Poznań Półmaraton 2024: jaka jest trasa i jakie będą utrudnienia w ruchu?

polecane

Poznań Półmaraton 2024: jaka jest trasa i jakie będą utrudnienia w ruchu?

Jerzy Stawiński
14 kwietnia, 2024
Biegi

W niedzielę (14 kwietnia) startuje 16. PKO Poznań Półmaratonu. Trasa biegu zostanie zamknięta dla ruchu kołowego w godzinach od 6:30 do 13:30. Pojawią się utrudnienia w ruchu i opóźnienia w kursowaniu komunikacji miejskiej. Trasa powiedzie uczestników przez Junikowo, Raszyn, Górczyn, Łazarz, Wildę, Łęgi Dębińskie i Stare Miasto. Wzdłuż całej trasy pojawią się spore utrudnienia w ruchu. Jaka jest trasa biegu półmaratonu? Jakie ulice omijać?

16. PKO Poznań Półmaraton odbędzie się 14 kwietnia. W półmaratonie weźmie udział ok. 10500 biegaczy i biegaczek. Wszystkie pakiety startowe rozeszły się przed biegiem, więc nie ma już wolnych miejsc. To oznacza, że ulice Poznania będą oblegane przez tysiące biegaczy, spragnionych życiówek na dystansie półmaratonu i pięknego modelu, który zawiśnie na ich szyjach po dotarciu do mety zlokalizowanej na terenie Międzynarodowych Targach Poznańskich. Wzdłuż całej trasy będą utrudnienia w ruchu. Jakie dokładnie?

Trasa powiedzie uczestników przez Junikowo, Raszyn, Górczyn, Łazarz, Wildę, Łęgi Dębińskie i Stare Miasto. Biegaczy obowiązuje jedna fala, a więc wszyscy zawodnicy, którzy biorą udział w półmaratonie wybiegną na trasę w identycznym momencie. Start biegu zaplanowano na godz. 10:00. Zawodnicy startują z ulicy Grunwaldzkiej (okolice dworca PKP). Na przebiegnięcie trasy mają regulaminowe 3 godz. Utrudnienia w ruchu pojawią się już w niedzielę od godz. 6:30 i potrwają do popołudnia –godz. 13:30.

Po starcie 16. PKO Poznań Półmaraton zamknięte będą śluzy na Grunwaldzkiej i stopniowo dalej do Jugosłowiańskiej w stronę Raszyna/Górczyna. Po przebiegnięciu ostatniego zawodnika przez dany odcinek trasy, śluza będzie otwierana na stałe, oznakowanie tymczasowe będzie ściągane. Gdy służby stwierdzą, że można przywrócić stały ruch na danym odcinku jezdni, sytuacja wróci do normy. W tej fazie podróże z Łazarza i południowego Grunwaldu w kierunku Jeżyc, Piątkowa, Ławicy, Woli itp. muszą odbywać się ulicą Głogowską, następnie Mostem Dworcowym, Matyi, Aleją Niepodległości do ulicy Libelta / Jeżyckiej lub do ulicy Przepadek i Armii Poznań.

Zmiany w transporcie publicznym wprowadzane będą stopniowo – na niektórych liniach od pierwszych kursów, na innych w zależności od przebiegu imprezy. Po przebiegnięciu ostatniego zawodnika przez poszczególne skrzyżowania, tramwaje i autobusy, stopniowo powracać będą na swoje stałe trasy.

Pełna lista śluz na trasie półmaratonu

Grunwaldzka – Szylinga / Matejki
Grunwaldzka – Wojskowa
Rondo Nowaka – Jeziorańskiego
Grunwaldzka – Grochowska
Grunwaldzka – Bułgarska / Jugosłowiańska
Rondo Skubiszewskiego
Jugosłowiańska – wyjazd z os. Kopernika
Ściegiennego – Promienista
Ściegiennego – Arciszewskiego
Arciszewskiego – Palacza
Hetmańska – Kasprzaka
Hetmańska – Głogowska
Hetmańska – Dmowskiego
Hetmańska – Kolejowa / Górecka
Hetmańska – 28 czerwca 1956 r.
Królowej Jadwigi – Droga Dębińska / Strzelecka
Strzelecka / Garbary – Krakowska / Kazimierza Wielkiego
Garbary – Wszystkich Świętych
Garbary – Wodna / Grobla
Garbary – Wielka
Solna – Al. Marcinkowskiego
Solna / Nowowiejskiego – Al. Niepodległości
Pułaskiego / Roosvelta – Libelta / Poznańska
Roosvelta – Dąbrowskiego
Rondo Kaponiera

Trasa 16. PKO Poznań Półmaratonu zostanie zamknięta dla ruchu kołowego w godzinach ok. godz. 8:30 do ok. godz. 13:30. Należy spodziewać się utrudnień w ruchu oraz zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ruchem w okolicach trasy zawodów będą kierować odpowiednie służby zabezpieczające wydarzenie.

Wszelkie najnowsze informacje o półmaratonie będą tutaj.

Źródło: oprac. na podstawie: https://www.ztm.poznan.pl/pl/komunikaty/niedziela-14-kwietnia-zmiany-w-komunikacji-z-uwagi-na-16-pko-poznan-polmaraton, https://halfmarathon.poznan.pl/strefa-zawodnika/program/,  https://halfmarathon.poznan.pl/strefa-zawodnika/informacje-dla-startujacych/. Foto Jakub Kaczmarczyk / materiały prasowe organizatora biegu 

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Bieganie po asfalcie drogą do kontuzji?

Czy bieganie po asfalcie i innych twardych nawierzchniach może powodować zwiększone ryzyko pojawienia się kontuzji? Czy są jakieś medyczne przeciwwskazania dla biegaczy trenujących po twardych nawierzchniach? (więcej…)