ASICS Novablast 3
ASICS Novablast 3 — nie kupuj bez czytania tej recenzji

polecane

ASICS Novablast 3 — nie kupuj bez czytania tej recenzji

Kamil Nowak
21 grudnia, 2022
Recenzje

Wypada mi być bardzo powściągliwym i może nawet surowym w ocenie butów ASICS Novablast 3. Zakładając je na stopy i ruszając w pierwszy poznawczy trening, nie myślałem, że tak skończy się ta sesja. Dłuższego wstępu nie będzie, bo mam kilka ważnych komunikatów do przekazania, a że zbliżają się święta (piszę ten fragment 13 grudnia), nie będę przedłużać. Walnę prosto z mostu to, co mam do powiedzenia i biorę kilka dni odpoczynku. Poniżej moja ocena najnowszej odsłony butów do biegania ASICS Novablast 3.

ASICS Novablast 3

Trudno było mi się zabrać za test ASICS Novablast 3, ponieważ ciągle byłem w rozjazdach. Producent mówi o tym modelu, że jest szybki i przydatny do biegania nie tylko codziennych treningów, ale także względnie szybkich zawodów. Pierwszy kontakt z tym modelem miałem w dzień, w którym nagrywaliśmy ujęcia do jego recenzji. Inaczej mówiąc, później już się nie dało. Nie miałem butów wcześniej nawet przez chwilę założonych na stopach. Pierwsza scena wspomnianego dnia filmowania była na wrocławskim Moście Milenijnym i miałem w planach kilka spokojnych odcinków w biegu, przez kilkaset metrów. Kamerzysta miał jechać z tyłu za mną.

Gdy zaczęliśmy filmować pierwszą scenę, usłyszałem z tyłu za plecami coś w rodzaju „Kamil, zwolnij”. Zostawiając cichnący głos za sobą, poruszałem się coraz szybciej. Zakończyłem po ok. 300 m. Przez cały dzień filmowiec musiał nieźle ganiać za mną, gdy realizowaliśmy ustalony plan ujęć. Wiem, że była to sprawka responsywności, dynamiki i komfortu cholewki – odczuwanych dokładnie w tej kolejności. Nie miałem wyjścia, chciałem więcej i więcej. Chciałem biec tak szybko, jak to tylko możliwe. Do odczuwanych wrażeń z biegu jeszcze wrócę, teraz zacznę po kolei.

ASICS Novablast 3

Materiał, z którego jest wykonana cholewka butów ASICS Novablast 3, jest turbo miły w dotyku. Zdecydowanie przypadło mi do gustu jego bezszwowe wykonanie. Cholewka, szczególnie z przodu, przystosowuje się do indywidualnego kształtu stopy. Ruszając palcami w środku butów, można ją dowolnie formować. Przylega do stopy, ale robi to w punkt. Tak, jak chciałbym, żeby robił to materiał cholewki w butach do biegania. Czyli przyjemnie i komfortowo otula kończynę i współpracuje z nią podczas każdego ruchu. Moim zdaniem konstrukcja cholewki także wyróżnia się na tle innych butów do biegania.

W ciągu roku testuję sporo modeli butów dla biegaczy, więc szukam pewnej świeżości, innowacyjności. Czegoś, co zwróci moją uwagę. Komfort tej cholewki z pewnością zapamiętam na bardzo długo, bo uważam, że jest doskonale zaprojektowana.

ASICS Novablast 3

Siateczka butów ASICS Novablast 3 jest cienka i przewiewna. Grudzień to już niskie temperatury. Zmieniając na parkingu buty do codziennego chodzenia na dziś testowany model, od razu czuję, że Novablast 3 mają cienką siateczkę, przez którą swobodnie przenika powietrze. W trakcie biegu jest to bardzo przyjemne, szczególnie gdy potrzebujemy wentylacji i tego, żeby ciepło nie gromadziło się pod cholewką. Nie zaliczyłem w tych butach treningów w ciepłe dni, bo takich w czasie testów we Wrocławiu nie było. Jednak na podstawie tego, jak łatwo było poczuć w cholewce chłodne grudniowe powietrze, oceniam, że są to buty solidnie wentylowane.

Uwagę zwraca niespotykany język butów. Jest szeroki i gdy zawiążemy nad nim sznurówki, lekko się marszczy (miejscami załamuje). Zastosowano znacznie szerszą i dużo wyższą konstrukcję niż w innych butach do biegania. Producent mówi o nim, jako o zintegrowanym języku ze skrzydełkami, co faktycznie dobrze opisuje jego budowę.

