ASICS Nimbus 25 test
ASICS GEL-NIMBUS 25 to nowa definicja komfortu? TEST

polecane

ASICS GEL-NIMBUS 25 to nowa definicja komfortu? TEST

Kamil Nowak
3 marca, 2023
Recenzje

Długo pisałem wstęp do testu modelu ASICS GEL-NIMBUS 25. Trudno było mi zawrzeć w kilku zdaniach najciekawsze informacje o tym bucie. ASICS mówi o nich, że to najbardziej komfortowe buty do biegania. Firma zleciła przeprowadzenie niezależnych badań w Australii na grupie 100 biegaczy, którzy wskazali model NIMBUS 25 jako ten najwygodniejszy. Zostałem także zaproszony na polską premierę modelu i widziałem je jako jeden z pierwszych. Biega mi się w nich świetnie – na papierze to kontynuacja serii Nimbus, ale w praktyce uważam, że to zupełnie niepodobny do niej egzemplarz. Poprzednie Nimbusy od dziś omawianych dzieli moim zdaniem przepaść. Wszystko prowadzi więc do pytania: Czy GEL-NIMBUS 25 to najbardziej komfortowy but marki ASICS?

ASICS Nimbus 25 test

Uwielbiam testować buty do biegania. Od wielu lat jestem zafascynowany światem technologii i nowych materiałów, z których korzystają producenci butów sportowych. Jak mówił klasyk, but, jaki jest, każdy widzi. Jednak w ciągu kilku ostatnich lat modele butów do biegania znacząco się zmieniły. Moim zdaniem proces zmian mocno przyspieszył w serii butów Nimbus. Dziś testowany egzemplarz to zupełnie nowe rozdanie kart w porównaniu z jego poprzednikami. W ręce trzymam kilka mocnych kart, które przedstawiają zalety tego modelu, ale są także 2, które warto przed zakupem butów dobrze zapamiętać.

Przejdę do jednej z najmocniejszych kart – tej, która przedstawia cholewkę butów ASICS GEL-NIMBUS 25. Muszę przyznać, że jest niewiele modeli butów do biegania, które spodobały mi się od pierwszego treningu. Co roku do grona butów, które zrobiły na mnie od pierwszego kroku pozytywne wrażenie, dołączają kolejne egzemplarze. Już wiem, że lista powiększy się o nowy model – ASICS GEL-NIMBUS 25.

Cholewka butów NIMBUS 25 już od pierwszego treningu przypadła mi do gustu. Lubię konstrukcje, w których łatwo odczuć klasykę. Klasyka oznacza dla mnie dużą wygodę podczas biegu, przewiewność i odpowiednią sztywność konstrukcji, która wpływa na bezpieczeństwo i stabilność każdego kroku. Lubię także buty, które gwarantują miękkość, ale nie wymykają się w trakcie biegu spod kontroli. Miękkość – tak, ale funkcjonalną. Taka jest właśnie cholewka butów ASICS GEL-NIMBUS 25. W praktyce cholewka jest nieco sztywniejsza od typowych dzianinowych konstrukcji. Owszem, rozciąga się, ale w przewidzianym przez producenta zakresie, czyli tylko trochę. To pierwsze, co mi się w nich bardzo podoba. Poziom rozciągliwości materiału jest moim zdaniem bardzo praktyczny, ponieważ gwarantuje nie tylko miękkość, ale także wsparcie w czasie długich treningów. Przyjemna w dotyku cholewka podczas biegu gwarantuje miłą delikatność dla skóry stóp, ale też optymalne wsparcie.

