Wielki sport, mnóstwo towarzyszących atrakcji, barwne strefy kibicowania – tego wszystkiego będziecie mogli doświadczyć w trakcie najbliższego weekendu, 23-24 marca, w Warszawie. Na starcie 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego oraz New Balance Biegu Na Piątkę stanie w sumie 20 tysięcy zmotywowanych do biegu po marzenia uczestników.
Podczas 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego, jednej z największych imprez sportowo-społecznych w kraju, odbędą się 33. PZLA Mistrzostwa Polski w półmaratonie.
To wyróżnienie dla stolicy i zapowiedź wielkich emocji. W tym roku na starcie biegu głównego oraz towarzyszącego mu New Balance Biegu Na Piątkę zameldowało się rekordowe 20 tys. biegaczy.
Na trasę „piątki” biegacze wyruszą już o 9:30, zaś rywalizacja „połówki” rozpocznie się o 11:00.
– Z roku na rok obserwujemy wzrost liczby osób aktywnych fizycznie, szukających areny dla swoich amatorskich startów. Bieg półmaratoński ulicami stolicy od lat jest ukoronowaniem wielomiesięcznych, zimowych treningów, a zarazem otwarciem kolejnego sezonu startowego. Tegoroczny 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski zgromadził na listach startowych 20 tysięcy biegaczy, co jest absolutnym rekord ostatnich lat! – mówi Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”.
Od 2015 roku Fundacja „Maraton Warszawski” prowadzi biegową akcję charytatywną #BiegamDobrze. W ramach projektu uczestnicy imprez mogą wybrać cel społeczny, a za pośrednictwem prowadzonych przez siebie zbiórek – pozyskują środki na wsparcie wybranej organizacji społecznej. W ten sposób zebrano ponad 9 milionów złotych na cele dobroczynne. Od początku akcji łącznie ponad dwadzieścia organizacji charytatywnych skorzystało ze wsparcia zgromadzonego przez uczestników wydarzeń. Z zebranych środków m.in. wyremontowano poczekalnię na oddziale onkologicznym Warszawskiej Akademii Medycznej, przeprowadzono setki godzin terapii dla osób w spektrum autyzmu, wsparto telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, wybudowano plac zabaw dla dzieci z niepełnosprawnościami w Łazienkach Królewskich, zakupiono niezbędny sprzęt rehabilitacyjny i aparaty słuchowe dla uczestników Powstania Warszawskiego.
– Pokochaliśmy tę imprezę za charytatywny charakter, ponieważ w jednym łączy pasję do biegania z chęcią do pomagania. Chcemy wspierać biegaczy, wolontariuszy, sportowców oraz fundacje. Dofinansujemy najwyższe zbiórki #BiegamDobrze na dystansie półmaratońskim, które wspierają potrzebujących – odpowiednio w kwotach 5, 10, 15 tysięcy złotych. Biegamy nie tylko dla siebie, ale też dla innych. Fajna energia nakręca wszystkich do pomagania – opowiada Marta Pokutycka-Mądrala, dyrektorka komunikacji korporacyjnej, rzeczniczka prasowa Nationale-Nederlanden.
W dniach 23-24 marca na ulicach, którymi prowadzi trasa 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego, pojawią się czasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego. We wszystkich miejscach, których dotyczą zmiany, już na dwa tygodnie przed rozpoczęciem imprezy zawisły informacje dla kierowców i pieszych.
– Nasi wolontariusze prowadzą szeroką akcję informacyjną. Informujemy o każdym utrudnieniu i alternatywnych możliwościach przemieszczania się. Należy pamiętać, że zmiany są jedynie czasowe! Niedzielna impreza rozpocznie się o godz. 9:00 i zakończy do 14:30. Jak co roku, kolejne ulice będą otwierane po przebiegnięciu zawodników. Dołożymy wszelkich starań, aby wznowić standardową organizację ruchu tak szybko, jak będzie to możliwie – mówi Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”.
Szczegóły wraz z mapami i przybliżonymi godzinami zamknięcia ulic znajdziecie na stronie: https://nnpolmaratonwarszawski.com/drogowy/
W dniu głównych biegów, w niedzielę, na ich trasie staną specjalne strefy kibicowania. W 25 takich miejscach znajdziecie, przy dźwiękach muzyki, mnóstwo emocji, zabawy i radosnych ludzi. Na najmłodszych czekają konkursy kibicowania z nagrodami, możliwość zdobycia gadżetów do dopingowania, sprawdzenia sprawności sportowej i artystycznej.
– Zapraszamy wszystkich Warszawiaków do kibicowania i życzymy dobrej zabawy podczas witania wiosny w Warszawie. Niech to będzie wielkie święto biegania, pełne pozytywnych emocji i radości. Zachęcamy do wspierania zawodników na trasie, bo nie często mamy okazję brać udział w wydarzeniach generujących tak pozytywne interakcje między ludźmi. Stwórzmy w ten weekend atmosferę, której pozazdroszczą nam organizatorzy największych światowych biegów ulicznych! – podsumowuje Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”.
Źródło: tekst i zdjęcia informacja prasowa;