10K Valencia Ibercaja
Rekordowe bieganie podczas 10K Valencia Ibercaja. Rekord świata kobiet w biegu na 10 km

polecane

Rekordowe bieganie podczas 10K Valencia Ibercaja. Rekord świata kobiet w biegu na 10 km

Kamil Nowak
15 stycznia, 2024
Biegi

Początek 2024 roku zapisał się w historii światowego biegania. Podczas 10K Valencia Ibercaja Agnes Jebet ustanowiła nowy rekord świata kobiet w biegu na 10 kilometrów. Od 14 stycznia nowy rekord świata w biegu na 10000 m to 28 min i 46 sekund. Kenijka jest pierwszą kobietą w historii światowego biegania, która przebiegła 10 kilometrów w czasie poniżej 29 min! W jakich butach do biegania wystartowała zwyciężczyni? 

10K Valencia Ibercaja

Dotychczasowy rekord świata w biegu kobiet na 10 kilometrów należał do Etiopki Yalemzerf Yehualaw (29:14). Ustanowiła go w lutym 2022 roku na trasie 10K FASCA Castellón. Co oznacza, że Agnes Jebet przybiegła na metę 10K Valencia Ibercaja o pół minuty szybciej! Kenijka jest pierwszą kobietą w historii światowego biegania, która przebiegła 10 kilometrów w czasie poniżej 29 min! Po raz pierwszy w historii lekkoatletyki kobieta przebiegła dystans poniżej 29 minut. W tym wyczynie towarzyszyła jej — sklasyfikowana na drugim miejscu — zawodniczka Emmaculate Anyango Achol, która dobiegła do mety z czasem 28:57. 10K Valencia Ibercaja zapisuje tym samym na kartach historii z dwiema lekkoatletkami, które pokonały 10000 m poniżej 29 min. Trzecią zawodniczką na mecie była Lilian Kasait (29:32).

10K Valencia Ibercaja

W wyścigu mężczyzn trzech pierwszych zawodników osiągnęło czas poniżej 27 min. Zwycięzcą 10K Valencia Ibercaja został ugandyjski lekkoatleta Jacob Kiplimo, który na metę wpadł z wynikiem 26:48. Na podium dołączyli także Birhanu Balew (26:57) i Peter Mwaniki (26:59).

Na metę 10K Valencia Ibercaja dobiegło prawie 11000 zawodników i zawodniczek.

10K Valencia Ibercaja

Mistrzyni miała na nogach buty adidas Adizero Takumi Sen 9, które można kupić za 949 zł. Jak informuje producent: ten model został stworzony wyłącznie w jednym celu: aby zapewnić szybkość. Co potwierdza nowy rekord świata kobiet w biegu na 10000 m. Buty mają sprężystą amortyzację Lightstrike Pro i technologię ENERGYRODS, która usztywnia konstrukcję przy dynamicznych wybiciach z palców. Model dedykowany na bardzo szybkie bieganie, czego dowodem jest nowy rekord świata. Możemy w nich pobiec nawet bardzo szybki półmaraton. Cholewka uszyta z serii materiałów pochodzących z recyklingu zawiera co najmniej 50% materiałów z odzysku.

fot. materiały prasowe 10K Valencia Ibercaja, źródło: https://10kvalencia.com/en/agnes-jebet-bate-el-record-del-mundo-en-el-10k-valencia-ibercaja-con-un-2846/; fot. adidas Running Facebook, https://www.facebook.com/adidasRunning

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Dieta odchudzająca nie daje efektów? [6 PRZYCZYN]

Czy walczysz z kilogramami, ale nie widzisz efektów? Czy włączyłeś do swojego tygodniowego planu aktywność fizyczną, ale nie zauważyłeś żadnych efektów obniżania się masy ciała? Sprawdź, czy nie popełniasz klasycznych błędów podczas odchudzania. (więcej…)