Buty trailowe Altra Running Timp – recenzja

polecane

Buty trailowe Altra Running Timp – recenzja

Kamil Nowak
30 października, 2017
Recenzje

Altra Running to producent butów do biegania, który na rynku polskim jest obecny dopiero od kilku miesięcy. Jako jedni z pierwszych mieliśmy okazję testować buty tej firmy. Timp to model, który zainteresował nas nietypowym wyglądem. Jest to obuwie z dużą ilością amortyzacji i sztywnością w newralgicznych miejscach, a także intrygującymi rozwiązaniami technologicznymi. Co jeszcze można powiedzieć o butach Altra Running Timp? Jaką końcową opinię uzyskał model?

O butach Altra Running, czyli całkowicie nowej idei tworzenia obuwia sportowego pisaliśmy w październiku (link). Koncepcja założyciela firmy Goldena Harpera doprowadziła do pojawienia się butów odbiegających wyglądem od powszechnie dostępnych – jest to praktycznie nowa konstrukcja. Różnic jest kilka, a składają się na nie m.in. technologie Zero Drop i FootShape. Jeśli zerkniecie przez chwilę na buty Altra, pewnie wzbudzą w Was ciekawość i chęć poznania odpowiedzi na kilka pytań. Czy biega się w nich lepiej niż w konwencjonalnych butach? Czy poprawiają technikę biegu i oferują większe bezpieczeństwo? Czy te „udziwnienia” w konstrukcji działają? Na wszystkie pytania odpowiemy podczas testu modelu Altra Running Timp.

Wygląd i jakość materiałów Altra Running Timp

Zaczniemy od wyglądu, ponieważ w tej kwestii mamy najwięcej do powiedzenia. Śmiało można przyznać, że design butów Altra Running Timp w kontekście zastosowanych łączeń kolorów, to strzał w dziesiątkę. Producent zadbał o każdy szczegół, przez co całość wygląda tak dobrze. Kolor czerwony świetnie współgra z szarościami, a białe logo i oznaczenia technologii zastosowanych w tym modelu dodają im sportowego charakteru. Na wszystko miło się patrzy, ale nie na ich kształt.

Buty są toporne, a to za sprawą wykorzystania wręcz potężnej ilości pianki poliuretanowej, która oczywiście, że wpływa na zwiększenie poziomu odczuwalnej amortyzacji, ale przez taką konstrukcję model jest przerośnięty. Dodatkowo pianka w przedniej i środkowej części butów wychodzi poza ich obrys, co potęguje wielkość obuwia. Na pewno nie są to buty, które spodobają się każdemu biegaczowi ceniącemu zachowanie względnego minimalizmu – o ile o takim można mówić przy tworzeniu butów trailowych. Konstrukcja i wykorzystane materiały wpływają bezpośrednio na większą masę obuwia, bo w rozmiarze EU 44,5 osiągnęły aż 315 gram. W kontekście sporej wagi butów Altra można spojrzeć z jeszcze innej strony, a mianowicie bezpieczeństwa.

Buty trailowe powinny w możliwie największym stopniu chronić stopy przed środowiskiem zewnętrznym – wystającymi korzeniami, kamieniami, zalegającym błotem czy kałużami. Naturalne jest to, że im większy poziom ochrony, tym więcej należy użyć materiałów. W butach Altra znajdziemy wszystkie istotne systemy zwiększające bezpieczeństwo dla całej stopy biegacza. Począwszy od ochrony palców dzięki sporej ilości gumy i noskom butów, poprzez dużą ilość amortyzacji na całej długości podeszwy i specjalny bieżnik z 4 mm ząbkami wgryzającymi się w podłoże, a kończąc na sztywnym (czyt. stabilnym) zapiętku. Ochrona palców jest na wysokim poziomie i nawet uderzenia w czasie testowych biegów o jakieś wystające korzenie nie powodowały uczucia dyskomfortu. Warto skupić się na dłuższym omówieniu dwóch elementów buta, jakimi są zapiętek i podeszwa z bieżnikiem.

