Bison Ultra-Trail 2021
Przed nami weekend z Bison Ultra-Trail

polecane

Przed nami weekend z Bison Ultra-Trail

Tomasz Wołoćko
1 października, 2021
Biegi

Już w najbliższy weekend podlaska Puszcza Knyszyńska zapełni się uczestnikami drugiej edycji przełajowego biegu Bison Ultra-Trail, którzy będą rywalizować aż na pięciu dystansach – 16 km, 35 km, 50 km, 70 km i 100 km. Jak informują organizatorzy z Fundacji Białystok Biega na listach startowych znajdują się nazwiska ponad 1,6 tysiąca zawodników. Zapowiada się zatem rekord frekwencji.

Bison Ultra-Trail 2021

Bison Ultra-Trail to stosunkowo nowa impreza w biegowym kalendarzu, która zadebiutowała przed rokiem. Wydarzenie jednak bardzo szybko pozyskuje coraz większe grono fanów. Miłośników biegów terenowych do województwa podlaskiego przyciąga dzikość natury, wielokulturowość, a także gościnność mieszkańców osad, przez które prowadzi trasa zawodów. Będzie to niezwykłe spotkanie z historią, tradycją i różnorodnością etniczno-kulturową prezentowaną przez cztery kultury religijne: katolicką, prawosławną, muzułmańską i żydowską.

Trasy Bison Ultra-Trail obejmują obszar sięgający od Puszczy Augustowskiej, aż do Puszczy Białowieskiej. To ogromny kompleks leśny, jeden z najlepiej zachowanych w naszym kraju, który ma powierzchnię 126 tysięcy hektarów i lekkim półokręgiem okala Białystok. Funkcjonuje tu drugi co do wielkości park krajobrazowy w Polsce, a na jego terenie 21 wyjątkowych rezerwatów.

Bison Ultra-Trail 2021

Sportowo Puszcza Knyszyńska da możliwość wyżycia się nawet najbardziej doświadczonym biegaczom. Leśne dukty, pagórki, wąwozy, doliny, czy dzikie strumienie i sprawią, że pokonywanie kilometrów wcale nie przyjdzie im łatwo. Puszcza oferuje zaskakującą różnorodność terenu. Jedną z pamiątek jaką pozostawił po sobie lodowiec, jest ciąg wyniesień, o długości 23 km, przypominający ogromny wał – Wzgórza Świętojańskie ciągnące się od Supraśla po Gródek. 60 metrowe różnice wysokości, duże stromizny mogą być dużym zaskoczeniem. Na szczęście organizatorzy tak opracowali trasy, że posmakować Puszczy Knyszyńskiej będą mogli również zawodnicy, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki w biegach terenowych.

Biuro zawodów zlokalizowane będzie w Supraślu, malowniczym miasteczku położonym nieco ponad 15 km od Białegostoku. To znakomita baza wypadowa do Puszczy Knyszyńskiej, dlatego właśnie z tego miejsca na trasę biegu ruszać będą kolejni zawodnicy.

Bison Ultra-Trail 2021

Jako pierwsi z supraskiego amfiteatru wybiegną uczestnicy Bison Ultra-Trail na morderczym dystansie 100 km. Wystartują w sobotę, 2 października o godzinie 3 nad ranem, a na pokonanie trasy będą mieć czas do godziny 19:00. O godzinie 6:30 rozpoczną zmagania biegacze, którzy wybrali dystans 70 km, a od 7:00 ruszać będą kolejne fale biegu na 50 km. W sobotę odbędą się również starty na dystansie 35 km, ale nie z Supraśla, a z polany przy moście w miejscowości Królowy Most. Na miejsce organizatorzy przewiozą biegaczy autokarami.

W niedzielę biegać będą już tylko uczestnicy biegu na dystansie 16 km. W Supraślu odbędą się również zmagania dzieciaków na trasach Bison Trail Kids.

– Bison Ultra-Trail zaprowadzi uczestników do miejsc w których wydaje się, że zatrzymał się czas. Biegacze mijać będą przydrożne kapliczki, malownicze cerkwie i malutkie kościółki. Doświadczenia z biegania w tym miejscu nie da się porównać do niczego innego. To jest absolutnie magiczny zakątek Polski – mówi Grzegorz Kuczyński, dyrektor Bison Ultra-Trail. – Cieszymy się, że możemy go pokazać biegaczom z całego kraju. Zdecydowana większość zawodników przyjeżdża do nas spoza regionu podlaskiego. Jestem przekonany, że gdy wrócą do domów i opowiedzą co widzieli, słyszeli i poczuli, za rok niełatwo będzie o miejsce na liście startowej tych zawodów – dodaje z przekonaniem.

Ostatnie wydarzenia na polskiej granicy i wprowadzenie stanu wyjątkowego w tej części regionu podlaskiego trochę pokrzyżowało szyki organizatorom, którzy musieli przeprojektować trasę biegu na 100 km.

Bison Ultra-Trail 2021

– Zajmujemy się organizacją biegów od dekady, więc przywykliśmy, że w tej branży nic nie jest pewne. Rok temu wyzwaniem była pandemia koronawirusa, a w tym roku dodatkowo stan wyjątkowy związany z kryzysem na polskiej granicy. Już się boimy pomyśleć, co będzie za rok – śmieje się Grzegorz Kuczyński. – Nie było to łatwe, ale udało nam się skorygować trasy w taki sposób, że biegacze zupełnie nie odczują zmian, nie stracą żadnego z jej walorów. Tak jak rok temu ukończenie dystansu 100km będzie oznaczało zdobycie 4 punktów iTRA, które mogą pomóc w zakwalifikowaniu się do takich biegów jak np. MIUT – Madeira Island Ultra Trail oraz Ultra Trail du Mont Blanc – UTMB – podkreśla szef Fundacji Białystok Biega.

Organizatorem biegu Bison Ultra-Trail jest Fundacja Białystok Biega, która w portfolio ma również takie imprezy jak m.in. PKO Białystok Półmaraton, Sztafety Electrum Ekiden, bieg uliczny Białystok Biega, mityng lekkoatletyczny AML itd.

Źródło: informacja prasowa; fot. Jan Nyka

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Batony proteinowe Sante Go On – recenzja

Batony proteinowe Sante Go On!, to z założenia przekąska dla osób aktywnych, które potrzebują szybko dostarczyć dużą dawkę białka i energii, po zakończonym treningu. Bierzemy na tapetę batony proteinowe od Sante Go On! i sprawdzamy, jak faktycznie działają.  (więcej…)