Książka Ruch naturalny w praktyce
Ruch naturalny w praktyce, czyli jak dojść do perfekcji [KSIĄŻKA]

polecane

Ruch naturalny w praktyce, czyli jak dojść do perfekcji [KSIĄŻKA]

Kamil Nowak
19 listopada, 2019
Recenzje

Bieganie jest jedną z form ruchu naturalnego. Oznacza to, że ten sposób poruszania się jest z nami od pierwszych chwil życia. Czy jednak bieganie przychodzi każdemu tak samo łatwo? Czy ta forma aktywności nie jest bardziej złożona niż się nam wydaje? Książka „Ruch naturalny w praktyce” pozwala unikać kontuzji, wyzbyć się bólu i rozwinąć się fizycznie.

Książka Ruch naturalny w praktyce

Z początku byłem bardzo sceptycznie nastawiony do książki pt. „Ruch naturalny w praktyce” dlatego, bo wydawało mi się, że 480 stron pełnych tekstu o „ruchu” to przesada. Wydawało mi się także, że monotematyczność książki, która dotyczy tego, jak się poruszać, jak wykonywać ruch, jak poruszali się nasi przodkowie to w pewnym stopniu marnowanie mojego czasu. Ponadto, gdy przekartkowałem książkę i zobaczyłem ilustracje, na których Erwan Le Corre skacze przez przeszkody, balansuje na pniach drzew, wykonuje przeskoki czy podciągnięcia trochę zdystansowałem się do tej lektury, ponieważ od razu przyszły mi do głowy myśli mówiące o tym, że gdzie ja to mam wykonywać skoro mieszkam w mieście, oraz po co mam to robić, czy to mi się do czegoś przyda. Jednak czasami pierwsze wrażenie bywa złudne o czym przekonałem się już po kilkunastu przeczytanych stronach.

Książka Ruch naturalny w praktyce

A tak naprawdę po kilkuset przeczytanych stronach, ponieważ książkę chłonie się bardzo szybko. Jest napisana niezwykle przystępnie, przy jednoczesnym poruszaniu trudnych wątków. Po przeczytaniu całej pozycji wydaje mi się, że książkę można podzielić na dwie części, choć rozdziałów jest znacznie więcej. Pierwsza część stanowi manifest autora, w którym podnosi kwestie dotyczące tego, jak żyjemy w betonowym zoo dla ludzi. Ciekawe stwierdzenie, żeby o aglomeracji mówić jako o ogrodzie zoologicznym, tyle że dla ludzi. Co po głębszej analizie jest faktem – żyjemy jak w klatkach na małej przestrzeni. Nie chodzi o wymyślanie abstrakcyjnych pojęć, ale o umieszczenie naszej ludzkiej aktywności ruchowej w konkretnym odniesieniu. Staliśmy się niewolnikami przestrzeni biurowych, wielkich galerii handlowych czy własnych samochodów, którymi podróżujemy wszędzie, gdzie tylko się da. Nawet, gdy w grę wchodzi przejechanie kilkuset metrów do najbliższego sklepu.

Ruch naturalny w praktyce Erwan Le Corre

Erwan Le Corre zwraca dosadnie uwagę na fakt prawdziwej rewolucji w ruchu. Coraz mniej osób dba o dzienną dawkę aktywności ruchowej. W zdecydowanej większości sytuacji wybieramy siedzący tryb życia, który „uprawiamy” zarówno w czasie pracy, jak i w trakcie domowego odpoczynku. Odsuwamy się od ruchu, którego tak potrzebuje nasze ciało, a który tak mocno był związany z naszymi przodkami. Nie są to luźno rzucone idee czy wyssane z palca kwestie, ale szczera prawda, do której właśnie odwołuje się autor książki Ruch naturalny w praktyce. Wybieramy odpoczynek przed telewizorem, decydujemy się na siedzenie w trakcie przerwy w pracy, wolimy przejechać się autem niż pójść na spacer. Wszystkie te wygody dzisiejszego świata przekładają się na ból, który równie często co siedzenie zaczyna gościć w progach naszych domów czy mieszkań. Doskwierają nam problemy związane z kręgosłupem, plecami, szyją, karkiem, nogami, układem sercowo-naczyniowym, oczami czy skórą.

