Czy maska antysmogowa chroni biegacza? Test półmaski 3M Aura 9322+

polecane

Czy maska antysmogowa chroni biegacza? Test półmaski 3M Aura 9322+

Kamil Nowak
23 stycznia, 2018
Recenzje

Jakość powietrza to dziś jeden z najbardziej palących problemów cywilizacyjnych, a wszelkie zabiegi mające na celu walkę z zanieczyszczeniami stanowią wyzwanie dla współczesnego świata. Sportowcy niezaprzestający treningów w okresie grzewczym mogą chronić zdrowie stosując maski antysmogowe. Jednym z takich produktów jest półmaska filtrująca 3M Aura 9322+. Czy jest to sprzęt komfortowy w noszeniu i sprawdza się podczas aktywności fizycznej? O wszystkich zaletach jak i wadach opowiemy podczas poniższego testu.

Bieganie w okresie grzewczym jest trudne z kilku powodów. Ciężko o utrzymanie motywacji przez ciężkie warunki pogodowe – niskie temperatury, opady śniegu czy wcześnie zapadający zmrok. W takich okolicznościach trudno o dobre samopoczucie. Sportowcy, którzy trenują w tym czasie mają jeszcze bardziej pod górę. Duża wilgotność, bezwietrzna pogoda i ogrzewanie domów wpływa na powstawanie niebezpiecznego dla zdrowia smogu. Jest to trująca zawiesina, która gromadzi się tuż nad ziemią utrudniając funkcjonowanie mieszkańcom miast i wsi. Smog jest mieszaniną szkodliwych związków, do których należą benzen, ołów i pyły zawieszone. Przebywanie w takiej zawiesinie niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu objawiając się bólem gardła, katarem czy podrażnieniem spojówek. Są to pierwsze oznaki złej jakości powietrza. Niestety lista dolegliwości jest znacznie dłuższa. Wiele badań wykazało, że oddychanie kiepskiej jakości powietrzem może uszkadzać płuca, podnosić ciśnienie krwi, zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory. Wdychanie niektórych związków jak np. tlenku węgla niekorzystnie oddziałuje na serce, mózg oraz pozostałe narządy. Sportowiec trenujący w takich warunkach jest narażony na wdychanie wszystkich szkodliwych związków. Orężem do walki ze wszelkimi zanieczyszczeniami powietrza mogą stać się maski antysmogowe. Jednym z takich produktów jest półmaska 3M Aura.

Półmaska filtrująca 3M Aura 9322+ oczyszcza wdychane powietrze z cząstek stałych, a dzięki lekkiej konstrukcji, łatwemu zakładaniu oraz optymalnej cenie może stać się tarczą ochronną przed zanieczyszczonym środowiskiem. Aura 9322+ zapewnia ochronę przed toksycznymi pyłami, aerozolami cząstek stałych i aerozolami ciekłymi. Niestety nie chroni od przykrych zapachów – o tej kwestii opowiemy w dalszej części. Produkt testowaliśmy w okresie grudzień-styczeń we Wrocławiu, gdzie wielokrotnie niska jakość powietrza dawała się we znaki. Smog, wilgoć, nieprzyjemny zapach, a także wysoka emisja spalin, to główne powody poszukiwania produktu, który zapewni nam pożądaną ochronę przed niechcianymi związkami chemicznymi. Z powodu dużej ilości pracy brakuje nam również alternatywy np. wyjazdu poza miasto czy treningu w parku lub lesie. Czas ogranicza też możliwości wyboru miejsca ćwiczeń wyłącznie do okolicy zamieszkania, a to sprawia, że najczęściej trenujemy wzdłuż wrocławskich ulic. Jak bezpiecznie biegać w takich warunkach? Do walki z przeciwnikiem zabieraliśmy maskę 3M licząc, że pozwoli nam chociaż na chwilę zaznać oddechu wolnego od zanieczyszczeń. Czy produkt spełnił wszelkie nasze oczekiwania? Czy maska antysmogowa nadaje się do biegania? Czy polecimy ją osobom prowadzącym aktywny tryb życia? O wszystkich treningowych spostrzeżeniach opowiemy poniżej.