Konstrukcja zapiętka, a w szczególności dodatkowy materiał, który został wyciągnięty niemal pod górną krawędź obuwia, powoduje znaczne usztywnienie tej części, a także solidne wsparcie dla stopy przez mocne trzymanie jej we wnętrzu obuwia. Trzymanie stopy to również nietypowy system zawiązywania butów, a to głównie dzięki sznurówkom schodzącym się pod kątem – nie na wprost jak w konwencjonalnych butach. Wszystko współgra ze sobą, a finalnie nasza stopa „siedzi” stabilnie w bucie. Do zapiętka zamocowany jest system Gaiter Trap, który chroni nogawki przed zachlapaniem. Jest to rzep, który możemy lekko odchylić i zaczepić do niego nogawkę od spodni. Coś małego, a cieszy. Ważne, że zapiętek pomimo swojego usztywnienia nie powoduje obtarć okolic kostki.

Wielką zaletą butów Altra Running Timp jest podeszwa z ząbkowanym bieżnikiem. Wystające kolce mają po 4 mm długości i mocno wgryzają się w podłoże oferując stabilne podparcie biegaczowi nawet w najbardziej wymagającym terenie. Wypustki rozłożone zostały na całej długości podeszwy gwarantując podparcie dla palców, jak i pięty. Podczas treningu po nierównym, grząskim czy sypkim podłożu, podeszwa rewelacyjnie radzi sobie i solidnie przytrzymuje but w miejscu lądowania. Jak podaje producent, podeszwa została wykonana z bardzo wytrzymałej gumy, a system odpowiadający za wysoką kontrolę trakcji i prowadzenie buta w niełatwym terenie to MaxTrac. Świetna robota Altra!

Źródło: tricentre.pl / Altra Running

Nietypowymi rozwiązaniami, jakie znaleźć możemy w butach Altra to specjalnie opracowane przez tę firmę technologie Zero Dro i FootShape. Jak sama nazwa wskazuje Zero Drop oznacza zerową różnicę w wysokości pomiędzy piętą, a palcami – potocznie tzw. drop. U konkurentów firmy Altra najczęściej różnica w tej wysokości wynosi kilka milimetrów. Buty Altra na całej długości są o jednakowej wysokości, a zastosowanie takiej konstrukcji według producenta ma bezpośredni wpływ na zachowanie naturalnej postawy w czasie treningu i wykształcenie lepszej techniki biegu. Producent wskazuje, że zerowy drop może zwiększyć kadencję, polepszyć pracę ramion w czasie biegu i wspomagać lądowanie na śródstopiu. Czy to wszystko sprawdzi się na naszym przykładzie, dowiemy się w dalszej części testu.

Z kolei technologia FootShape odpowiada za bardziej komfortowe ułożenie palców wewnątrz cholewki. Do tej pory w świecie butów do biegania wyglądało to tak, że but zwężał się ku palcom, ale we wszystkich modelach obuwia Altra zastosowano odwrotność. Buty są szersze na wysokości palców, aby nie ściskać ich wewnątrz, a zaoferować większą swobodę. O tym, jakie odczucia towarzyszyły nam podczas pierwszych treningów opowiemy poniżej.

W podsumowaniu tej części materiału można śmiało podkreślić, iż obuwie zrobiło na nas wielkie wrażenie pod względem kolorystyki i szczegółowego dopracowania detali butów. Niestety jednak trochę przerośnięta konstrukcja nie odnajdzie uznania w oczach wszystkich osób aktywnych fizycznie. Na ten moment nadal jest więcej plusów korzystania z butów Altra Running niż minusów, więc przejdziemy teraz do solidnego przetestowania modelu Timp w terenie. Ciekawe, czy wyjście poza pewne konwenanse obecne w świecie projektowania butów do biegania opłaci się firmie Altra. Sprawdzimy ich autorskie technologie.

Testowe treningi biegowe w butach Altra Running Timp

Jakie odczucia towarzyszyły nam podczas biegu w butach z zerowym dropem i technologią FootShape? Na początku było wręcz dziwnie. Szerokie ułożenie palców odczuwalne było przez wiele treningów, aż w końcu przywykliśmy i stało się to normą. Najlepszym dowodem działania tego udogodnienia jest wygląd naszych palców po każdym treningu. Nawet po długim bieganiu palce nie są zmęczone, zaczerwienione, nie pojawiają się obtarcia. Szerokość buta wpływa na znaczne podniesienie komfortu dla tej części stopy. Trening przy takim ułożeniu palców należy do przyjemnych, a wspomniana technologia zrobiła na nas pozytywne wrażenie.