Książka Ruch naturalny w praktyce

Wszystko to wynika z osiadłego trybu życia oraz zanieczyszczonego środowiska, w jakim przyszło nam przebywać. Już nawet na wsiach czy na terenach parków narodowych występują problemy z zanieczyszczeniem wody czy powietrza. Tak z naturą, jak i z naszym ciałem jest coraz gorzej.

Książka Ruch naturalny w praktyce

Pierwsza część książki jest mądra, pouczająca i dająca wiele do myślenia. Autor nie fantazjuje, ale wyciąga przysłowiową kawę na ławę, co spodobało mi się i zaowocowało błyskawicznym przebrnięciem przez kilkaset stron. Druga część jest jeszcze lepsza, ponieważ Erwan Le Corre dzieli się z czytelnikiem swoją wiedzę dotyczącą ruchu. Zawarte w drugiej części książki prawdy przydadzą się osobom, które chcą dowiedzieć się m.in.:

– jak ćwiczyć własne ciało, aby stało się zdrowym organizmem;
– jak poznać tajniki ruchu, począwszy od tego, jak prawidłowo siedzieć (!), aż po uprawienie sportu;
– jak się poruszać poprawnie (skakać, omijać przeszkody, zeskakiwać czy wskakiwać);
– jak trenować z mniejszym ryzykiem kontuzji czy urazów;
– jak zrozumieć ból, który nam doskwiera m.in. pleców, szyi, karku, mięśni etc.;
– jak walczyć z powyższymi problemami;
– jak stać się sprawniejszym;
– jak wzmocnić kręgosłup;
– jak biegać poprawnie (jak lądować, jaką kadencję utrzymywać, jak pracować stopami);
– jak podnosić ciężary.

Ruch naturalny w praktyce

Ponieważ nasz portal kierowany jest do osób aktywnych fizycznie zwróciłem szczególną uwagę na zagadnienia, jakie mogą się przydać biegaczom lub innym miłośnikom aktywności ruchowej. Na początku sportowej przygody wiele problemów dotyka poprawnego oddychania. Adepci biegania nie wiedzą, jak poprawnie oddychać, przez co sport jest dla nich męczący. Mało jest dobrych poradników, które w sposób dokładny przybliżyłyby kwestię wentylacji płuc w trakcie aktywności fizycznej. Człowiek skupia się na pracy rąk, nóg, głowy, tułowia, ale o oddychaniu zapominamy z tego względu, że jest to proces automatyczny. Im mocniejszy trening, tym z większą częstotliwością pobieramy powietrze. Jednak proces ten ma wiele tajemnic. Ponadto jeśli jest to proces, to można na niego wpływać, kształtować i zmieniać poszczególne jego fazy.

Książka Ruch naturalny w praktyce

Bieganie jest jednym z najpopularniejszych sportów. Żeby zostać biegaczem, w wielkim uproszczeniu, wystarczą buty do biegania, odzież i trochę chęci. Jednak, aby cieszyć się z uprawiania tego sportu przez wiele lat należy poznać jego tajniki. Obszerną ich listę znajdziemy w książce pt. „Ruch naturalny w praktyce”. Na łamach tej pozycji znajdziemy bardzo starannie opracowane kwestie oddychania, poruszania się, lądowania, kadencji, ułożenia stóp czy ćwiczeń wpływających na znaczne zmniejszenie ryzyka doznania kontuzji czy urazu. Dzięki temu, że nie jest to książka typowo o bieganiu lecz o ruchu, to omówienie poszczególnych kwestii nie zamyka się wyłącznie na sport. Kontekst jest niezwykle szeroki, bo mówimy tutaj nie tylko o aktywności fizycznej, ale także o codziennych kwestiach dotyczących przemieszczania się. Kwestie chodzenia, skakania, biegu, rozluźniania mięśni zostały niezwykle dokładnie omówione.

