21. Cracovia Maraton: jaka jest trasa? Jakie będą utrudnienia w ruchu?

polecane

21. Cracovia Maraton: jaka jest trasa? Jakie będą utrudnienia w ruchu?

Edward Królikowski
12 kwietnia, 2024
Biegi

W nadchodzącą niedzielę, 14 kwietnia, ulice Krakowa ożyją biegowym zgiełkiem, gdy uczestnicy Cracovia Maratonu po raz 21. staną na starcie. Liczący tysiące biegaczy, zmierzą się z ikonicznym dystansem 42 km i 195 m, eksplorując historię miasta w scenerii malowniczego Rynku Głównego. Liczba zawodników bije rekordy po okresie pandemii – aż 6444 biegaczy stanęło do wyzwania. Trasa tego roku w dużej mierze koresponduje z ubiegłoroczną, oferując uczestnikom widoki nie tylko najważniejszych zabytków, takich jak Wawel czy Sukiennice, lecz także nowoczesnych atrakcji miasta, jak TAURON Arena Kraków czy Kładka im. Ojca L. Bernatka. Jaka jest trasa maratonu? Jakie będą utrudnienia w ruchu?

Kraków po raz 21. będzie świadkiem niezwykłego biegania - 21. Cracovia Maraton

Jak co roku, biegacze podczas 21. Cracovia Maraton zmierzą się z jedną pętlą trasy, która tym razem zawita również do Nowej Huty. Start i meta, od lat umiejscowione na Rynku Głównym, będą świadkiem kolejnej emocjonującej rywalizacji. Motto wydarzenia – „z historią w tle” – przyświeca uczestnikom, którzy przemierzą trasę obok bogactwa krakowskich zabytków. Nie zabraknie również nowoczesnych budowli i malowniczej przyrody.

Trasa 21. Cracovia Maraton w dużej mierze pokrywa się z poprzednimi latami, oferując widok na najważniejsze krakowskie atrakcje – od Wawelu, przez Sukiennice, po nowoczesne obiekty jak TAURON Arena Kraków czy Kładka im. Ojca L. Bernatka. Nowa Huta, choć wpisana już w historię maratonu, wciąż zaskakuje uczestników. Biegacze przemkną przez jej ulice, mijając m.in. Plac Centralny im. Ronalda Reagana.

Podczas 21. Cracovia Maraton, uczestnicy zobaczą także najważniejsze obiekty sportowe miasta – od TAURON Areny Kraków, przez Stadiony Miejskie, aż po Halę 100-lecia KS Cracovia i Halę Widowiskowo-Sportową Suche Stawy w Nowej Hucie. Tradycyjnie, uczestnicy przebiegną także obok rzeki Wisły i okrążą Błonia Krakowskie. Trasa została pozytywnie oceniona przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa, policję oraz Polski Związek Lekkiej Atletyki i posiada atest AIMS.

Na dystansie 42 km i 195 m, również sportowcy z niepełnosprawnościami wystartują, korzystając z wózków typu hand bike, rim push i active wheelchair. Ich bezpieczeństwo zapewnia start 20 minut przed biegaczami.

Źródło: oprac. redakcyjne na podstawie: https://zis.krakow.pl/cmsd/files/82997  [dostęp 12.04.2024 r., godz. 10:09]  oraz https://cracoviamaraton.pl/trasa-21-cracovia-maratonu?hl=pl Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

5 produktów, które zainteresują osoby aktywne fizycznie

Czy trenujesz na wysokich obrotach i potrzebujesz sprawdzonego sposobu na regenerację? Czy chcesz zabezpieczyć buty do biegania i odzież przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi? Przedstawiamy 5 praktycznych produktów, które odmienią życie sportowca na lepsze. (więcej…)