Jaki powinien być stanik do biegania?

polecane

Jaki powinien być stanik do biegania?

Kasia Kudzia
22 listopada, 2015
Poradniki

Wygodny, funkcjonalny i dopasowany stanik do biegania, to dla płci pięknej bardzo istotna kwestia. Jak wybrać dla siebie stanik sportowy, aby dobrze się nam w nim biegało? 

Moving Comfort Uplift Crossback.

Moving Comfort, Uplift Crossback

Coraz więcej kobiet dba o swój wygląd i zdrowie nie tylko poprzez kontrolę lekarską czy zabiegi pielęgnacyjne, ale również zapewniając sobie aktywność fizyczną. Chodzimy na fitness, jeździmy rowerem, biegamy. Ważne zatem, aby podczas ćwiczeń skupić się na wykonywanych czynnościach, nie zaś na dyskomforcie powodowanym przez spadające ramiączka biustonosza lub uwierające fiszbiny. Możemy na szczęście skorzystać ze sportowych ich odpowiedników. Jak działają i w czym tkwi ich tajemnica – odpowiadamy poniżej.

Dlaczego używanie staników sportowych jest ważne?

Po pierwsze, zapewniają one komfort podczas ćwiczeń fizycznych nieporównywalnie większy do biustonoszy bieliźnianych. Zapobiegają bólom, otarciom czy odparzeniom poprzez ograniczenie ruchów piersi, odpowiednią wentylację i odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Tutaj podkreślić warto, że aby bielizna sportowa spełniała te funkcje, odzież wierzchnia też musi być wykonana z materiału termoaktywnego. Po drugie, z uwagi na budowę anatomiczną tej części ciała, bowiem pierś kobieca zbudowana jest wyłącznie z tkanek, w tym tkanki łącznej, dzięki której zachowuje sprężystość. Podczas aktywności fizycznej piersi poddawane są intensywnym ruchom, w czasie których tkanka łączna ulega rozciąganiu. Konsekwencją tego może stać się nieodwracalna utrata ich jędrności i elastyczności, ponieważ rozciągnięta tkanka nie ma zdolności powrotu do poprzedniego kształtu.

Jak dobrać odpowiedni stanik sportowy?

Dla właścicielek biustów o mniejszych rozmiarach, właściwe mogą być już staniki sportowe przybliżone wyglądem do topów. Mogą one zapewnić odpowiednią wentylację, nie ma natomiast potrzeby mocnego minimalizowania ruchomości piersi. Działanie tego typu staników polega na przyciskaniu obu piersi razem do ciała. Panie z obfitszym biustem wymagają jednak wspomnianego wcześniej maksymalnego wsparcia. Dla nich stworzono drugi rodzaj staników, który podtrzymuje i przyciska do ciała każdą pierś z osobna. Wybierając stanik sportowy należy zwrócić uwagę na trzy istotne cechy: materiał z jakiego jest wykonany, sposób uszycia i idealne dopasowanie.

Moving Comfort Uplift Crossback.

Moving Comfort, Uplift Crossback

Skład tkaniny jest bardzo ważny, ponieważ gwarantuje żywotność i elastyczność bielizny, a także reguluje przepływ powietrza i odprowadzanie potu. Dostępne są takie staniki sportowe wykonane z jednorodzajowego materiału na przykład dżerseju, ale najlepszym wyborem są te, gdzie skomponowane są dwa lub nawet trzy rodzaje włókien, na przykład nylon, poliester, spandex (inaczej: lycra, elastan). Przykładem stanika sportowego, który uszyty został z wyżej wymienionych rodzajów włókien jest Uplift Crossback, firmy Moving Comfort. Taka kombinacja zapewnia jednocześnie bardzo dużą wytrzymałość na rozciąganie, wysoką sprężystość, lepszą regulację temperatury ciała, jak i ułatwia nam zadbać o taką odzież, albowiem tkaniny wykonane z syntetyków szybko schną, są odporne na działanie promieni słonecznych, nie uczulają, ale również nie są atakowane przez mole, grzyby czy bakterie.

