Elektrostymulacja lekiem na potreningowy ból? Testujemy aparat Bluetens

polecane

Elektrostymulacja lekiem na potreningowy ból? Testujemy aparat Bluetens

Kamil Nowak
23 kwietnia, 2017
Recenzje

Elektrostymulacja stała się bardzo modnym terminem używanym przez wielu marketingowców. Podobno jest lekiem na potreningowy ból, modelowanie sylwetki, szybkie spalanie tkanki tłuszczowej, a nawet rozbijanie cellulitu. Czy elektrostymulacja działa, jak wpływa na organizm i jakie dobroczynne skutki można odczuć stosując zabiegi z jej udziałem, opowiemy przy okazji testu aparatu Bluetens.

To nie jest zwyczajny test sprzętu, bardziej poruszenie tematu elektrostymulacji i zaobserwowanych wrażeń po regularnych zabiegach. Zakładamy, że większość osób, nie tylko sportowców, chce robić coś lepiej. Lepiej biegać, szybciej się regenerować, trenować, po prostu lepiej żyć. Czasami te zapędy kierują nas do niekonwencjonalnych metod. Taką na pewno jest elektrostymulacja, ponieważ nie jest to ten typ zabiegów, o którym pomyślimy w pierwszej kolejności. Raczej, aby lepiej biegać przeczytamy nową książkę, aby lepiej trenować poszukamy informacji na forach i pewnie zwrócimy uwagę na dietę i coś w niej zmienimy. A na jakim miejscu jest leczenie impulsami o niskiej częstotliwości? No właśnie. Aby przybliżyć tę tematykę i pokazać jakie (i „czy”) przynosi korzyści dla biegacza, przetestowaliśmy aparat Bluetens i wszystkie uwagi opisaliśmy poniżej.

Słowniczek artykułu

Bluetens – prosty i bardzo mały aparat do elektrostymulacji przeciwbólowej i nerwowo-mięśniowej  zasilany z akumulatora ładowanego przez port USB. Bluetens umożliwia wykonanie wielu zabiegów, a sterowanie odbywa się za pomocą specjalnej aplikacji, którą możemy zainstalować do pamięci telefonu z systemem Android lub iOS. Bluetens można kupić w dobrej cenie w sieci Decathlon;

Elektrody – są to przygotowane plastry wielokrotnego użytku pokryte specjalnym żelem, aby dobrze przewodziły impulsy elektryczne. Elektrody przykleja się na punktach motorycznych, czyli miejscach usytuowanych najbliżej stymulowanego nerwu;

Skurcz wywołany impulsem elektrycznym – różni się od skurczu naturalnego, ponieważ wywoływany jest przez specjalistyczny aparat do elektrostymulacji. Skurcz powstaje poprzez serię impulsów niskiej częstotliwości, które są o odpowiedniej mocy, jak również generowane na odpowiednim fragmencie ciała ludzkiego – elektrody przykleja się na miejsce, która ma być stymulowane;

Elektrostymulacja – zabieg wykorzystujący prądy impulsowe niskiej częstotliwości powodujące serie skurczów wywołanych np. aparatem Bluetens. Z dobroczynnych walorów elektrostymulacji bardzo szeroko korzysta fizykoterapia do celów leczniczych mięśni uszkodzonych,w porażeniach czy niedowładach. Jednak coraz częściej jest reklamowana jako zabieg potęgujący wpływ ćwiczeń fizycznych. Marketingowcy o elektrostymulacji mówią, że poprawia wygląd sylwetki, rzeźbi mięśnie, a nawet rozbija cellulit i spala tkankę tłuszczową.

Po takim wstępie nie pozostaje już nic innego, tylko przejść do testów na redakcyjnej ekipie (uśmiech).

