Banany, czyli jedna z najlepszych przekąsek dla biegaczy

polecane

Banany, czyli jedna z najlepszych przekąsek dla biegaczy

Kamil Nowak
23 września, 2015
Dieta Zdrowie

Banany, to jedne z najpopularniejszych owoców, naszpikowane cennymi witaminami i związkami mineralnymi, które upodobali sobie biegacze spożywając je zarówno przed, jak i po treningu. Co takiego siedzi w bananie? Dlaczego jest tak dobrym źródłem węglowodanów potrzebnych biegaczom? 

banany

Aby osiągnąć jak najdłuższą świeżość bananów, ich zbiór następuje przed osiągnięciem dojrzałości. Owoce wymagają ostrożnego traktowania, szybkiej dostawy do portów, schłodzenia i przewozu w chłodniach.  To umożliwia im przetrwanie i dotarcie do punktu docelowego.  Na miejscu, zanim trafią do klienta końcowego, przez kilka dni dojrzewają w podwyższonej temperaturze, nabierając słodkości i odpowiedniego – żółtego – koloru.

Czy kolor bananów ma znaczenie?

Tak, ponieważ banan im bardziej jest żółty, tym jest słodszy.

Skórka banana ujawnia dokładny stopień dojrzałości owocu i wraz z postępem tego procesu, zmienia się z zielonego na żółty. W trakcie nabierania dojrzałości skrobia zawarta w bananie przekształca się w cukier, który bezpośrednio wpływa na jego smak.

banany

Dlaczego osoby aktywne powinny jeść banany?

W jednym średniej wielkości bananie, który waży około 100 g, jest aż 358 mg potasu. Tym samym banany znajdują się w ścisłej czołówce produktów, które dostarczają do organizmu najwięcej tego obniżającego ciśnienie tętnicze pierwiastka.

Banany to świetna po treningowa przekąska, która szybko dodaje sił. Dostarcza cukrów, które są zastrzykiem energii dla mięśni, a także witamin C i E neutralizujących wolne rodniki, które powstają w czasie intensywnego wysiłku fizycznego.

Dieta bogata w ten owoc wspomaga układ nerwowy, a to dlatego, że banany dostarczają do organizmu sporą dawkę magnezu, który poprawiają naszą pamięć i koncentrację.

Banany spożywa się zazwyczaj na surowo, obrane ze skórki. Można je również wykorzystać do przetworów – soków, napojów czy dżemów. Ponadto banany idealnie łączą się z mlekiem i jego przetworami – jogurtem czy maślanką.

banany bieganie

Zdjęcie wykonano w trakcie zawodów sportowych we Wrocławiu (2015 rok)

Podsumowanie

Jak widać na powyższym zdjęciu, banan jest docenianym źródłem energii, często spożywanym w trakcie zawodów z racji wartościowego składu oraz nie powoduje skutków ubocznych (w zdecydowanej większości przypadków). Bogactwo witam i minerałów sprawia, że jest to jeden z najlepszych posiłków – przekąsek, dla osób aktywnych.

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Anitaaa 23 pisze:

    Uwielbiam banany bo są zdrowe, smaczne i tanie.
    Biegam już od 4 miesięcy i wcinam je prawie każdego dnia.

  2. Radek Brzoza pisze:

    Banany dodaję do różnych miksów

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Plan treningowy – bieganie dla początkujących. Jak ćwiczyć? [WIDEO]

Czy istnieje plan treningowy, który w znaczący sposób zmniejsza ryzyko doznania kontuzji i wyrzuca z obiegu biegową monotonię? Plan, którego realizacja daje satysfakcję i zadowolenie z pokonywania własnych słabości? Rozpiska, która każdego dnia będzie budować a nie niszczyć zdrowie? Głęboko wierzę, że taki plan treningowy dla biegaczy istnieje. Poniżej przedstawiam pomysł, jak rozsądnie ćwiczyć, aby przygoda z bieganiem nie zakończyła się po kilku miesiącach, lecz trwała latami. (więcej…)