ASICS Nimbus 25 test

Sprawne oko biegacza, zapewne zauważy, że dzianinowa cholewka jest nieco grubsza niż w innych butach z podobnym tkanym wykończeniem. Uwzględniono obszary z gęstą perforacją, która ułatwia dostęp powietrza do środka butów, ale to nie rozwiązuje wszystkiego. W mojej ocenie buty mają umiarkowaną wentylację – taką, która spisze się w chłodne i bardzo zimne dni, bo skóra stóp nie jest bezpośrednio wystawiona na niską temperaturę. Właśnie w takich warunkach testowałem ten model. Nawet podczas bardzo długiego wybiegania, gdy tylko na chwilę chodziło słońce, komfort cieplny wewnątrz butów był zachowany. Nie wiem jednak, jak cholewka butów NIMBUS 25 spisze się w bardzo ciepłe dni. Treningi w takich warunkach są dopiero przede mną, przed wszystkimi biegaczami. Zakładam, że ciepłe dni przyjdą bliżej drugiej połowy marca lub pod koniec tego miesiąca. Podkreślę, że buty testowałem w lutym.

ASICS Nimbus 25 test

Język butów jest ciekawy. Umieszczony na górze cholewki jest niebywale miękki i elastyczny. Język jest zintegrowany z butami szerokim kołnierzem, który sprawia, że nie przesuwa się na boki. Sznurowadła, które dociskają górną część butów do stopy są niewyczuwalne. Nawet mocniejsze ich zawiązanie nie burzy komfortu w czasie biegu. Górę butów oceniam jako praktyczną – pasuje mi miękkość języka i przyleganie cholewki do stóp.

Muszę przyznać, że zapiętek bardzo mi się podoba. Nie jest nad wyraz rozbudowany, co przyczyna się, że buty wyglądają dla oka trochę lżej. Zapiętek w mój ulubiony sposób trzyma kończynę: jest miękko obszyty, bezpiecznie otula tylną część stopy i utrzymuje ją na swoim miejscu nawet w czasie szybszego biegu. Nie znoszę, gdy pięta lata mi w środku butów do biegania. Od razu biegnę wolniej, zachowawczo i tracę zaufanie do butów. W modelu ASICS GEL-NIMBUS 25 jest taki zapiętek, jaki moim zdaniem być powinien. Gdy zajrzymy do środka butów, od razu widać, że jest obszyty miękką warstwą pianki. Można powiedzieć, że warstwa pianki działa jak poduszka otaczająca piętę. W efekcie każdy ruch w bucie jest stabilny, pewny i przyjemny.

ASICS Nimbus 25 test

ASICS GEL-NIMBUS 25 został oceniony przez biegaczy jako nr 1 pod względem wygody w niezależnym teście przeprowadzonym przez The Biomechanics Lab w Australii. W teście wzięło udział 100 biegaczy – 48 kobiet i 52 mężczyzn. Badanie trwało 8 tygodni. Uczestnicy biegali w 5 parach butów (najnowszej odsłonie serii Nimbus, 3 wiodących butach konkurencji oraz w poprzedniku – 24. edycji butów Nimbus). Testerzy zostali finalnie poproszeni o ocenę komfortu każdego modelu w oparciu o różne kryteria. Badacze przeprowadzili niezależną analizę statystyczną wyników przy użyciu trzech różnych modeli pomiarowych. ASICS GEL-NIMBUS 25 został oceniony najlepiej spośród wszystkich testowanych butów biegowych.

W praktyce jednak powyższy wynik badania w żaden sposób nie przełoży się na nasz osobisty komfort i odczucia w czasie biegu. Każdy z nas jest inny, więc nie zawsze to, co mówi grupa lub inni znajomi, którzy biegają, będzie dla nas najlepsze. Dlatego nie będą komentować wyników badania, a przejdę od razu do omówienia konstrukcji podeszwy i moich odczuć po wielu treningach w modelu NIMBUS 25.

ASICS Nimbus 25 test

Z czysto technicznych danych, podeszwa wewnętrzna to jeden duży element pianki amortyzującej FF BLAST PLUS ECO. Jest to nowa, bardziej ekologiczna pianka, która została wykonana w co najmniej 20% z materiałów pochodzących z recyklingu. Jeśli kogoś szczególnie interesuje ekologia, dodać trzeba, że cholewka, którą omówiłem powyżej, również została w części wykonana tak, żeby zmniejszyć ilość odpadków i emisję dwutlenku węgla. Producent informuje, że główna część cholewki w co najmniej 75% jest wykonana z materiałów pochodzących z recyklingu.

