22. Poznań Maraton
22. Poznań Maraton z kolejnym rekordem!

polecane

22. Poznań Maraton z kolejnym rekordem!

Tomasz Wołoćko
23 października, 2023
Biegi

Petro Mamu Shaku z Erytrei i Tseginesh Mekonnin Legesse z Etiopii triumfują w 22. Poznań Maratonie. Erytrejczyk jako pierwszy zawodnik w historii poznańskiego biegu złamał barierę dwóch godzin i dziesięciu minut ustanawiając tym samym rekord imprezy (2:09:57).

22. Poznań Maraton

Walka o zwycięstwo rozegrała się na ostatnich metrach. Kibice zgromadzeni na Placu Marka byli świadkami niesamowitego finiszu. Drugi na mecie Etiopczyk Tolla Mesfin Nigusu był zaledwie o sekundę wolniejszy od triumfatora. Kolejność w PZLA Mistrzostwach Polski mężczyzn również rozstrzygnęła się na niebieskim dywanie przed metą. Z pierwszym tytułem Mistrza Polski wyjedzie z Poznania, zgodnie z zapowiedziami, Adam Nowicki. Wyprzedził on na ostatnich metrach debiutanta Mateusza Kaczora. W klasyfikacji generalnej panowie zajęli odpowiednio piąte i szóste miejsce. Brąz Mistrzostw Polski wywalczył jeden z najbardziej utytułowanych Polaków w stawce Yared Shegumo.

22. Poznań Maraton

Pierwsza na mecie Etiopka Legesse (2:27:28) bardzo szybko zostawiła w tyle rywalki i ponad połowę trasy przebiegła tylko w towarzystwie pacemakera. Tempo biegu, które zwolniło na ostatnich kilometrach, nie pozwoliło na poprawienie poznańskiego rekordu. Drugi stopień podium należał do jej rodaczki Birtukan Workineh Belay. Cieszy trzecie miejsce Moniki Jackiewicz, które dało jej jednocześnie tytuł Mistrzyni Polski.

22. Poznań Maraton

Po raz pierwszy w Poznaniu dystansowi maratońskiemu towarzyszył bieg na 5 km „Poznań Five”. Na jego trasę wyruszyło wiele czynnych i dawnych gwiazd polskiego sportu, a zwycięstwo zapewnili sobie Cezary Suchora (15:07) i Halina Rasińska (17:21).

22. Poznań Maraton

Łącznie 22. Poznań Maraton ukończyło 4100 zawodników. Reprezentowali oni 35 państw. Na trasie zagrzewała ich do walki niezawodna poznańska publiczność. Dziękujemy Biegaczom za fantastyczną atmosferę, liczny udział w imprezie i wspaniałe rezultaty. Gorące podziękowania należą się także sponsorom za wsparcie oraz kibicom za wspaniały doping. Liczymy, że spotkamy się w kolejnych edycjach!

Źródło: tekst i zdjęcia informacja prasowa; Fot. Klaudia Berda 

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Ile czasu potrzeba na przygotowanie się do maratonu?

Maraton – to wyjątkowe wyzwanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania fizycznego i mentalnego. Żeby przebiec dystans 42,195 kilometra, trzeba być kompleksowo przygotowanym – odpowiednio trenować, zdrowo jeść, unikać używek i wysypiać się. Ile czasu potrzeba na przygotowanie się do maratonu? (więcej…)