Drugą innowacją, na jaką szczególnie zwracaliśmy uwagę w czasie testów jest Zero Drop. Celem testów stało się sprawdzenie, czy zauważymy efekty, o jakich sygnalizuje producent – większa kadencja, lepsza technika biegu i zmniejszenie ryzyka kontuzji. Zaczniemy od końca tej wyliczanki, czyli kontuzji. Nie nabawiliśmy się żadnej podczas prowadzenia testów, ale nie szukamy uzasadnienia tego faktu w butach Altra, prędzej w naszym biegowym doświadczeniu. Czy technika biegu uległa zmianie? Ciężko tutaj jednoznacznie udokumentować poprawę bez specjalistycznego badania na bieżni z odpowiednim sprzętem nagrywającym bieg np. przed treningami w Altra i po miesięcznym bieganiu w tych butach. To pozostawimy i oprzemy się na innym parametrze, jakim jest kadencja. Czy uległa zmianie? Standardowo ten parametr na przestrzeni lat nie uległ znacznym wahaniom i wynosi u nas podczas wolniejszych rozbiegań około 160-162 kroków. Po miesięcznym okresie treningowym z butami Altra ten wynik został na takim samym poziomie. Można wnioskować, że czas badawczy był za krótki i potrzeba zdecydowanie dłuższej próby, ale firma Altra nie podaje szczegółowych wyników swoich badań, które potwierdziłyby teorię dotyczącą korzystnego wpływu zerowego dropu na kadencję czy poprawę techniki biegu. To, co możemy na pewno stwierdzić to fakt, że w butach Altra biega się wygodnie dzięki niekonwencjonalnemu ułożeniu palców.

Ilość zastosowanej pianki poliuretanowej pewnie wystarczyłaby na obdzielenie niejednej pary obuwia sportowego, ale tak został ten model zaprojektowany. I tutaj są tego plusy i minusy. Zaletą jest to, że faktycznie biega się w nich miękko, jak na poduszeczkach, które zbierają na siebie wszystkie wstrząsy, ale z drugiej strony całkowicie odcinają czucie podłoża. Tak gruba podeszwa sprawia, że niewyczuwalne staje się podłoże, po jakim się poruszamy i niekiedy może to być dość niebezpieczne, bo skoro nie czujemy gruntu, to czasami możemy się przeliczyć z jego zachowaniem w trakcie lądowania. Na szczęście wysoki poziom stabilności butów w okolicach zapiętka wpływa na obdarzenie tego modelu sporą dozą zaufania.

Co z wentylacją w butach Altra Running Timp? Jest na optymalnym poziomie. W okolicach od śródstopia w stronę zapiętka materiału jest zdecydowanie więcej, tym samym i przewiewność mniejsza. Jednak od środkowej części butów w stronę palców jest już znacznie lepiej. Siateczka przepuszcza świeże powietrze, które wyczuwamy przy większych prędkościach. Odnośnie wentylacji i cholewki warto zwrócić uwagę na sposób wiązania tego modelu. Sznurowadła skierowane są do boku, a język butów nie jest zintegrowany z pozostałą częścią cholewki. W wielu modelach butów trailowych złączenie języka z cholewką zapobiega dostawaniu się np. kamyczków do środka i konieczności zatrzymania się, aby wyciągnąć te przedmioty. W modelu Timp nie przydarzyło się nam, aby coś wleciało do wnętrza butów, więc upatrujemy tę zaletę w sposobie wiązania i kształcie obuwia.

Zbliżając się pomału już do podsumowania informacji o butach Altra i wyciągnięciu ostatecznej opinii o modelu Timp, warto podkreślić kilka wniosków po teście. Otóż, w pełni spodobało się nam zastosowanie szerokiej cholewki butów na wysokości palców, co bezpośrednio wpływa na komfort ich użytkowania. Podeszwa z drapieżnym bieżnikiem daje radę w najtrudniejszym terenie, a to przekłada się na duże zaufanie dla konstrukcji butów. Dla nas sporym minusem jest bardzo gruba podeszwa, która całkowicie odcina czucie terenu, po jakim biegamy. Buty zaskakujące kształtem i funkcjonalne – z chęcią przetestujemy kolejne egzemplarze firmy Altra (uśmiech).