ASICS Nimbus 25 recenzja

Wkładka została wyprodukowana z wykorzystaniem specjalnej metody barwienia w roztworze, która zmniejsza zużycie wody o ok. 33% i emisję dwutlenku węgla o ok. 45% w porównaniu z typowymi technologiami barwienia. Można z całą pewnością podsumować, że ASICS w tym modelu stawia na świadomą produkcję – taką, która w mniejszym stopniu wpływa negatywnie na środowisko.

Wracając do konstrukcji podeszwy, największym jej elementem jest pianka amortyzująca FF BLAST PLUS ECO, która poza tym, że jest nowym rozwiązaniem marki ASICS jest także lżejsza i zapewnia łagodniejsze lądowanie. Pod piętą zatopiono modyfikację najbardziej rozpoznawalnego elementu butów ASICS – PureGEL. Nowa technologia amortyzacyjna marki ASICS jest bardziej miękka od swojego poprzednika. Zapewnia także jeszcze większy komfort podczas lądowania na podłożu.

ASICS Nimbus 25 recenzja

W czasie polskiej premiery butów prowadzący galę zaprezentował ciekawy test miękkości elementu PureGEL – specjalny film, który nagrałem jest na YouTube  i na TikTok. Zwieńczeniem informacji o podeszwie jest jej kształt – kołyska. Trzeba przyznać, że konstrukcja podeszwy jest – jak na markę ASICS – wyjątkowo prosta. Najczęściej bywało tak, że systemów składających się na podeszwę było przynajmniej kilka różnych – mniejszy i większych, ale zawsze było ich więcej niż tylko jeden piankowy element i niewielki żel.

ASICS Nimbus 25 recenzja

Czy prosta konstrukcja podeszwy sprawdza się w czasie biegu? Czy jest ona komfortowa na długich wybieganiach? Czy jest to konstrukcja, która daje komfort na asfalcie i innych twardych nawierzchniach? Powiem absolutnie szczerze i wprost – mi osobiście w tym modelu biega się bardzo dobrze. Mówiąc bardzo dobrze, mam na myśli taki poziom odczuwanego komfortu w czasie biegu, który sprawia, że chętnie wybieramy te buty na długie sesje. Na sesje, w trakcie których chcemy pokonać wiele kilometrów na twardym podłożu. Treningi, po których nasze mięśnie nóg będą mocno zmęczone.

ASICS Nimbus 25 recenzja

Często, gdy jakiś produkt mi się podoba, sięgam po słowa „fenomenalny”, „świetny” lub „mega”. W tym konkretnym przypadku nie chciałem, żeby tak brzmiało podsumowanie odczuwalnego komfortu w czasie biegu w modelu ASICS GEL-NIMBUS 25. Komfort, jaki poczułem w trakcie wszystkich testowych biegów jest na najwyższym poziomie. To komfort, który wyznacza trendy jakości w butach do biegania.

Nie piszę tego fragmentu, żeby zachwalić, skończyć test i przejść do kolejnego. Chciałbym zatrzymać każdego biegacza, którzy czyta ten fragment, i mocno zaznaczyć, że GEL-NIMBUS 25 to fantastyczny wybór dla osób, które trenują maksymalnie dużo na asfalcie. To także świetny wybór, gdy potrzebujemy komfortowych butów do codziennych treningów, niezależnie czy biegamy 3 razy w tygodniu, czy 6 razy, realizując plan treningowy na życiówkę w półmaratonie czy maratonie.

