Okulary przeciwsłoneczne, które zmieniają obraz na lepszy

polecane

Okulary przeciwsłoneczne, które zmieniają obraz na lepszy

Kamil Nowak
9 maja, 2024
Poradniki

Jeśli szukasz okularów przeciwsłonecznych (bez korekcji lub z korekcją) na co dzień oraz do ulubionego sportu, ten tekst jest dla ciebie. Mówię tutaj o okularach, polecam konkretny model, który sprawdził się u mnie podczas biegania, spacerowania, prowadzenia auta i zawodów sportowych, ale także dzielę się tym, co pomoże wybrać najlepsze okulary dla osoby uprawiającej aktywność fizyczną. Odkąd wybrałem okulary, o których za chwilę powiem, nie wyobrażam sobie bez nich biegania i przebywania na powietrzu, w słoneczny dzień. Korzystam z nich także podczas jazdy samochodem. Soczewki, które są w nich, wpłynęły u mnie pozytywnie na wiele czynności. Czas na wyczekiwany przez wielu temat, bo gdy tylko napisałem, że pojawią się materiały o okularach przeciwsłonecznych, otrzymałem liczny odzew, że jest to dobry moment na taką treść.

Jestem biegaczem od 11 lat. Okulary korekcyjne noszę od 13 lat. Mimo to, jak się okazało całkiem niedawno, noszenie okularów nie oznacza, że się na nich znam. Identycznie, jak z prowadzeniem samochodu. Nie każdy kierowca jest dobrym kierowcą. Ale wszystkich, którzy przebywają w słoneczny dzień na zewnątrz, łączy wspólny mianownik — intensywne promienie słoneczne, które odbierają komfort widzenia i stanowią zagrożenie dla oczu. Oczy należy chronić przed promieniami ultrafioletowymi. Długa ekspozycja oczu na promieniowanie UVA i UVB może spowodować powstawanie wolnych rodników, które uszkadzają komórki przez utlenianie ich lipidów oraz białka. Może to prowadzić do pogarszania widzenia.

Od razu wspomnę o tym, że ten tekst przyda się biegaczom, kolarzom, pływakom, siatkarzom, golfistom, osobom, które lubią długie wędrówki, czy wszystkim, którzy spędzają wiele godzin na słońcu. Wspomnę tutaj o rozwiązaniach dedykowanych każdej z tych grup osób. Wszystko to jest możliwe dzięki mojej współpracy z Aurum Optics. 

Partnerem merytorycznym jest Aurum Optics, sieć salonów optycznych, która umożliwiła mi korzystanie z okularów Oakley i wsparła mnie w kwestiach specjalistycznych. Tekst zyskał więc dużą porcję fachowych rad — moich, jako biegacza i użytkownika okularów na co dzień oraz specjalistów Aurum Optics, którzy w sposób profesjonalny podrzucili mi tematy i problemy, z którymi do ich salonów przychodzą osoby uprawiające różne sporty. Mamy więc tekst łączący moje doświadczenie i znacznie bogatszą w kwestii okularów wiedzę profesjonalistów z Aurum Optics. Myślę, że jest to cenny materiał, ponieważ nie ma tutaj rad niepotwierdzonych przez specjalistów. Wkład merytoryczny jest ogromny. 

Każda osoba, która uprawia sport – niezależnie od poziomu i dyscypliny – bez wątpienia wielokrotnie doświadczała, jak uciążliwe podczas aktywności fizycznej na świeżym powietrzu może być intensywne słońce. Biegacz może się potknąć o przeszkodę, której nie zauważy. Kolarz może wypaść na zakręcie z trasy. Pływak może nie zauważyć czegoś w wodzie przed nim. Tych pechowych sytuacji mogę wymieniać bez końca. Przed problemami pojawiającymi się podczas słonecznej pogody i zagrożeniami zdrowotnymi dla oczu możemy chronić się, wykorzystując okulary przeciwsłoneczne. Dobre okulary przeciwsłoneczne oferują komfort widzenia i zapewniają na ogół ochronę przed promieniami ultrafioletowymi, ale ściemniają widziany przez nas obraz, co w pewnych warunkach zmniejsza wygodę użytkowania.

Jednak ja korzystam z nowej, dla mnie rewolucyjnej technologii w dziedzinie optyki soczewek przeciwsłonecznych. Miałem już niejedne okulary przeciwsłoneczne korekcyjne, które tylko, jak wspomniałem wyżej, ściemniają obraz, przez co podczas treningu rezygnujemy z barw krajobrazu, intensywności kolorów, a zyskujemy większy komfort i bezpieczeństwo. Do tej pory w moich okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych pojawiała się zależność: coś kosztem czegoś innego. 

