Orlen Warsaw Marathon – co robić po maratonie? [sugestie, wyniki]

polecane

Orlen Warsaw Marathon – co robić po maratonie? [sugestie, wyniki]

Kamil Nowak
22 kwietnia, 2018
Aktualności

Fala biegaczy podczas Orlen Warsaw Marathon aktualnie przetacza się przez Warszawę. Część biegaczy już dotarła do mety, ale znaczna ilość zawodników jeszcze walczy na trasie zawodów. Co robić po przebiegnięciu dzisiejszego maratonu? Jak zadbać o własny organizm? Co mówią eksperci?

W tym tygodniu pisaliśmy o tym, jakie błędy najczęściej przytrafiają się maratończykom. Dziś w samym centrum Warszawy trwa prawdziwe biegowe święto, bowiem tysiące osób walczą z przeciwnościami losu na trasie Orlen Warsaw Marathon. Każdemu biegaczowi przyświecać powinna zasada, aby przebiec maraton bez uszczerbku na zdrowiu. Jednak pragnienie zaliczenia pierwszego w życiu maratonu może przysłonić zdrowe myślenie. Ważne jest, aby w czasie biegu, jak i zaraz po dotarciu do mety, wykonać pewne czynności przyspieszające regenerację.

– Bezpośrednio po biegu trzeba pamiętać o nawodnieniu, dzięki temu szybciej oczyścimy organizm. Spacer po maratonie też nie jest złym pomysłem – pozwala na utrzymanie dobrego ukrwienia mięśni. Po powrocie do domu czy hotelu warto wziąć chłodny prysznic. Uznaje się, że powrót do programu treningowego powinien trwać około 3-4 tygodni. Czas ten może być dłuższy, jeśli do zawodów nie byliśmy odpowiednio przygotowani – mówi Mateusz Janik, ortopeda w Carolina Medical Center, specjalizujący się w chirurgii stawu kolanowego i skokowego, urazach i kontuzjach u sportowców.

Regeneracja po maratonie to stopniowy proces. Mięśnie i stawy powinny zregenerować się w ciągu kilku dni, jednak należy pamiętać, że pokonanie królewskiego dystansu to wysiłek nie tylko kończyn, ale i całego ciała. Zawodnicy pokonujący maratoński dystans, bezpośrednio po biegu będą mogli zrelaksować się w organizowanej przez Carolina Medical Center strefie masażu czy skorzystać z kąpieli w basenie z lodem.

– Nie można lekceważyć takich objawów jak: ból w klatce piersiowej, duszność, mdłości, zaburzenia widzenia czy równowagi. Bóle mięśni i stawów z reguły nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia czy życia. Szczególnie jeśli jest to pojedynczy epizod związany z zawodami. Jeśli jednak dolegliwości powracają częściej i uniemożliwiają zrealizowanie treningu lub gdy zauważymy obrzęk lub zasinienie, warto zgłosić się do ortopedy – dodaje Mateusz Janik.

Gdzie można sprawdzić wyniki z Orlen Warsaw Marathon 2018?

Wyniki biegów zostaną wywieszone na tablicach przy punkcie Mety oraz na www.orlenmarathon.pl. Jak tylko pojawią się te informacje, będzie je można również znaleźć w naszej specjalnej sekcji tematycznego dedykowanej pod Orlen maraton.

Źródło: na podstawie; fot. Biuro Prasowe / Orlen Warsaw Marathon

Przez chwilę było gorąco: Brak koszulek startowych dla zawodników biegu Oshee podczas Orlen Warsaw Marathon

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Zegarek inkWATCH TRIA Plus – recenzja

Zegarek inkWATCH TRIA Plus to sportowy model, który z założenia ma być przystępny cenowo, ale oferować bogaty wachlarz funkcji i służyć nam podczas najcięższych treningów. Sprawdzimy to podczas tego, co lubimy robić najbardziej, czyli rozkładania produktów na czynniki pierwsze. inkWATCH TRIA Plus potrafi naprawdę sporo, ale czy wszystko działa jak należy? (więcej…)