Półmaraton na celowniku? 10 najlepszych biegów okiem Bieganie Uskrzydla

polecane

Półmaraton na celowniku? 10 najlepszych biegów okiem Bieganie Uskrzydla

Kamil Nowak
24 sierpnia, 2018
Podróże

Półmaraton jest dystansem, podczas którego udaje się zakosztować wielu fantastycznych emocji i poczuć sportowego ducha rywalizacji. Z kolei docierając do mety biegu, doznaje się słodkiego smaku zwycięstwa przeplatanego ze zmęczeniem po pokonaniu trasy liczącej 21 km i 97,5 metra. Gdzie wystartować, aby zaznać biegowej radości? Jaki półmaraton organizowany w Polsce wybrać?

Jakie zawody wybrać – gdzie pobiec półmaraton?

Półmaraton jest jednym z ulubionych celów obieranych przez biegaczy. Marzeniem staje się dotarcie do mety i zdobycie medalu – trofeum, które stanowi namacalny dowód zwycięstwa nad własnymi słabościami. Raz zakosztowany tryumf pobudza pragnienie udziału w kolejnych trudniejszych biegach. Tak zaczyna się przygoda z biegami masowymi, których w Polsce nie brakuje. Największym zainteresowaniem wśród miłośników biegania cieszą się znane i lubiane półmaratony, które dzięki wieloletniej tradycji i wypracowanej renomie stanowią dobrą okazję do spełnienia sportowego pragnienia. Choć każdy biegacz kieruje się indywidualnymi kryteriami w trakcie podejmowania decyzji o udziale w zawodach, to opinie innych osób, które brały już udział w poprzednich edycjach zawodów mogą wiele zmienić.

W kalendarzu zawodów znajdziemy wiele naprawdę ciekawych i niebanalnych propozycji biegów na dystansie 1/2 maratonu – od nocnych, przez kameralne, po lokalne zawody mające zupełnie inny wydźwięk niż te w dużych miastach. A więc jakie zawody wybrać – gdzie pobiec półmaraton? Na jaki region Polski skierować wzrok, aby doświadczyć biegowej frajdy i zakosztować dobrze zorganizowanego sportowego wydarzenia?

Półmaraton – zestawienie 10 najlepszych biegów okiem portalu Bieganie Uskrzydla

Z pomocą naszych czytelników poproszonych w tym poście na Facebooku o propozycje półmaratonów do zestawienia „TOP 10 Polska”, wybraliśmy te, które również zdaniem redakcji Bieganie Uskrzydla są warte umieszczenia w rankingu. Spośród 53 zgłoszonych propozycji ostały się tylko biegi gwarantujące niezapomniane emocje. Czynnikami branymi pod uwagę były m.in. renoma i popularność biegu, zadowolenie uczestników poprzednich edycji, ciekawa trasa, komfortowa lokalizacja startu/mety, organizacja, zaplecze techniczne służące zawodnikom przed i po biegu, a także wszystko to, co wyróżnia daną imprezę na tle innych.

fot. Dorota Świderska/Wojciech Szota – maratonczyk.pl

1. Nocny Wrocław Półmaraton – 16 czerwca 2018 r. Zestawienie otwiera nocny bieg organizowany w stolicy Dolnego Śląska. Niepowtarzalność tego wydarzenia polega na niesamowitym klimacie trasy. Nocne wojaże po Wrocławiu pozwalają poznać miasto z nieco innej strony – pięknie zaprojektowanych podświetlonych mostów, architektury – tej starej, zabytkowej, jak i wkradającej się nowoczesności. Trasa zawsze jest świetnie przemyślana i poprowadzona przez charakterystyczne części miasta. Półmaraton organizowany przez Młodzieżowe Centrum Sportu jest jednym z najpopularniejszych biegów w Polsce, a potwierdzeniem tego jest coroczne bicie rekordu tempa zapisów – w 2018 roku rejestrowało się 800 biegaczy dziennie, a cała pula 12000 pakietów rozeszła się w 15 dni od rozpoczęcia zapisów!

