Podsumowanie Poland Business Run 2020
Podsumowanie Poland Business Run 2020. Pomoc dla 71 osób

polecane

Podsumowanie Poland Business Run 2020. Pomoc dla 71 osób

Tomasz Wołoćko
grudzień 14, 2020
Aktualności

9-letnia Gabrysia, 48-letni Daniel, 31-letni Artur, 14-letni Kacper, 61-letni Jan… To tylko kilku spośród 71 beneficjentów z niepełnosprawnością ruchową z całego kraju, do których trafiła pomoc dzięki biegaczom startującym w Poland Business Run 2020.

Podsumowanie Poland Business Run 2020

W tym roku bieg biznesowy odbył już po raz dziewiąty, jednak pandemia i zakaz organizacji imprez masowych zmusiły organizatorów do kreatywności. Do tej pory startowano równocześnie w największych polskich miastach, a tym razem 6 września uczestnicy sami wyznaczyli trasę biegu, a swój czas zmierzyli za pomocą aplikacji. Zmiana zasad pozwoliła na start w dowolnej miejscowości, nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

– Dla nas najważniejsze było zorganizować bieg, by nie przerywać pomocy osobom z niepełnosprawnością ruchową. Epidemia nie zatrzymała ani amputacji, ani wniosków o nowe protezy, wózki czy turnusy rehabilitacyjne. Dlatego jesteśmy ogromnie wdzięczni za zaufanie, jakim obdarzyły nas firmy, korporacje i instytucje. Nie przestaniemy podkreślać, że to dzięki nim po raz kolejny możemy wesprzeć potrzebujących – zaznacza Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Do Poland Business Run 2020 zapisało się ponad 19 tys. biegaczy z 17 krajów na świecie. Z corocznego raportu Fundacji wynika, że dzięki wnoszonym przez firmy opłatom startowym pomoc trafi do 71 osób z całej Polski, m.in. do Gabrysi, Daniela, Kacpra, Artura czy Jana. Każdy z tych beneficjentów ma inną historię, ale łączy ich jedno – potrzebowali pomocy, by poprawić jakość swojego życia.

9-letnia dziś Gabrysia urodziła się z porażeniem mózgowym. Dopiero w wieku siedmiu lat postawiła pierwszy krok i wypowiedziała pierwsze słowo, jednak poważna choroba i walka o życie dziewczynki sprawiły, że nastąpił regres.

– Musieliśmy rozpocząć żmudną rehabilitację, ale w Zduńskiej Woli mogliśmy liczyć na godzinę, czasem dwie dziennie. Za więcej trzeba było prywatnie płacić. Wtedy skontaktowała się z nami Fundacja i zaproponowała pomoc. Jesteśmy na turnusie rehabilitacyjnym już po raz szósty – opowiada pani Emilia, mama Gabrysi.

Dziewczynka zrobiła w tym czasie ogromne postępy. Znów zaczęła chodzić, powoli wraca też mowa.

– Bez pomocy Fundacji nie byłoby na to szans. Rehabilitanci postawili Gabrysię na nogi – dodaje pani Emilia.

Duża część beneficjentów skorzystała z turnusów rehabilitacyjnych w krakowskim centrum Znowu w Biegu, które powstało z inicjatywy Fundacji Poland Business Run. Na terapię w ośrodku, specjalizującym się w kompleksowej pomocy pacjentom po amputacji, przyjechał m.in. Daniel, 38-latek ze Świdnika w woj. lubelskim. We wrześniu 2018 r. w wyniku zapalenia otrzewnej i wstrząsu septycznego przeszedł amputację obu nóg.

– Podczas turnusu skorzystałem z pomocy psychologa, dietetyka i oczywiście fizjoterapeutów, którzy wykazali się ogromną wiedzą i umiejętnościami. Wcześniej nie wiedziałem, jakie ćwiczenia wykonywać i w jaki sposób, żeby przygotować się maksymalnie do oprotezowania. Dzięki tej pomocy czuję się teraz mocniejszy fizycznie i psychicznie. Mam nadzieję, że wkrótce stanę na nogi – komentuje Daniel.

31-letni Artur z Wielkopolski 10 lat temu uległ wypadkowi wysokościowemu. Na co dzień pracuje jako instruktor samodzielnego funkcjonowania osób poruszających się na wózkach, jest również Trenerem Wsparcia Fundacji Poland Business Run i pomaga innym w podobnej sytuacji. Jego pasją jest sport, a nowy lekki i zwrotny wózek pozwoli mu być jeszcze aktywniejszym.

