adidas adizero adios pro
Czy to najszybsze buty świata? adizero adios Pro – najpierw Praga, teraz mistrzostwo w Gdyni

polecane

Czy to najszybsze buty świata? adizero adios Pro – najpierw Praga, teraz mistrzostwo w Gdyni

Redakcja
21 października, 2020
Aktualności

Jeśli pójdzie tak dalej, to buty do biegania adizero adios Pro zdominują wszystkie międzynarodowe zawody na długich dystansach. Buty powstały na bazie wiedzy pozyskanej bezpośrednio od elity kenijskich biegaczy. Zaprojektowane do bicia rekordów zdają się spełniać założenie – zarówno sportowców osiągających niebywałe rezultaty, jak i projektantów marki adidas. Czy poza strategiami treningowymi, odżywianiem, regeneracją, przyszedł czas na strategię związaną z doborem butów na zawody?

Peres Jepchirchir bije w Gdyni

Fot. Mistrzostwa świata w półmaratonie w Gdyni 2020

We wrześniu Kenijka Peres Jepchirchir zmiażdżyła rekord świata pokonując dystans półmaratonu w czasie 1:05:34. Najszybsza kobieta na świecie dotarła do mety w butach adizero adios Pro. Zawody, które odbyły się w Czechach podczas biegu Ready For The Restart były jednocześnie oficjalną premierą modelu w nowej kolorystyce „Dream Mile”. Buty powstały dzięki wytężonej pracy kenijskich biegaczy długodystansowych – Joyciline Jepkosgei i Rhonex Kipruto, którzy przekazywali swoje uwagi na temat prototypów bezpośrednio do inżynierów w firmie adidas.

Tak powstał opisywany dzisiaj model butów do biegania na długie dystanse – adizero adios Pro. A gdyby ktoś nie chciał używać oryginalnej nazwy producenta, to wystarczy, że zapamięta tyle, że są to aktualnie najszybsze buty na świecie. Zaprojektowane dla sportowców, którzy chcą zarazem ustanawiać nowe i łamać stare rekordy. O tym, jak dokładnie powstały buty, będzie dalej.

Niesamowity jest fakt, że Kenijka Peres Jepchirchir w miniony weekend napisała kolejny rozdział biegowej historii i to na polskiej ziemi. Wszystko wydarzyło się podczas mistrzostw świata w półmaratonie w Gdyni. Zawodniczka swój własny rekord świata ustanowiony podczas zawodów w Pradze pobiła o 18 sekund – schodząc do czasu 01:05:16. Na drugim miejscu, ze srebrnym medalem uplasowała się Niemka Melat Yisak Kejeta, która ustanowiła nowy rekord Europy, który od weekendu wynosi 1:05:18. Na nogach Kejeta również były widoczne buty adizero adios Pro.

Jacob Kiplimo pisze historię Ugandy

Fot. Mistrzostwa świata w półmaratonie w Gdyni 2020

Kibiwott Kandie również korzystał z butów adizero adios Pro, które pozwoliły na ekspresowe dotarcie do mety i wywalczenie wicemistrzostwa świata z czasem 58:54. Do zameldowania się na pierwszym miejscu zabrakło jedynie 5 sekund.

Każdy długodystansowy biegacz wie, że w trakcie biegu liczą się niuanse. To szczegóły potrafią zrobić różnicę na mecie. Drobny element, który nie pasuje do całości potrafi odebrać zwycięstwo i przechylić szalę „szczęścia” w kierunku innego zawodnika. Bieganie jest jedną z tych dyscyplin, gdzie zawodnicy mają do dyspozycji wiele interesujących rozwiązań technologicznych. W zasadzie jest to sport, który aż kipi technologią – od urządzeń zakładanych na rękę, przez odzież chłodzącą skórę lub pozwalającą osiągnąć inny efekt, a kończąc na specjalnie wyprofilowanych i przygotowywanych na miarę butów do biegania.

Fot. Prague 21.1 km Ready for the Restart / materiały prasowe adidas

Jednak technologię należy wybierać roztropnie. Warto sięgać tylko po sprawdzone rozwiązania. Buty adizero adios Pro są modelem zaprojektowanym w celu poprawy ekonomii biegu i stworzonym dla zawodników, którzy chcą pobić rekordy życiowe. Rekordy w liczbie mnogiej, ponieważ jak dowodzi przykład Kenijki Peres Jepchirchir można ustanowić rekord świata, a po kilku tygodniach ponownie go przesunąć utwierdzając rywalki w przekonaniu, że jest się aktualnie najlepszą biegaczką świata.

