Buty New Balance Fresh Foam Zante v3 – recenzja

polecane

Buty New Balance Fresh Foam Zante v3 – recenzja

Kamil Nowak
12 maja, 2017
Recenzje

New Balance Fresh Foam Zante v3 to buty przeznaczone do biegania na twardych nawierzchniach, dla osób ze stopą neutralną. To już trzecia generacja butów Zante – modelu zapewniającego optymalną amortyzację, a z drugiej strony dynamikę i lekkość konstrukcji. Jak się biega w najnowszej odsłonie Zante od New Balance? 

New Balance zaprezentował najnowszą, trzecią już odsłonę butów startowo-treningowych – Zante v3. Model z kolekcji wiosna-lato, w którym możemy biegać praktycznie cały rok. Ciekawa, ale dość stonowana kolorystyka, bezszwowe wykończenie wnętrza butów, jednoczęściowa, gumowa podeszwa zapewnia lekkość, trwałość oraz bardzo dobrą przyczepność do podłoża. Dzięki technologi Fresh Foam – innowacyjnej piance amortyzującej o wysokiej odporności na odkształcenia daje miękkość oraz zapewnia odpowiednią ochronę stawów podczas dłuższych treningów. To wszystko oczywiście w wielkim skrócie. Przejdziemy teraz do dokładnego przetestowania butów do biegania Zante v3.

Wygląd i jakość materiałów New Balance Zante v3

Buty Zante v3 dostępne są w kilku wersjach kolorystycznych – wszystkie jak przystało na New Balance cechują się ciekawymi łączeniami kolorów, lecz tym razem stonowane i nie krzykliwe. Nam to idealnie odpowiada. Model dedykowany jest pod szybkie i dynamiczne bieganie, więc buty nie są toporne, a odpowiednio skrojone i dopasowane do stopy. Omówienie wyglądu zaczniemy od podeszwy.

Bez względu na to, którą częścią stopy lądujemy na podłożu, pianka Fresh Foam zapewnia wystarczający poziom amortyzacji. Wystarczający, ponieważ buty sprawdzają się podczas długich wybiegań, do dystansu półmaratonu. Jest to obuwie zapewniające optymalną dawkę amortyzacji. Konstrukcja składa się z jednoczęściowej gumowej podeszwy, która została zaprojektowana identycznie na całej swej długości. 6 mm drop sprzyja naturalnemu ułożeniu stopy podczas biegu, a specjalny kształt podeszwy w odczuwalny sposób pozwala na komfortowe przetaczanie stopy. Kształt podeszwy wspomaga również lądowanie na śródstopiu, przez co bieg zyskuje większą dynamikę. Skoro podeszwę zaprojektowano pod szybkie bieganie, to czy bieżnik został odpowiednio dobrany? Czy będzie w stanie trzymać stabilnie buty na śliskiej nawierzchni tak, aby bieg był prowadzony bezpiecznie? Bieżnik w New Balance Zante v3 jest genialny. Buty trzymają się podłoża jakby były do niego przyklejone. Sprint na maksa kończony nagłym zatrzymaniem się w miejscu jest tak natychmiastowy, że trzeba uważać, żeby nie polecieć do przodu. Bieg po kostce brukowej czy asfalcie jest pewny i stabilny – ciężko doszukać się jakiegoś dyskomfortu. Oczywiście to, że buty do biegania zachowują się tak a nie inaczej, również jest sprawą dobrego trzymania stopy na odcinku śródstopia. Wszystko współgra perfekcyjnie ze sobą.

Środkowa część buta jest nieco twarda i dotykając jej pierwszy raz można mieć wrażenie, że but będzie zbyt sztywno trzymać stopę podczas ruchu lub co gorsza, ta część będzie obcierać stopę. Tak się jednak nie dzieje i wszelkie obawy mijają po kilku pierwszych treningach, kiedy zdajemy sobie sprawę, że wszystko jest tak, jak należy. Zapiętek butów w środkowej części jest również sztywny, a góra zwieńczona miękkim obszyciem. Nawet podczas dynamicznego biegania stopa pozostaje na miejscu. Świetnie działa także system wiązania butów. Sznurówki się nie rozwiązują – nawet nie trzeba ich mocno wiązać, aby stopa nie przemieszczała się wewnątrz butów, a jedynie lekko związać. Język nie uciska górnej części stopy. W czasie biegu będzie towarzyszyć nam uczucie naturalności, przy zachowaniu odpowiedniego stopnia stabilności.