Odkąd biegam, spaceruję i prowadzę samochód w okularach Oakley Holbrook z soczewkami Oakley Prizm, czuję, że doświadczam czegoś odmiennego. Soczewki Oakley Prizm mają trzy znaczące zalety: 

1) Zwiększony kontrast widzenia, dzięki któremu ułatwiają rozróżnianie kolorów;

2) Poprawa intensywności kolorów, pozwalająca na łatwiejsze identyfikowanie widzianych obiektów i przeszkód;

3) Widzenie przestrzenne na wyższym poziomie, które ułatwia określanie odległości.

Soczewki Oakley Prizm, w przeciwieństwie do regularnych modeli okularów przeciwsłonecznych, nie przyciemniają tego, na co aktualnie patrzymy, nie zmniejszają nasycenia kolorów i kontrastu przedmiotów. Patrząc przez soczewki, widzimy świat w nasyconych kolorach, ale nie sprawia to dyskomfortu. Na początku zastanawiałem się, który rodzaj soczewek Prizm wybrać (jest ich kilka), ponieważ wydawało mi się, że kolory zostaną zbyt mocno podbite. Nic podobnego. Krajobraz czy pojedyncze elementy mają realistyczne nasycenie kolorami. Zwiększona szczegółowość rzeczywistości pozwala zachować nie tylko większy komfort, ale także bezpieczeństwo w trudniejszych warunkach oświetleniowych. Są to więc soczewki wyjątkowo przydatne dla osób uprawiających sport i wszelkiego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu.

Funkcjonalność okularów przeciwsłonecznych Oakley Prizm sprawia, że jakość widzenia oraz nasycenie kolorów mogą bez najmniejszego problemu dostosować się do określonych warunków pogodowych i geograficznych oraz uprawianej dyscypliny sportowej. Większość modeli okularów przeciwsłonecznych wykorzystujących soczewki Oakley Prizm jest również pokryta powłoką polaryzacyjną, dzięki której zredukowane są oślepiające odblaski świetlne.  

Wspomniałem, że miałem do podjęcia decyzję, jakiej kategorii soczewek w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych chciałbym używać. Najpopularniejsza to Oakley Prizm Sport, która jest dostosowana do potrzeb sportowców, szczególnie tych trenujących przez wiele godzin na zewnątrz. Każdy sport jest inny, więc Oakley podzielił soczewki na kilka opcji. To m.in. propozycja dla osób uprawiających kolarstwo górskie, trenujących w warunkach o mniejszym naświetleniu, spędzających wiele godzin w lesie, kolarzy szosowych i gravelowych. 

Dostępne są także wersje soczewek dla pływaków — z podziałem na płytsze i głębsze zbiorniki wodne — a także żeglarzy czy surferów. Trudno wymienić każdy sport w jednym tekście, bo część soczewek jest uniwersalnych, ale jestem przekonany, że każdy znajdzie coś dla siebie. Soczewki Oakley Prizm sprawdzają się także jako okulary przeciwsłoneczne na co dzień. Na taki model postawiłem i wybrałem PRIZM SAPPHIRE. Postawiłem na, można kolokwialnie powiedzieć, hybrydę, czyli okulary na co dzień i do sportu.

 

W salonie Aurum Optics przymierzyłem 30 różnych okularów dla sportowców. Zrobiłem to nie dlatego, że nic nie mogłem dla siebie znaleźć, ale przez to, że tak wiele oprawek mi się spodobało. Zdecydowałem się na klasyczne oprawki Oakley Holbrook, ale nosiło mnie, żeby wybrać bardziej designerskie. Trudno było mi się powstrzymać, ale postawiłem ostatecznie na klasykę. W okularach zamontowano soczewki PRIZM SAPPHIRE z polaryzacją. 

Co się zmieniło, gdy biegam? Słońce nie razi mnie w oczy, a więc zyskałem znacznie wyższy odczuwalny komfort podczas treningu. Poprawiła się intensywność kolorów, co bardzo mi się podoba. Nigdy bym nie uwierzył w to, że zarówno podczas biegania, jak i na co dzień dobre okulary mogą tak bardzo wpłynąć na widzenie. Obraz nie jest przesycony, a po prostu naturalny, barwny i przyjemny. Czuję większe bezpieczeństwo, szczególnie, gdy biegnę po asfalcie, który najczęściej odbija promienie słonecznie. 

Bieganie po asfalcie generalnie jest męczące, ale w słoneczny dzień jest jeszcze gorzej, bo nie tylko razi nas słońce, ale także odbite od asfaltu promienie słonecznie. Soczewki to całkowicie redukują, cały trening jest przyjemny i bezpieczny. Widzę wszystko to, co jest przede mną na drodze. Wiem także, że moje oczy są zabezpieczone przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Nosiłem już okulary przeciwsłoneczne korekcyjne innych marek, ale model Oakley ma zakrzywioną konstrukcję, co sprawia, że oczy są lepiej chronione. Szkodliwe promieniowanie nie dostaje się do oczu po bokach. Okulary lepiej osłaniają oczy. Lepiej także widzę otoczenie, ponieważ nie ograniczają mnie tak bardzo ramki okularów. 