Podczas tegorocznej edycji motywem przewodnim stała się muzyka disco lat 70, 80 i 90. Aby cofnąć się do niezapomnianej epoki, zawodnikom serwowane były popularne do dziś wielkie przeboje tamtych lat, jak chociażby: „Beat It” Michaela Jacksona, „Wake Me Up Before You Go Go” Wham, „La Bamba” Los Lobos, czy taki hit jak „Eye Of A Tiger”. Muzyka towarzyszyła nie tylko na starcie, ale także na wyznaczonych odcinkach trasy biegu, a dopełnieniem całości stały się pokazy świetlne przy mostach oraz wokoło Stadionu Olimpijskiego – finiszu 6. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu. Organizator zachęcał także, aby zawodnicy przebrali się w stroje nawiązujące do epoki muzyki disco, co sprawiło, że na czas zawodów ulice Wrocławia stały się barwne i kolorowe. Kolejnymi smaczkami serwowanymi zawodnikom były znakomite medale w kształcie krasnala. Drugiego podobnego będzie można zdobyć podczas 36. PKO Wrocław Maratonu. Jeśli chcecie przebiec półmaraton w niezwykle klimatycznym mieście, to bez wątpienia uda się to zrobić we Wrocławiu.

fot. Przemysław Szyszka / 11.PKO Poznań Półmaraton 2018

2. Półmaraton Poznań – 15 kwietnia 2018 r. Na drugim miejscu znalazł się bieg, który od ponad dekady organizowany jest w stolicy województwa wielkopolskiego. Poznań jak magnes przyciąga tłumy biegaczy, czego dowodem jest tegoroczna liczba prawie 11000 zawodników, którym udało się dotrzeć do mety na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. A taka lokalizacja mety pozwala na komfortowe obsłużenie wszystkich zawodników, zarówno przed jak i po dotarciu na metę. Targi poznańskie to liczny zespół obiektów położony w ścisłym centrum miasta skąd wyruszyć można w dowolnym kierunku.

Poznań znany jest z licznie gromadzących się i zagrzewających do walki kibiców. Dzieje się tak, ponieważ impreza stała się prawdziwym świętem biegowym stolicy Wielkopolski, a ponieważ od lat miasto kojarzone jest ze sportem, tym łatwiej zrozumieć zamiłowanie do aktywności sportowej głęboko zakorzenione w mieszkańcach Poznania. Poruszając się po trasie zawodów można poznać Stare Miasto, które urzeka kolorowymi małymi kamieniczkami, a wieczorem tętni życiem do późnych godzin. Regułą stała się ciekawa oferta loteryjna wśród wszystkich osób biorących udział w półmaratonie. W 2018 roku rozlosowanych zostało 11 nagród pieniężnych o wartości 1000 zł brutto każda, a na mecie czekała na wszystkich finisherów dodatkowa nagroda – piwa Miłosław Pilzner oraz Fortuna Czarne. Ciekawym akcentem jest to, że zawodnicy na trasie biegu piją tzw. „kranówkę”, którą dostarczają poznańskie wodociągi. O tym, że woda z kranu jest zdrowa, czysta i zdatna do spożycia przekonał się każdy, kto wystartował w 2017 i 2018 roku.

fot. 13. PZU Półmaraton Warszawski 2018 r.

3. Półmaraton Warszawski – 25 marca 2018 r. Podium zamyka bieg rozgrywany w mieście wielkich imprez sportowych. Jeśli miarą fantastycznie zorganizowanego biegu jest liczba biorących w nim udział zawodników, to Półmaraton Warszawski znajduje się w ścisłej polskiej czołówce. W 2018 roku na mecie zameldowało się aż 12474 zawodników. Wydarzenie ma swój niezapomniany klimat, który udziela się wszystkim startującym biegaczom. Ciekawostką jest fakt, że adidas specjalnie na ten półmaraton zaprojektował limitowaną kolekcję odzieży. Z kolei Polskie Linie Lotnicze – LOT będące partnerem zawodów ufundowały bilet lotniczy do Singapuru. To już kolejna odsłona zabawy, bo w 2017 roku gra toczyła się o bilety na trasę Warszawa-Los Angeles oraz pakiety startowe na maraton w mieście aniołów.

