Książki o bieganiu przeżywają swojego rodzaju odrodzenie, ponieważ sport i aktywność fizyczna stała się dla wielu osób numerem jeden. Na sklepowych półkach jest ich pełno, ale jakie książki o bieganiu warto przeczytać?
Obserwując tendencję na rynku, można śmiało odnieść wrażenie, że książek dotyczących zdrowego odżywiania się, uprawiania wszelakich sportów, motywacji czy historii znanych sportowców, pojawia się coraz więcej. W księgarniach działy poświęcone powyższej tematyce nagle powiększyły się i są coraz bardziej promowane. Wszystko to cieszy, ponieważ człowiek całe życie powinien się uczyć i potrzebuje zgłębiać wiedzę z danej dziedziny, aby się rozwijać. Uprawianie sportu, zbilansowana dieta, czy trening to zagadnienia, które w części poruszają sprawy związane z trudnymi procesami, które trzeba poznać oraz zrozumieć. I najlepiej zrobić to z fachowej literatury, a nie pytając innych biegaczy, którzy nie zawsze są trafnym źródłem wiedzy. Ktoś może pomyśleć: no dobrze, ale jakie książki o bieganiu warto przeczytać? Otóż wszystko zależy od tego, czego chcemy się dowiedzieć.
Na potrzeby tego artykułu przedstawimy dwie grupy: książki motywacyjne, w których znajdują się historie znanych biegaczy, miejsc, filozofii życia oraz książki treningowe, z których będziemy mogli w większości dowiedzieć się, jak polepszyć technikę biegu, wyciągnąć wskazówki dotyczące treningu i zgłębić wiedzę o procesach zachodzących w ciele sportowca.
Do książek motywacyjnych mogą zaliczać się np.:
- Spartan Up! Bądź jak Spartanin
- 14 minut. Historia legendarnego biegacza i trenera
- Jedz i biegaj – Jurek Scott
- Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy NIKE
- Siła Ambicji – autobiografia Mo Farah
- Rzeźnik. Historia kultowego biegu
Książki o bieganiu, z których można wyciągnąć bardzo dużo konkretnych informacji o treningu to np.:
- Sztuka Szybszego Biegania
- Biegiem przez życie – Jerzy Skarżyński
- Trening biegowy metodą Skarżyńskiego
- Maraton zaawansowany – Pete Pfitzinger, Scott Douglas
- Maraton Metodą Hansonów
- Bieganie metodą Gallowaya. Ciesz się dobrym zdrowiem i doskonałą formą
- Bieganie metodą Danielsa – Jack Daniels
- Gotowy do biegu – Kelly Starrett
Książki o bieganiu: wybrane pozycje
Poniżej przedstawiamy listę książek, które wybraliśmy spośród pozycji obecnych na rynku dla biegaczy. W pierwszej kolejności omówimy książki o bieganiu, które recenzowaliśmy i prezentowaliśmy na łamach portalu. Lista książek wzbogacona została o dodatkowe pozycje, które nie tylko omawiają kwestie związane z treningiem biegowym, ale dotykają również diety, treningu mentalnego, historii kultowych biegów itd. Książki o bieganiu, które wybraliśmy to:
Przez polskie góry. Przewodnik biegacza – książka jest poradnikiem początkującego biegacza górskiego, zawiera wyjątkowe trasy po polskich górach i dokładne mapy. Autorzy to osoby aktywne, miłośnicy biegów górskich z licznymi sukcesami biegowymi, zarówno w Polsce jak i za granicą (Natalia Tomasiak – m. in. 3 miejsce w Flexistav Bieg Ultra Granią Tatr i Marcin Świerc – trzykrotny złoty medalista mistrzostw Polski z 2015 roku w skyrunningu, biegu górskim na długim dystansie oraz ultramaratonie). Opracowanie przewodnika przez tak znakomitych biegaczy powinno już samo w sobie być wystarczającą rekomendacją. Pełną recenzję tej książki do biegania znajdziesz tutaj.
Spartan Up! Bądź jak Spartanin – jest to bezkompromisowy przewodnik zarówno po życiu, jak i treningu, nasycona biegowymi ciekawostkami ze szczyptą humoru Joe De Seny – twórcy i siły napędowej legendarnych biegów Spartan Race. Wspaniała lektura, która niekiedy przewróci czytelnikowi do góry nogami cały system wartości wewnętrznych. Joe De Sena przekonuje, że kwintesencją spartańskiego wychowania jest to, aby nigdy się nie poddawać, walczyć o swoje marzenia, dążyć do ich realizacji i nigdy, ale to absolutnie nigdy nie przejmować się przeszkodami, które napotykamy na naszej drodze, a nauczyć się wręcz wykorzystywać je tak, aby polepszyć naszą sytuację. Pełną recenzję tej książki można znaleźć tutaj.
Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy NIKE – opowieść o człowieku, który stworzył markę NIKE za garść dolarów pożyczonych od ojca, a potem przez dziesięciolecia kształtował jej potęgę. Jego wspomnienia są fascynującą podróżą w czasie i zaskakująco szczerą, intymną opowieścią o tym, jak realizować marzenia. Knight’owi dopisało szczęście: jak większość młodych ludzi, krótko po studiach nie miał szczegółowego planu na życie, ale miał swój szalony pomysł. I właśnie o tym, jak zmienić zamiłowanie do sportu w niewyobrażalny sukces komercyjny, opowiada ten pamiętnik. Pełna recenzję tej książki o bieganiu znajdziesz tutaj.
Biegiem przez życie – Jerzy Skarżyński – w poradniku znajdziesz ogólne plany oraz porady dla rozpoczynających biegową przygodę, ale i dla tych doświadczonych już biegaczy, którzy marzą o dalszym rozwoju, wskazówki dotyczące zasad doboru obuwia i odzieży, sugestie, techniki biegu, porady dotyczące odżywiania i wspomagania witaminowego, odpoczynku oraz regeneracji. Autor przekonuje, że nieodłączną częścią każdego treningu biegowego są działania typu rozciągającego i siłowego, które stanowią zabezpieczenie układu ruchu przed zmorą biegaczy – kontuzjami. Jerzy Skarżyński – kiedyś wyczynowy maratończyk (rż. 2:11:42 w 1986 r.) i reprezentant Polski, od lat trener biegania – przystępnym językiem „zdradza” tajemnice rządzące zdrowym i skutecznym rozwojem biegowym.
Trening biegowy metodą Skarżyńskiego – druga część poradnika Jerzego Skarżyńskiego „Biegiem przez życie”. Autor szczegółowo omawia autorską metodę rozwoju biegowego. W szczegółowy sposób opisuje wszystkie środki treningowe wykorzystywane przez biegaczy na kolejnych etapach podnoszenia swego poziomu sportowego. Co ważne – przedstawia też precyzyjny opis strony realizacyjnej każdego z tych środków treningowych.
Jedz i biegaj – Scott Jurek – to jedna z tych książek, która jest absolutnie obowiązkowa dla biegaczy, którzy potrzebują zarówno porad o motywacji, diecie wegańskiej i treningu. W tej książce znajdziesz wiele cennych informacji o treningu, a w szczególności o tym, jak autor książki – Scott Jurek – wytrzymywał podczas biegów w najtrudniejszych zawodach na świecie. Jego historia obala wszelkie stereotypy, co powinien jeść sportowiec, jak biegać myśląc o dobrych wynikach. Ta książka zainspiruje do działania każdego, kto po nią sięgnie: do pierwszego biegu, poszerzenia horyzontów żywieniowych albo wręcz do poznania granic własnych możliwości.
Sztuka szybszego biegania – Julian Goater – w przeszłości biegacz światowej klasy, dzieli się doświadczeniem, przemyśleniami oraz poradami, dzięki którym możesz biegać lepiej, skuteczniej i szybciej. Jeśli chcesz zdobyć wiedzę o treningu, sposobach na regenerację, analizowaniu własnych biegów, planach treningowych oraz osiągnąć wyższy poziom sportowy, to ta książka jest dla Ciebie. Sztuka szybszego biegania przedstawia nowe podejście do tematu i pomaga osiągać wyznaczone cele oraz ustanawiać nowe rekordy życiowe.
Urodzeni Biegacze – Christopher McDougall – autor, dziennikarz wojenny, zajmujący się sportami ekstremalnymi, w wieku 40 lat zaczyna biegać. Niestety trapią go kontuzje. Wysłany do Meksyku, dowiaduje się przypadkiem o plemieniu Tarahumara. Indianie ci, mieszkający z dala od cywilizacji, w trudno dostępnym kanionie, potrafią biegać na dystansach kilkuset kilometrów. Znamienne jest to, że kontuzje prawie im się nie zdarzają, a Tarahumara biegają w prostych sandałach własnej konstrukcji. Autor poznaje ich tajemnice, przedstawia najwybitniejszych biegaczy i najtrudniejsze, górskie maratony. Christopher McDougall sięga do początków ludzkości i wyjaśnia, że zostaliśmy stworzeni do biegania, aby polować. Tłumaczy, jak buty sportowe mogą wywoływać kontuzje i sposoby unikania tych urazów.
