bieganieuskrzydla.pl

Kawa a bieganie. Czy biegacz powinien ją pić?

Październik 4, 2015

Działanie kawy na osoby aktywne fizycznie, to często pojawiający się wątek w biegowym świecie. Powodem takiego stanu rzeczy są badania opowiadające się za pozytywnym oddziaływaniem kofeiny na ciało biegacza, a innymi, które skreślają i wytykają negatywne strony spożywania kawy. Więc, pić kawę, czy raczej jej unikać? 

Kawa, a bieganie?

Temat picia kawy przez sportowców powraca co jakiś czas jak bumerang, a dzieje się tak zawsze, po opublikowaniu nowych „zaskakujących” faktów na temat kofeiny.

kawa a bieganie jak działa

 

Naukowcy z Australijskiego Instytutu Sportu (Australian Institute of Sport) sugerują, że spożywanie kawy może pomóc w osiągnięciu dwóch istotnych cech, czyli pozwoli biegaczowi szybciej biegać i efektywniej spalić tłuszcz podczas treningu. Wyniki sugerują, że spożywanie niewielkich ilości kofeiny przed i podczas ćwiczeń, może wydłużyć o prawie jedną trzecią (1/3) czas trwania treningu. To oznacza tyle, że jeśli byliśmy w stanie biec przez jedną pełną godzinę, to pijąc odpowiednie ilości kawy, możemy trenować o około 20 minut dłużej.

 

W trakcie badań, u niektórych biegaczy zaobserwowano tendencję do nadmiernego spożywania kofeiny, co najczęściej, powodowało odwodnienie i brak poprawy wyników sportowych. Przyjmowane dawki, powinny być dobrze przeanalizowane i obliczone względem każdego biegacza inaczej.

 

Australijski Instytut Sportu odkrył również to, że mięśnie w trakcie treningu, szybciej sięgają po tłuszcz, jako źródło energii, a nie po węglowodany zgromadzone w organizmie. Przez lata, kofeina była używana w treningu wielu sportowców wytrzymałościowych, jako naturalny środek pobudzający ciało do czerpania energii z rezerw, zgromadzonych w trakcie regeneracji.

 

Kwintesencją zebranych informacji są dane mówiące o tym, że umiejętne picie kawy w trakcie sesji treningowych, wpływało pozytywnie na badaną grupę osób i na polepszenie wyników sportowych. Należy jednak uważać, na ilość przyjmowanej kofeiny, która może powodować odwodnienie organizmu.

 

Na podstawie: www.realbuzz.com

4 odpowiedzi na “Kawa a bieganie. Czy biegacz powinien ją pić?”

  1. MATEO napisał(a):

    Uwielbiam kawę. Pobudza do działania i aby to odkryć, nie trzeba żadnych badań. Kawę pijam każdego dnia!

  2. Roksana napisał(a):

    Dzień zaczynam od kawy. Jak bez niej żyć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Przeczytaj również

Kamera sportowa. 5 alternatyw dla GoPro?

Kamera sportowa nie musi być droga. Idąc tym tropem podjęliśmy się wyzwania odszukania kamer sportowych, które mogą stanowić alternatywę dla drogich rozwiązań marki GoPro. Czy znalezienie tańszego sprzętu, który sprawdzi się podczas aktywności fizycznej jest możliwe? (więcej…)