Wygląd i jakość materiałów (urządzenie, elektrody)

Sercem Bluetens jest mały aparat, do którego podłączamy przewody przesyłające impulsy do elektrod. Jest wielkości paczki cukierków Tic Tac, co sprawia, że nie ma problemów z jego transportem. Na górze urządzenia, niebieski mały przycisk służy do włączania i wyłączania Bluetens. Przy nim znajduje się pokrętło regulacji intensywności stymulacji, za pomocą którego możemy zwiększać lub zmniejszać intensywność programów. Obrót w prawo zwiększa liczę impulsów, a obrót w lewo – zmniejsza. Poniżej znajdują się kontrolki pokazujące ustawioną intensywność programu. Pierwsza kontrolka zapala się przy uruchamianiu stymulacji z aplikacji. Jeśli aparatu Bluetens używa się w trybie autonomicznym (bez smartfona), to pierwsza kontrolka zapala się przy rozpoczęciu programu domyślnego. W dolnej części jest kontrolka ładowania, kontrolka napięcia, a także suwak. Ostatni element został zamontowany ze względów bezpieczeństwa – nie można jednocześnie ładować aparatu i go używać. Bluetens wyposażony jest w wejście mikro USB i można go naładować przy pomocy konwencjonalnej ładowarki.

Kupując Bluetens otrzymamy w komplecie elektrody oraz przewody. Wszystkie te elementy zostały wykonane bardzo starannie i są trwałe. Naszych elektrod używaliśmy intensywnie, z racji prowadzenia testu, więc powinny zostać mocno zużyte, a jednak nie widać po nich żadnych śladów użytkowania. Materiał jest przyjemny w dotyku, a przyklejana strona elektrody jest nawilżona specjalnym żelem. Magia dzieje się po przyklejeniu elektrod do ciała i chęci ich odklejenia. Przy pierwszym użyciu zakładaliśmy, że ciężko będzie je odkleić. Można nawet powiedzieć, że będzie to połączenie elektrostymulacji z depilacją pozabiegową (uśmiech). Wszystkie obawy przechodzą po ściągnięciu pierwszej elektrody. Szybko się je odkleja, a miejsce pozostaje suche – żel nie zostaje na skórze. Genialnie opracowane elektrody i formuła żelu świetnie sprawdza się podczas korzystania z Bluetens poza domem np. bezpośrednio po treningu na bieżni, po basenie czy siłowni.

Małe kształty aparatu i szybkie przygotowanie zestawu do wykonania zabiegu sprawiają, że jest to urządzenie bardzo mobilne. Producent dodaje również specjalny woreczek, do którego zmieścimy cały komplet Bluetens i zabierzemy gdziekolwiek tylko chcemy. Woreczek jest wytrzymały i jednocześnie zapobiega wysychaniu i brudzeniu się elektrod w transporcie – jest zawiązywany. Warto z niego korzystać i nie przenosić elektrod wrzuconych luzem do torby, ponieważ powoduje to ich wysychanie, co odbije się na zmniejszeniu przewodnictwa impulsów elektrycznych. Kończąc już opis tego, co dostaniemy w pudełku, przejdziemy teraz do opisania poszczególnych funkcji elektrostymulatora – a jest tego dość sporo patrząc na liczbę dostępnych programów stymulacyjnych.

Najważniejsze funkcje Bluetens (możliwości, aplikacja, ułożenie elektrod)

Można się łatwo domyślić, że główną funkcją jest wykonywanie elektrostymulacji, ale nie tylko liczy się zabieg, ale odpowiednie przygotowanie pacjenta, czyli wszystkich osób, które będą korzystać z aparatu. Nie łatwo jest nabyć wiedzę, gdzie należy przyklejać elektrody, jak dobierać intensywność impulsów czy jak długo powinny trwać sesje. To wszystko (i o wiele więcej) otrzymamy wybierając Bluetens. Na każdym etapie obsługi aparatu jesteśmy niemal prowadzeni za rękę. I to jest w tym przypadku trafne rozwiązanie.

Przed pierwszym uruchomieniem warto zainstalować do pamięci smartfona dedykowaną aplikację Bluetens, która pomoże nam w obsłudze aparatu. Aplikacja działa na urządzeniach opartych o system Android i iOS. Jeśli już założyliśmy w aplikacji imienne konto, to warto sięgnąć po elektrostymulator i go włączyć. Nie trzeba parować Bluetens ze smartfonem, ponieważ ten proces wykonywany jest całkowicie automatycznie – nie jest wymagana ingerencja użytkownika. Co teraz? Możemy już normalnie korzystać z posiadanego sprzętu.

Dostępne są trzy kategorie programów stymulacyjnych – leczenie, relaks i trening. Opis poszczególnych programów znajduje się poniżej, w kolejnym akapicie i to dlatego, że możliwych opcji jest bardzo dużo. Możemy dobrać program niemal dla każdej części ciała. Dodatkowa funkcjonalność, to możliwość pobierania programów bezpośrednio do pamięci Bluetens przez co, nie będziemy musieli sięgać po telefon. Aby przenieść wybrany trening, należy wejść do zakładki Kalendarz w aplikacji Bluetens. W kalendarzu możemy również zapamiętywać ulubione zabiegi i od razu je odtwarzać – bez potrzeby konfiguracji ich od początku.

