bieganieuskrzydla.pl

Kawa a bieganie. Czy biegacz powinien ją pić?

Październik 4, 2015

Działanie kawy na osoby aktywne fizycznie, to często pojawiający się wątek w biegowym świecie. Powodem takiego stanu rzeczy są badania opowiadające się za pozytywnym oddziaływaniem kofeiny na ciało biegacza, a innymi, które skreślają i wytykają negatywne strony spożywania kawy. Więc, pić kawę, czy raczej jej unikać? 

Kawa, a bieganie?

Temat picia kawy przez sportowców powraca co jakiś czas jak bumerang, a dzieje się tak zawsze, po opublikowaniu nowych „zaskakujących” faktów na temat kofeiny.

kawa a bieganie jak działa

 

Naukowcy z Australijskiego Instytutu Sportu (Australian Institute of Sport) sugerują, że spożywanie kawy może pomóc w osiągnięciu dwóch istotnych cech, czyli pozwoli biegaczowi szybciej biegać i efektywniej spalić tłuszcz podczas treningu. Wyniki sugerują, że spożywanie niewielkich ilości kofeiny przed i podczas ćwiczeń, może wydłużyć o prawie jedną trzecią (1/3) czas trwania treningu. To oznacza tyle, że jeśli byliśmy w stanie biec przez jedną pełną godzinę, to pijąc odpowiednie ilości kawy, możemy trenować o około 20 minut dłużej.

 

W trakcie badań, u niektórych biegaczy zaobserwowano tendencję do nadmiernego spożywania kofeiny, co najczęściej, powodowało odwodnienie i brak poprawy wyników sportowych. Przyjmowane dawki, powinny być dobrze przeanalizowane i obliczone względem każdego biegacza inaczej.

 

Australijski Instytut Sportu odkrył również to, że mięśnie w trakcie treningu, szybciej sięgają po tłuszcz, jako źródło energii, a nie po węglowodany zgromadzone w organizmie. Przez lata, kofeina była używana w treningu wielu sportowców wytrzymałościowych, jako naturalny środek pobudzający ciało do czerpania energii z rezerw, zgromadzonych w trakcie regeneracji.

 

Kwintesencją zebranych informacji są dane mówiące o tym, że umiejętne picie kawy w trakcie sesji treningowych, wpływało pozytywnie na badaną grupę osób i na polepszenie wyników sportowych. Należy jednak uważać, na ilość przyjmowanej kofeiny, która może powodować odwodnienie organizmu.

 

Na podstawie: www.realbuzz.com

7 odpowiedzi na “Kawa a bieganie. Czy biegacz powinien ją pić?”

  1. MATEO pisze:

    Uwielbiam kawę. Pobudza do działania i aby to odkryć, nie trzeba żadnych badań. Kawę pijam każdego dnia!

  2. Roksana pisze:

    Dzień zaczynam od kawy. Jak bez niej żyć?

  3. Joanna pisze:

    Yerba dla mnie jest i niebo lepsza od kawy. Kiedyś kawę piłam litrami, teraz yerba daje moc na cały dzień. Polecam ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Przeczytaj również

Rozgrzewanie i chłodzenie, czyli szybki sposób na walkę z bólem

Z bólami mięśni i stawów boryka się wiele osób uprawiających regularnie sport – w tym biegacze. Pomocą w szybkim powrocie do pełnej sprawności mogą stać się zabiegi rozgrzewające i schładzające zmęczone mięśnie. Dzięki wybranym maściom i żelom możemy zminimalizować dolegliwości bólowe, przyspieszyć regenerację oraz natychmiastowo ukoić zmęczoną partię ciała. Po jakie produkty należy sięgać? Jak wykonać taki zabieg? (więcej…)