierwszej recenzji tegoż zegarka zdecydowałam się na jego zakup. Uprawiam różnoraka aktywność. Zegarek ma prawie rok. Jestem z niego zadowolona. Problemem są krótkie interwaly, gdzie nie jest w stanie tak szybko wychwycić tętna jak opaska. Pozostałe wartości, w tym GPS bardzo dokładny

 2. Bartkopera pisze:

  Jak wygląda u ciebie sytuacja z mierzenia kroków, bo u mnie wydaje się ze zegarek dosyć mocno dodaje kroki??

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Mam zamiar zrobić w tym temacie osobny materiał (z różnymi zegarkami). Śledź portal i profil Facebook.

 3. Krystian pisze:

  Cześć!
  W związku z promocją na ten zegarek mocno zastanawiam się nad zakupem i mam pytanie: najczęściej jeżdżę na rowerze, często długie trasy. Z tego co słyszałem, to zegarek wytrzymuje 7-8h w trybie największej precyzji GPS. O ile (mniej więcej) wydłuża czas pracy zegarka pomiar w trybie zapisu co 30s? Rozumiem że w takim trybie zapisuje się zarówno cała trasa, jak i będzie możliwa do analizy średnia prędkość. Zastanawiam się również jakie dane związane z analizą tętna będą możliwe w takim „oszczędnym” trybie?

  1. Kamil Nowak pisze:

   Czas działania akumulatora to:

   – do 8 godzin treningu z włączoną funkcją GPS i optycznym pomiarem tętna lub
   – do 30 godzin treningu z trybem oszczędzania energii GPS i optycznym pomiarem tętna, lub
   – do 50 godzin treningu z trybem oszczędzania energii GPS i nadajnikiem na klatkę piersiową Bluetooth Smart, lub jeżeli urządzenie pracuje wyłącznie w trybie wyświetlania czasu przy włączonej funkcji monitorowania aktywności, czas działania wynosi ok. 20 dni.

   1. Maxx pisze:

    Czasy jakie opisujesz to teoria. W górach nie zdarzyło mi się, by zegarek działał dłużej niż 6-7h na najwiekszej precyzji, a 11-13h na sredniej. W obu przypadkach był włączony pomiar tetna.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

American Dream Phila Knight’a czyli Sztuka Zwycięstwa. Wspomnienia twórcy Nike

„Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy Nike” - tę książkę po prostu trzeba przeczytać. Nie tylko dlatego, że znalazła się na liście bestsellerów New York Timesa, ale głównie dlatego, że jest świetna. Co chce nam przekazać twórca firmy Nike w swojej książce?  (więcej…)