Rozwój nowych technologii w pomiarze tętna z nadgarstka

polecane

Rozwój nowych technologii w pomiarze tętna z nadgarstka

Kamil Nowak
3 kwietnia, 2017
Poradniki

Pomiar tętna stał się jednym z najbardziej wartościowych parametrów, na który zwracają uwagę nie tylko zawodowi biegacze, ale także początkujący adepci biegowi. Ustalanie wartości tętna okazało się bowiem cenne podczas treningu – otrzymujemy rzetelne dane o intensywności, jakości czy chociażby rezerwach organizmu. Jak dokładny jest pomiar tętna z nadgarstka? Odpowiedzi znajdują się w wynikach badań na grupie 50 osób. 

Rozwój nowych technologii w sporcie pozwala na nieustanną kontrolę reakcji naszego organizmu. Najbardziej popularnym parametrem, który wykorzystywany jest zarówno przez amatorów jak i profesjonalistów w diagnostyce wysiłku fizycznego jest bez wątpienia częstość skurczów serca (celowo nie użyłem pojęcia „tętno”, ale o tym pisałem wcześniej).

Najważniejszym aspektem gadżetu, niezależnie od ilości zmiennych, jakie jest w stanie rejestrować, jest dokładność oraz powtarzalność pomiaru. Producenci niektórych sport-testerów oferują w sprzedaży „zegarki” bez dodatkowego paska (czujnika) na klatkę piersiową. Rejestracja częstości skurczów serca (w tym przypadku należy powiedzieć tętna) odbywa się dzięki fotopletyzmografii. Czujnik umieszczony na pasku zegarka (na nadgarstku) emituje promieniowanie w zakresie światła podczerwieni i na tej podstawie możemy oszacować ilość przepływającej krwi, gdyż jej objętość jest odwrotnie proporcjonalna do refrakcji światła LED.

Pomiar tętna za pomocą pasków zakładanych na klatkę piersiową jest rzetelny i działa na zasadzie elektrod podobnych do EKG. Ciekawy jest fakt, że na podstawie wcześniejszych badań, paski firmy Polar często wykorzystywane są jako metoda referencyjna w ocenie rzetelności innych „gadżetów”.

W 2016 r. Stahl i współpracownicy dokonali oceny kilku różnych monitorów pracy serca, których wartości zbierane są prosto z nadgarstka. W badaniach wzięło udział 50 ochotników w wieku 19 – 43 lat. Ich zadaniem było wykonanie biegu z różną prędkością (3,2 ; 4,8; 6,4; 8 oraz 9,6 km/h) przez minimum 5 minut. W tym samym czasie badani mieli założonych 6 różnych czujników pracy serca – oczywiście pomiary dokonywane były z nadgarstka lub zgodnie z zaleceniami producenta (Scosche Rhythm (SR), Mio Alpha (MA), Fitbit Charge HR (FH), TomTom Runner Cardio (TT), Microsoft Band (MB) and Basis Peak (BP)). Średnia częstość skurczów z całego testu dla czujnika Polar (pasek na klatce piersiowej) wynosiła 109 ± 29 ud/min. Amplituda wartości częstości skurczów serca oscylowała od 105 do 111 dla pozostałych czujników. Przy najniższej prędkości biegu (chodu) największy błąd pomiaru (względem Polar’a) wynosił średnio 6 ud/ min.

Błędy pomiarowe dla różnych prędkości biegu prezentuje tabela poniżej:

 

Większy format tabeli dostępny jest tutaj.

Można przypuszczać, iż przy wyższych prędkościach biegu w momencie, gdy częstość skurczów serca nie osiąga fazy „steady – state” tzw. równowagi funkcjonalnej, błędy te mogą być jeszcze większe. Kolejna sprawa to pomiar restytucji – czyli efektywności regeneracji. Dynamika obniżenia częstości skurczów serca po intensywnym wysiłku fizycznym jest bardzo ważnym markerem stanu wytrenowania, dlatego należy wykonać więcej badań potwierdzających zasadność wykorzystania czujników z „nadgarstka”.

Artykuł opracował dr Amit Batra – fizjolog w Ośrodku badawczo–rozwojowym firmy Olimp Laboratories.

Źródło: How accurate are the wrist-based heart rate monitors during walking and running activities? Are they accurate enough? Sarah E Stahl, Hyun-Sung An, Danae M Dinkel, John M Noble, Jung-Min Lee. Udzielone na podstawie licencji CC BY-NC 4.0. 

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. RAF pisze:

    Co to za niepoważne porównanie? Ja rozumiem, że ten na tym blogu reklamuje się firmę Polar, ale bez przesady. Gdzie w porównaniu jest Garmin? Autor słyszał o takim producencie?

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Garmina nie ma, bo nie uwzględnili go w 2016 roku w badaniach. Zobacz do źródła na którym się opieramy.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Jak zacząć biegać? Porady zawodowych biegaczy

Jak zacząć biegać? Jedno z najczęściej zadawanych pytań na początku przygody ze sportem. Odpowiedź na to pytanie jest zarazem proste, jak i trudne. Aby w pełni wyjaśnić i sformułować konkretne porady zwróciliśmy się do zawodowych biegaczy o pomoc. Czego dowiedzieliśmy się pytając, jak zacząć biegać? (więcej…)