Maraton Warszawski 2018. Historia jest piękna, warto do niej wracać

polecane

Maraton Warszawski 2018. Historia jest piękna, warto do niej wracać

Kamil Nowak
21 września, 2018
Aktualności

W środę (19 września) odbyła się konferencja prasowa 40. PZU Maratonu Warszawskiego. Z okazji okrągłej rocznicy zaproszeni goście dzielili się swoimi wspomnieniami związanymi z maratonem. W ostatni weekend września wystartuje najbardziej wyczekiwane biegowe wydarzenie roku.

Około 90. tysięcy osób wystartowało we wszystkich poprzednich edycjach Maratonu Warszawskiego. A na linii startu tegorocznej 40. edycji może stanąć nawet 8000 zawodników. […] Zajmujemy cały parter w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W tym roku zaprosiliśmy bohaterów lat ubiegłych, nie wszystkich się udało, ale wielu świetnych sportowców będzie celebrować wielkie święto jakim jest 40. PZU Maraton Warszawski. […] Przy okazji maratonu pojawia się także aspekt charytatywny jakim jest akcja #BiegamDobrze. Pokazaliśmy, że w Polsce można inaczej pomagać i zaangażować tysiące osób. Wydaje mi się, że w taki sposób, że jak już ktoś raz się włączy w akcję, to będzie to robić rokrocznie – mówił podczas konferencji dyrektor maratonu Marek Tronina.

Wspominając o liczbach nie sposób pominąć wyniki. Pierwszy zanotowany czas brutto zwycięzcy to 2:11:34 (Kazimierz Pawlik), a ostatni zwycięzca Błażej Brzeziński ukończył bieg w czasie 2:11:27. Rekord warszawskiego maratonu ustanowił w 2011 John Sammy Kibet (2:08:17). Pierwszą z pierwszych kobiet na mecie Maratonu Warszawskiego była Renata Pentlinowska (2:51:38). W 2017 roku wygrała Bekelu Beji Geletu (2:35:09). Najbardziej utytułowana biegaczka warszawskiego maratonu to Karina Szymańska z Wąbrzeżna, która czterokrotnie zajmowała najwyższy stopień podium, a jej najlepszy wynik to 2:36:24.

Wielki bieg to także wielkie i cenne nagrody.W 1979 roku zwycięzca zgarnia jako nagrodę Fiata 126P. A ponieważ panuje trend powrotów do przeszłości postanowiliśmy w tegorocznej 40. edycji zafundować niesamowitą nagrodę, jaką jest nasz najnowszy crossover, który dopiero wprowadzamy na rynek. […] Jest to samochód emocjonalny, czyli taki, który czerpie design z poprzedniej epoki i gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa – mówił podczas konferencji Rafał Grzanecki, Country Manager Fiat.

500X, włoski SUV Fiata, został odświeżony, jeśli chodzi o stylistykę i nowe technologie. Jest już liderem we Włoszech, a w Europie znajduje się w pierwszej piątce najlepiej sprzedających się modeli w swoim segmencie nieprzerwanie od 2016 roku. Nadwozie nowego 500X zostało całkowicie odświeżone dzięki światłom do jazdy dziennej LED i reflektorom Full LED, natomiast wnętrze jeszcze bardziej podkreśla niepowtarzalną tożsamość 500, jednocześnie zapewniając większą funkcjonalność i komfort. Ponadto, nowy model oferuje po raz pierwszy w gamie Fiata nową rodzinę silników trzy- i czterocylindrowych FireFly Turbo, które gwarantują niesamowitą satysfakcję z jazdy i zużycie paliwa niższe nawet o 20% w porównaniu z poprzednimi silnikami benzynowymi, i jednocześnie są o 20% bardziej ciche w porównaniu z silnikami turbodiesel o podobnych parametrach.

Ciekawie wygląda zestawienie średnich czasów osiąganych przez mężczyzn i kobiety. O ile płeć piękna mocno trenuje i progres jest wyraźny (średni wynik poprawił się o 20 minut i 45 sekund), to panowie jakby osłabli (średni wynik pogorszył się o 11 minut i 51 sekund). Warto przy tym wspomnieć, że archiwalne rezultaty „robili” m.in…. nastoletni biegacze. Grzegorz Gajdus (późniejszy zwycięzca Maratonu Warszawskiego i rekordzista Polski w maratonie) w 1980 roku ukończył bieg z czasem 3:50:22, a miał wtedy 13 lat!