Fot. Prague 21.1 km Ready for the Restart / materiały prasowe adidas

Buty nawiązują do modelu adizero Pro, wprowadzonego na rynek w lutym 2020 roku, czyli tradycyjnych płaskich butów do biegania zaprojektowanych w celu zmniejszenia strat energii, dla tych którzy preferują lekki minimalizm. Jednak historia serii adizero rozpoczęła się w Berlinie 28 września 2008 r., kiedy Haile Gebrselassie pobił swój własny rekord świata w maratonie i jako pierwszy pokonał barierę 2:04 h – wtedy to przedstawił światu adizero adios 1. Następne 10 lat należało do adizero, które niosły kolejnych 4 rekordzistów.

adidas adizero adios pro

Zagłębiając się w niuanse techniczne można wyróżnić cholewkę CELERMESH zapewniającą elastyczność i przepuszczającą powietrze. Tkanina oferuje również wsparcie dla pracujących stóp, które pełni dużą rolę na długich dystansach, kiedy to zmęczone stopy potrzebują dodatkowej porcji asekuracji.

adidas adizero adios pro

Podeszwa wewnętrzna zawiera pięć sztywno połączonych, nasyconych włóknem węglowym pręcików, które zapewniają jeszcze lepszą pracę stóp podczas ruchu. Rewolucyjna technologia ukryta pod nazwą EnergyRods pozwala optymalizować ekonomikę biegu i wydłużyć utrzymanie prędkości. EnergyRods znajdują się między dwoma elementami pianki LightstrikePRO, która stanowi wyjątkowo lekką amortyzację dla ruchów. LightstrikePRO dzięki ograniczeniu strat energii pozwala również na utrzymanie pożądanej przez sportowca prędkości.

adidas adizero adios pro

Fot. Prague 21.1 km Ready for the Restart / materiały prasowe adidas

Kolejne rekordy w najszybszych butach na świecie? Ciśnie się na usta pewna ważna kwestia. Ciekawe, co by było, gdyby Peres Jepchirchir, Melat Yisak Kejeta, Kibiwott Kandie i pozostali sportowcy nie startowali w butach adizero adios Pro? Jak dużą rolę odegrały buty podczas biegu?

Każdy biegacz powie bez zastanowienia, że dalekie bieganie bez wygodnych butów nie jest możliwe. Nikogo nie trzeba przekonywać, że potrzebne są komfort, stabilizacja, dopasowanie i unikanie strat energii, aby dobiec na metę w założonym lub lepszym czasie. adidas adizero adios Pro to bez wątpienia ciekawa koncepcja, która zaowocowała gradem nowych rekordów na arenie międzynarodowej. Można zapytać o przyszłość: co przyniesie? Trzeba czekać do kolejnych dużych zawodów, ale maluje się w szybkich i medalowych kolorach.

buty adidas adizero adios pro

Dane techniczne:
✅ Cholewka: CELERMESH zapewnia elastyczność, przepuszczalność powietrza i wsparcie stopy;
✅ Podeszwa wewnętrzna: adizero adios Pro, zawiera nowe EnergyRods ułożone między dwoma elementami pianki LightstrikePRO i jest uzupełniona piętą z nylonu i włókna węglowego – to innowacja zaprojektowana w celu maksymalizacji biegu przy jednoczesnym ograniczeniu strat energii;
✅ Podeszwa zewnętrzna: lekka guma, która zapewnia amortyzację, bez uszczerbku dla wagi buta;
✅ Pomiary podeszwy środkowej: pięta: 39 mm/przednia część stopy: 30.5mm – spadek: 8.5mm;
✅ Waga: 246 g/rozmiar 8.5.

adizero adios Pro dostępne są w regularnej sprzedaży. Buty można zamawiać bezpośrednio ze strony adidas.pl/adizero-running oraz w Sklepie Biegacza (online oraz stacjonarnie).

Materiał powstał we współpracy z marką adidas

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Buty do biegania po asfalcie? ASICS GEL-Nimbus 22

ASICS GEL-Nimbus 22 zmieniły moje wyobrażenie o wygodzie jaką może doświadczyć biegacz w trakcie treningu. W ostatnich latach trafiały w moje ręce wygodne buty do biegania, w których czułem komfort, bezpieczeństwo i stabilizację. Jednak ASICS GEL-Nimbus 22 tworzą osobą bajkę, piszą nową historię. (więcej…)