Zapowiedź rywalizacji: 33. PZLA Mistrzostwa Polski w półmaratonie
Zapowiedź rywalizacji: 33. PZLA Mistrzostwa Polski w półmaratonie

polecane

Zapowiedź rywalizacji: 33. PZLA Mistrzostwa Polski w półmaratonie

Jerzy Stawiński
19 marca, 2024
Biegi

Już w najbliższy weekend 23-24 marca odbędzie się 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski oraz bieg towarzyszący New Balance Bieg na Piątkę. Na listach startowych tych wydarzeń jest łącznie 20 tys. nazwisk biegaczy i biegaczek. Podczas 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego odbędą się 33. PZLA Mistrzostwa Polski w Półmaratonie. To wyróżnienie dla stolicy i zapowiedź wielkich emocji. 

Na liście startowej znajduje się prawie sześćdziesiąt nazwisk, a w śród nich: Mateusz Kaczor z życiówką w półmaratonie 1:03:31 oraz Monika Jackiewicz (PB: 1:10:39), walczącą o kwalifikacje na półmaraton na zbliżające się Mistrzostwa Europy w Rzymie. – Moja forma jest stabilna, po maratonie podtrzymuję ją, chcę poprawiać swoje wyniki. W tamtym roku byłem bardziej wyeksploatowany, ale nie bałem się ruszyć. W zeszłym roku dobiegłem jako pierwszy z Polaków i jako pierwszy Europejczyk. – mówi Mateusz Kaczor, pretendent do tytułu mistrza Polski w półmaratonie.

Oprócz obecności czempionatu, wyjątkowy jest także jubileusz związany z trasą. Dokładnie dziesięć lat temu start i meta po raz ostatni ulokowane były w tych lokalizacjach, w których spotkamy się i teraz. Trasa 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski będzie szybka i poprowadzona ciekawymi i atrakcyjnymi miejscami miasta. Biegacze ruszą z mostu Poniatowskiego. Pierwszy kilometr wiedzie przez Wisłę. Alejami Jerozolimskimi, przez ronda De Gaulle’a i Dmowskiego docieramy do serca stolicy: Marszałkowskiej, Królewskiej i Krakowskiego Przedmieścia. Ulicami Starego i Nowego Miasta biegniemy w kierunku Żoliborza. Najdłuższa długa prosta prowadzi Wybrzeżem Gdyńskim w kierunku Mostu Gdańskiego, którym przebiegamy na drugą stronę Wisły. Finiszować będziemy na Pradze – przy alei Zielenieckiej i stacji Warszawa Stadion.

33. edycja mistrzostw na tym dystansie! Czy półmaraton to aż tak młoda konkurencja? Otóż… tak! Po raz pierwszy tytuły mistrzów Polski na dystansie 21,1 km rozdano w roku 1992, jednak wcześniej – w latach 1975-1991 walczono o medale mistrzostw Polski na dystansie równych 20 kilometrów. Warto wspomnieć, że pierwszymi mistrzami Polski w półmaratonie zostali Jan Huruk i Kamila Gradus.

Mimo stosunkowo młodego wieku półmaraton to prestiżowa konkurencja. Półmaraton znajduje się w programie tegorocznych mistrzostw Europy, w półmaratonie rozgrywane są mistrzostwa świata, a w ramach nowej europejskiej rywalizacji, która startuje w przyszłym roku – Mistrzostw Europy w Biegach – znajdują się tylko trzy dystanse: maraton, 10 km i właśnie półmaraton.

Warty przypomnienia jest fakt, że Warszawa gościła już imprezę tej rangi. W 2012 roku podczas 7. Półmaratonu Warszawskiego zostały rozegrane 21. mistrzostwa Polski w półmaratonie kobiet. Mistrzynią Polski została wtedy debiutująca na tym dystansie Aleksandra Jawor (1:14:36). Tamtą edycję biegu ukończyło 7174 biegaczy z 43 krajów.

