Maraton Warszawski 2018. Historia jest piękna, warto do niej wracać

polecane

Maraton Warszawski 2018. Historia jest piękna, warto do niej wracać

Kamil Nowak
21 września, 2018
Aktualności

W środę (19 września) odbyła się konferencja prasowa 40. PZU Maratonu Warszawskiego. Z okazji okrągłej rocznicy zaproszeni goście dzielili się swoimi wspomnieniami związanymi z maratonem. W ostatni weekend września wystartuje najbardziej wyczekiwane biegowe wydarzenie roku.

Około 90. tysięcy osób wystartowało we wszystkich poprzednich edycjach Maratonu Warszawskiego. A na linii startu tegorocznej 40. edycji może stanąć nawet 8000 zawodników. […] Zajmujemy cały parter w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W tym roku zaprosiliśmy bohaterów lat ubiegłych, nie wszystkich się udało, ale wielu świetnych sportowców będzie celebrować wielkie święto jakim jest 40. PZU Maraton Warszawski. […] Przy okazji maratonu pojawia się także aspekt charytatywny jakim jest akcja #BiegamDobrze. Pokazaliśmy, że w Polsce można inaczej pomagać i zaangażować tysiące osób. Wydaje mi się, że w taki sposób, że jak już ktoś raz się włączy w akcję, to będzie to robić rokrocznie – mówił podczas konferencji dyrektor maratonu Marek Tronina.

Wspominając o liczbach nie sposób pominąć wyniki. Pierwszy zanotowany czas brutto zwycięzcy to 2:11:34 (Kazimierz Pawlik), a ostatni zwycięzca Błażej Brzeziński ukończył bieg w czasie 2:11:27. Rekord warszawskiego maratonu ustanowił w 2011 John Sammy Kibet (2:08:17). Pierwszą z pierwszych kobiet na mecie Maratonu Warszawskiego była Renata Pentlinowska (2:51:38). W 2017 roku wygrała Bekelu Beji Geletu (2:35:09). Najbardziej utytułowana biegaczka warszawskiego maratonu to Karina Szymańska z Wąbrzeżna, która czterokrotnie zajmowała najwyższy stopień podium, a jej najlepszy wynik to 2:36:24.

Wielki bieg to także wielkie i cenne nagrody.W 1979 roku zwycięzca zgarnia jako nagrodę Fiata 126P. A ponieważ panuje trend powrotów do przeszłości postanowiliśmy w tegorocznej 40. edycji zafundować niesamowitą nagrodę, jaką jest nasz najnowszy crossover, który dopiero wprowadzamy na rynek. […] Jest to samochód emocjonalny, czyli taki, który czerpie design z poprzedniej epoki i gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa – mówił podczas konferencji Rafał Grzanecki, Country Manager Fiat.

500X, włoski SUV Fiata, został odświeżony, jeśli chodzi o stylistykę i nowe technologie. Jest już liderem we Włoszech, a w Europie znajduje się w pierwszej piątce najlepiej sprzedających się modeli w swoim segmencie nieprzerwanie od 2016 roku. Nadwozie nowego 500X zostało całkowicie odświeżone dzięki światłom do jazdy dziennej LED i reflektorom Full LED, natomiast wnętrze jeszcze bardziej podkreśla niepowtarzalną tożsamość 500, jednocześnie zapewniając większą funkcjonalność i komfort. Ponadto, nowy model oferuje po raz pierwszy w gamie Fiata nową rodzinę silników trzy- i czterocylindrowych FireFly Turbo, które gwarantują niesamowitą satysfakcję z jazdy i zużycie paliwa niższe nawet o 20% w porównaniu z poprzednimi silnikami benzynowymi, i jednocześnie są o 20% bardziej ciche w porównaniu z silnikami turbodiesel o podobnych parametrach.

Ciekawie wygląda zestawienie średnich czasów osiąganych przez mężczyzn i kobiety. O ile płeć piękna mocno trenuje i progres jest wyraźny (średni wynik poprawił się o 20 minut i 45 sekund), to panowie jakby osłabli (średni wynik pogorszył się o 11 minut i 51 sekund). Warto przy tym wspomnieć, że archiwalne rezultaty „robili” m.in…. nastoletni biegacze. Grzegorz Gajdus (późniejszy zwycięzca Maratonu Warszawskiego i rekordzista Polski w maratonie) w 1980 roku ukończył bieg z czasem 3:50:22, a miał wtedy 13 lat!

