Jak dokładny jest optyczny pomiar tętna zegarka Polar M430? Jak radzi sobie z odczytem prawidłowego tętna w trakcie biegu o umiarkowanej intensywności, biegu interwałowego czy jazdy na rowerze? Jeśli poszukujesz właśnie tych informacji, to poniższy materiał w pełni odpowie na te pytania. Polar M430 jest najnowszym zegarkiem fińskiego producenta, który zastępuje swojego poprzednika – Polar M400 i jest wzbogacony m.in. o optyczny pomiar tętna na nadgarstku. Z pełnym testem nowego zegarka można zapoznać się w tej obszernej recenzji. W celu odpowiedzi na wszelkie pytania i wątpliwości związane z optyką urządzenia, wykonaliśmy szereg testowych sesji, a trzy wybrane z nich, zaprezentowane zostały poniżej za pomocą specjalnych wykresów. Interaktywne wykresy są naszym autorskim pomysłem i zawierają informacje o wartościach zarejestrowanego tętna podczas aktywności fizycznej. Poszczególne dane można przybliżać, wystarczy zaznaczyć obszar myszką. Jeśli kursor zbliżymy do danego miejsca na wykresie, zostanie wyświetlony dokładny wynik uzyskany podczas testów dla tego urządzenia. Najczęściej do jednego testu używaliśmy kilku różnych urządzeń mierzących tętno po to, aby jeszcze dokładniej zbadać zachowanie optycznego pomiaru tętna zegarka Polar M430. Przed każdym z poniższych treningów robiliśmy rozgrzewkę około 15 minut, podczas której wszystkie urządzenia pracowały w docelowej dla sesji testowej temperaturze. Przejdziemy teraz do dokładnego omówienia wspomnianych przykładów.
Sesja biegu o umiarkowanej intensywności z Polar M430 i Polar M400
Jednym z pierwszych treningów był spokojny bieg trwający prawie 60 minut. Do pomocy wykorzystaliśmy zegarek Polar M400, który rejestrował wartości tętna za sprawą najnowszej opaski H10 – to nadajnik z elektrodami zapinanymi na klatce piersiowej. Producent informuje, iż jest to najdokładniejszy czujnik, jaki kiedykolwiek został wyprodukowany przez firmę Polar. Egzemplarz M400 będzie w tej sesji pełnił rolę ostatecznego weryfikatora rzetelności danych zarejestrowanych przez M430. Trening polegał na swobodnym wybieganiu, którego część trasy była zlokalizowana pomiędzy budynkami mieszkalnymi, a w drugim etapie wbiegliśmy do parku. To, na co warto zwrócić uwagę, to trzy momenty w trakcie tej sesji. Pierwszy, odnotowany bezpośrednio po starcie był związany z rozpoczęciem biegu. Przez pierwsze minuty widać, jak tętno stopniowo i regularnie wzrasta – od 70 do 130 ud/min. Na wykresie M430 nie wystąpiły żadne większe odchylenia względem drugiego urządzenia – generalnie wahania 8-10 ud/min nie są niczym strasznym patrząc na ich dynamiczny przyrost. Drugim momentem treningu, który warto przeanalizować jest to, co wydarzyło się po 23 minucie. W tym czasie włączyliśmy pauzę treningu, aby zawiązać sznurówki. W ciągu około 2 minut nasze tętno spadło z wartości 150 do 110 ud/min. Po ponownym uruchomieniu pomiarów, wartość tętna ponownie stopniowo zaczęła przyrastać. Drugi raz widzimy, iż rozbieżności nie są znaczące – w największym punkcie różnica wynosi dokładnie 7 uderzeń. Trzeci moment wystąpił w 49 minucie biegu. W pierwszej fazie tętno regularnie obniżało się – od 150 do 120 ud/min, aby w ostatecznym rozrachunku ponownie powrócić do pierwotnej wartości. W tym czasie zatrzymaliśmy się na światłach dla pieszych i nie wyłączyliśmy rejestracji tętna. Swoją drogą, jest to ciekawy sposób na sprawdzenie, jak mechanizm pomiaru tętna M430 reaguje na dość nagłe zmiany tej wartości. Test zakończony pozytywnie, ponieważ wartości zarejestrowanego tętna przez zegarek GPS M430 są bardzo bliskie tym z klatki piersiowej. Uzyskane dane z całego 60 minutowego biegu w zdecydowanej większości nie odbiegają więcej niż na 1-2 ud/min – rewelacja! Przejdziemy teraz do zdecydowanie trudniejszego egzaminu – jazdy na rowerze.
