10K Valencia Ibercaja
Rekordowe bieganie podczas 10K Valencia Ibercaja. Rekord świata kobiet w biegu na 10 km

polecane

Rekordowe bieganie podczas 10K Valencia Ibercaja. Rekord świata kobiet w biegu na 10 km

Kamil Nowak
15 stycznia, 2024
Biegi

Początek 2024 roku zapisał się w historii światowego biegania. Podczas 10K Valencia Ibercaja Agnes Jebet ustanowiła nowy rekord świata kobiet w biegu na 10 kilometrów. Od 14 stycznia nowy rekord świata w biegu na 10000 m to 28 min i 46 sekund. Kenijka jest pierwszą kobietą w historii światowego biegania, która przebiegła 10 kilometrów w czasie poniżej 29 min! W jakich butach do biegania wystartowała zwyciężczyni? 

10K Valencia Ibercaja

Dotychczasowy rekord świata w biegu kobiet na 10 kilometrów należał do Etiopki Yalemzerf Yehualaw (29:14). Ustanowiła go w lutym 2022 roku na trasie 10K FASCA Castellón. Co oznacza, że Agnes Jebet przybiegła na metę 10K Valencia Ibercaja o pół minuty szybciej! Kenijka jest pierwszą kobietą w historii światowego biegania, która przebiegła 10 kilometrów w czasie poniżej 29 min! Po raz pierwszy w historii lekkoatletyki kobieta przebiegła dystans poniżej 29 minut. W tym wyczynie towarzyszyła jej — sklasyfikowana na drugim miejscu — zawodniczka Emmaculate Anyango Achol, która dobiegła do mety z czasem 28:57. 10K Valencia Ibercaja zapisuje tym samym na kartach historii z dwiema lekkoatletkami, które pokonały 10000 m poniżej 29 min. Trzecią zawodniczką na mecie była Lilian Kasait (29:32).

10K Valencia Ibercaja

W wyścigu mężczyzn trzech pierwszych zawodników osiągnęło czas poniżej 27 min. Zwycięzcą 10K Valencia Ibercaja został ugandyjski lekkoatleta Jacob Kiplimo, który na metę wpadł z wynikiem 26:48. Na podium dołączyli także Birhanu Balew (26:57) i Peter Mwaniki (26:59).

Na metę 10K Valencia Ibercaja dobiegło prawie 11000 zawodników i zawodniczek.

10K Valencia Ibercaja

Mistrzyni miała na nogach buty adidas Adizero Takumi Sen 9, które można kupić za 949 zł. Jak informuje producent: ten model został stworzony wyłącznie w jednym celu: aby zapewnić szybkość. Co potwierdza nowy rekord świata kobiet w biegu na 10000 m. Buty mają sprężystą amortyzację Lightstrike Pro i technologię ENERGYRODS, która usztywnia konstrukcję przy dynamicznych wybiciach z palców. Model dedykowany na bardzo szybkie bieganie, czego dowodem jest nowy rekord świata. Możemy w nich pobiec nawet bardzo szybki półmaraton. Cholewka uszyta z serii materiałów pochodzących z recyklingu zawiera co najmniej 50% materiałów z odzysku.

fot. materiały prasowe 10K Valencia Ibercaja, źródło: https://10kvalencia.com/en/agnes-jebet-bate-el-record-del-mundo-en-el-10k-valencia-ibercaja-con-un-2846/; fot. adidas Running Facebook, https://www.facebook.com/adidasRunning

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

New Balance FuelCell Rebel V4: UNIWERSALNE i w dobrej cenie!

New Balance FuelCell Rebel V4 to buty do biegania treningowo-startowe bez płytki z włókna węglowego. Czwarta odsłona wprowadza wiele zmian do butów Rebel. Nadal jest to szybki, lekki, wszechstronny i bezpieczny model przeznaczony do codziennych treningów, ale możemy w nim przycisnąć i pozwolić, żeby nasze nogi wykręciły szybki czas na zawodach na dystansie od 5 km do 10 km. Sprawdzi się więc nie tylko jako but treningowy do szybszych rozbiegań i mocnych akcentów, ale także jako pierwsze lub kolejne buty startowe, które pozwolą biec komfortowo. Co bardzo ważne nie przytłoczy nas ich cena (to mniej niż 700 zł) czy obawa, że nie jesteśmy jeszcze gotowi na buty z płytką z włókna węglowego. Biegam w tym modelu od 2 miesięcy i coraz bardziej mi się podoba. Dlatego czas na recenzję, ponieważ przed wieloma zawodnikami czas startów w zawodach lub po prostu wiosenne i letnie treningi, podczas których warto mieć na stopach komfortowe buty. (więcej…)