Cena Altra Running Timp

Skoro bieganie w butach Altra wywołało na naszych twarzach uśmiechy, to czy cena tego nie zmieni? Testowany model Timp kosztuje 599 zł, co plasuje cenę na dość wysokim poziomie. Dalej patrząc na pozostałe buty Altra w sklepie TriCentre.pl dochodzi się do wniosku, że buty nie są tanie. Oczywiście stwierdzenie, że coś jest drogie, nie u wszystkich zostanie tak samo odebrane, bo to zależeć będzie od grubości portfela i sumy, jaką chce się przeznaczyć na zakup butów do biegania. A Wy dacie tyle za buty, szczególnie firmy Altra Running? Czekamy na wszystkie opinie i komentarze poniżej – z góry dzięki!

Podsumowanie

Nasza ocena

Zakończyliśmy test butów Altra Running Timp. Utwierdziły nas w przekonaniu, że na rynku butów do biegania jest miejsce na dozę szaleństwa i nowatorskie myślenie. Technologia FootShape zapewniająca sporą przestrzeń dla palców i wysoki komfort w czasie aktywności wywarła na nas duże wrażenie. Wpływ zerowego dropu na kadencję i lepszą technikę biegu nie został potwierdzony. Podeszwa z bieżnikiem świetnie sprawdza się w trudnym terenie, niestety całkowicie odcina czucie podłoża. Kolorystka butów jest dopracowana, łączenia elementów spójne w każdym detalu. Jednak wielkość butów pozostawia wiele do życzenia. Tak samo ich masa własna – są strasznie toporne i ciężkie. Cena za model Timp jest ustawiona wysoko. Koniec końców, czy będziemy polecać ten model? Są elementy, które nam się bardzo spodobały, ale są również takie, które już nie. Natomiast warto było zdecydować się na trening w tych butach, bo zapewniają komfort, stabilizację i nowe odczucia. Polecamy! Rozglądajcie się po sklepowych półkach czy już dotarły do Waszych miast.

  • Wygoda
  • Amortyzacja
  • Stabilizacja
  • Sztywność
  • Przyczepność
  • Dynamika
  • Wentylacja
  • Trzymanie stopy
  • Wygląd i jakość materiałów

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Olek pisze:

    Biegam w innych Altra.Najlepsze buty jakiekolwiek miałem. Nigdy żadnych otarć, niezwykle wygodne. Szeroki przód to rewelacja. A zerowy drop to idealne ułozenie dla moich stóp. Nigdy nie miałem w nich kontuzij. Zaczynałem w nich biegać z upierdliwie wrażliwa przednią częścią stopy. Najprawdopodobniej dolegliwość Mortona,jakoś tak. Po kilku treningach własciwie przeszło. I nie mogę się nadziwić że coś tak naturalnego jak swobodne ułożenie palców czy podeszwa bez dropu wciąż są widziane jako dziwność. Dla mnie totalnym dziwolągiem są te słynne marki zapominające o stopach i kierujące się bardziej modą. Zal że Altra w Europie tak droga, chyba przez cła. Ale naprawdę warto, nie pożałujecie. Trzeba pamiętać że przesiadka na drop 0 z typowych kilku mm czasami boli i trwa. Biegam amatorsko 30,60 km tygodniowo.

  2. Krzysiek pisze:

    Witam. Jak z doborem rozmiaru w stosnku do innych marek o klasycznych ksztaltach?

    1. Tomasz Wołoćko pisze:

      Cześć. Napisz proszę do nich na FB: https://www.facebook.com/TriCentre-1423291934632957/ , pomogą wybrać dla Ciebie dokładny rozmiar, aby nie było problemu.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Batony Nature’s Bakery – recenzja

Apetycznie wyglądające opakowania batonów Nature’s Bakery skusiły nas do ich zakupu. Dodatkowo krzykliwe hasła mówiące o tym, że są to batony wyprodukowane na bazie naturalnych składników przypieczętowały decyzję. Czy faktycznie Nature’s Bakery to sama natura?  (więcej…)