Urządzenie Bluetens oferuje również wsparcie dla fizjoterapeutów. Osoby te mogą uruchomić funkcję Pro i dzięki temu mieć dostęp do specyfikacji technicznej każdego programu. Jednak wcześniej wymagana będzie krótka weryfikacja, aby aparat nie był używany przez osobę nie posiadającą uprawnień fizjoterapeuty.

Programy stymulacji (leczenie, relaks, trening)

Bluetens oferuje multum dostępnych do zrealizowania wariantów zabiegów. Stymulować można pośladki, uda, kolana, łydki, kostki, stopy, ramiona, łokcie, przedramiona, nadgarstki, barki, plecy (górę, dół) oraz brzuch. Wszystkie te części ciała można poprzez elektrostymulację relaksować, leczyć, a nawet trenować. To jeszcze nie koniec. Wybierając część ciała, jeden z trzech powyższych typów zabiegów, możemy jeszcze określić dokładny cel stymulacji, a oto przykłady:

  • (brzuch -> trening -> wygląd) – program pomoże ukształtować mięśnie brzucha,
  • (brzuch -> trening -> trening mięśni) – poprawi kondycję mięśni brzucha,
  • (pośladki -> trening -> wygląd) – program pomoże ukształtować pośladki,
  • (kolano -> leczenie -> kontrola bólu) – program zwalczający chroniczny ból kolana,
  • (łydka -> leczenie -> krążenie) – program poprawiający krążenie krwi,
  • (łydka -> leczenie -> kontrola bólu) – zwalcza chroniczny ból pojawiający się w łydce,
  • (stopa -> relaks -> po aktywności sportowej) – odpręża zmęczone mięśnie,
  • (ramię -> trening -> wygląd) – kształtuje mięśnie,
  • (ramię -> trening -> trening mięśni) – poprawia kondycję mięśni,
  • (bark -> leczenie -> zabieg na mięśnie) – poprawia stan włókien mięśniowych,
  • (bark -> relaks -> regularny relaks) – program do codziennego odprężania i relaksu.

Są to wybrane przykłady możliwych do wykonania stymulacji mięśniowych. Zaletą Bluetens jest fakt, że poszczególne programy są ciągle aktualizowane i producent, co jakiś czas dodaje nowe zabiegi. Korzystaliśmy z kilku zabiegów, bardzo regularnie i o tym, czy działają opowiemy poniżej.

Bluetens daje możliwość regulacji intensywności stymulacji – zwiększa się liczba generowanych sygnałów (częstotliwość), a także ich moc. Skala jest od 1 do 60 i im wyższy numer, tym mocniej boli (uśmiech). Jednak to użytkownik podejmuje decyzję, jaki pułap ustawić, więc jedna osoba może zdefiniować intensywność na 15 – jest to dość delikatna stymulacja, a podczas innego treningu, możemy wybrać 45 – co oznacza bardzo mocny przepływ impulsów. My wytrzymaliśmy dosłownie kilka sekund w treningu na ramię w intensywności 60, ponieważ zaczęły się pojawiać mocne skurcze mięśni, które wręcz wyciskały łzy… Krótko mówiąc męczarnia i szybko uciekliśmy w dolny zakres intensywności – dla nas najbardziej znośne są wartości 15-25 – wszystko zależy od partii ciała.

Do najprzyjemniejszych zabiegów należą te oparte o leczenie lub relaks danej partii ciała. Nasza redakcja upodobała sobie relaks ud, łydek i stóp po mocnym bieganiu. Te zabiegi trwają około 15-25 minut i potrafią dać ulgę zbolałym partiom mięśni. Specjalnie w kontekście testowania aparatu Bluetens, jak i działania elektrostymulacji na ciało sportowca, wykonaliśmy intensywne i wymęczające treningi na odkrytej bieżni tzw. interwały. Na koniec każdej z tych sesji korzystaliśmy z elektrostymulacji i programu typu relaks na łydki i uda. Odczucia, jakie towarzyszą w trakcie zabiegu, to delikatne pieczenie, łaskotanie, subtelne pobudzanie mięśni, a także krótkie impulsy powodujące chwilowe napięcie mięśni, później szybkie rozluźnienie. Trening powinien być relaksacyjny, więc ręcznie dobieramy taką intensywność (od 1 do 60), aby impulsy nie sprawiały bólu. Zakończona elektrostymulacja daje natychmiastowe efekty. Partia ciała jest odprężona, zrelaksowana, a całość można porównać do zabiegu wykonanego przez profesjonalnego masażystę. Ulga następuje od razu. Nawet po bardzo ciężkim treningu. Musicie sami spróbować (uśmiech).