Skoro jestem przy temacie tego, co się zmieniło, uzupełnię wątek, jak wybrałem ten konkretny model. Otrzymuję regularnie przed latem dużo pytań, czy z okularami biega mi się wygodnie. Odpowiedź jest pozytywna. Tak, biega mi się wygodnie, ale mam kilka aspektów, które sprawdzam przed wyborem konkretnego modelu. 

Na co zwracam uwagę, gdy wybieram okulary do biegania: 

  • Okulary powinny stabilnie siedzieć na swoim miejscu i nie przemieszczać się,
  • Okulary nie mogą być ciężkie, więc wybieram raczej te „plastikowe” i raczej nierozbudowane modele,
  • Nosek powinien trzymać stabilnie okulary. Wolę okulary bez regulowanych nosków, lepiej je czyścić,
  • Zauszniki powinny być dłuższe, zachodzić za uszy i staranie trzymać okulary,
  • Mostek okularów i zauszniki powinny być o jak najprostszej budowie, żeby szybko i łatwo można było je wyczyścić,
  • Soczewki powinny mieć powłokę ułatwiającą czyszczenie,
  • Dodatkowo: zawsze do kompletu z okularami wybieram nowe miękkie chusteczki do czyszczenia, żeby nie rysować szkieł i oprawek. 

Ja mam małą wadę wzroku, więc soczewki nie są grube, przez co masa szkieł nie sprawia, że całość jest ciężka. Nie każdy będzie w stanie sam dobrać okulary do biegania, jazdy na rowerze, prowadzenia auta, pływania czy do innych aktywności. Ja skorzystałem z wiedzy pracowników wrocławskiego Aurum Optics, którzy w przystępnej formie wytłumaczyli mi wiele rzeczy, od tych prostych, po te bardziej złożone. Salony Aurum Optics możecie znaleźć w niemal 20 lokalizacjach w całej Polsce, gdzie czekają na was nie tylko specjaliści, tacy jak optometryści, optycy, refrakcjoniści, ale także styliści czy doradcy, którzy perfekcyjnie znają swoją ofertę i są w stanie zaproponować coś, co spełni oczekiwania i wymagania każdego. Poświęcono mi czas, uwagę i otrzymałem okulary, które uważam za najlepszą możliwą opcję. Świetnie mi się w nich biega! 

Mam dla was niespodziankę! W ramach mojej współpracy z Aurum Optics każdy czytelnik i widz Bieganie Uskrzydla na okulary przeciwsłoneczne z korekcją może otrzymać upust. Kod rabatowy, który należy użyć podczas składania zamówienia, to: SŁOŃCE2024. Kod umożliwia zaoszczędzenie 200 zł przy zakupie okularów przeciwsłonecznych z korekcją. Kod nie działa przy zakupach przez internet, wyłącznie stacjonarnie. Należy zatem pojawić się osobiście w jednym z kilkunastu salonów w całej Polsce. Salonów jest sporo, tak że każdy na pewno znajdzie najbliższy, który mu pasuje. Jak jesteście z Wrocławia lub okolic, możecie dodatkowo pozdrowić ode mnie wrocławską załogę z salonu przy ul. Oławskiej 🙂 Jeśli jednak chcielibyście zapoznać się z ofertą Aurum Optics przed zakupem lub wystarczą wam okulary przeciwsłoneczne bez korekcji, zachęcam do odwiedzenia ich strony internetowej.

Kończąc temat okularów przeciwsłonecznych korekcyjnych, muszę stwierdzić, że nie spodziewałem się, że dobre okulary mogą tak wiele zmienić. Nasycenie kolorów, lepszy kontrast, dużo głębsze widzenie przestrzenne i większe bezpieczeństwo dla oczu. Jeśli macie jakieś pytania, piszcie śmiało! Trudne pytania też mogą być, ponieważ odpowiedzi na nie będę konsultować ze specjalistami, więc jestem gotowy na pomoc tylu osobom, do ilu uda mi się dotrzeć. Widzę tę różnicę, mając okulary innych marek i okulary od marki Oakley. Najszybciej odpowiedź otrzymacie, jeśli napiszecie pod filmem na platformie YouTube. Tam odpowiadam w ciągu 60 min. Sprawdźcie. 

Tekst zawiera lokowanie produktów i marki Aurum Optics 

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Moving Comfort czyli staniki sportowe do biegania – recenzja

Specjalnie dla Pań przetestowaliśmy staniki sportowe firmy Moving Comfort, a konkretnie modele Urban X-Over, Uplift Crossback i Rebound Racer. Wszystkie trzy staniki sportowe rozłożyliśmy na czynniki pierwsze. Zobacz, co z tego wynikło. (więcej…)