PKO Poznań Półmaraton: trasa, utrudnienia w ruchu [DLA KIEROWCÓW]

polecane

PKO Poznań Półmaraton: trasa, utrudnienia w ruchu [DLA KIEROWCÓW]

Jerzy Stawiński
13 kwietnia, 2024
Biegi

W niedzielę, 14 kwietnia, planowane są duże utrudnienia w ruchu drogowym w Poznaniu z powodu 16. PKO Poznań Półmaratonu. Zmiany organizacji ruchu zaczną się od godziny 8:30 i potrwają do 13:30, ale pierwsze utrudnienia można spodziewać się już od godziny 6:00. Obszar startowy, obejmujący zachodnią jezdnię ul. Roosevelta od ronda Kaponiera do ul. Głogowskiej, ul. Bukowską od ul. Roosevelta do ul. Zeylanda oraz odcinek ul. Grunwaldzkiej od ul. Bukowskiej do ul. Szylinga, zostanie zamknięty najwcześniej o 6:00 rano w celu montażu infrastruktury biegu.

Fot. Adam Ciereszko

Trasa PKO Poznań Półmaraton startuje z okolic Międzynarodowych Targów Poznańskich i prowadzi ulicami: Grunwaldzką, Jugosłowiańską, Ściegiennego, Arciszewskiego, Hetmańską, Dolną Wildę, Piastowską, Drogę Dębińską, Garbary, Solną, Nowowiejskiego, Pułaskiego, Roosevelta i ponownie Grunwaldzką, z metą na terenie MTP. Start 16. PKO Poznań Półmaraton nastąpi o godzinie 10:00. Sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach zostaną wyłączone, a opóźnienia w kursowaniu autobusów i tramwajów będą nieuniknione, szczególnie tam, gdzie ich trasy przecinają trasę biegu.

Przejazd przez trasę półmaratonu będzie możliwy dzięki nadzorowanym śluzom, ale w momencie, gdy przez dany odcinek będzie przechodziła główna grupa zawodników, śluzy zostaną zamknięte. MPK Poznań ostrzega, że 22 linie autobusowe zmienią swoje trasy, ale służby, w tym Nadzór Ruchu MPK Poznań, będą działać na bieżąco, aby minimalizować utrudnienia w ruchu.

Całkowicie wyłączony z ruchu pozostaje odcinek Droga Dębińska – Garbary do Estkowskiego z wyjątkiem odcinków Bielniki-Kazimierza Wielkiego oraz Wielka-Estkowskiego, na którym będzie możliwy ruch jednokierunkowy w stronę północy. Ruch pomiędzy Nowym Miastem a Centrum może odbywać się poprzez 5 śluz. Na Małych Garbarach, Wolnicy, Solnej będzie możliwy ruch w obu kierunkach północną nitką arterii. Odcinek trasy obejmujący Nowowiejskiego i Pułaskiego będzie całkowicie wyłączony z ruchu. Poruszając się między północą Poznania a Centrum kierowcy będą mieli do dyspozycji 3 śluzy. Ruch pomiędzy Jeżycami a ścisłym centrum zapewnią śluzy na Kaponierze oraz u zbiegu Poznańskiej/Libelta.

Spośród wszystkich linii tramwajowych jedynie tramwaje linii 1 i 91 będą kursować normalnie, natomiast uruchomione zostaną dodatkowe linie tramwajowe: 52 (Traugutta – Dębiec PKM – Traugutta), 55 (Górczyn PKM – Krauthofera – Górczyn PKM), 58 (Rondo Środka – Małe Garbary) oraz 59 (Piątkowska-Wielkopolska – Piątkowska).

Pełna lista śluz na trasie półmaratonu:

Grunwaldzka – Szylinga / Matejki
Grunwaldzka – Wojskowa
Rondo Nowaka – Jeziorańskiego
Grunwaldzka – Grochowska
Grunwaldzka – Bułgarska / Jugosłowiańska
Rondo Skubiszewskiego
Jugosłowiańska – wyjazd z os. Kopernika
Ściegiennego – Promienista
Ściegiennego – Arciszewskiego
Arciszewskiego – Palacza
Hetmańska – Kasprzaka
Hetmańska – Głogowska
Hetmańska – Dmowskiego
Hetmańska – Kolejowa / Górecka
Hetmańska – 28 czerwca 1956 r.
Królowej Jadwigi – Droga Dębińska / Strzelecka
Strzelecka / Garbary – Krakowska / Kazimierza Wielkiego
Garbary – Wszystkich Świętych
Garbary – Wodna / Grobla
Garbary – Wielka
Solna – Al. Marcinkowskiego
Solna / Nowowiejskiego – Al. Niepodległości
Pułaskiego / Roosvelta – Libelta / Poznańska
Roosvelta – Dąbrowskiego
Rondo Kaponiera

Trasa 16. PKO Poznań Półmaraton będzie stopniowo otwierana wraz z końcem przebiegu ostatnich zawodników. Przewiduje się, że pełne przywrócenie ruchu na ostatnim odcinku trasy nastąpi około godziny 13:30. Aby ułatwić poruszanie się mieszkańcom Poznania, przygotowano mapy trasy z opisem, które będą pomocne w dniu wydarzenia.

Wszelkie najnowsze informacje o półmaratonie będą tutaj.

Źródło: oprac. na podstawie: https://www.ztm.poznan.pl/. https://halfmarathon.poznan.pl/ Foto otwieracz Adam Ciereszko / materiały prasowe organizatora biegu 

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Bieganie w upale. Jak przetrwać żar tropików?

Bieganie w upale przypomina trening w piekarniku. Aktywność fizyczna w temperaturach dochodzących w cieniu do 30 stopni Celsjusza przestaje być już dobrą zabawą i przeradza się w rzeź. Na co zwracać uwagę i jak biegać, gdy z nieba leje się żar? Czy bieganie w wysokich temperaturach może być niebezpieczne? (więcej…)