Panna Anna namawia do biegania w książce „Zakochaj się w bieganiu!”

polecane

Panna Anna namawia do biegania w książce „Zakochaj się w bieganiu!”

Kamil Nowak
20 marca, 2017
Recenzje

Zdecydowałeś się zacząć biegać, ale nie wiesz jak to robić prawidłowo? A może biegasz już od pewnego czasu, wkręciłeś się w ten sport i myślisz o poprawie swoich wyników? Ba! Nawet o starcie w zawodach? Jakikolwiek powód był podstawą do powzięcia takiej decyzji, z pewnością masz różne wątpliwości i niezliczoną ilość pytań. Odpowiedzi na nie wszystkie udzieliła Panna Anna – znana blogerka, która wiedzą i doświadczeniem dzieli się w książce o wdzięcznym tytule „Zakochaj się w bieganiu!”.

„Zakochaj się w bieganiu!” to pierwsza książka Anny Szczypczyńskiej, znanej w środowisku biegowym bardziej jako Panna Anna, w której opowiada o własnych doświadczeniach sportowych, ale i faktach z życia prywatnego. Odnajdziemy w niej także odpowiedzi na wiele nurtujących pytań, porady dotyczące między innymi przygotowania do treningu, czy startu w zawodach, a nawet przepisy kulinarne. Jednym słowem – multiporadnik. Zatem czytamy!

Anna Szczypczyńska to autorka bloga Panna Anna Biega, na którym zaraża miłością do biegania poprzez dozowanie po trochu i motywacji, i pozytywnej energii. Poza blogiem udziela się pisząc artykuły i felietony między innymi dla „National Geographic Traveller” i „Be Active”. Ukończyła kurs na trenera osobistego w prestiżowej Premier London Academy, stąd zna tajniki prawidłowego odżywiania i metod treningowych. Zaś jej zamiłowanie do podróży idealnie współgra z pasją do biegania – startowała w zawodach biegowych w różnych zakątkach świata. Prywatnie mama Neli.

„Zakochaj się w bieganiu!” – książka dla każdego

„Napisałam tę książkę w taki sposób, by przydała się osobom na różnych etapach: zarówno tym, którzy dopiero przymierzają się do pierwszych treningów, jak i tym, którzy biegają już od jakiegoś czasu, ale szukają sposobu na to, by poprawić swoje wyniki, unikając kontuzji, urozmaicić sobie życie poprzez ciekawe zawody i coraz to większe wyzwania(…) Chciałam Ci pokazać, że bieganie to coś więcej niż sport. To silne emocje, poznawanie samego siebie, szlifowanie charakteru, ale też fantastyczni ludzie, smaczne jedzenie, ciekawe miejsca, podróże, miłość, przyjaźń, pasja – to sposób na życie! ” – str. 6-7

Tak, jak prowadzony przez Annę blog pełen jest pasji, tak też została napisana przez nią książka. Autorka zwraca się w niej do czytelnika poprzez bezpośrednie sformułowania „Ci” czy „Tobie”, co sprawia, iż odnosi się nieodparte wrażenie uczestnictwa w rozmowie, jakby te wszystkie słowa kierowane były wprost do nas. Taki zabieg sprawia, iż wyrazy po prostu się chłonie, a przekaz faktycznie pozostaje w pamięci. Co ważne, książka napisana została swobodnym stylem, w bardzo przejrzysty sposób, dzięki czemu czyta się ją łatwo i przyjemnie. Zawiera ona konkretne porady, nie żadne tam „lanie wody”, bowiem jak zaznaczyła sama autorka, jej celem jest ustrzec biegaczy przed popełnieniem błędów, która ona popełniła i udzielić informacji, których kiedyś ona sama szukała.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że oczywiście książka dotyczy zamiłowania do sportu, jakim jest bieganie, lecz Ania pragnie nam także przekazać głębszy sens – bieganie potrafi odmienić życie, a na zmiany nigdy nie jest za późno. Blokady na przemiany tworzymy my sami, bo tłumaczymy się przed sobą, że nie mamy czasu na nie, że mamy za dużo obowiązków… i tak bez końca. Warto czasem jednak zastanowić się nad pragnieniami, nad tym, co rzeczywiście nam przeszkadza i po prostu zacząć działać. Czas ucieka, a nic samo się nie zrobi.

Książka podzielona jest na rozdziały, w chronologiczny sposób, tak by krok po kroku przeprowadzić osobę rozpoczynająca przygodę z bieganiem po procesie adaptacji w sporcie. Autorka wspiera nas swoim doświadczeniem w doborze odzieży czy butów, przeprowadza przez cykl wdrażania się w bieganie, podpowiada co warto jeść i jak to wszystko połączyć z codziennym życiem – bo to nie jest łatwe. Przynajmniej nie na początku. W gąszczu obowiązków prościej jest sobie odpuścić i powiedzieć „to nie dla mnie”, ale tu Ania wprost krzyczy, że trzeba tylko chcieć, nie ma wymówek, ważna jest organizacja czasu. Ta książka jest napisana przez kobietę dla kobiet, dlatego autorka omawia też bardzo ważną dla pań kwestię – ciąża a bieganie. Rozwiewa tam wszelkie wątpliwości na temat tego, co można a czego nie, na tym etapie życia, choć tak naprawdę sens całości, który przekazuje nam autorka jest ponad podziałami płciowymi.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej książka podzielona jest na pięć rozdziałów:

  • przygotowanie do treningu
  • trening
  • dieta
  • ciąża
  • motywacja

Jest jeszcze jeden duży plus, za który książka podoba nam się jeszcze bardziej. Mianowicie, prócz konkretnych porad opisanych przez autorkę, pomocne są zamieszczone przy danym zagadnieniu ilustracje czy tabele. I tak dla przykładu w rozdziale „Trening” umiejscowione są modelowe rozpiski planów treningowych, zaś przy przykładach opisujących ćwiczenia rozciągające umieszczono ilustracje mające na celu zobrazować prawidłowe wykonanie tych ćwiczeń. Z kolei w rozdziale na temat diety zawarto przepisy, zarówno na smaczne, jak i zdrowe dania, ale także i na desery! Mniam!