Program typu leczenie stosował nasz tester, który jest po urazie barku spowodowanego treningami na siłowni. Przez 2 tygodnie regularnych sesji związanych z zabiegami na mięśnie (w Bluetens nazwanych jako pogram Wzmocnienie 1. etap oraz Wzmocnienie 2. etap) stwierdził, że czuje się lepiej, mięśnie są bardziej uelastycznione i nastąpiło ich wzmocnienie. Tester czuł się komfortowo i deklaruje, że będzie stosować dalej elektrostymulację. Jednak nie można wysnuwać daleko idących wniosków, że Bluetens stanie się środkiem do całkowitej poprawy zdrowia. To już pozostawmy opiniom lekarzy i nie mieszajmy subiektywnych opinii, z naukowymi wynikami czy badaniami.

Bluetens to również zabiegi typu trening. Mogą stać się wysoce intensywne, wywoływać odczucia prowadzenia mocnego treningu, a wręcz wyzwalać skurcze mięśni. Po takim zabiegu można doświadczyć identycznego odczucia, jak przy wykonaniu prawdziwego treningu. Przy intensywnościach rzędu powyżej 15-20 można wręcz zobaczyć, jak mięśnie się poruszają pod wpływem przepływu impulsów. A powyżej 30 do 60 to już całe ciało będzie pulsować. Zabieg typu trening potrafi zdecydowanie wymęczyć, ale odczucie nie trwa długo. Utrzymuje się do około 20 minut od ukończenia zabiegu. Korzystając z treningu na biceps można namacalnie poczuć, jak mięsień zwiększył się pod napływem krwi. Generalnie, efekty tych zabiegów są odczuwalne.

Bluetens to również specjalistyczne (ukierunkowane na konkretne efekty) sesje zabiegowe np.:

Potrzeba sporo czasu, aby wszystkie odmiany sesji z elektrostymulacją aparatu Bluetenes poznać. Warto czytać opisy zabiegów przed ich stosowaniem, ponieważ wszystkie posiadają ograniczenia np. nie stosować częściej niż 3 razy dziennie, czy 5 razy w tygodniu, a także podpowiedzi, że ruch mięśni nie powinien być widoczny (regulacja progu intensywności od 1 do 60). Jak już pisaliśmy powyżej, kupując aparat Bluetens wkroczymy bezpiecznie i samodzielnie do świata zabiegów impulsami elektrycznymi.

Kilka razy zdarzyło się nam, że po wybraniu konkretnego zabiegu w aplikacji na telefon i po uruchomieniu aparatu Bluetens, ten nagle się wyłączył. Problem nie jest nagminny i można go rozwiązać poprzez ponowne włączenie aparatu. Po chwili Bluetens „zaskakuje” i uruchamia się rozpoczynając zabieg.

Podsumowując subiektywną ocenę ze stosowania elektrostymulacji można dojść do następujących wniosków: program typu relaks faktycznie zapewnia odczucia odprężenia, wręcz uspokaja nie tylko tę część ciała, do której przyczepione zostały elektrody, ale w pewnym sensie wycisza cały organizm. Doznajemy relaksu; program leczenia przynosi pożądane efekty i można odczuć zmniejszenie bólu, w tym konkretnym przypadku – barku; program treningu potrafi mocno wymęczyć daną partię, a to już całkowicie potwierdza fakt, że sesje działają na organizm w określony, treningowy sposób. Należy jednak zauważyć, że są to odczucia konkretnych testerów, a potwierdzenie faktycznego oddziaływania urządzenia pozostawiamy fizjoterapeutom i lekarzom.

