Marka ASICS zainaugurowała cykl spotkań z fizjoterapeutami
Marka ASICS zainaugurowała cykl spotkań z fizjoterapeutami

polecane

Marka ASICS zainaugurowała cykl spotkań z fizjoterapeutami

Tomasz Wołoćko
21 lipca, 2023
Aktualności

Zgodnie z ideą „w zdrowym ciele, zdrowy duch”, nie brakuje miłośników aktywności na świeżym powietrzu. Nic w tym dziwnego, tym bardziej że regularne uprawianie sportu niesie za sobą szereg wymiernych korzyści bez względu na wiek czy poziom zaawansowania. Równie istotnym czynnikiem jest świadomy dobór obuwia biegowego pod kątem indywidualnych preferencji oraz potrzeb. Marka ASICS zainaugurowała cykl spotkań z fizjoterapeutami z całej Polski, dzieląc się merytoryczną wiedzą w zakresie wyboru odpowiedniego sprzętu.

Marka ASICS zainaugurowała cykl spotkań z fizjoterapeutami

Pronacja, nadpronacja, pronacja zmęczeniowa, supinacja to terminy, które niewiele mówią początkującym biegaczom. Warto jednak zapoznać się z nimi, aby uniknąć urazów czy kontuzji, ponieważ równie istotne, jak styl biegania, jest prawidłowe dobranie biegowego obuwia. Każda aktywność, aby była poprawnie wykonywana, wymaga odpowiedniego sprzętu. Oczywiście, nie trzeba od razu inwestować w odzież najwyższej jakości, ale bez właściwego obuwia do biegania ani rusz.

Marka ASICS zainaugurowała cykl spotkań z fizjoterapeutami

Dobór odpowiedniego obuwia, wbrew pozorom, wcale nie jest łatwym zadaniem. Na początku należy określić rodzaj swojej stopy, która może być neutralna, pronująca lub supinująca. Jeśli brakuje nam czasu na profesjonalnie wykonane badanie, możemy we własnym zakresie przeprowadzić analizę kroku czy sposób ścierania podeszwy. Wszystko zależy od przechyleń do wewnątrz lub na zewnątrz zarówno stóp, jak i kolan – mówi Łukasz Kłos, fizjoterapeuta i członek ASICS FrontRunner Poland.

Marka ASICS zainaugurowała cykl spotkań z fizjoterapeutami

Innym istotnym czynnikiem jest dobór obuwia pod kątem nawierzchni, po której przemieszczamy się, uprawiając aktywność ruchową. Na twardym podłożu, jak na przykład asfalt, najlepiej sprawdzają się buty wyposażone w technologie amortyzujące oraz stabilizujące stopę. Przyczepność jest natomiast kluczowym parametrem na ścieżkach leśnych. Warto również zwrócić uwagę na dobranie obuwia odpowiedniego dla swojej wagi, co pozwoli uniknąć problemów z kręgosłupem i stawami. Lekkie buty, które w sposób naturalny amortyzują stopę, mogą nie sprawdzić się u cięższych osób, potrzebujących większej amortyzacji. Wśród osób lżejszych nie sprawdzi się z kolei obuwie z gęstą podeszwą.

Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto przyjrzeć się swoim starszym modelom. Wyznacznikiem może być ustawienie pięty. Jeśli tył butów przechyla się w jedną ze stron, może to świadczyć o nadpronacji lub nadsupinacji. Zużycie wewnętrzne z reguły jest efektem dysproporcji pomiędzy długością nóg lub zbyt mocnego lądowania na jedną piętę. Inne sygnały to wytarta krawędź, starta pięta oraz wyraźnie zaznaczone starcie przodu podeszwy w obrębie dużego palca. Należy mieć to na uwadze podczas wizyty w sklepie.

Marka ASICS zainaugurowała cykl spotkań z fizjoterapeutami

Te spotkanie udowadnia, jak kompleksowo ASICS podchodzi do biegaczy. By osiągnąć „zdrowego ducha, w zdrowym ciele” należy dużą uwagę przykładać do wszystkich aspektów aktywności fizycznej. Kilka miesięcy temu podczas prywatnej wizyty u Łukasza Kłosa zaczęliśmy rozmawiać na temat jego pacjentów i nieodpowiednim doborze obuwia. To wtedy powstała idea tego spotkania. Nasi goście na co dzień spotykają się z osobami, które nabawiły się urazów w sporcie, również przez nieodpowiednie obuwie. Każdy biegacz jest inny, ma inne potrzeby, możliwości oraz cele. Naszą tegoroczną propozycją dla biegaczy neutralnych jest model ASICS GEL-NIMBUS 25. Z kolei butem stabilizującym, dla osób oczekujących większego wsparcia, jest najnowsza odsłona ASICS GEL-KAYANO 30. Poprzez #ASICSPhysioSummit, zależało nam na wprowadzeniu fizjoterapeutów w świat marki, podzieleniu się naszym doświadczeniem oraz punktem widzenia. Fizjoterapeuci bardzo często mają styczność z osobami, które poszukują odpowiedzi na pytanie, co jest źródłem ich urazów. Równie często jest to właśnie nieodpowiedni sprzęt – dodaje Daniel Bogacki, Activation Specialist w ASICS Polska.

Uczestnicy spotkania w siedzibie ASICS Polska mogli skorzystać z urządzenia Run Analyzer na oddzielnych bieżniach, gdzie przy wsparciu eksperta pojawiła się możliwość doboru obuwia pod kątem stylu biegania. ASCIS Run Analyzer to specjalistyczny sprzęt skanujący, który wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby przeanalizować indywidualny rodzaj kroku, tzw. pronację. Jest to sposób ułożenia stopy podczas jej kontaktu z podłożem. Określenie konkretnego typu stopy pozwala dobrać odpowiednie buty biegowe. Do badania wykorzystuje się bieżnię oraz tablet z wgraną, profesjonalną aplikacją ASICS. Za pomocą technologii można dobrać idealne buty do biegania i zredukować granicę błędu do minimum.

Kluczem do wybrania odpowiednich butów jest także precyzyjne określenie rozmiaru stopy. Każda aktywność, nawet najmniej wymagająca, sprawia, że porusza się ona intensywniej, dlatego właśnie buty sportowe powinny być większe od tych, które nosimy na co dzień.

Przeczytaj jeszcze: 

Właściwy dobór butów biegowych – wywiad z Bartłomiejem Kusiakiem z ASICS Polska

Źródło: tekst i zdjęcia informacja prasowa; fot. P. Kucza

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Zegarek z GPS do 1000 złotych. Polar, Garmin, Suunto, TomTom?

Jaki zegarek z GPS do 1000 złotych warto kupić? Jakie dodatkowe funkcje oferują droższe zegarki i którą markę wybrać? Tym razem przygotowaliśmy zestawienie produktów do 1000 zł. Na najważniejsze pytania związane z zakupem zegarka z GPS odpowiadamy w specjalnie przygotowanym raporcie. (więcej…)