Moje odczucia z biegu są takie, że górna część butów dzięki dużemu językowi jeszcze dokładniej przylega do stopy. Nie ma wolnej przestrzeni, nawet gdy trochę niestarannie zawiążemy sznurówki.

ASICS Novablast 3

Jak napisałem o języku powyżej, materiału jest dużo, ale nie ma się wrażenia, że jest go za dużo. Nietypowe rozwiązanie moim zdaniem sprawia, że buty bardzo stabilnie i mocno trzymają się naszych kończyn i to niezależnie od tempa biegu czy zmian kierunku poruszania. Konstrukcja szerokiego zintegrowanego języka ze skrzydełkami sprawia, że w pierwszej kolejności odczuwalny jest wysoki poziom stabilizacji i bezpieczeństwa.

ASICS Novablast 3

Zapiętek ma ogromny wpływ na wspomniane cechy – stabilizację i bezpieczeństwo. Jest z tych zapiętków, które bardzo lubię, gdy biegam. Jest opakowany miękką pianką, która otula kończynę. Wspomnianej pianki nie jest jednak dużo – jest jej wystarczająco, żeby czuć miękkość, ale także stabilność całej konstrukcji. Zapiętek jest solidnie usztywniony, co odczujemy już od pierwszego kroku.

ASICS Novablast 3

Podoba mi się cała góra butów, od materiału, z którego wykonano cholewkę, przez język ze skrzydełkami aż po zapiętek. Elementy te ze sobą współpracują, co jest łatwo zauważyć. Dla mnie jest także widoczne, że już na etapie projektowania poświęcono sporo czasu, żeby w butach osiągnąć tak wysoki poziom bezpieczeństwa. Dlatego – ASICS – brawo!

Buty dedykowane są do codziennych treningów, ale także szybszych zawodów. Nie jest to najszybszy but z modeli od marki ASICS, ale jest szybki. Wracając jeszcze na chwilę do mojego pierwszego kontaktu z butami Novablast 3, od razu mam przed oczami właśnie ich szybkość, resaponsywność i dynamikę. Z ogromną łatwością można w tym modelu biegać szybko, nawet bardzo szybko. Świetne przetoczenie stóp podczas lądowania gwarantuje, że każdy krok jest jeszcze szybszy od poprzedniego. Przy czym amortyzacja na twardej nawierzchni pozostaje na odczuwalnym, wysokim poziomie.

ASICS Novablast 3

Skoro o amortyzacji, więc czas na serce butów – podeszwę wewnętrzną. To ona napędza nasz ruch. Dla mnie osobiście jest to konstrukcja udana. Za amortyzację w tym bucie odpowiada pianka FF Blast Plus, która jest nieco lżejszą odmianą pianki FF Blast stosowanej w poprzednich modelach. Ilość pianki jest całkiem duża – 23 mm z przodu i 31 mm pod piętą. Zastosowano 8-milimetrowy drop. Tak wysoki poziom amortyzacji i ilość zastosowanej pianki moim zdaniem sprawdzi się w przypadku biegaczy nie cięższych niż 90 kg.

W trakcie biegu czujemy, że buty są bardzo dynamiczne, szybkie i błyskawicznie reagują na zmiany tempa. Podeszwa jest bardzo miękka i super wybija nas do przodu podczas każdego kroku. Buty są jednym słowem sprężyste. Wszystko to prowadzi do przyjemnych odczuć z biegu. ASICS Novablast 3 dobrze z nami współpracują.

Zachęcają do regularnych treningów – o ile tak można powiedzieć o butach. Zakładamy je na nogi i możemy im w 100% zaufać. Bezpieczeństwo w czasie biegu jest wielowymiarowe – poza wyżej wymienionymi technologiami jest jeszcze jedna, którą zostawiłem na deser.

ASICS Novablast 3

Szeroka platforma na wysokości pięty wpływa na bezpieczeństwo każdego kroku. Sprawia, że but jest mega stabilny. Mając na nogach buty ASICS Novablast 3, możemy swobodnie i szybko biegać po płaskich nawierzchniach. Do poprawy szybkości przykłada się również niska masa butów. W moim rozmiarze, z wkładką o długości 30,5 cm buty na wadze mają 285 g. Uważam, że przy tak silnej odczuwalnej amortyzacji to świetny wynik.

ASICS Novablast 3

Bieżnik butów jednoznacznie wskazuje, że są to buty na asfalt lub kostkę. Inaczej mówiąc, na równe i płaskie nawierzchnie. Wiele scen w filmowej recenzji nakręciliśmy w parku miejskim koło Mostu Milenijnego i muszę przyznać, że na parkowych, ubitych alejkach ten but radzi sobie równie dobrze. Zresztą widać to po mojej twarzy – pełne zadowolenie. To jednoznacznie wskazuje, że nie musimy w nich biegać tylko na asfalcie. Śmiało skręcajcie z chodników i wkraczajcie na ubitą płaską ziemię.