Książka Ruch naturalny w praktyce

Autor książki poświęcił bardzo dużo czasu na omówienie ćwiczeń, które sprawią, że będziemy zdrowsi. Wszystkie ćwiczenia są nie tylko jasno przedstawione, ale także zawierają ilustracje. Książka stanowi kompendium wiedzy o ruchu. Po jej przeczytaniu ma się większą świadomość ciała, wiedzę o tym, jak wykonywać ruch oraz motywację do aktywności fizycznej. To ostatnie zapewniają cytaty przeróżnych osobistości, które napełniają głowę ciekawymi pomysłami a serce miłością do życia w zgodzie z naturą.

Ruch naturalny w praktyce

Erwan Le Corre to twórca koncepcji ruchu naturalnego. Erwan stworzył MovNat – metodę edukacji fizycznej opartą na umiejętnościach przydatnych w życiu codziennym. Ruch naturalny jest tak skuteczny, że szturmem zdobył świat fitnessu. Doświadczenie i niezwykła charyzma Erwana przyciągnęły do MovNat rzesze fanów, wyprowadzając ten program z obozu treningowego w Brazylii, gdzie powstał ponad 10 lat temu, i zamieniając w światowy fenomen. Wraz ze swoim zespołem Erwan pomógł wielu ludziom w sposób całkowicie naturalny i praktyczny odzyskać sprawność oraz wrócić do formy. Przy okazji zmienił ich życie. Le Corre pracuje obecnie nad kursami internetowymi prezentującymi ruch naturalny, wygłasza prelekcje i uczestniczy w wykładach oraz seminariach treningowych, także z udziałem US Army Special Forces. Erwan urodził się we Francji, ale mieszka w Truchas, niewielkiej miejscowości w górach Nowego Meksyku, z żoną Jessiką oraz trójką dzieci – Feather, Eagle i Sky.

Książka Ruch naturalny w praktyce

Nasza ocena

Książkę pt. Ruch naturalny w praktyce polecam wszystkim biegaczom, którzy chcą zrozumieć podstawy treningu, które zagwarantują, że kontuzje czy urazy będą ich omijać z daleka. Autor omawia kwestie oddychania, pozycji, kolejności ruchów i ich zgrania w czasie. Tłumaczy, jak odbudować bądź rozwinąć umiejętności niezbędne do tego, aby stać się człowiekiem w pełni sprawnym. Książka jest przepełniona poradami dotyczącymi tego, jak wykonywanie prostych ćwiczeń może poprawić naszą sprawność fizyczną. Ponieważ w zdrowym ciele jest zdrowy duch, tym bardziej zachęcam do lektury tej książki. Ruch naturalny w praktyce kosztuje 119,90 złotych. Wydawnictwo Galaktyka. Gorąco polecam.

  • Przydatność informacji
  • Objaśnienia terminów
  • Trening biegacza
  • Fabuła książki

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Jak łączyć bieganie ze spacerami dla lepszych wyników? Marszobiegi!

W dobie rosnącej świadomości zdrowotnej coraz więcej osób zaczyna dostrzegać korzyści płynące z regularnej aktywności fizycznej. Wielu z nas spędza jednak większość dnia w pozycji siedzącej, co negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Co zrobić, jeśli brakuje nam kondycji, a intensywne treningi wydają się zbyt wymagające? Odpowiedzią jest marszobieg – forma aktywności, która łączy w sobie zalety biegania i spacerowania, przynosząc korzyści zdrowotne nawet osobom, które dopiero chcą zacząć przygodę z ruchem. (więcej…)