medal 22. Poznań Maratonu
Lekcja historii na medalu 22. Poznań Maratonu!

polecane

Lekcja historii na medalu 22. Poznań Maratonu!

Edward Królikowski
4 września, 2023
Biegi

W tegorocznej edycji 22. Poznań Maratonu na medalu zostanie upamiętniona 150 rocznica śmierci podróżnika i badacza, wielkopolanina Pawła Edmunda Strzeleckiego, odkrywcy m.in. Góry Kościuszki. Wybór Strzeleckiego nie jest przypadkowy, 22 lipca 2022 roku Sejm RP przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2023 Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego, a 6 grudnia 2022 roku taką samą decyzję podjęła także Rada Miasta Poznania.

medal 22. Poznań Maratonu
Tegoroczny projekt ma 7 cm średnicy, grubość 5 mm i waży ok. 150 g, przód medalu wyróżnia cyfra 2, nawiązująca do 22. edycji maratonu. Medal z upamiętnieniem rocznicy śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego, będzie wyjątkową pamiątką dla wszystkich, którzy zdecydują się pobiec razem z nami 22 października.

W tegorocznej edycji Poznańskiego maratonu na starcie zamelduje się ok. 5 tys. biegaczek i biegaczy z całego świata. Start biegu został zaplanowany na godzinę 9:00, a już po nieco ponad dwóch godzinach na mecie będziemy dekorować wszystkich zawodników pięknymi medalami.

Paweł Edmund Strzelecki (ur. 20 lipca 1797 w Głuszynie, zm. 6 października 1873 w Londynie) – polski podróżnik, geolog, geograf, badacz i odkrywca. Jako pierwszy Polak indywidualnie okrążył świat w celach naukowych, odwiedził wszystkie kontynenty oprócz Antarktydy. Podczas pobytu w Australii zbadał najwyższe pasmo górskie tego kontynentu – Wielkie Góry Wododziałowe, a jego najwyższy szczyt, na którym stanął 12 marca 1840 roku, nazwał na cześć przywódcy insurekcji z 1794 roku Górą Kościuszki (Mount Kosciuszko).

Zapisy na bieg: https://marathon.poznan.pl/

Źródło: tekst i zdjęcia informacja prasowa; 

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Zegarek z GPS do 500 złotych. Wybraliśmy 6 propozycji

Jak nie wydać dużo pieniędzy na zegarek do biegania, dokonując jednocześnie dobrego zakupu? Czy zegarek z GPS do 500 złotych to rozsądny wybór? Przygotowaliśmy zestawienie zegarków w przedziale cenowym do 500 zł aktualnie dostępnych na rodzimym rynku. Zobacz, jakie modele się w nim znalazły. (więcej…)