Hard Dog Race: Bieg przeszkodowy, w którym wystartujesz wspólnie z psem

polecane

Hard Dog Race: Bieg przeszkodowy, w którym wystartujesz wspólnie z psem

Kamil Nowak
17 sierpnia, 2017
Biegi

O wyjątkowym biegu z przeszkodami, jego organizacji i unikalnej formule rozmawiamy z Andrasem Puza – pomysłodawcą biegów Hard Dog Race. 

Bieganie Uskrzydla: Po udanych startach Hard Dog Race na Węgrzech w 2016 roku, tym razem przyszła pora na organizację tej imprezy w Polsce. Pierwszy bieg HDR Base odbędzie się 23 września w okolicach Katowic. Przybliżmy czytelnikom, o co chodzi w Hard Dog Race? Skąd pomysł na organizację takich biegów, gdzie człowiek startuje wraz ze swoim czworonożnym pupilem?

Andras Puza: Hard Dog Race to wyjątkowe wydarzenie dla psów i ich właścicieli. Dlaczego „Hard”? Bo to wydarzenie dla tych, co są twardzi. Dla tych, co są silni i zdeterminowani. I teraz mają szansę to udowodnić. Tor jest trudny i pełen przeszkód, ale na jego końcu czeka fantastyczne uczucie przezwyciężenia własnych słabości i dotarcia do mety. Dog – pies. Mały i duży. Rasowy i mieszaniec. Nie ma znaczenia, jakiego masz psa. Ważne, byś kochał jego i wszystkie psy w ogóle. Tak jak my je kochamy. To jedyny warunek. Race – wyścig. Nie chodzi w nim o Ciebie, ani o Twojego psa. Chodzi o to, czy umiecie współpracować. Jeśli uczestniczycie w HDR, dowiecie się, co jesteście w stanie osiągnąć jako zespół. Nie mogę zaprzeczyć że idea tego biegu ma swoje korzenie w „ludzkich” biegach OCR. Uwielbiam takie wyzwania. Niestety nie próbowałem Runmageddonu, ale mam taki plan. Jednakże ukończyłem Spartan Race Beast tutaj, w Polsce. Nigdy wcześniej nie biegłem w tak pięknym otoczeniu. Psy są częścią mojego życia od wczesnego dzieciństwa. To się zaczęło jako hobby, później zostałem członkiem SAR (search & rescue), a następnie wstąpiłem do wojska. Służyłem w Armii Węgierskiej jako saper w jednostce z psami. Spędziłem 7 miesięcy w Afganistanie. Musieliśmy stawiać czoła ogromnym i trudnym wyzwaniom, dzień po dniu, z naszymi psami. Mieliśmy takie same trudne doświadczenia fizyczne, jak one. Upał i niebezpieczeństwo były takie same. Dlatego kiedy pierwszy raz brałem udział w wyścigu OCR, pomyślałem, że to jest doświadczenie dla pary – człowieka i psa. Uczucie pokonywania przeszkód razem. Spojrzałem na świat OCR po Afganistanie i zrozumiałem, że to jest dokładnie to czego mi trzeba, to mój świat, mój rock n’roll. Oczywiście zabierałem psa na treningi, przygotowywaliśmy się razem. Podczas biegu pomyślałem sobie, okay, jest fajnie, ale gdzie jest mój pies? Tak powstała koncepcja Hard Dog Race w 2014 roku. Zacząłem spisywać plany, zastanawiać się jak to wszystko poukładać i czy się uda. Kiedy odszedłem z wojska w 2015 roku, zacząłem pracę nad HDR jako cywil. Miałem wsparcie przyjaciół i w czerwcu 2016 zorganizowaliśmy zamknięty bieg testowy, na którym sprawdziliśmy, jak nasze plany zachowują się w praktyce. Dokonaliśmy niezbędnych zmian i pierwszy prawdziwy bieg miał miejsce 1 października 2016 na Węgrzech.

BU: Czy niezależnie od stopnia wytrenowania, każdy może wystartować w tym biegu? Co oznaczają kategorie: Junior, Base, Wild, Brutal? Ile jest na nich przeszkód i jak długie są dystanse?

