Osobom aktywnym fizycznie nie trzeba tłumaczyć, jak ważne jest zachowanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. Jak jednak ta świadomość przekłada się na praktykę i co dzieje się w ciele biegacza podczas intensywnego wysiłku, jakim jest np. start w Orlen Warsaw Marathon?
Średnie tempo utraty wody podczas biegu maratońskiego, przy temperaturze powietrza wahającej się pomiędzy 10 a 15 °C, wynosi ok. 1-1,5 litra na godzinę. Oznacza to, że biegacz pokonujący maraton w czasie 3 godzin jest narażony na utratę wody na poziomie 3-4,5 litra. W przypadku zawodników startujących w biegu OSHEE 10 km, poprzez wyższą intensywność startu w przeliczeniu na godzinę biegu, te parametry będą wyższe i ukształtują się na poziomie 1,5-2 litrów wydalonych płynów. Uczestnik pokonujący dystans 10 km w 30 minut straci około 1 litra wody, zaś niezaawansowany biegacz, którego czas mieści się w granicach 45-60 minut, straci adekwatnie 1,5-2 litrów płynu. Są to wartości uśrednione dla osoby ważącej około 80 kg. Mniej wody będzie traciła z organizmu drobna kobieta, więcej postawny mężczyzna.
Woda jest głównym składnikiem ludzkiego ciała i stanowi nawet ok. 60% jego masy. Dzięki niej zachowane są prawidłowe funkcje organizmu oraz możliwy staje się transport składników mineralnych i innych substancji odżywczych do komórek.
Odwodnienie może uniemożliwić nam osiągnięcie biegowych celów oraz doprowadzić do znacznie poważniejszych konsekwencji jak wyczerpanie, zmęczenie mięśni czy zasłabnięcie. Najprościej i najbezpieczniej przeciwdziałać temu uzupełniając płyny przy pomocy napojów izotonicznych, które szybko wchłaniają się do organizmu oraz uzupełniają witaminy i sole mineralne, utracone wraz z potem. W porównaniu z wodą, napoje izotoniczne efektywniej nawadniają organizm, dzięki czemu może on działać dłużej. Woda wprawdzie najszybciej dociera do krwiobiegu, ale napój izotoniczny dostarcza niezbędnej energii do kontynuowania treningu oraz elektrolity, zatrzymujące wodę w organizmie.
Napoje izotoniczne warto pić również do nawadniania i uzupełniania energii po zakończonym wysiłku, kiedy organizm jest mocno odwodniony, a zapasy glikogenu często mocno uszczuplone.
Orlen Warsaw Marathon 2018 startuje już w najbliższą niedzielę. Będziemy relacjonować dla Was przebieg tego wydarzenia, a wszelkie materiały znajdą się w specjalnej sekcji – kliknij. Ostatnio pisaliśmy o wysokości nagród i premii dla zawodników:
Orlen Warsaw Marathon 2018 – nagrody finansowe – ile jest do zgarnięcia?
Źródło: informacja prasowa; fot. Biuro Prasowe / Orlen Warsaw Marathon