Sesja jazdy na rowerze z Polar M430, Polar M600 i Polar M460
Zdarzało się, że podczas tego testu, wiele innych urządzeń go oblewało. Jazda na rowerze jest jedną z tych aktywności fizycznych, które mogą całkowicie utrudnić możliwość zarejestrowania odpowiednich wartości tętna. Jak sprawdzi się zegarek M430? Do ekstremalnej jazdy wykorzystaliśmy również smart zegarek Polar M600 i niedawno recenzowany licznik rowerowy Polar M460. Ostatnie urządzenie było sparowane z opaską H10 rejestrującą tętno na klatce piersiowej i stanowiącą ostateczną weryfikację rzetelności pomiaru M430. Jazda na rowerze zakładała realizację 6 identycznych podjazdów, później dotarcie do ostatniego 7 etapu, który był najbardziej wymagający. W trakcie pierwszych minut sesji oba urządzenia – M430 i M600 notowały odstępstwa w wartościach tętna względem tych wskazywanych przez licznik M460. Wartości te nie były drastyczne, bo niekiedy sięgające 10 ud/min, jednak są zauważalne. W dalszej części, kiedy już dotarliśmy do miejsca wykonania podjazdów i zaczęliśmy ich realizację, w zdecydowanej większości czasu wartość tętna mieściła się w przedziale od 120 do 160 ud/min, a największa odnotowana różnica w pomiarach tętna M430 do M460 wyniosła dokładnie 8 ud/min i została zarejestrowana w okolicach 13 minuty treningu. Jest to absolutnie genialny wynik patrząc na specyfikę sportu, jakim jest kolarstwo. Siódmy, najdłuższy podjazd również nie był w stanie zmienić zdania o bardzo dobrze działającym module optycznego pomiaru tętna w M430. Jednak nie poprzestaliśmy tylko na tych dwóch próbach. Zrealizowaliśmy jeszcze interwały, a z uzyskanymi wynikami możecie zapoznać się poniżej. Zobaczcie sami:
Sesja biegu interwałowego z Polar M430 i Polar M400
Bieg interwałowy zdecydowanie potrafi wyciągnąć wszystko na wierzch. Czy dane urządzenie dobrze rejestruje wartości tętna przez cały czas trwania treningu, jego część, a może tylko momentami jest ok? Do wykonania ostatniego testu wykorzystaliśmy ponownie zegarek M400 sparowany z opaską H10 założoną na klatce piersiowej. Bieg składał się z 7 mocniejszych akcentów realizowanych na długości około 300 metrów i 6 przerw trwających po 2 min 25 sekund. Jakie wnioski możemy wyciągnąć po przeanalizowaniu wykresu danych? W dalszym ciągu bardzo mocną cechą optyki w zegarku Polar M430 jest zdolność do zarejestrowania intensywnych przyrostów wartości tętna. Rozpoczynając każdy z siedmiu akcentów, M430 nadąża z odnotowaniem nagłej zmiany tętna – szybkim przyrostem, ale również na zakończenie etapu, drastycznym spadkiem tej wartości. Jednak ten przykładowy trening nie jest pozbawiony nowych informacji. W momentach, kiedy zawodnik osiągał maksymalne wartości tętna, M430 rejestrował jego niższe poziomy. Różnice nie są gigantyczne, ale zauważalne. Wyjaśniając tę zależność w najkrótszy możliwy sposób, można powiedzieć: dzieje się tak, bo pomiar dokonywany jest w odmienny sposób – optyka mierzy parametry rozchodzenia się fali krwi w żyłach, a opaska HR impuls elektryczny wytwarzany przez serce (szerszy opis dostępny jest w artykule o tym, co należy wiedzieć o pomiarze nadgarstkowym). Dlaczego o tym wspominamy? Zauważone różnice dotyczą momentu, który następuje zaraz po osiągnięciu maksymalnej wartości tętna, kiedy ta wartość już się obniża. Dokładnie w 3 przypadkach trwających przez 30-33 sekundy po osiągnięciu maksimum, widoczne są odstępstwa w zebranych informacjach pomiędzy M400 a M430. Tuż za tą wartością rozbieżność przez kilkadziesiąt sekund jest spora, bo sięgająca najczęściej do 8-15 ud/min. Tylko 5-ty akcent biegu został niemal perfekcyjnie zarejestrowany z odstępstwem 1-2 ud/min. Podsumowując wnioski można powiedzieć, że testowany zegarek Polar M430 w dalszym ciągu szybko odnotowuje różnice wartości tętna i nadąża z ich rejestracją – nie zawsze idealnie, ale w zdecydowanej przewadze dokładnie. Porównując uzyskane wyniki do poprzednich testów innych zegarków, M430 wskakuje na wysokie miejsce dlatego, że często radził sobie lepiej niż wielokrotnie wspominany smartwatch M600, którego uznawaliśmy za lidera w naszych testach.
Przy okazji tematu tętna dobrze jest wspomnieć, iż metoda optycznego pomiaru bywa niekiedy zawodna i w zależności od uprawianej dyscypliny sportowej, cechuje się różnym poziomem dokładności. Najbardziej rzetelne wyniki uzyskuje się w sportach o stałej lub stopniowo narastającej intensywności. Wiele również zależy od zaangażowania w ruch samego nadgarstka np. podczas gry w tenisa nagłe ruchy ręką wykonywane przy odbiciu piłki rakietą mogą utrudniać działanie sensora pomiaru tętna. Z wieloma inni przykładami, a także ich dokładnym omówieniem można zapoznać się w tym artykule: Co należy wiedzieć o nadgarstkowym pomiarze tętna?
Pełną recenzję zegarka Polar M430 możesz sprawdzić tutaj, a recenzję M400 tutaj.