Znamy trasę 16. PKO Poznań Półmaraton! [JAKA JEST TRASA?]

polecane

Znamy trasę 16. PKO Poznań Półmaraton! [JAKA JEST TRASA?]

Jerzy Stawiński
14 kwietnia, 2024
Aktualności

14 kwietnia (niedziela) w stolicy Wielkopolski odbędzie 16. PKO Poznań Półmaraton. Biegacze ruszą na trasę o godz. 10:00. Start zaplanowano na ulicy Grunwaldzkiej (w bliskim sąsiedztwie terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich). Z uwagi na bieg, w niedzielę od rana należy liczyć się ze zmianami w kursowaniu tramwajów i autobusów. W celu ułatwienia przemieszczania się pasażerów będą uruchomione także 4 dodatkowe linie tramwajowe numer: 52, 55, 58 i 59.  Trasa powiedzie uczestników przez Junikowo, Raszyn, Górczyn, Łazarz, Wildę, Łęgi Dębińskie i Stare Miasto. Jaka jest dokładna trasa półmaratonu? Jakie będą utrudnienia w ruchu?

Do startu w 16. PKO Poznań Półmaratonie zapisało się 10,5 tys. zawodników i zawodniczek, którzy wykorzystali wszystkie dostępne pakiety startowe. To oznacza, że nie ma już wolnych miejsc startowych. To także oznacza, że bieganie przechodzi prawdziwe odrodzenie, nie tylko w Poznaniu, ale na przykładzie 18. Półmaratonu Warszawskiego, w całym kraju. Będą spore utrudnienia w ruchu w dniu 14 kwietnia, ponieważ tak duże wydarzenie zablokuje wiele ulic. Będzie to jednak wielkie biegowe święto dla tysięcy osób marzących o przebiegnięciu półmaratonu i otrzymaniu pięknego medalu – pamiątki za dotarcie do mety.

W niedzielę (14 kwietnia) odbędzie się 16. PKO Poznań Półmaraton i w związku z jego przebiegiem nastąpią zmiany w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej. Trasa biegu zostanie zamknięta (w niedzielę) dla ruchu kołowego w godzinach od 8:30 do 13:30. Dodatkowo ulica Grunwaldzka na odcinku od skrzyżowania z ulicą Roosevelta do skrzyżowania ulic Szylinga / Matejki zamknięta będzie od godziny 6.00. Utrudnienia w ruchu pojawią się już od wczesnych godzin w niedzielę. 

Trasa zaczyna się i kończy na Międzynarodowych Targach Poznańskich, otaczając pętlą lub przecinając Łazarz, Wildę, Stare Miasto, Jeżyce i Grunwald. Na całej trasie Półmaratonu funkcjonować będą tzw. śluzy, umożliwiające przecięcie trasy biegu. Zwracamy jednak uwagę, że w momencie, gdy przez dany odcinek będzie przebiegała główna grupa zawodników, przejazd przez śluzy będzie niemożliwy.

Poszczególne odcinki trasy będą stopniowo otwierane wraz z przebiegnięciem ostatnich zawodników. Przywrócenie ruchu ostatniego odcinka trasy przewidywane jest około godziny 13:30. Organizator wydarzenia mówi, że wychodząc naprzeciw zmotoryzowanym mieszkańcom Poznania przygotował poglądowe mapy trasy wraz z ich opisem, które mogą być pomocne w przy poruszaniu się w dniu półmaratonu.

Cała trasa prezentuje się tak: 

16. PKO Poznań Półmaraton trasa

Pełna lista śluz na trasie półmaratonu

Grunwaldzka – Szylinga / Matejki
Grunwaldzka – Wojskowa
Rondo Nowaka – Jeziorańskiego
Grunwaldzka – Grochowska
Grunwaldzka – Bułgarska / Jugosłowiańska
Rondo Skubiszewskiego
Jugosłowiańska – wyjazd z os. Kopernika
Ściegiennego – Promienista
Ściegiennego – Arciszewskiego
Arciszewskiego – Palacza
Hetmańska – Kasprzaka
Hetmańska – Głogowska
Hetmańska – Dmowskiego
Hetmańska – Kolejowa / Górecka
Hetmańska – 28 czerwca 1956 r.
Królowej Jadwigi – Droga Dębińska / Strzelecka
Strzelecka / Garbary – Krakowska / Kazimierza Wielkiego
Garbary – Wszystkich Świętych
Garbary – Wodna / Grobla
Garbary – Wielka
Solna – Al. Marcinkowskiego
Solna / Nowowiejskiego – Al. Niepodległości
Pułaskiego / Roosvelta – Libelta / Poznańska
Roosvelta – Dąbrowskiego
Rondo Kaponiera

Trasa półmaratonu jest taka sama, jak w zeszłym roku. Warto zapoznać się z możliwymi utrudnieniami w ruchu, które mogą pojawić się w najbliższą niedzielę. Osoby, które będą miały pytania związane z przemieszczaniem się po Poznaniu w trakcie Półmaratonu, mogą skorzystać ze specjalnej infolinii. Numer 502 622 438 będzie działał w niedzielę (14 kwietnia) w godzinach: 7.00 – 13.00.

Trasa 16. PKO Poznań Półmaratonu zostanie zamknięta dla ruchu kołowego w godzinach ok. godz. 8:30 do ok. godz. 13:30. Należy spodziewać się utrudnień w ruchu oraz zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ruchem w okolicach trasy zawodów będą kierować odpowiednie służby zabezpieczające wydarzenie.

Wszelkie najnowsze informacje o półmaratonie będą tutaj.

Źródło: oprac. na podstawie: https://www.ztm.poznan.pl/pl/komunikaty/niedziela-14-kwietnia-zmiany-w-komunikacji-z-uwagi-na-16-pko-poznan-polmaraton, https://halfmarathon.poznan.pl/strefa-zawodnika/program/,  https://halfmarathon.poznan.pl/strefa-zawodnika/informacje-dla-startujacych/. Foto Jakub Kaczmarczyk / materiały prasowe organizatora biegu 

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Ekstremalne przeszkody – jak się przygotować do Runmageddonu?

Koszmar wulkanizatora, Domek Jędrysek, Spacer z pieskiem, Żona rybaka, Multirig, Kołkosznikova - to tylko niektóre fantazyjnie nazwane przez ekipę Runmageddonu przeszkody. Jak je pokonywać? Czy najważniejsza jest siła, czy lepiej jest pracować nad odpowiednią techniką? (więcej…)