14 minut. Historia legendarnego biegacza i trenera – Alberto Salazar – Londyn, 2012 rok. Mo Farah zdobywa na olimpiadzie złoto na pięć i dziesięć tysięcy metrów, Galen Rupp – srebro na dystansie dziesięciu tysięcy metrów. Ci dwaj rywale mają jednego trenera: jest nim Alberto Salazar. Książka jest opowieścią o życiu głównego bohatera, jego treningu, biegach, startach w zawodach, koleżeństwie z innymi biegaczami. Jeśli chcesz poznać historię osoby, która wygrała trzy razy z rzędu maraton w Nowym Jorku i na ostatnich kilometrach decydowała się nie przyjmować żadnych płynów, żeby urwać kilka dodatkowych sekund, musisz przeczytać tę książkę.
Niewidzialne granice Kilian Jornet – Druga książka wybitnego biegacza długodystansowego, skialpinisty i kolarza górskiego Kiliana Jorneta. Niewiarygodne wspinaczki, niebezpieczne zejścia, wyzwania, ryzyko i śmiertelne zagrożenia. W trakcie tej wyprawy słowa, cisza i wspomnienia nabierają nowego sensu. Kilian Jornet w przejmujący i szczery sposób zachęca nas do wyruszenia w daleką podróż i pokonania niewidzialnych granic, które oddzielają smutek od szczęścia i życie od śmierci.
Ultramaratończyk. Poza granicami wytrzymałości – Dean Karnazes – biegi maratońskie traktuje jak rozgrzewkę. Potrafi przebiec ponad 560 km w trzy dni bez przerwy, bez snu. Od gór Sierra Nevada, przez Dolinę Śmierci w środku lata, aż do bieguna południowego w temperaturze -40°C, dystanse pokonywane przez tego ultramaratończyka przekraczają wszelkie granice ludzkiej wytrzymałości. Zdarzają mu się jednak różne wpadki, jak choćby ta, gdy zasnął w biegu i obudził się pośrodku autostrady, zmierzając wprost na nadjeżdżającą ciężarówkę. Każdy biegacz ultra powinien przynajmniej raz przeczytać tę książkę (uśmiech).
Gotowy do biegu – Kelly Starrett – autor udowadnia, że prawidłowo dobrane ćwiczenia umożliwiają powrót do pełnej formy bez pomocy medycznej. Z tej książki dowiesz się, że nie wystarczy zainwestować w rehabilitanta i drogie buty, by uczynić sport bezpiecznym. Szybszy, dłuższy i bardziej efektywny trening bez kontuzji jest możliwy, jeśli połączysz prawidłową technikę biegu z ćwiczeniami mobilizującymi i właściwym odżywianiem.
Rzeźnik. Historia kultowego biegu – książka Anny Dąbrowskiej i Piotra Skrzypczaka – para biegaczy ultra postanawia zmierzyć się z historią kultowego Biegu Rzeźnika. Tkają historie różnych ludzi, których łączą skrajne emocje, bieganie, cierpienie, przyjaźnie i Bieszczady. Szukają odpowiedzi na pytanie, jak to możliwe, żeby z piwnego zakładu zrodziła się seria górskich biegów, w których co roku bierze udział kilka tysięcy biegaczy.
Podsumowanie
Najlepiej uczyć się od najlepszych, więc warto wybierać literaturę i to za jej pomocą rozszerzać wiadomości o treningu, regeneracji, diecie, czy rozumieniu procesów zachodzących w organizmie biegacza. Książki o bieganiu będą najtrafniejszym źródłem takich informacji. Pamiętaj, że regularne zaglądanie do literatury rozwija Ciebie jako osobę, ale również sportowca.
Okładki książek są własnością poszczególnych Wydawnictw. Zapraszamy do odwiedzania stron Wydawnictw w celu sprawdzenia aktualnej oferty, nowości oraz cen.
Skarżyński świetnie, w sposób bardzo niekiedy zabawny opisuje trening i swoje przeżycia. Jak dla mnie bomba. Jego książki przeczytałem każdą po 2 razy.
Urodzeni biegacze! mega książka!