Trening siłowy czy trening cardio
Trening siłowy czy trening cardio? [CO JEST ZDROWSZE]

polecane

Trening siłowy czy trening cardio? [CO JEST ZDROWSZE]

Wrocławskie Centrum Fit Dietetyk
25 września, 2019
Zdrowie

Trening siłowy czy trening cardio? Są to jednostki, które wzbudzają ogromne emocje wśród osób aktywnych fizycznie. Tak duże zainteresowanie sprawiło, że od lat toczy się spór o to, który trening powinniśmy wykonać dla poprawy zdrowia i sylwetki?

trening cardio

Regularnie wykonywany trening siłowy wpływa na zwiększenie ilości masy mięśniowej, co przyczynia się do zwiększenia siły i wytrzymałości mięśni, a także zmniejsza ryzyko kontuzji, poprawia równowagę i pozwala na dłuższą pracę przed zmęczeniem. Trening siłowy stosowany może być także w profilaktyce osteoporozy, gdyż wpływa na polepszenie gęstości mineralnej kości.

Regularna aktywność aerobowa może natomiast działać pozytywnie w kontekście prewencji chorób metabolicznych, poprawić insulinowrażliwość, poprawić funkcjonowanie komórek, trzustki, zmniejszać wydzielanie mediatorów stanu zapalnego przez komórki tkanki tłuszczowej, a także zmniejszać stres oksydacyjny organizmu. Ćwiczenia tego rodzaju wpływają również na wytrzymałość mięśnia sercowego. Do tego rodzaju aktywności fizycznej możemy zaliczyć m.in. jazdę na rowerze, pływanie, spacery czy bieganie.

trening siłowy

Który trening jest więc dla nas najlepszy – trening siłowy czy trening cardio? PIERWSZY, JAK I DRUGI❗️ Taki, który lubimy i jesteśmy w stanie go wykonywać. Zarówno trening siłowy jak i aerobowy wypływa pozytywnie na nasz organizm i najlepiej, by oba rodzaje aktywności znalazły się w naszym planie treningowym.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osoby dorosłe w wieku 16-64 lat, aby zachować zdrowie i zapobiec wystąpieniu choroby sercowo- naczyniowej, powinny wykonywać następujące aktywności:
✔️ Przynajmniej 150 minut tygodniowo aerobowego wysiłku fizycznego o umiarkowanej intensywności lub przynajmniej 75 minut tygodniowo wysiłku fizycznego o wysokiej intensywności lub ekwiwalent kombinacji aerobowych wysiłków umiarkowanych i intensywnych;
✔️ Ćwiczenia aerobowe powinny być wykonywane w okresach trwających co najmniej 10 minut;
✔️ Dla uzyskania dodatkowych korzyści zdrowotnych, dorośli powinni zwiększyć ilość wykonywanego aerobowego wysiłku fizycznego o umiarkowanej intensywności do 300 minut tygodniowo lub angażować się w intensywny aerobowy wysiłek fizyczny 150 minut tygodniowo lub równoważnie łączyć umiarkowany i intensywny wysiłek fizyczny;
✔️ Ćwiczenia wzmacniające mięśnie z udziałem głównych grup mięśniowych powinny być wykonywane 2 lub więcej razy w tygodniu.

Według analizy najnowszych badań Ministerstwa Sportu i Turystyki z 2018 r. zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia spełnia co piąty Polak w wieku 15-69 lat (21,8%).

Jaki z tego morał? Zamiast zastanawiać się nad tym co jest lepsze, lepiej po prostu wstać z kanapy!👊 🙂

Natalia Krupiak dietetyk

Fot. kp koncept

Artykuł został przygotowany przez Natalię Krupiak z Centrum Fit Dietetyk Wrocław, którego specjaliści opracowują zarówno indywidualne plany żywieniowe, jak i analizują dotychczasowe sposoby odżywiania. Zaś na oficjalnym profilu Facebook dietetycy Centrum podpowiadają, jak dbać o własne odżywianie i poprawnie zbilansowane posiłki. Jeśli chcesz sprawdzić pozostałe porady Natalii, zerknij na jej profil Facebook.

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

New Balance FuelCell Rebel V4: UNIWERSALNE i w dobrej cenie!

New Balance FuelCell Rebel V4 to buty do biegania treningowo-startowe bez płytki z włókna węglowego. Czwarta odsłona wprowadza wiele zmian do butów Rebel. Nadal jest to szybki, lekki, wszechstronny i bezpieczny model przeznaczony do codziennych treningów, ale możemy w nim przycisnąć i pozwolić, żeby nasze nogi wykręciły szybki czas na zawodach na dystansie od 5 km do 10 km. Sprawdzi się więc nie tylko jako but treningowy do szybszych rozbiegań i mocnych akcentów, ale także jako pierwsze lub kolejne buty startowe, które pozwolą biec komfortowo. Co bardzo ważne nie przytłoczy nas ich cena (to mniej niż 700 zł) czy obawa, że nie jesteśmy jeszcze gotowi na buty z płytką z włókna węglowego. Biegam w tym modelu od 2 miesięcy i coraz bardziej mi się podoba. Dlatego czas na recenzję, ponieważ przed wieloma zawodnikami czas startów w zawodach lub po prostu wiosenne i letnie treningi, podczas których warto mieć na stopach komfortowe buty. (więcej…)