Półmaska filtrująca 3M Aura 9322+ posiada uniwersalny rozmiar eliminując tym samym najczęściej pojawiającą się kwestię podczas zakładania produktu – trudność dopasowania maski do indywidualnego kształtu twarzy. Problemu nie można bagatelizować dlatego, że tylko ściśle przylegająca maska antysmogowa w pełni chroni drogi oddechowe przed zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu. Za łatwość dopasowania do twarzy tej maski odpowiada 3-panelowa konstrukcja umożliwiająca komfortowe założenie produktu, jego regulację już na twarzy, a proces ten wspierany jest przez dwie niezależne elastyczne taśmy utrzymujące produkt na głowie. Ciekawym elementem jest wyprofilowana i zakrzywiona blaszka nosowa całkowicie poddająca się formowaniu tzn. oburącz możemy ją modelować i sprawnie dopasować do kształtu nosa. Czynność jest łatwa do wykonania, a starannie założona maska antysmogowa nie utrudnia oddychania przez nos. Tym samym, to użytkownik decyduje, jaka metoda oddychania jest dla niego najlepsza.

Skoro już w łatwy sposób założyliśmy produkt, teraz czas na pierwszy bieg. W przypadku konstrukcji nie było żadnego zaskoczenia – maska antysmogowa utrzymuje się w miejscu założenia, nie przesuwa i nie jest wymagana korekta w czasie biegu. Nawet bardziej dynamiczne bieganie nie przeszkadza masce w utrzymaniu pozycji, a podczas chęci chwilowego ściągnięcia produktu, dzięki elastycznym paskom udaje się to szybko zrobić. Tak samo błyskawicznie możemy ją założyć z powrotem. Dla osób lubiących treningi z przyjaciółmi dodatkowym plusem okaże się możliwość swobodnego prowadzenia rozmów. Pod maską 3M Aura 9322+ pozostawiono miejsce na ruch ustami, a tym samym na konwersację podczas treningu grupowego. Ten stan rzeczy docenimy podczas spokojniejszych treningów, kiedy to wybierając się z partnerem na długie wybieganie będziemy chcieli również porozmawiać. Jest to praktyczna funkcja maski, którą warto zweryfikować podczas zakupu.

Maska antysmogowa może okazać się bardzo praktyczna w zimie, ponieważ zasłaniając większą część twarzy osłania ją również przed temperaturami poniżej zera i wiatrem. Aspekt docenią sportowcy biegający w tym okresie z chustami buff, które nie zapewniają tak dobrej izolacji od zewnętrznego środowiska, jak maska antysmogowa. Nie mamy na myśli ochrony przed szkodliwymi pyłami czy innymi zanieczyszczeniami, a praktyczną osłonę przed zimnem. 3M Aura 9322+ zdecydowanie lepiej osłania twarz utrzymując określoną ciepłotę z wydychanego powietrza. Wpadające przez zawór maski zimne powietrze miesza się z ciepłem wewnątrz i tak ogrzane dopiero dostaje się do górnych dróg oddechowym. Efektem tego jest zwiększony komfort oddychania podczas zimowych treningów.

Rozkładając na kolejne czynniki możliwości maski antysmogowej trzeba wspomnieć o jednym sporym jej ograniczeniu. Półmaska filtrująca 3M Aura 9322+ zapewnia ochronę wyłącznie przed pyłem i dymem, co szczególnie przydaje się w mieście, ale nie izoluje od zapachów. Założony produkt ogranicza przepuszczanie przeróżnych miejskich zapachów – redukuje ich odczuwanie, ale całkowicie ich nie eliminuje. Przebiegając przy właśnie odpalanym samochodzie możemy wyczuć jego intensywne na początku spaliny, a u osób palących dym papierosowy, gdy wpadniemy w taką „chmurę”. Wyczuwalne są tylko wysokie stężenia zapachów, które emitowane są tuż przy trasie poruszania. Z naszych obserwacji filtr znacznie redukuje wyczuwalność smogu i najbardziej doświadczymy faktu jego skuteczności tuż po ściągnięciu maski po długim treningu. Natychmiast czujemy obrzydliwy zapach miasta, taki duszący, od razu wdzierający się i gryzący gardło. W tym samym momencie przychodzi także refleksja na temat stanu powietrza w mieście i tego, czym oddychamy. Z każdym wdechem drapanie jest mniejsze, ponieważ przyzwyczajamy się do nowego środowiska, już bez maski antysmogowej, która zapewniała ochronę. Po kilku minutach jest już „normalnie”.