New Balance Fresh Foam Zante v3 są dla biegaczy, którzy posiadają szeroką stopę. W nich można poczuć wygodę, ponieważ pozostawiono dość sporo miejsca zarówno w części środkowej, jak i w przedniej. Palce biegacza mają sporo miejsca, ale nie są puszczone samopas. W dalszym ciągu buty mają kontrolę nad ułożeniem całej stopy, ale nie ma się przy tym odczucia ścisku.

Dla wielu biegaczy istotną sprawą podczas dłuższych biegów staje się zachowanie dobrej wentylacji. Tutaj New Balance i buty Zante stają na wysokości zadania, bowiem cholewka posiada otwory wentylacyjne zapewniające cyrkulację powietrza. W przedniej części butów przewiewność jest bardzo duża, ponieważ użyto siateczki, która posiada sporej wielkości oczka przepuszczające świeże powietrze do wnętrza butów. Za śródstopiem i dalej w stronę pięty, usztywniony materiał wpływa niekorzystnie na wentylację. Ostatnim parametrem jest waga butów. Wspominaliśmy, iż buty Zante v3 są lekkie, ale jak bardzo? Otóż męski but w rozmiarze 9,5 ma jedynie 249,5 g! Są to naprawdę lekkie buty.

Testowe treningi biegowe

Jak się biega w butach New Balance Zante v3? W tym modelu najwięcej kilometrów nabiliśmy na twardej nawierzchni i najczęściej były to miejskie chodniki, a tylko kilka razy zeszliśmy na ziemne drogi. Warto zauważyć, że buty nie są mistrzami amortyzacji, a posiadają jej optymalną ilość. I tak jak pisaliśmy powyżej podczas opisu podeszwy, komfortowy bieg prowadzi się do dystansu półmaratonu. Buty Zante v3 nie nadają się do typowego ubijania kilometrów, ale racjonalnego biegania. W zasadzie dobrze byłoby, gdybyśmy traktowali je bardziej jako drugą parę butów – do szybszych biegów lub startów w zawodach, niż do codziennego treningu. Buty najlepiej sprawdzą się właśnie jako te, które wyciągamy w sytuacjach, gdy chcemy pobiec szybko. Dlaczego? Zapewniają dużą czułość w obrębie śródstopia, a to dzięki technologii Fresh Foam, która z jednej strony amortyzuje, ale także zachowuje dobry poziom dynamiki. Rozwinięciem tematu szybkości jest fakt, że jeśli spojrzymy na buty Zante v3 z boku, to zobaczymy kształt podeszwy, która już swoją budową sugeruje, że biega się w nich szybko. Założeniem tego modelu jest naturalne prowadzenie stopy i ciała tak, aby lądować dynamicznie na śródstopiu. Uczucia, jakie temu towarzyszą to płynność kroków, naturalność i świetnie kierowana sylwetka biegacza. To wszystko można poczuć biegając w tych butach. New Balance – świetna robota!

Buty Zante v3 zostały perfekcyjnie skrojone i to pomimo, że zostawiono dość sporo miejsca w ich środku, ponieważ wnętrze jest luźno spasowane ze stopą, a nie idealnie do niej przylegające. Najszerzej jest przy palcach. Żeby sprawę dokładnie wyjaśnić wybrane testowe treningi wykonywaliśmy na drodze asfaltowej, na której bawiliśmy się w zabawy biegowe. Nagłe zatrzymania, mocne bieganie, dynamiczne skręcanie i szybkie akcenty na zakrętach. Bieżnik trzyma w ryzach nasze zapędy i nie pozwala na ślizganie się butów podczas wymagających akcentów. Jeśli więc poszukujecie butów, które wesprą stopy w czasie sprintów, interwałów czy podczas innych zwariowanych biegów, to buty Zante v3 będą idealne.

Na początku mówiliśmy o tym, że w większości przypadków biegaliśmy w tych butach po twardych nawierzchniach, a tylko kilka razy na miękkich. W przypadku tych drugich, to głównie szutrowe drogi lub leśne ścieżki, które co do zasady są nawierzchniami wymagającymi i niekiedy ciężko się na takowych poruszać. Zakładaliśmy, że takie trasy rozłożą na łopatki buty i nie będzie z nich żadnego pożytku. Okazało się jednak, że (generalnie) dają radę. Buty New Balance Zante v3 nie zostały zaprojektowane jako buty do trailowych szlaków, ale jeśli chcemy tylko krótkie odcinki w nich przebiec, trochę po kamieniach, trochę po żwirze, to nadal zachowujemy właściwy poziom kontroli nad naszym biegiem, chociaż w błocie to już sobie nie pobiegamy, a raczej utkniemy na stałe (uśmiech).