AP: Sam wyścig w kategorii podstawowej nie wymaga specjalnego treningu dla żadnego z członków duetu. Jeśli pies i jego właściciel są ze sobą nawzajem, mogą biegać razem, pies może zachowywać się odpowiednio, to znaczy, że jest odpowiednio uspołeczniony, nie będzie problemów podczas wyścigu. Oczywiście, fizyczne dopasowanie jest ważne. W końcu nazwa marki to Hard Dog Race, a nie Light Dog Race. Nie musisz być bardzo doświadczonym biegaczem, ale oczywiście jest to przydatne. Ponieważ nie ma ustalonego czasu zakończenia, można spróbować trochę odpocząć podczas wyścigu, jeśli to konieczne.
Kategoria podstawowa to HDR Base. Musisz przebiec razem z psem trasę o długości 6 kilometrów i pokonać 16 przeszkód. Do takiego wysiłku nie potrzebujesz specjalnego przygotowania, ale warto regularnie biegać, być z psem na jednej fali, nie bać się wody i błota, jednym słowem podjąć się wyzwania.
HDR Junior to bieg dla najmłodszych (od 8 do 14 lat). Do pokonania jest 2 kilometry i 8 przeszkód.
HDR Wild to trasa o długości 12 km zawierająca 22 przeszkody. Tu jest już trochę trudniej. Co prawda, ta trasa też nie wymaga specjalnego przygotowania, ale na pewno trzeba będzie włożyć więcej sił w jej pokonanie. W tej konkurencji też nie ma czasu kwalifikacyjnego, ale żeby z poczuciem dumy dotrzeć do mety nogi i łapy muszą dobrze popracować. Przeszkody są cięższe, warunki surowsze, ale i duma jest znacznie większa! HDR Brutal to wyzwanie ekstremalne. Surowe warunki i brutalne zadania czekają na tych, którzy wystartują na trasie o długości 20 kilometrów, składającej się z 28 przeszkód.

BU: Zgodnie ze sloganem „Sześć nóg, dwa serca, jedno zwycięstwo” i po zapoznaniu się ze stroną biegu można już na odległość poczuć te emocje i niesamowity nastrój panujący w dniu zawodów. Czy tak jest faktycznie?

AP: Na twarzy wszystkich zawodników, którzy docierają na metę widać ogromne szczęście i dumę. Te uczucia nie są do opisania, to trzeba przeżyć. „Zrobiliśmy to! Razem!” To się słyszy kiedy oboje odbierają medale. Ludzie uśmiechają się od ucha do ucha, a psy merdają ogonami. Wszyscy są zadowoleni, choć cali w błocie i nieraz ekstremalnie zmęczeni. Ta satysfakcja i poczucie jedności ze swoim najlepszym psim przyjacielem zostaje na zawsze i żadne nagrody tego nie przebiją.

BU: Czy psy wymagają specjalnego szkolenia?

AP: Przede wszystkim nauczcie się biegać razem. Niech Twój pupil wie, że ma nie wybiegać przed Ciebie, nie wbiegać Ci między nogami. Poza tym nie załatwia swoich potrzeb w trakcie biegu, zresztą nie ma nawet takiej potrzeby, bo przed każdym treningiem idziecie razem na spacer. Nie ciągnie na boki, ale biegnie prosto przed siebie. Jeśli tak jest, to znaczy, że znalazłeś idealnego partnera do zawodów!

BU: Gdzie odbędą się pierwsze zawody Hard Dog Race w Polsce? Czy można się już rejestrować? Ile wynosi opłata?

AP: Pierwsze zawody Hard Dog Race w kategorii Base odbędą się na torze motocrossowym w Dąbrowie Górniczej 23 września 2017. Można się rejestrować poprzez tę stronę. Opłaty różnią się w zależności od czasu zgłoszenia – im bliżej wyścigu tym drożej. Są tez odpowiednie rabaty dla uczniów, studentów, służb mundurowych itd. oraz dla uczestników z psami adoptowanymi. Warto też startować w drużynie. Pełna tabela opłat i rabatów: tutaj. Wszelkie pozostałe wiadomości znajdują się na naszej stronie Hard Dog Race.

BU: dziękuję za rozmowę.

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Anna pisze:

    Fajny pomysł, o takim biegu jeszcze nie słyszałam. Ile wpisowe? Czy psy mają jakąś przestrzeń dla siebie przed startem na odpoczynek przed i po biegu? Gdyby się coś stało to jest dostępny weterynarz? Dzięki za odp.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Polar Pacer Pro – wyszło mi 17 razy na TAK, 3 razy na NIE. A Tobie?

Polar Pacer Pro to lekki zegarek z GPS i wbudowanym wysokościomierzem z pomiarem mocy biegowej z nadgarstka. Wyposażono go w nowy wyświetlacz, który jest czytelny w każdych warunkach. Ponadto zegarek ma procesor nowej generacji, który przyspiesza działanie urządzenia. Moim zdaniem seria zegarków Pacer całkowicie odsuwa w cień Polar Vantage M2. Robi to także z modelem Polar Grit X, choć tutaj temat jest bardziej złożony. Mój obszerny test Polar Pacer Pro jest poniżej! Będzie także okazja do zakupu urządzenia w niższej cenie! (więcej…)