Fundacja „Maraton Warszawski”, czyli organizator zawodów, kojarzona jest w środowisku biegowym z przygotowywania dwóch największych biegów w sercu Polski – marcowego półmaratonu i kultowego 40.PZU Maratonu Warszawskiego. To już po raz czterdziesty do Warszawy ściągną najlepsi zawodnicy pragnący zrealizować własne biegowe marzenia i wrócić do domu z niezwykłymi wspomnieniami oraz pięknym medalem. To powoduje, że lista startowa do półmaratonu zawsze imponowała i można było znaleźć na niej najbardziej utytułowanych zawodników.

fot. ONICO Gdynia Półmaraton / Sport Evolution

4. Półmaraton Gdynia – 18 marca 2018 r. Na czwartym miejscu, a więc tuż za podium zestawienia uplasowała się impreza sportowa, która organizowana jest nad pięknym Bałtykiem. W marcu nad wybrzeżem pogoda bywa zdradziecka – z jednej strony potrafi już mocno przygrzewać słońce, zaś z drugiej prawdziwym przeciwnikiem zdaje się być silnie wiejący wiatr wychładzający mięśnie. Zawodnicy zatem nie tylko walczą z dystansem, ale także z czynnikami pogodowymi. Wielką rekompensatą takich trudów jest trasa widokowa, która w 2018 roku pozwalała na podziwianie Bałtyku przy Bulwarach Nadmorskich, później biegacze mogli zobaczyć m.in. centrum widowiskowe Gdynia Arena, Stocznię Gdyńską, a metę zaplanowano na Skwerze Kościuszki.

Półmaraton w Gdyni to jedna z największych imprez biegowych w kraju i największe tego typu wydarzenie na Pomorzu. I aby osiągnąć taką rangę Sport Evolution – organizator biegu – potrzebował wyjątkowo krótkiej rozgrzewki, bowiem pierwszy Gdynia Półmaraton odbył się w 2016 roku i wzięło w nim udział ponad 4 000 biegaczy. W drugiej i trzeciej edycji wystartowało już po 6000 zawodników. Daleko jeszcze do rekordów frekwencji, czy bicia tempa zapisów jak w przypadku Wrocławia, ale z drugiej strony, są to bardzo klimatyczne zawody. Za dwa lata Gdynia będzie gospodarzem Mistrzostw Świata IAAF w Półmaratonie. W 2020 roku najlepsi z najlepszych pobiegną ulicami tego urokliwego miasta, aby walczyć o cenne trofeum. Organizacja imprezy tej rangi to niezwykły przywilej, ale też olbrzymia odpowiedzialność.  Trzymamy kciuki i już rezerwujemy datę w kalendarzu na wyjazd do Gdyni (uśmiech).

fot. Filip Radwański / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie

5. Cracovia Półmaraton Królewski – Kraków, 14 października 2018 r. Na każdym kroku zapierające dech w piersiach zabytki, piękne i barwne uliczki oraz niebanalna nowoczesna infrastruktura – takie jest właśnie to miasto. Kraków, od zawsze przyciągał turystów z całego świata. Nic więc dziwnego, że organizowane imprezy biegowe w tym mieście cieszą się takim zainteresowaniem wśród miłośników aktywności fizycznej. Po raz kolejny meta będzie zlokalizowana na płycie TAURON Areny Kraków, a start na ul. Stanisława Lema – przed jedną z największych i najnowocześniejszych hal widowiskowo-sportowych w kraju. W 2017 roku w Krakowie wystartowało 8421 osób, a dotarło do mety 8338 z nich. To odpowiednio 1321 zawodników więcej na starcie i 1256 na mecie niż w 2016 roku. Tegoroczna edycja biegu zapowiada się nietuzinkowo – 14 sierpnia organizator poinformował, że zapisanych jest już ponad 7000 osób. Na informację, czy udało się wypracować nowy rekord frekwencji, trzeba będzie poczekać do października. Limit startujących ustanowiony został wysoko – 10000 zawodników.