ASICS Nimbus 25 recenzja

ASICS GEL-NIMBUS 25 dają niesamowitą wygodę w trakcie każdego biegu. Warto jednak pamiętać, że nie są to demony prędkości. To prosty w budowie but, ale pozwalający komfortowo pokonywać wiele kilometrów. Maksymalna amortyzacja sprawdzi się nie tylko u zaawansowanych biegaczy, uprzyjemniając im długie wybiegania, ale także u osób, które chcą wejść w świat biegania i mają nadwagę, pozwalającą biegać. Uważam, że będzie to dobry wybór dla ciężkich biegaczy, nawet takich, którzy ważą 95 kg i więcej.

Mój egzemplarz butów NIMBUS 25 z wkładką o długości 30,5 cm (rozmiar EUR 48) na wadze ma 366 g. Patrząc na ogromną amortyzację i komfort podczas biegu uważam, że 366 g to rewelacyjny wynik. But wygląda na duży, ale gdy weźmie się go do ręki, można być mile zaskoczonym. Ilość pianki amortyzującej i masa butów przekładają się na zastosowanie modelu. Uważam, że będzie to świetna opcja dla biegaczy na każdym poziomie umiejętności, którzy już biegają lub będą biegać długie dystanse na twardych nawierzchniach. Jest to model, w którym można pobiec nieco szybciej, ale gdy chcemy biegać naprawdę szybko, lepiej wziąć inne buty. Na marginesie dodam, że ostatnio testowałem ASICS NOVABLAST 3 – to przykład butów, które polecam na szybkie jednostki treningowe. NIMBUS 25 będzie ciekawą opcją, gdy trenujemy do półmaratonu lub maratonu, ale także, gdy chcemy pobiec w tych butach tak długie zawody.

ASICS Nimbus 25 recenzja

Ostatnim elementem, który omówię jest bieżnik. We wstępie do testu powiedziałem, że przed zakupem warto zapamiętać 2 karty. Na jednej z nich jest bieżnik, na drugiej – cena. Bieżnik butów ASICS GEL-NIMBUS 25 jest typowy jak dla modeli przeznaczonych na twarde nawierzchnie. Z tą różnicą, że but bywa śliski na mokrym, zlanym deszczem asfalcie. Model jest przeznaczony na długie treningi na asfalcie, chodnikach i innych utwardzonych drogach, ale dopowiedziałbym do tego, że nawierzchnia musi być sucha. Jeśli jest mokro, z mojego doświadczania wynika, że buty czasami się ślizgają, co może być niekiedy ryzykowne. Trzeba uważać także rankami, gdy nawierzchnia jest zmrożona. Gdy jest sucho, wszystko gra.

Cena nie jest dla wszystkich. W dniu polskiej premiery buty kosztowały 939 zł, co jest moim zdaniem już ogromnym wydatkiem. Czy to oznacza, że w przyszłym roku 26. edycja będzie w cenie ok. 1100 zł? Koszmar. Z jednej strony rozumiem, że koszty działalności szybko rosną, ale z drugiej, gdy tak szybko i mocno przekłada się to na ceny w sklepach, za chwilę każde buty do biegania będą kosztować powyżej 1000 zł.

ASICS Nimbus 25 test

Nasza ocena

Podsumowując test butów ASICS GEL-NIMBUS 25 warto szczególnie zapamiętać ostatnie akapity. Buty są śliskie na mokrym asfalcie. Żeby kupić buty trzeba wydać ponad 9 stuzłotowych banknotów. Jednak życzę każdemu biegaczowi, żeby przynajmniej raz w życiu skusił się na ten model. ASICS GEL-NIMBUS 25 pod względem komfortu są super. Są to moim zdaniem najwygodniejsze i najlepsze buty spośród wszystkich z serii Nimbus. Nie uważam, że są to najwygodniejsze buty do biegania dla wszystkich, bo każdy z nas jest inny. Nie ma takiej pary butów do biegania, która będzie tak samo dobra dla wszystkich. Dla mnie osobiście są to buty, które zapamiętam dzięki wysokiemu odczuwalnemu komfortowi na twardych nawierzchniach. Myślę także, że jest to ciekawy but dla biegaczy, którzy chcą po raz pierwszy biegać w butach ASICS. Uważam, że każdy, kto spróbuje, po kilku treningach w Nimbusach zostanie na stałe przy marce. Jeśli macie pytania – piszcie śmiało pod testem wideo na YouTube. Tam odpowiadam nawet w ciągu 60 min!