Uwaga! Warto wiedzieć, że:

  • Nie wolno stosować Bluetens w wodzie oraz przy dużej wilgotności powietrza, np. w saunie, podczas kąpieli itp.;
  • Nie wolno umieszczać elektrod w okolicy tętnicy szyjnej (z przodu gardła) ani w poprzek czaszki oraz w poprzek klatki piersiowej;
  • Nie wolno używać Bluetens w promieniu 1 metra od urządzeń fal krótkich lub mikrofalowych, gdyż mogą one wpływać na prąd generowany przez urządzenie;
  • Należy stosować tylko przewody dostarczone przez Bluetens;
  • Nie można rozłączać przewodów, gdy Bluetens jest włączony i przepływa prąd;
  • Nigdy nie można podłączać elektrod do zewnętrznych źródeł napięcia, gdyż może to doprowadzić do porażenia prądem;
  • Do ładowania urządzenia, zawsze stosować kabel USB dostarczony przez Bluetens.

Cena elektrostymulatora Bluetens

Cena za pełny zestaw Bluetens to 549 zł brutto. Produkt dostępny jest m.in. w sklepach sieci Decathlon. Warto podkreślić, że wraz z aparatem otrzymujemy podstawowe wyposażenie potrzebne do realizacji zabiegów. Porównując różne konkurencyjne aparaty do elektrostymulacji, Bluetens wychodzi rozsądnie cenowo, patrząc na możliwości urządzenia, a także działanie i niezawodność.

Zawartość zestawu:

  • 1 aparat Bluetens,
  • 3 komplety elektrod 5x5cm po 4 szt. w komplecie,
  • 1 przewód micro USB do ładowania akumulatora,
  • 1 przewód połączeniowy do elektrod (z rozgałęzieniem),
  • 1 instrukcja obsługi producenta,
  • 1 instrukcja obsługi w języku polskim,
  • 1 torebka wodoodporna do przechowywania aparatu Bluetens oraz akcesoriów.

Podsumowanie

Elektrostymulacja wykonana aparatem Bluetens zaskoczyła nas całkowicie. Począwszy od profesjonalnego samouczka informującego, jak wykonywać sesje stymulacji, czy jakości elektrod, które przykleja i odkleja się bezboleśnie, przez konkretne efekty, czyli odczucia osób testujących aparat, a kończąc na łatwości obsługi aparatu – regulacja intensywności, wybór sesji, mobilności urządzania. Wielkim plusem urządzenia jest spory wachlarz możliwości stosowania zabiegów na wiele partii ciała i konkretne określenie tego, co chcemy osiągnąć – leczyć, trenować czy regenerować. Można w 100% odczuć sesje relaksacyjne, które w pełni odprężają. Jeśli korzystaliście z elektrostymulacji aparatem Bluetens i chcecie wyrazić swoją opinię lub opowiedzieć o odczuciach towarzyszących Wam podczas sesji – pozostawcie poniżej komentarz – za wszystkie z góry dziękujemy.

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Iwomak pisze:

    Używam Bluetens od kilku dni, byłam bardzo zadowolona. Niestety przestał działać. Wszystko się wyświetla, jest widoczne ale brak elektrostymulacji. Co może być przyczyną?

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Jeśli urządzenie jest nowe, elektrody dobrze podłączone, a jednostka w pełni naładowana, to może wybrany program jest za „delikatny” i mało co czujesz? Chyba, że próbowałaś już kilku trybów?

  2. Studio EMS Fitxpress pisze:

    Bardzo fajny i obszerny artykuł. Co ciekawe działanie EMS rzeczywiście ma odzwierciedlenie w praktyce. Ciekawi mnie moc takiego urządzenia – czy jest dostateczna, aby dać efekt.

  3. DDD pisze:

    Słaby po tygodniu używania 60 za mało 🙁

  4. yazlok pisze:

    Używam od kilku lat. Zwykle jako uzupełnienie rozciągania i rolowania albo jak mi się nie chce rozciągać. Dobrze relaksuje zmęczone mięśnie.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Po co biegaczom plastry i gdzie można je nakleić?

Każdy biegacz przynajmniej raz miał do czynienia z bólem, odciskami czy opuchlizną na swoich nogach. Aktywni sportowcy są również narażeni na powstawanie kontuzji, które często są częścią takiego trybu życia. Biegający powinni zatem zaopatrzyć się w akcesoria, które wspomogą ich szybką regenerację i uśmierzą ból. Po co biegaczom plastry i gdzie warto je naklejać? Podpowiadamy. (więcej…)