fot. Półmaraton PHILIPS Piła / Dulnik.com

6. Półmaraton Piła – 2 września 2018 r. Dla wielu biegaczy występ w Pile to stała pozycja w kalendarzu zawodów. Rozgrywany w pierwszą niedzielę września stanowi świetne przetarcie przed udziałem w jesiennym maratonie np. w Warszawie czy Berlinie. Pilskiej połówce daleko do tłocznych biegów, bo do tegorocznej edycji zgłosiło się 4000 chętnych. Ale przecież nie zawsze tłok na starcie jest tym o czym marzą biegacze, bo najważniejsza jest dobra zabawa, a takiej można zaznać w Pile. Zawodnicy chętnie przyjeżdżają do tego miasta, aby pobiec na płaskiej i szybkiej trasie pozwalającej osiągać dobre wyniki i poprawiać własne rekordy życiowe. We wrześniowym biegu rozegrane zostaną  27. PZLA Mistrzostwa Polski w Półmaratonie, co niewątpliwie świadczy o randze tej imprezy. Organizatorzy 28. Półmaratonu PHILIPS Piła już po raz 12 przygotowali niespodziankę dla zawodników – na tegorocznym medalu, który trafi do biegaczy, znajdzie się sylwetka maratończyka Wiesława Perszke. W poprzednich latach swojego wizerunku na medalu użyczyli: Zdzisław Bogusz (2006), Edward Stawiarz (2007), Michał Wójcik (2008), Kazimierz Orzeł (2009), Edward Łęgowski (2010), Ryszard Marczak (2011), Jerzy Skarżyński (2012), Wojciech Ratkowski (2013), Zbigniew Pierzynka (2014) Wanda Panfil (2015), Jan Huruk (2016) i Leszek Bebło (2017). Wspaniały pomysł – gratulacje.

fot. Fundacja Białystok Biega

7. Białystok Półmaraton – 13 maja 2018 r. Szczęśliwą siódemką został białostocki półmaraton. W 2017 i 2018 roku bieg rozgrywał się w wymagających warunkach – w pełnym słońcu, które wpływało na wysoką temperaturę. Było to duże wyzwanie dla organizatora, z którego wywiązał się perfekcyjnie – zawodnikom przygotowano świetne bufety, a na trasie rozstawiono kurtyny wodne. Tegoroczną metę przekroczyła rekordowa liczba 3211 biegaczy, czyli o 577 zawodników więcej niż rok wcześniej. Start półmaratonu miał miejsce sprzed Pałacu Branickich, później zawodnicy mogli przebiec Aleją Piłsudskiego, nacieszyć oczy malowniczym Zwierzyńcem, po czym zbiec z górki ulicą Świętojańską, aż w końcu dotrzeć do mety na Rynku Kościuszki. Tam czekał na wszystkich specjalny poczęstunek z regionalnymi potrawami.

fot. Półmaraton Praski

8. Półmaraton Praski – 1 września 2018 r.  Na przestrzeni pięciu edycji bieg zmienił formułę – z rozgrywanego w ciągu dnia na nocny, kiedy to podczas rześkiego wieczoru możliwe jest bicie rekordów życiowych. Sprzyja temu również płaska i szeroka trasa, która od początku jest tradycją imprezy. Praski półmaraton jest jednym z najpopularniejszych biegów w Polsce, a ustanowiony w 2018 roku limit zawodników wynosi aż 10000. Po trzech latach bycia oficjalnym sponsorem technicznym w tym roku marka 4F została sponsorem tytularnym imprezy. Ciekawostką jest fakt, że aktualny wicemistrz Polski w maratonie Mariusz Giżyński w 5. Wieczornym 4F Półmaratonie Praskim wystartuje w roli pacemakera. Mariusz ma zamiar wspierać wszystkich tych, którzy 1 września w Warszawie będą chcieli złamać czas 1:20.