 • Wygoda
 • Amortyzacja
 • Stabilizacja
 • Sztywność
 • Przyczepność
 • Dynamika
 • Wentylacja
 • Trzymanie stopy
 • Wygląd i jakość materiałów

Informacja: buty otrzymałem do testów. Według nowych wytycznych dla twórców przygotowanych przez Prezesa UOKiK, muszę wskazać, że materiał jest sponsorowany, ponieważ obuwie zostaje u mnie w barterze. Materiał oglądacie jednak jako pierwsi, nikt go wcześniej nie widział i nie zatwierdzał. Każde słowo wyszło spod mojego pióra i ręczę za obiektywność testu. Dziękuje, że przeczytałeś całość! To ważne, żebyś pamiętał, że recenzje tworzę samodzielnie, a okazjonalna płatna współpraca z markami jest szansą na rozwój portalu.

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

 1. dariotheking pisze:

  A jak z wytrzymałoscią/odpornością na uszkodzenia. Wszystkie moje buty nie wytrzymują bez uszkodzeń dłużej niż 6-8 miesięcy, przy średniotygodniowym przebiegu ok. 45-60 km, co daje łączny średni przebieg ok. 1500 km. Albo riozerwaniu ulega poszycie na palcach, albo usztywnienie zapiętka przeciera gąbkę zapiętka. Nikg nigdy w testach na ten element nie zwraca uwagi, a może celowo jest pomijany?

  1. Kamil Nowak pisze:

   Nie przebiegłem w nich jeszcze tyle, więc nie podejmę tematu. Odezwij się za kilka miesięcy.

 2. Arti pisze:

  Przeczytałem test Bondi 8 i Nimbus 25 odnoszę wrażenie że są podobne, do podobnych celów a różnią się dropem i to znacząco. Jakie widzisz pomiędzy nimi różnice. Czy Nimbus podobnie jak Bondi lub lepiej amortyzują z palców i podczas biegu ze śródstopia ?.

 3. Old biegacz pisze:

  Od 6 lat biegam w butach tej marki zawsze jest jeden problem . Po okolo 500-600 kilometrach tak ścieram bieżnik podeszwy na pięcie ze buty wyrzucam. To powoduje że kupuję buty co pół roku. Ważę 95 kilogramów. Czy te buty pozwolą przebiec ponad 700 kilometrow. Pamietam gt 1000 wytrzymywaly dlugo nawt 800 ale teraz jakość bieznika jest, co tu powiedzieć, kiepska!!

 4. El pisze:

  Gt 1000 nie są dla osobników z wagą 95 kg :]
  Dlatego ci może szybko rozpadają pozatym to but dla pronatora chyba 🙂

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Kupiłeś zegarek sportowy (z GPS). Jakie funkcje włączyć, a jakie wyłączyć?

Zegarek sportowy zaprowadził mój trening na znacznie wyższy level. Startowałem z najniższego możliwego poziomu, czyli „kanapowca” z nadwagą. Najpierw ćwiczyłem z telefonem i aplikacją, która mierzyła dystans i prędkość. Dopiero, gdy wybrałem swój pierwszy zegarek sportowy, nabrałem wiatru w żagle. Szybko zauważyłem, że profesjonalny sprzęt wiele ułatwia i daje możliwość stabilnego rozwoju formy. Jak wykorzystać potencjał zegarka sportowego? Jak zacząć z niego korzystać? Jakich funkcji używać, a które lepiej jest wyłączyć? (więcej…)