Odpowiednie dawkowanie Ketonal
Odpowiednie dawkowanie Ketonalu bez recepty

polecane

Odpowiednie dawkowanie Ketonalu bez recepty

Redakcja
23 marca, 2020
Aktualności

Odpowiednie dawkowanie Ketonalu bez recepty odgrywa istotną rolę w leczeniu dokuczliwych objawów zmian zwyrodnieniowych i chorób reumatycznych układu ruchu. Przekroczenie maksymalnej dziennej dawki leku sprzyja działaniom niepożądanym, a zbyt niskie stężenie nie przynosi ulgi.

Odpowiednie dawkowanie Ketonalu

Ketonal bez recepty – skład i mechanizm działania leku

Ketonal bez recepty obecny jest na rynku dzięki firmie SANDOZ. Ten niesteroidowy lek przeciwzapalny z grupy pochodnych kwasu propionowego wykazuje silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ustępowanie ostrego bólu, obrzęków, podwyższonej miejscowej temperatury ciała czy innych dokuczliwych objawów po zastosowaniu preparatu leczniczego możliwe jest dzięki ketoprofenowi – substancji czynnej w nim zawartej, a także składnikom pomocniczym usprawniającym jego wchłanianie.

Ketonal przeciwdziała syntezie prostaglandyn, czyli enzymów odgrywających znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego i symptomów, jakie mu towarzyszą. Preparat bierze również czynny udział w hamowaniu agregacji płytek krwi, zmniejszając ryzyko powstania groźnych dla zdrowia i życia zatorów ograniczających lub nawet zamykających światło naczynia krwionośnego.

Ketonal występuje w kilku postaciach farmaceutycznych. Najczęściej dostępny jest w formie tabletek doustnych i żelu do użytku zewnętrznego. Nierzadko podawany jest także domięśniowo. Lek dobrze i szybko wchłania się z przewodu pokarmowego do krwioobiegu. Jego działanie (w przypadku tabletki) można odczuć już po upływie 30 minut. Maksymalne stężenie w osoczu Ketonal osiąga natomiast w ciągu 90 minut. Z kolei Ketonal w ampułkach aplikowany zastrzykiem powoduje ustępowanie dokuczliwych objawów po upływie kwadransa, a maksymalne jego stężenie następuje po 45 minutach. Wchłanianie ketoprofenu do krwioobiegu najwolniej zachodzi po zastosowaniu Ketonalu w żelu, jednak lek skutecznie penetruje wszystkie tkanki od skóry aż do struktur stawowych. Maść szczególnie polecana jest w terapii skojarzonej produktów Ketonal jako uzupełnienie farmakoterapii w kapsułkach.

Odpowiednie dawkowanie Ketonalu bez recepty

Ketonal, bez względu na postać farmaceutyczną, należy stosować zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Warto także zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Aby leczenie przebiegało bezpiecznie i nie wywołało niepożądanych efektów, należy przestrzegać odpowiedniego dawkowania. Lek w formie tabletki trzeba spożyć w trakcie posiłku, popijając jedną szklanką wody lub mleka. Całkowita dobowa porcja ketoprofenu nie powinna być większa niż 200 mg.

Ketonal bez recepty dostępny jest najczęściej w dawkach 25 i 50 mg, co znacznie ułatwia jego odmierzanie i uzyskanie optymalnych efektów terapeutycznych. Preparat przeznaczony jest dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 15 roku życia. W leczeniu objawów na tle zwyrodnieniowym i reumatycznym zaleca się 1 tabletkę 50 mg co 6 godzin, z kolei w łagodzeniu dolegliwości bólowych powstałych z innych przyczyn należy zażywać 1 kapsułkę tej samej wartości co 8 godzin.

Na odpowiednie dawkowanie leku Ketonal powinny zwrócić szczególną uwagę osoby dodatkowo obciążone przewlekłymi chorobami związanymi z zaburzeniami pracy nerek i wątroby. U pacjentów z niewydolnością nerek Ketonal wydalany jest z organizmu wolniej, dlatego jego czas działania wydłużony jest o blisko 60 minut. Podobnie sytuacja wygląda u osób z niewydolnością wątroby, czyli narządem, który intensywnie metabolizuje składniki Ketonalu. Niewłaściwe funkcjonowanie narządu powoduje zwiększone stężenie substancji czynnej w krwioobiegu, co sprawia, że efekt leczniczy może zapewnić mniejsza dobowa dawka niż powszechnie przyjęta wartość 200 mg.

Kiedy stosować Ketonal?

Ketonal wskazany jest w krótkotrwałym, objawowym leczeniu dolegliwości związanych ze zmianami zwyrodnieniowymi i reumatycznymi układu kostno-stawowego. Sprawdza się w łagodzeniu niektórych zespołów bólowych niezwiązanym z układem ruchu jak bóle menstruacyjne, bóle zębów czy głowy, szczególnie o charakterze migrenowym. Ketonal to preparat ceniony przez osoby aktywne fizycznie, narażone na kontuzje, uszkodzenia powysiłkowe i różnorodne urazy mechaniczne. Można go również zażywać w stanach pooperacyjnych oraz przy nerwobólach.

Artykuł powstał we współpracy z marką SANDOZ

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Jaki prezent dla biegacza lub biegaczki? TOP 11 produktów

Wybór idealnego prezentu dla osoby, która pasjonuje się bieganiem, może wydawać się trudnym zadaniem. Bieganie to nie tylko sport, ale styl życia, który wymaga odpowiedniego wyposażenia, niezależnie od poziomu zaawansowania. Dlatego inwestycja w praktyczne, a jednocześnie trwałe akcesoria biegowe z pewnością ucieszy każdego miłośnika tej aktywności. W tym artykule przedstawimy 10 produktów, które idealnie sprawdzą się jako prezenty dla biegacza lub biegaczki – od profesjonalnej odzieży, przez buty, po drobne, ale niezwykle praktyczne dodatki.(więcej…)