9. Półmaraton Kielecki – 27 maja 2018 r. Świętokrzyskie Stowarzyszenie Biegaczy SIEBIEGA już po raz czwarty zorganizowało jedną z największych w regionie imprez biegowych. Półmaraton Kielecki to wyjątkowe wydarzenie o przepięknej, ale też wymagającej trasie, z niesamowitą atmosferą. I jest to kolejna impreza w zestawieniu, w trakcie której panowały tropikalne upały, a biegacze z radością patrzyli na rozstawione kurtyny wodne na trasie biegu. Trasa pozwalała na zapoznanie się z charakterystycznymi kompleksami sportowymi Kielc – start zawodów nastąpił z ul. Barabasza (obok stadionu Korony Kielce), a meta biegu zlokalizowana była na murawie stadionu Kolporter Areny. W 2018 roku wystartowało tutaj prawie 1000 biegaczy, więc jest to jedna z propozycji dla tych osób, które stawiają na mniejsze zawody.

10. Półmaraton Grodzisk – 10 czerwca 2018 r. Półmaraton „Słowaka” to impreza organizowana od 2007 roku w Grodzisku Wielkopolskim. Niezapomniana atmosfera i wielkie sportowe emocje są wizytówką tego biegu, o czym świadczy chociażby tempo zapisów, które podobnie jak w roku ubiegłym trwały tylko 2 godziny! Tylko tyle czasu potrzebowali chętni biegacze, aby zamknąć listę uczestników ograniczoną do 3000 osób. Tegoroczna edycja biegu odbyła się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz 715-lecia nadania praw miejskich miastu. Elementy tych ważnych wydarzeń znajdowały się na specjalnie zaprojektowanym medalu.

W innym artykule znajduje się wykaz zawodów z Korona Polskich Półmaratonów 2018. Jaki półmaraton Waszym zdaniem jest najlepszy w Polsce? Jak prezentuje się Wasze TOP 10? W jakim półmaratonie weźmiecie udział w 2019 roku? Dajcie nam znać pozostawiając niżej opinię. Jeśli zamiast półmaratonu chcecie pobiec maraton, to zobaczcie to redakcyjne zestawienie – Maratony w Polsce – 8 najlepszych biegów. Dzięki za czytanie!

Autor: Kamil Nowak; informacje zebrane z oficjalnych stron biegów;

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Eryk pisze:

    Ja bym to zrobił tak, że pierwszy jest półmaraton w: Krakowie, Grodzisk, Białystok, Wrocław Nocny, Warszawa Praska, reszta to już obojętnie. Czy będzie inne zestawienie, biegów które są mniej znane a warte startu? Mniejsza komercja…

  2. Julia p pisze:

    Grodzisk Półmaraton powinien być wyżej, gdzieś w okolicach 4 miejsca. Pierwsze trzy biegi to nieporozumienie, drogo i tłoczno. Może pierwszy Kielecki..

  3. Angela pisze:

    Ja także uwazam, ze Półmaraton Grodzisk powinien być na podium. Brakuje mi tez Półmaratonu Ślężanskiego. Wyżej wymienione półmaratony są wg mnie najlepsze, pod wzgledem trasy i organizacji.

  4. radek pisze:

    GRODZISK 1. MIEJSCE!!!

    1. Kamil Nowak pisze:

      Dlaczego ? 🙂 Podaj proszę jakieś powody 🙂

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Jak dbać o buty do biegania? 7 zasad głównych

Dobre buty do biegania to buty idealnie spełniające nasze potrzeby, ale także zadbane buty. Po wyczerpującym treningu odstawiamy je w kąt, zapominając o nich do czasu kolejnej zaprawy ruchowej. I to błąd. Troska o ich stan jest ważna nie tylko ze względu na estetykę, ale przede wszystkim z uwagi na przedłużenie ich żywotności oraz nasze zdrowie. Dlaczego? Odpowiedź w artykule. (więcej…)