Wyjątkowa edycja Maratonu Warszawskiego to także nietypowa lokalizacja EXPO i Biura Zawodów, gdzie będzie można odbierać pakiety startowe, ale także zapoznać się z ofertą firm wystawiających się w ramach targów. W tym roku organizator zaprasza do Pałacu Kultury i Nauki (plac Defilad 1, wejście od ul. Marszałkowskiej). Lokalizacja ciekawa i wyjątkowa ze względu na historię tego budynku.

Adidas Runners Warsaw mocno się zaangażowało w przygotowanie biegaczy do biegu i łącznie pomogliśmy przeszło 200 biegaczom, a więc jest to znaczą ilość osób. Dodatkowo uruchomiliśmy projekt My First Run. Jest to projekt, który ma na celu organizacje treningów dla osób pragnących zacząć przygodę z bieganiem, a dzięki nagłośnieniu imprezy 40. PZU Maratonu Warszawskiego i towarzyszącego T-Mobile Bieg na Piątkę, aż 50 osób z grupy 200 biegaczy wystartuje w swoich pierwszych zawodach. […] Przygotowaliśmy także liczne atrakcje w specjalnej strefie adidas i Adidas Runners Warsaw podczas Expo w Pałacu Kultury i Nauki – mówiła Monika Michael, Brand Communications Manager adidas.

11 września pod Pałacem Kultury i Nauki stanął zegar, który pokazuje czas dzielący nas od wystrzału startera. Otworzona została także plenerowa wystawa zdjęć z poprzednich edycji Wielkiego Biegu. Na otwarciu gościł Leszek Fidusiewicz, autor większości zdjęć w galerii pod Pałacem Kultury. Wystawa będzie dostępna do 3 października.

Ten rok jest także wyjątkowy ze względu na aspekt charytatywny, bowiem zawodnicy mogą pomóc dwukrotnie. Wystarczy wybrać charytatywną ścieżkę rejestracji #BiegamDobrze i zadecydować, której organizacji dobroczynnej chcemy pomóc. Dodatkowo startując w biegu towarzyszącym maratonowi – T-Mobile Bieg na Piątkę możemy wesprzeć niepełnosprawne dzieci biorąc udział w akcji T-Mobile Pomoc Mierzona Kilometrami. – W ramach akcji każdy startujący na tym dystansie może także zbierać kilometry na aplikacji Endomondo. […]  Akcja stała się dobrą praktyką, gdzie ludzie wysyłają sobie zdjęcia, robią selfie i wspólnie dzieła się pozytywnymi emocjami. […] Moim tegorocznym celem jest spotkanie się z jak największą liczbą ludzi na trasie i przybicie z nimi przysłowiowej piątki. Wiele dobrego możemy zrobić dla ludzi, którzy nie mogą biegać, poruszać się, a dzięki akcji Pomocy Mierzonej Kilometrami jest możliwe szerzenie dobra. Zachęcam wszystkich, aby wzięli udział w T-Mobile Bieg na Piątkę, a także akcji Pomoc Mierzona Kilometrami ponieważ możemy zrobić wspólnie wiele dobrego  – mówił w trakcie konferencji Robert Korzeniowski, znakomity lekkoatleta i ambasador akcji.

Maraton Warszawski to nie chwilowa moda na bieganie, to prawie czterdzieści lat wielkich emocji i sportowej rywalizacji. W 39 edycjach biegu maratończycy przebiegli łącznie 3 753 290 km.

40. PZU Maraton Warszawski startuje w ostatni weekend września (30.09) o godzinie 9:00. Można się jeszcze zapisać do udziału w biegu i stać się częścią tego wyjątkowego wydarzenia. Zapraszamy!

Autor: Kamil Nowak, + materiały prasowe; fot. portal BieganieUskrzydla

Maraton Warszawski 2018. Medal to majstersztyk!

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Buty do biegania Decathlon? TEST budżetowego modelu Kalenji Run Support

W tym roku Decathlon na czele z marką Kalenji wypuścił ciekawe buty do biegania. Wśród propozycji znajdziemy takie modele, które zabrać możemy na miejskie ścieżki, na trail czy na stadionową bieżnię. Czy tak duży rozstrzał spowoduje, że jakość poszczególnych butów się obniży? Sprawdzę to na przykładzie tanich butów Kalenji Run Support Breathe. (więcej…)