Kacper ma 14 lat i pochodzi z województwa pomorskiego. Od urodzenia choruje na rozszczep kręgosłupa i wodogłowie. Jego rodzice od początku zadbali o rehabilitację syna, a cała rodzina wkłada duży wysiłek w to, by chłopak, mimo poruszania się na wózku, był jak najbardziej samodzielny.

– Jak każdy w moim wieku uczęszczam do szkoły, ale mam również swoje pasje. Interesuję się motoryzacją i sportem. Bardzo lubię podróże, nie tylko dalekie, ale również te w swojej okolicy. Wózek nie stanowi żadnej przeszkody w mojej aktywności, a nowe miejsca zwiedzam na handbike’u. Może kiedyś uda mi się wystartować w jakimś maratonie? Marzy mi się też odwiedzenie Danii, Szwecji i Norwegii – komentuje beneficjent, który część swoich zamiarów będzie mógł spełnić przy pomocy nowego wózka aktywnego, dofinansowanego poprzez Poland Business Run.

Jan to 61-latek ze Śląska, który 7 lat temu z powodu niedokrwienia przeszedł amputację nogi. Z zawodu jest piekarzem-cukiernikiem, co bardzo lubi, więc po otrzymaniu protezy (w miarę swoich możliwości) wrócił do wykonywania obowiązków. Starał się chodzić na długie spacery i zażywać ruchu, chcąc być jak najdłużej sprawny i samodzielny. Niestety sztuczna kończyna zaczęła dawać mu się we znaki, utrudniając codzienne aktywności.

– Proteza to wspaniała rzecz – ludzie po amputacji, tacy jak ja, nie wyobrażają sobie bez niej życia. Jednak, jak każde urządzenie, wymaga niestety wymiany zużytych elementów – mówi pan Jan. – Jestem wdzięczny Fundacji za pomoc i za powrót do normalności – dodaje.

Dofinansowanie do protezy otrzymał także jego imiennik z Kielc, który od 40 lat spełnia się jako nauczyciel historii w liceum ogólnokształcącym. W połowie 2018 r. panu Janowi amputowano lewą nogę na wysokości podudzia, a już w kolejnym roku szkolnym, dzięki intensywnej rehabilitacji, wrócił do aktywności i pracy zawodowej.

– Jedyną przeszkodą, bym mógł dalej aktywnie funkcjonować, jest brak dopasowanej protezy. Pomoc w jej zakupie umożliwi mi spokojną pracę aż do emerytury, choć chciałbym pracować dłużej, bo zawód nauczyciela daje mi wiele satysfakcji – komentuje beneficjent Poland Business Run.

Poland Business Run 2020

Mimo zmienionej formuły bieg Poland Business Run okazał się sukcesem, zarówno pod względem liczby uczestników, zaangażowanych firm i beneficjentów charytatywnej sztafety. Wirtualna forma pozwoliła przedsiębiorstwom na włączenie do wydarzenia swoich oddziałów z całego świata i organizatorzy planują pozostawić tę możliwość na stałe. W 2020 r. Fundacja dofinansowała w sumie 17 protez kończyn, 5 wózków aktywnych, 2 inne sprzęty ortopedyczne, a także 55 rehabilitacji.

Kolejną edycję sztafety zaplanowano na 5 września 2021 r., co oznacza, że od nowego roku do organizacji mogą się zgłaszać następni potrzebujący. Raport z działań Fundacji i szczegóły dla beneficjentów znajdują się na stronie www.polandbusinessrun.pl.

Źródło: tekst i zdjęcia informacja prasowa; Poland Business Run

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Tanie buty do biegania. Czy opłaca się kupić buty do 100 zł?

Świat biegacza byłby cudowny, gdyby buty do biegania były tanie, wytrzymałe, zapewniały odpowiedni poziom amortyzacji i wygody. A najlepiej, gdyby przy tym wszystkim jeszcze dobrze wyglądały. Czy, aby to wszystko zagwarantować trzeba wybierać jedynie spośród drogich butów? Aby odpowiedzieć na to pytanie sięgnęliśmy po buty Kalenji Ekiden Active, które kosztują 99 zł. (więcej…)