– Jestem rad, że po przeszło 10 latach mistrzostwa Polski w półmaratonie wracają na ulice Warszawy. Fundacja „Maraton Warszawski” gwarantuje wysoki poziom organizacyjny tego wydarzenia. Z kolei czołowi polscy biegacze są gwarantem poziomu sportowego. 24 marca powalczą oni w stolicy nie tylko o medale mistrzostw kraju, ale także o minima na czerwcowe mistrzostwa Europy w Rzymie. Spodziewam się, że w Warszawie, podczas 33. edycji mistrzostw Polski w półmaratonie, padnie naprawdę wiele wartościowych wyników – mówi prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki dr Henryk Olszewski.

Aktualni Mistrzowie! Aktualną Mistrzynią Polski jest Aleksandra Brzezińska. Na mecie poprzednich, 32. Mistrzostw Polski rozgrywanych 9 września 2023 roku w Grudziądzu zameldowała się z czasem 1:13:52. Drugie miejsce zajęła Angelika Mach (1:17:11), a trzecia była Beata Niemyjska (1:19:44).  Rywalizację mężczyzn wygrał Adam Głogowski uzyskując wynik 1:07:11. Wicemistrzem Polski został Patryk Kozłowski (1:08:34), a trzeci był Przemysław Dąbrowski (1:08:37).

Na liście startowej znajduje się prawie sześćdziesiąt nazwisk, a w śród nich: Mateusz Kaczor z życiówką w półmaratonie 1:03:31 oraz Monika Jackiewicz (PB: 1:10:39), walczącą o kwalifikacje na półmaraton na zbliżające się Mistrzostwa Europy w Rzymie. Swój start w Mistrzostwach zapowiedzieli także między innymi: Emilia Mazek, Sabina Jarząbek, Izabela Parszczyńska, Katarzyna Jankowska, Kamil Karbowiak, Dariusz Nożyński, Bartłomiej Przedwojewski, Andrzej Rogiewicz, Adam Głogowski i Artur Olejarz.

– Ten rok jest naprawdę wyjątkowy, obchodzimy setną rocznicę pierwszego maratonu w Polsce oraz wyczekujemy Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Decyzja podjęta przez Polski Związek Lekkiej Atletyki o rozegraniu 33. Mistrzostw Polski podczas 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego to dla nas wyróżnienie, ale również dowód na to, że stolica jest doskonałym miejscem dla organizacji najważniejszych wydarzeń sportowych – mówi Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”. Trzymam kciuki za wszystkich uczestników – to będzie przyjemność oglądać walkę o tytuł mistrzowski! – dodaje.

niedziela, 24 marca 2024

START I META (Most Poniatowskiego i błonia PGE Narodowego)

New Balance Bieg na Piątkę

9:15 – Przedbiegowa rozgrzewka
9:27 – Start zawodników na wózkach z napędem bezpośrednim na 5 km
9:30 – Start New Balance Biegu na Piątkę
ok. 9:45 – Finisz pierwszych zawodników
10:15 – Zamknięcie trasy

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski

10:45 – Przedbiegowa rozgrzewka
10:57 – Start zawodników na wózkach z napędem bezpośrednim na dystansie półmaratonu
11:00 – Start 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego
ok. 12:00 – Finisz pierwszych zawodników
14:30 – Zamknięcie trasy

Źródło: opracowano na podstawie materiałów prasowych oraz strony: https://pzla.pl/aktualnosci/13745-33-pzla-mistrzostwa-polski-w-polmaratonie-na-18-nationale-nederlanden-polmaratonie-warszawskim , foto. Fundacja ” Maraton Warszawski” 

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Kiedy nie wolno biegać?

Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Poprawia kondycję, wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, wspiera zdrowie psychiczne i pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Niemniej jednak bieganie - choć ma wiele zalet - nie zawsze jest odpowiednie dla każdego. Istnieją sytuacje i stany zdrowotne, które wykluczają lub czasowo ograniczają tę aktywność. Kiedy lepiej unikać biegania i na co zwrócić uwagę, żeby sport pozostał bezpieczny i korzystny dla zdrowia?(więcej…)