Altra Running czyli buty do biegania stworzone inaczej

polecane

Altra Running czyli buty do biegania stworzone inaczej

Kamil Nowak
6 października, 2017
Poradniki

Buty Altra Running wyróżniają się na tle innych produktów swoją nietypową i innowacyjną budową. Marka obecna jest na rynku polskim dopiero od kilku tygodni, a już wywołała znaczne poruszenie w środowisku biegaczy. Co dokładnie wyróżnia buty Altra od innych? W czym tkwi sekret tej firmy?

Sekretów jest co najmniej kilka, a wprowadzeniem do świata butów do biegania Altra jest historia jej założyciela. Golden Harper, właściciel sklepu ze sprzętem biegowym, miał nieprzerwaną styczność ze środowiskiem sportowców. Nie bez znaczenia pozostawał fakt, że Harper czynnie biegał i startował w zawodach, a jego najlepszy czas ukończenia maratonu wynosi 2:45. Wszystko to sprawiło, że kontaktowało się z nim wielu biegaczy, którzy wymieniali się swoimi spostrzeżeniami na temat tego sportu. Otwarcie również mówili o swoich problemach zdrowotnych – kontuzjach czy urazach. Dla Harpera cenne stały się informacje dotyczące sportowców skarżących się na dolegliwości w okolicach kolan, problemy z piszczelami oraz powracające bóle stóp. Harper zwrócił się do swojej uczelni w Wasatch z prośbą o przeprowadzenie badania w zakresie biegowych kontuzji połączonego z analizami wideo w swoim sklepie. Wynik był jasny – tradycyjne buty biegowe powodują nadmierne wstrząsy podczas wysiłku. Przez wiele lat niemal wszystkie buty treningowe posiadały spiczaste zakończenie przy palcach, a obcas był dwukrotnie grubszy i cięższy niż ich przednia część. Podczas gdy obecni na rynku producenci podtrzymywali, że taki design najlepiej chroni ciało przed kontuzjami, badania naukowe obaliły tę teorię. Tak narodziła się koncepcja zaprojektowania od nowa butów do biegania, która realizowana jest po dzień dzisiejszy przez firmę Altra Running.

Altra od samego początku postawiła sobie dwa cele – pomoc w pracy nad techniką biegową, a także zapobieganie kontuzjom. Bieganie wymaga dużej praktyki pozwalającej wyciągać wnioski i poprawiać swoje dotychczasowe osiągi. Prawidłowo dobrane buty do biegania są podstawą gwarantującą zawodnikowi zmniejszenie obciążenia stóp, kolan, a w efekcie końcowym wpływającą na korzystne (czyt. bezpieczniejsze) ułożenie ciała w trakcie ruchu. Warto poznać technologie i rozwiązania firmy Altra dotyczące większego komfortu i poprawy techniki podczas biegu.

Technologie Zero Drop i FootShape

Źródło: tricentre.pl / Altra Running

Zastosowanie technologii Zero Drop było pierwszym krokiem, który poczyniono aby zapewnić zawodnikom naturalną pozycję w trakcie wysiłku. Wszystkie buty do biegania Altra Running są projektowane w oparciu o technologię Zero Drop. Autorski pomysł firmy Altra zakłada tzw. zerową różnicę pomiędzy wysokością pięty a przednią częścią stopy. Brak różnicy gwarantuje prawidłowe ułożenie stopy, a także zapewnia optymalną postawę ciała przy każdym kroku. Zero Drop odciąża ścięgna Achillesa jednocześnie je wzmacniając i zwiększa wytrzymałość mięśni łydek. Te partie nóg są najbardziej narażone na przeciążenia podczas długiego treningu w butach biegowych z podwyższoną piętą.

Zero Drop stanowi główny wyróżnik marki Altra, gdy porównuje się te buty do produktów innych producentów. Altra przede wszystkich charakteryzują się naturalnością, więc podczas produkcji nie ma miejsca na podwyższenie w okolicach pięt. Niczym nieograniczone ruchy to gwarancja, że nawet najbardziej intensywne wybieganie obejdzie się bez wstrząsów i niekorzystnego działania na mięśnie.

Kolejną kwestią do udoskonalenia był kształt całej przedniej części buta. Badania zlecone przez Harpera jednoznacznie wskazały, że buty do biegania potrzebują zakończenia odzwierciedlającego ułożenie palców w takiej pozycji, w jakiej prezentują się bez obuwia. A to oznaczało stworzenie butów, które znacząco różniły się od wszystkich obecnych na rynku. Zastosowano, można powiedzieć innowacyjną i niespotykaną dotąd technologię FootShape. Ten nowatorski sposób tworzenia kształtu butów biegowych ma na celu eliminowanie problemów ze stopami, włączając w to haluksy, nerwiaki i zapalenia powięzi podeszwowej. Ponadto, taki kształt poprawia stabilność i komfort podczas stąpania po podłożu przy szybkim tempie poruszania się.

Fit4Her specjalnie dla biegaczek

Źródło: Altra Running / YouTube

Unikatowa technologia Fit4Her pozwala na indywidualne podejście do każdej biegającej kobiety. Specjaliści firmy Altra we współpracy z fizjoterapeutami i lekarzami opracowali ciekawy system oferujący wsparcie dla płci pięknej. Jak wiadomo, kobiece stopy różnią się anatomicznie od męskich znacznie węższą kostką, wyższym podbiciem, dłuższym łukiem stopy oraz unikatowym układem kości śródstopia. Firma Altra podkreśla, że tworzy buty indywidualnie dla męskiej, jak i damskiej stopy. Tak więc, unikatowe zaprojektowanie butów z wykorzystaniem technologii Fit4Her będzie idealnym wsparciem dla trenujących kobiet.

Podsumowanie

Wielka charyzma Goldena Harpera doprowadziła do stworzenia zupełnie nowatorskiego obuwia treningowego. Takiego, które wręcz elektryzuje swoim nietypowym kształtem, ale również zachwyca świetną kolorystyką. W pierwszym artykule nt. marki Altra Running ujawniliśmy informację o prowadzeniu testów modelu TIMP tego producenta. Bądźcie czujni, wkrótce przedstawimy obszerny materiał. Testy i opinie o butach Altra już niebawem. Jeśli interesuje Was kupno butów Altra zaglądajcie do sklepu TriCentre – warto sprawdzić aktualne ceny na to obuwie.

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Pielęgnacja skóry a bieganie. „Tydzień z kosmetologiem”

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak właściwie zadbać o skórę, masz problemy z którymi nie możesz sobie poradzić, zastanawiasz się jak chronić ją w czasie jesiennych treningów w trudnych warunkach atmosferycznych lub nie wiesz jak dobrać do swoich potrzeb kosmetyki, to na wszystkie Twoje pytania związane z pielęgnacją skóry osób aktywnych fizycznie odpowiedzą eksperci z BeBrave. (więcej…)