Ostatnim punktem przed podsumowaniem będzie cena. Ile kosztują buty do biegania ASICS Novablast 3? Katalogowo 679 zł, co jest dla mnie miłym zaskoczeniem. Jeśli popatrzymy na jakość wykonania, design i wrażenia w trakcie biegu, cena jest moim zdaniem adekwatna.

ASICS Novablast 3

Nasza ocena

Podsumowanie. Materiał opublikuję w ostatnich dniach grudnia, a więc na zakończenie 2022 roku. Jeśli chcecie kupić sobie jakiś biegowy prezent za dobrze przepracowany rok lub po prostu nagrodzić siebie z początkiem kolejnego senonu albo też szukacie szybkich butów do codziennych treningów lub na szybsze zawody, moim zdaniem warto poważnie pomyśleć o ASICS Novablast 3. Buty są dla mnie wyjątkowe ze względu na podeszwę. Poziom odczuwalnego komfortu na twardych nawierzchniach jest świetny. Buty są szybkie, a nawet bardzo szybkie. Dają ogromną frajdę i zadowolenie z każdego przebiegniętego dystansu. Bez marketingowego bełkotu – jest to moim zdaniem but, który jest świetny. Jeśli macie pytania, piszcie śmiało pod filmową recenzją. Przez YouTube odpowiadam najszybciej – najczęściej w mniej niż 60 min. Ze świątecznymi pozdrowieniami.

 • Wygoda
 • Amortyzacja
 • Stabilizacja
 • Sztywność
 • Przyczepność
 • Dynamika
 • Wentylacja
 • Trzymanie stopy
 • Wygląd i jakość materiałów

Informacja: buty otrzymałem do testów. Według nowych wytycznych dla twórców przygotowanych przez Prezesa UOKiK, muszę wskazać, że materiał jest sponsorowany, ponieważ obuwie zostaje u mnie w barterze. Materiał oglądacie jednak jako pierwsi, nikt go wcześniej nie widział i nie zatwierdzał. Każde słowo wyszło spod mojego pióra i ręczę za obiektywność testu. Dziękuje, że przeczytałeś całość! To ważne, żebyś pamiętał, że recenzje tworzę samodzielnie, a okazjonalna płatna współpraca z markami jest szansą na rozwój portalu.

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

 1. weuek pisze:

  Czekam na pierwszą sponsorowaną recenzję, w której się okaże że but jest słaby… 😉

  1. Kamil Nowak pisze:

   Cześć. Nie ma takiej opcji, bo but jest bardzo dobry. To moje prywatne zdanie.

  2. Tomasz Wasiel pisze:

   Mam już drugą pare tych butów i na pewno do końca roku zużyje jeszcze jedną.

   1. Kamil Nowak pisze:

    do końca życia? 🙂 Brzmi poważnie 🙂

 2. Paweł pisze:

  Część. Mam 2 edycję tych butów. Uwielbiam je. Faktycznie udało im się połączyć wygodę, amortyzację i responsywność. Życiówki wpadają aż miło. Nawet na 5km. Jak zniszczę je, oczywiście kupię 3. Pewnie już będzie 4, więc na jakiejś wyprzedaży zapewne za 400 wyhaczę. Pozdro, Paweł

 3. Sławek pisze:

  Kupiłem nie czytając tego testu tylko inne. Jestem po pierwszym biegu z rana od tak 5 km po parku i jest mega. Wszystko co autor pisze to prawda. To moje 4 asicsy ale to inna jakość biegania.

 4. Damian pisze:

  Czy te buty dobrze się spiszą na długie wybiegania?

 5. Z1byszek pisze:

  Kupiłem ten model miesiąc temu,jedyną wadą i to bardzo dużą jest to ,że już mi się przetarły od środka na wysokości pięty,uważam że jest to olbrzymi minus dla tak dobrego modelu,producent powinien bardziej się przyłożyć i dobrać taki materiał by nie robić sobie wstydu.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Plecak biegowy przeznaczony do ultramaratonów [15 kieszeni na ekwipunek]

Przypadł mi do testowania plecak biegowy Kalenji przeznaczony do ultramaratonów. Ten konkretny model został zatwierdzony m.in. podczas biegów Ultra-Trail du Mont-Blanc czy Western States Endurance Run. Posiada aż 15 kieszeni, pomieści 3 litry płynów i jest mega pakowny. Czy będzie to prawdziwy plecakowy "kozak", który nie posiada słabych punktów? (więcej…)