Maska 3M zrobiła na nas duże wrażenie, właśnie ze względu na wysoki komfort oddychania. Nawet podczas szybszego biegu, gdzie wielokrotnie zmienialiśmy tempo, wszystko działało jak należy. Zawór świetnie współpracował z materiałem filtrującym, co przyczyniało się do optymalnego dostarczania powietrza. Nie doświadczyliśmy nagłej chęci ściągnięcia maski i zaczerpnięcia głębokiego oddechu poza produktem. Półmaska filtrująca 3M Aura 9322+ sprawdza się tak samo dobrze w spokojnych, jak i intensywnych treningach. Testowana maska posiada klasę ochrony o symbolu FFP2 (dostępne na rynku są jeszcze FFP1 lub FFP3). FFP1 zapewnia ochronę przed szkodliwymi substancjami czterokrotnie przewyższającymi wartości graniczne, FFP2 chroni przed dziesięciokrotnie większym stężeniem niż dopuszczalne, a FFP3 aż od trzydziestokrotności dopuszczalnego stężenia zanieczyszczeń obecnych w powietrzu. Im większy stopień ochrony, tym trudniej jest oddychać w danej masce. Dla nas podczas testowych biegów stopień FFP2 okazał się strzałem w dziesiątkę i nie odczuwaliśmy dyskomfortu oddychania. Jednak często pomijamy odpowiednie dobranie produktu do rodzaju ćwiczeń i tak np. w przypadku chęci treningu interwałowego lepiej będzie skorzystać z niższej ochrony FFP1, która przepuszcza większe ilości powietrza, ale w dalszym ciągu chroni przed szkodliwymi cząstkami, a podczas treningu o niskiej intensywności wybrać FFP2 lub FFP3. Dlatego warto, aby podczas okresu grzewczego posiadać kilka rodzajów masek antysmogowych niż jedną o wysokim stopniu ochrony.

Skoro na dłużej pozostaliśmy przy temacie oddychania, to dzięki zaworowi 3M CoolFlow produkty uboczne takie jak ciepło oraz wilgoć są sprawnie odprowadzane poza maskę. Z każdym wydechem zawór usuwa część ciepła i wilgoci utrzymując jednocześnie komfort pod maską. W praktyce już po kilku minutach treningu czujemy, jak na powierzchni skóry oraz na wewnętrznych ściankach maski zaczyna gromadzić się wilgoć. Nie jest to przyjemne uczucie, ponieważ skóra jest mokra, ale wilgoci nie jest tyle, by ściekając zalegała gdzieś w okolicach brody. Nawet podczas długiego treningu trwającego ponad 60 minut ten stan rzeczy nie ulega zmianie i na tej podstawie dobrze oceniamy pracę zaworu.

Kierując się w stronę końcowego bilansu zalet i wad półmaski filtrującej 3M Aura 9322+, na pierwszy plan wysuwa się jej konstrukcja ułatwiająca zakładanie i prawidłowe ułożenie na twarzy. Elastycznymi taśmami uda się nam stabilnie zaczepić maskę, która w czasie intensywnych ćwiczeń nie będzie się przesuwać. Maska antysmogowa osłania twarz przed zimnem, co zwiększa komfort podczas treningu przy ujemnych temperaturach. Szkoda, że produkt nie blokuje zapachów. Pisaliśmy o fakcie przepuszczania zapachu spalin i tytoniu. Zawór 3M CoolFlow czuwa nad utrzymaniem optymalnej temperatury oraz wilgoci pod maską. Ostatnią rzeczą, o jakiej należy wspomnieć to cena produktu oraz to, że jest to jednorazowa maska filtrująca. Sprzedawana w pakietach po 10 sztuk, w cenie od 9,90 zł za sztukę. Pojedyncza nie stanowi wysokiej bariery cenowej, ale u osób regularnie korzystających z takich produktów, będzie mocno uszczuplać portfel. Głównie dlatego jest to świetny produkt dla osoby chcącej rozpocząć trening z maską antysmogową po to, aby sprawdzić, jak ćwiczy się z takim gadżetem na twarzy. Nie jesteśmy zobligowani do wydania na raz dużej kwoty, a do kupna tylu sztuk, ile będzie nam potrzebne. Maska 3M jest godnym polecenia produktem.