Autorka niejednokrotnie posiłkuje się specjalistyczną wiedzą fachowców, wplatając ich podpowiedzi do treści książki. Jej wiedza i doświadczenie w bieganiu to jedno, pasja którą zaraża ma ogromne znaczenie, ale jak sama podkreśla, to dzięki właśnie tym ludziom posiada obecne doświadczenie i wiedzę, i nadal z ich pomocy korzysta. Z pewnością dzięki wypowiedziom fachowców książka nabiera jeszcze bardziej rzetelnego charakteru.

„Mięśnie głębokie, które są bardzo ważne dla utrzymania prawidłowej postawy ciała oraz odpowiadają za stabilizację naszego szkieletu, to są te partie, którym biegacze powinni poświęcić najwięcej uwagi” – Magdalena Jaskólska, specjalizuje się w treningu uzupełniającym dla biegaczy, organizatorka zajęć Power Training, str. 87

„Rozciągamy się przede wszystkim po to, by uelastycznić mięśnie. Dzięki temu przyspieszamy ich regenerację, mamy większy zakres ruchu, a co za tym idzie – dłuższy krok. I może na co dzień nie robi nam to wielkiej różnicy, jednak na zawodach te kilka centymetrów trzeba przemnożyć przez kilometry, które mamy do pokonania, a wówczas dłuższy krok oznacza lepszy wynik” – Łukasz Jóźwiak, trener, str. 53

Dodatkowym atutem książki są liczne, barwne zdjęcia – głównie autorki z różnych sytuacji życiowych, które odzwierciedlają między innymi jej spontaniczność i wigor życiowy, ale i ze zdarzeń biegowych obrazujące, jak fantastycznych emocji dostarcza bieganie, a także przedstawiające piękno natury.

Książkę możemy przeczytać dzięki wydawnictwu Helion, liczy ona 216 stron i oprawiona jest w miękką okładkę. Jej cena to 39,90 złotych.

Podsumowanie

Nasza ocena

„Zakochaj się w bieganiu!” jest pozycją, którą warto mieć w swojej biblioteczce. Po pierwsze dlatego, że łatwiej będzie nam uwierzyć we własne możliwości po przeczytaniu losów bohaterki-autorki, która nie jest wyimaginowaną postacią, ale istniejącym człowiekiem, kobietą z krwi i kości, która miała dylematy podobne do naszych. Po drugie dlatego, że na podstawie własnych prób i błędów autorka dzieli się dokładnymi radami. Treść poradnika jest spójna i konkretna – otwieramy na przykład rozdział „Przygotowanie do treningu” i są tam istotne informacje. Po trzecie, każdy człowiek jest jedyny w swoim rodzaju, więc inaczej też spostrzega tę samą rzecz. I tak, w przypadku wpływu biegania na życie codzienne warto spojrzeć na to z innej perspektywy niż nasza. Może czegoś się nauczymy, szerzej spojrzymy na otaczający świat? Kolejny powód, to przepisy-propozycje na smakowite i zdrowe dania. A wszystko to okraszone sporą ilością zdjęć i ilustracji.

  • Przydatność informacji
  • Objaśnienia terminów
  • Trening biegacza
  • Fabuła książki

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. DARIA pisze:

    Pannę Annę, chyba obserwuje od zawsze. Świetna babka. Bardzo mi zaimponowała, gdy odpowiedziała szczerze o tym jak wyglądało jej życie. Na początku nie dbała o siebie, imprezowała, a jednak wyszła na „prostą” i teraz można brać przykład z takiej osoby! Może będzie jakieś spotkanie literackie i podpisywanie książek w Kielcach? 🙂 Chętnie kupię taką książkę z jej podpisem!
    Pozdrawiam!

  2. elwira pisze:

    Zapowiada się jako dobra książka. Chętnie poczytam coś nowego. Mam nadzieję, że jest jak piszecie, czyli oferuje ona odpowiedni poziom merytoryczny.

  3. Kasia Traczyk pisze:

    Kupiłam, przeczytałam i jest tak jak w tej recenzji. Niezwykła historia bardzo utalentowanej dziewczyny, która dzieli się swoją pasją i życiem.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Czy znajomość trasy maratonu może pomóc w przebiegnięciu biegu?

Udział w maratonie to potężne wyzwanie! Brawo, że poszukujesz informacji o maratonie – to znaczy, że myślisz o jego przebiegnięciu. Jednym z kluczowych czynników, które mogą wpłynąć na przebiegnięcie pierwszego w życiu maratonu, jest znajomość trasy, którą się pokonuje. Znając rozlokowanie punktów odżywczych, punktów z wodą, trudne wzniesienia i spadki czy inne charakterystyczne części trasy, biegacz może skuteczniej planować swój bieg, optymalnie wykorzystywać energię i osiągnąć lepszy wynik na mecie. Na co należy zwracać dużą uwagę, analizując trasę biegu? (więcej…)