Kolejnym ważnym elementem przy wyborze stanika do biegania jest sposób jego uszycia. Należy zwrócić uwagę na to, czy wszystko jest dokładnie wykończone, a taśmy obszyte. Szersze ramiączka w takich biustonoszach zapobiegną ich wżynaniu się w skórę i mocniej utrzymują biust. Bieganie z takim stanikiem wiąże się z większym komfortem i powstrzymuje piersi od nadmiernego „podskakiwania”. Ponadto bardzo praktyczna może okazać się możliwość regulacji obwodu pod biustem i długości ramiączek – w przypadku zmian naszej wagi. Niektóre staniki sportowe mają wbudowane fiszbiny, jednak z biegiem czasu mogą one doprowadzić do przetarcia materiału. W stanikach z zastosowaniem mieszanki włókien syntetycznych, już sam materiał wystarczy do utrzymania piersi w określonym kształcie i miejscu.

Dobór rozmiaru stanika do biegania to ostatni istotny element. Jest oczywiście możliwość ustalenia noszonej przez nas rozmiarówki według określonego wzoru, ale każda kobieta wie, że „36” u jednego producenta może znacznie się różnić od tej numeracji u innego. Przy doborze stanika kierujmy się więc rozsądkiem, nie zaś sztywno według wyliczonego matematycznie rozmiaru. Dokładnie sprawdźmy, aby taśma pod biustem była idealnie dopasowana, ma nawet trochę mocniej nas opinać, niż przy staniku bieliźnianym, jednak nie może wcinać się w skórę powodując dyskomfort. Wyprofilowane miseczki nie mogą być ani za małe, ani za duże tylko obejmować całą pierś. Jak już założymy stanik, który naszym zdaniem jest dobrze dopasowany, warto wypróbować go jeszcze przed zakupem poprzez wykonanie energicznych podskoków i skłonów, celem upewnienia się czy taśma pod biustem nie podnosi się, nie uwiera lub czy ramiączka nie przesuwają się lub spadają. Odczucie jakie powinno nam towarzyszyć przy dobrze dobranym staniku do biegania, to tak jakbyśmy założyły gorset lub owinęły się taśmą, czujemy usztywnienie, które jednak nie krępuje ruchów i nie jest uciążliwe.

moving comfort Rebound Racer

Moving Comfort, Urban X-Over

Jak dbać o stanik sportowy?

Stanik sportowy może nam posłużyć przez kilka sezonów pod warunkiem, że o niego prawidłowo zadbamy. Na metkach producenci szczegółowo wskazują sposób dbałości o ich produkt, ale już teraz podpowiadamy ogólne zasady pielęgnacji. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wykonanie prania ręcznego, które jest delikatne. Nie zawsze jest jednak na to czas. Na szczęście w pralkach wielu marek dostępne są programy przeznaczone do odzieży sportowej lub do tkanin delikatnych i z nich korzystajmy, jeśli już musimy prać mechanicznie. Po drugie pamiętajmy, że niewskazane jest pranie w proszkach do prania, ani też używanie płynów do płukania, które są zbyt agresywne i mogą pozatykać kanaliki służące wymianie powietrza w materiale. Stosujmy płyny do prania odzieży termoaktywnej lub te przeznaczone do dziecięcych ubranek. Nie wirujmy jej, gdyż może zostać zdeformowana, a suszyć powinno się ją w pozycji poziomej.

Nie pozostaje nam nic innego jak tylko życzyć wszystkim Paniom udanych zakupów i czerpania jeszcze większej przyjemności z wykonywanej aktywności fizycznej. Pamiętajcie, że dobrze dobrany stanik do biegania zapewni znacznie lepszy komfort i szczęście w trakcie treningu 🙂

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

 1. magda królikowska pisze:

  Stanik sportowy dla kobiety to w miarę podstawa. Na początku nie miałam jakiegoś fajnego i trochę trwało zanim znalazłam dla siebie idealny, ale teraz to ćwiczy się z wygodą. Lubie staniki z NB.

 2. Mirek pisze:

  Szkoda, że tak mało zdjęć.

 3. Kamila pisze:

  Ten stanik Racer wygląda ciekawie.

 4. Angelika 35 pisze:

  Jeśli chcesz biegać wygodnie to potrzebujesz stanika sportowego!

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Kawa a bieganie. Czy biegacz powinien ją pić?

Działanie kawy na osoby aktywne fizycznie, to często pojawiający się wątek w biegowym świecie. Powodem takiego stanu rzeczy są badania opowiadające się za pozytywnym oddziaływaniem kofeiny na ciało biegacza, a innymi, które skreślają i wytykają negatywne strony spożywania kawy. Więc, pić kawę, czy raczej jej unikać? 

(więcej…)