Buty New Balance Zante v3 są bardzo wygodne dla stóp i nie sprawiają problemów w postaci pojawiających się odcisków, obtarć czy czarnych paznokci. Jedyna uwaga, o której już krótko wspomnieliśmy, to odprowadzanie ciepła z wnętrza butów i zachowanie komfortu termicznego stóp. Od pięty do śródstopia ze względu na wykorzystanie sztywnego materiału, utrzymuje się wysoka ciepłota w bucie. Skoro już wiecie wszystko o tym, jak biega się w butach Zante v3, to warto dowiedzieć się ile trzeba za nie zapłacić… czy dużo?

Cena New Balance Zante v3

Buty Zante w wersji 3 kosztują według cennika producenta 449 zł brutto. Są to buty, które ze względu na oferowaną jakość, a także na ogólne wrażenia po wszystkich testowych biegach, zdecydowanie będziemy polecać. Nawet cena wydaje się być „zjadliwa”, chociaż lepiej wyglądałaby wartość z trójką na przodzie… ale i tak nie jest najgorzej.

Podsumowanie

Nasza ocena

Zakończyliśmy test butów New Balance Zante v3. Warto o nich powiedzieć, że biega się w nich naprawdę komfortowo, a przede wszystkich naturalnie. Obuwie nie przeszkadza podczas treningu, a wręcz pomaga dynamicznie przetaczać stopę. Polecamy osobom, które poszukują butów do szybkiego biegania, zachowujących dynamikę, optymalne czucie na wysokości śródstopia, ale o umiarkowanej amortyzacji. Genialnie sprawdzają się podczas sprintów i startów w zawodach – głównie dzięki swojej budowie i lekkiej konstrukcji. Buty idealne pod półmaraton (uśmiech). Trochę nad wentylacją w środkowej strefie butów można by popracować, ponieważ niekiedy jest ona niewystarczająca – szczególnie w cieplejsze dni. Jeśli trenujecie już w tych butach lub w innym modelu od New Balance i chcecie podzielić się swoją opinią – zostawcie poniżej komentarz – za wszelkie uwagi  z góry dziękujemy!

  • Wygoda
  • Amortyzacja
  • Stabilizacja
  • Sztywność
  • Przyczepność
  • Dynamika
  • Wentylacja
  • Trzymanie stopy
  • Wygląd i jakość materiałów

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. albert pisze:

    Kosmiczne buty. Zrobiłem w nich życiówkę na półmaratonie we Wrocławiu. Jak spadnie trochę cena lub będzie promocja, to kupuję!
    PS. Jakieś promocje cenowe, ktoś, coś, gdzieś?

    1. yabcol pisze:

      Na nbsklep.pl była jakiś czas temu promocja na te buty. Co jakiś czas robią dobrą cenę przy okazji wysprzedaży, albo jak wchodzi coś nowego tak jak teraz Zante 3. Warto zapisać się do newslettera i śledzić na bieżąco. Często są promocje na koniec każdego z sezonu, aby pewnie wyprzedać to, co zostało.

  2. dmka pisze:

    Wybór redakcji Runner’s World jako Best Buy. moim zdaniem zalety: – amortyzacja, – wyglad – wykonanie – jakość materiałów, – drop, – w środku nic nie obciera. Minusy: liczyłam na bardziej dopasowany środek, czasami mi stopa lata. Ogólnie polecam te buty.

    1. yabcol pisze:

      Najważniejsze to, żeby w butach dobrze się biegało – po przebiegnięciu 20 kilometrów warto chwilę się zastanowić, czy coś nas boli. Takie suche dane jak drop 6 mm nie zawsze, wszystkim, coś muszą powiedzieć. NB polecam.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Spartan Up! Bądź jak Spartanin – recenzja książki

Książka Spartan Up! Bądź jak Spartanin, to bezkompromisowy przewodnik zarówno po życiu, jak i treningu, nasycona biegowymi ciekawostkami ze szczyptą humoru Joe De Seny – twórcy i siły napędowej legendarnych biegów Spartan Race. Czy warto sięgnąć po nią? (więcej…)