Wyjątkowa edycja Maratonu Warszawskiego to także nietypowa lokalizacja EXPO i Biura Zawodów, gdzie będzie można odbierać pakiety startowe, ale także zapoznać się z ofertą firm wystawiających się w ramach targów. W tym roku organizator zaprasza do Pałacu Kultury i Nauki (plac Defilad 1, wejście od ul. Marszałkowskiej). Lokalizacja ciekawa i wyjątkowa ze względu na historię tego budynku.

Adidas Runners Warsaw mocno się zaangażowało w przygotowanie biegaczy do biegu i łącznie pomogliśmy przeszło 200 biegaczom, a więc jest to znaczą ilość osób. Dodatkowo uruchomiliśmy projekt My First Run. Jest to projekt, który ma na celu organizacje treningów dla osób pragnących zacząć przygodę z bieganiem, a dzięki nagłośnieniu imprezy 40. PZU Maratonu Warszawskiego i towarzyszącego T-Mobile Bieg na Piątkę, aż 50 osób z grupy 200 biegaczy wystartuje w swoich pierwszych zawodach. […] Przygotowaliśmy także liczne atrakcje w specjalnej strefie adidas i Adidas Runners Warsaw podczas Expo w Pałacu Kultury i Nauki – mówiła Monika Michael, Brand Communications Manager adidas.

11 września pod Pałacem Kultury i Nauki stanął zegar, który pokazuje czas dzielący nas od wystrzału startera. Otworzona została także plenerowa wystawa zdjęć z poprzednich edycji Wielkiego Biegu. Na otwarciu gościł Leszek Fidusiewicz, autor większości zdjęć w galerii pod Pałacem Kultury. Wystawa będzie dostępna do 3 października.

Ten rok jest także wyjątkowy ze względu na aspekt charytatywny, bowiem zawodnicy mogą pomóc dwukrotnie. Wystarczy wybrać charytatywną ścieżkę rejestracji #BiegamDobrze i zadecydować, której organizacji dobroczynnej chcemy pomóc. Dodatkowo startując w biegu towarzyszącym maratonowi – T-Mobile Bieg na Piątkę możemy wesprzeć niepełnosprawne dzieci biorąc udział w akcji T-Mobile Pomoc Mierzona Kilometrami. – W ramach akcji każdy startujący na tym dystansie może także zbierać kilometry na aplikacji Endomondo. […]  Akcja stała się dobrą praktyką, gdzie ludzie wysyłają sobie zdjęcia, robią selfie i wspólnie dzieła się pozytywnymi emocjami. […] Moim tegorocznym celem jest spotkanie się z jak największą liczbą ludzi na trasie i przybicie z nimi przysłowiowej piątki. Wiele dobrego możemy zrobić dla ludzi, którzy nie mogą biegać, poruszać się, a dzięki akcji Pomocy Mierzonej Kilometrami jest możliwe szerzenie dobra. Zachęcam wszystkich, aby wzięli udział w T-Mobile Bieg na Piątkę, a także akcji Pomoc Mierzona Kilometrami ponieważ możemy zrobić wspólnie wiele dobrego  – mówił w trakcie konferencji Robert Korzeniowski, znakomity lekkoatleta i ambasador akcji.

Maraton Warszawski to nie chwilowa moda na bieganie, to prawie czterdzieści lat wielkich emocji i sportowej rywalizacji. W 39 edycjach biegu maratończycy przebiegli łącznie 3 753 290 km.

40. PZU Maraton Warszawski startuje w ostatni weekend września (30.09) o godzinie 9:00. Można się jeszcze zapisać do udziału w biegu i stać się częścią tego wyjątkowego wydarzenia. Zapraszamy!

Autor: Kamil Nowak, + materiały prasowe; fot. portal BieganieUskrzydla

Maraton Warszawski 2018. Medal to majstersztyk!

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Jak zacząć biegać?

Dość łatwo jest zacząć biegać, ale ciężej pozostać w tym sporcie. Z tego poradnika dowiesz się, jak zacząć biegać, abyś cieszył się z każdego kolejnego kilometra, a przy tym nie nabawił się kontuzji przez którą uznasz, że ten sport nie jest dla Ciebie. Bieganie jest dla wszystkich, jedynie trzeba poznać, z czym to się je. (więcej…)