Rozmowa z Piotrem Bieńkiem, twórcą aplikacji biegowej Pace Control

polecane

Rozmowa z Piotrem Bieńkiem, twórcą aplikacji biegowej Pace Control

Kamil Nowak
8 lipca, 2016
Aktualności

Rynek aplikacji biegowych jest dość nasycony. Obecne są na nim zarówno duże korporacje, jak i mniejsze firmy. Każda jednak oferuje biegaczom pewne udogodnienia, które są przydatne podczas wykonywania aktywności fizycznej. Dlaczego na tak nasyconym rynku pojawiła się kolejna aplikacja? O tym, porozmawiamy z Piotrem Bieńkiem czyli pomysłodawcą i autorem Pace Control.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem, albo po prostu nie masz zegarka z odbiornikiem gps, aplikacja zainstalowana na smartfona, może rozwiązać kwestię ustalenia np. szybkości biegu, przebytego dystansu czy stać się pomocna przy prowadzeniu określonych treningów. Jedną z takich aplikacji biegowych jest Pace Control. Program instalowany na telefonie komórkowym, który pomaga biegaczom realizować ich postanowienia treningowe lub po prostu mierzyć dystans i czas. O procesie powstania aplikacji, jak również jej największymi zaletami rozmawialiśmy z Piotrem Bieńkiem.

Kamil Nowak, Bieganie Uskrzydla (BU): Już wiemy, że Pace Control to aplikacja biegowa. Ale co ona dokładnie robi? Dlaczego może przydać się osobom biegającym?

Piotr Bieniek (PB): Tak, Pace Control to aplikacja biegowa. Najważniejszymi cechami Pace Control są informacje dotyczące: wiarygodnego tempa biegu, przewidywanego dotarcia na metę biegu, różnic w stosunku do tempa na zakładany z góry wynik na mecie. Aplikacja oferuje również komunikaty w języku polskim. Dodatkowo Pace Control posiada możliwość podglądu tras – map oraz zapisu biegu do plików GPX, co pozwala na zaimportowanie danych do zewnętrznych urządzeń celem analizy.

BU: Domyślam się, że tego typu aplikacja powstaje przez długi czas i wymaga wielu godzin analiz i prac zarówno nad jej wyglądem, jak i funkcjonalnością. Jak przebiegał etap tworzenia aplikacji?

PB: Etap tworzenia tego typu rozwiązań jest dość skomplikowany. Gdy zapadła decyzja o powstaniu aplikacji, rozpoczęły się prace nad założeniami, co powinna ona zawierać – jakie funkcje zaoferujemy przyszłym użytkownikom. Pace Control, jak sama nazwa wskazuje, służy do kontrolowania tempa biegu. Zawsze miałem z tym problem, korzystałem z wielu tego typu aplikacji, ale zawsze czegoś mi w nich brakowało. Często rozpoczynałem treningi z większą prędkością niż zakładałem, przez co, brakowało mi sił na ukończenie treningu, albo prędkości na dalszych kilometrach były bardzo słabe. Zaczynałem za szybko, kończyłem za wolno. Aplikacja Pace Control miała temu zaradzić. Postawiłem również na dodanie głosowych podpowiedzi w trakcie biegu, ponieważ uważam, że tego typu aplikacje, powinny posiadać taką możliwość. Zakładamy słuchawki, a Pace Control będzie przekazywać nam wszelkie informacje dotyczące biegu. A zatem skupiamy się na treningu, a nie obserwacji ekranu i danych, które się tam pojawiają.

BU: Dlaczego tempo biegu jest aż tak istotne w treningu biegacza, że potrzeba do tego specjalnej aplikacji?

PB: Plany treningowe (np. trening wg Skarżyńskiego) często wręcz wymagają biegu w stosunkowo wąskich widełkach tempa. A na zawodach stając na starcie maratonu, półmaratonu czy w zasadzie dowolnego innego biegu powinniśmy mieć obrany ambitny, ale realny wynik, który chcielibyśmy osiągnąć na mecie. W trakcie biegu tempo powinniśmy kontrolować, żeby wiedzieć, czy nie rozminęliśmy się z założeniami. Dobrze jest wiedzieć, jak szybko biegniemy i po jakim czasie dotrzemy na metę. Posiadając takie dane jesteśmy w stanie zorientować się, czy osiągniemy nasze założenie np. ukończymy maraton poniżej granicy 4 godzin, a może półmaraton w mniej niż 2 h. Nawet chwilowy zryw do bardzo szybkiej prędkości nic nie da, jeśli na pozostałych kilometrach zdecydowanie zwolnimy. Dobrze jest biec stałą prędkością lub wręcz wraz z przebiegniętym dystansem przyspieszać (tzw. negative split) – ta opcja również znajduje się w Pace Control. Tym sposobem osiągnąłem wymarzony rekord życiowy w biegu maratońskim – 3:23:44.

BU: Podsumowując aplikacja biegowa Pace Control jest przydatna podczas biegania, bo monitoruje tempo, przebiegnięte kilometry, przekazuje komunikaty głosowe, a także posiada możliwość eksportu danych treningowych i podglądu tras na mapie. Skąd można pobrać Pace Control na swój telefon?

PB: Aplikacja dostępna jest w Google Play. Pace Control jest całkowicie bezpłatną aplikacją. Pełna instrukcja obsługi znajduje się na stronie pod tym linkiem. Zapraszam również na oficjalny profil Facebook.

Dziękuję za rozmowę.

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Lipek29 pisze:

    Korzystam z endomondo i jestem bardzo zadowolony. Nie potrzebuję zmiany. Idealnie współgra z iphone

  2. Iza pisze:

    Jestem już po pierwszym uruchomieniu. Aplikacja podoba mi się i będę biegała z nią dalej. Dzięki za cynk.

  3. ron pisze:

    Tylko Endomondo lub liczniki na bieżniach mechanicznych.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Jak często zmieniać
buty do biegania?

Jednym z podstawowych aspektów bezpiecznego biegania jest posiadanie butów, które chronią nas i zapewniają komfort w trakcie treningu. Jak ocenić, czy buty w których biegamy jeszcze działają? Czy pojęcie "działają" zostało tutaj słusznie (celowo) dobrane?  (więcej…)