Podsumowanie

Zagłębiając się w temat masek antysmogowych dotyka się ważnych dla każdego człowieka aspektów ochrony życia i zdrowia bliskich. Przerażająca jest chwila tuż po ściągnięciu maski, kiedy to atakowani jesteśmy stęchlizną miasta, spalinami oraz wszelkimi zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu. Podświadomie wyobrażamy sobie, jak z każdym kolejnym wdechem wpuszczamy do własnego organizmu powoli wyniszczające nas związki. Ta wiedza potrafi przytłoczyć i nie pozwala już tak spokojnie czytać nagłówków porannych gazet, alarmujących o wysokim stężeniu pyłów i smogu.

Spoglądając dziś na maskę antysmogową towarzyszą nam zupełnie inne odczucia, niż na początku testu. Szczególnie w okresie grzewczym jest to produkt potrzebny i powinien stać się bardziej powszechny. Choć już teraz świadomość dbania o środowisko jest coraz większa, to potrzeba wielu lat, aby unormować jakość powietrza w miastach. Pytanie: czy to w ogóle możliwe, aby oddychać czystszym powietrzem w dużych aglomeracjach? Czy rozwijająca się technologia przyczyni się też do lepszego stanu powietrza – jakiejś sprawnej filtracji?

Maska antysmogowa towarzyszy nam codziennie, gdy wyczuwalne stają się wysokie stężenia trujących związków – suchość i drapanie w gardle, zaczerwienione oczy, przykry duszący zapach i katar. W czasie takich dni nie powinniśmy przebywać poza domem dłużej niż jest to konieczne, a jeśli planowaliśmy trening, lepiej będzie go przełożyć na inny dzień lub założyć maskę antysmogową.

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Paweł pisze:

    Maska jest jednorazowa, ale nie jest napisane, na ile godzin wystarcza filtr? Często w ciągu dnia kilkukrotnie przemieszczamy się pieszo czy na rowerze, a w dłuższej perspektywie koszt takiej maseczki jest wysoki.

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Ciężko oszacować czas wykorzystywania maski. Pewnie można to uśrednić, ale obstawiam że rozstrzał czasowy będzie spory. Największym czynnikiem warunkującym ten parametr jest zanieczyszczenie powietrza, a to może być różne. Powiem tak, że biegając w tej masce po Wrocławiu, przy ruchliwych ulicach, spokojnie realizowałem nawet 2 godzinne wybieganie. Osobiście nie odczułem, aby filtracja w tym produkcie straciła na wydajności. Do czego potrzebujesz maski, gdzie trenujesz, jak często w tygodniu?

  2. Grzesiek pisze:

    tego typu flitry starczają na ok 20-40h w zależności od poziomu zanieczyszczeń.

  3. danielson pisze:

    ktoś Wam zdjęcie ukradł i wykorzystuje popyt na maski 😉

    1. Jerzy Stawiński pisze:

      Dzięki za cynk! Dałem znać już Kamilowi, napisze do tego sklepu.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Słuchawki TWS Audictus Dopamine PRO. Jak sprawdzają się w sporcie?

Słuchawki TWS, czyli całkowicie pozbawione przewodów to komfortowa forma odsłuchu muzyki w trakcie aktywności fizycznej. Wielogodzinny trening siłowy, bieganie na długich dystansach i wycieczki rowerowe mogą stać się jeszcze przyjemniejsze, gdy do naszych uszu będzie wpadać muzyka. Dzięki dobrym słuchawkom, które umożliwią nam odsłuch poradników językowych, popularnonaukowych podcastów czy audiobooków możliwe jest także połączenie aktywności sportowej z nauką. Czy Audictus Dopamine PRO sprawdzają się w uszach biegacza? (więcej…)