Odpowiednie dawkowanie Ketonal
Odpowiednie dawkowanie Ketonalu bez recepty

polecane

Odpowiednie dawkowanie Ketonalu bez recepty

Redakcja
23 marca, 2020
Aktualności

Odpowiednie dawkowanie Ketonalu bez recepty odgrywa istotną rolę w leczeniu dokuczliwych objawów zmian zwyrodnieniowych i chorób reumatycznych układu ruchu. Przekroczenie maksymalnej dziennej dawki leku sprzyja działaniom niepożądanym, a zbyt niskie stężenie nie przynosi ulgi.

Odpowiednie dawkowanie Ketonalu

Ketonal bez recepty – skład i mechanizm działania leku

Ketonal bez recepty obecny jest na rynku dzięki firmie SANDOZ. Ten niesteroidowy lek przeciwzapalny z grupy pochodnych kwasu propionowego wykazuje silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ustępowanie ostrego bólu, obrzęków, podwyższonej miejscowej temperatury ciała czy innych dokuczliwych objawów po zastosowaniu preparatu leczniczego możliwe jest dzięki ketoprofenowi – substancji czynnej w nim zawartej, a także składnikom pomocniczym usprawniającym jego wchłanianie.

Ketonal przeciwdziała syntezie prostaglandyn, czyli enzymów odgrywających znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego i symptomów, jakie mu towarzyszą. Preparat bierze również czynny udział w hamowaniu agregacji płytek krwi, zmniejszając ryzyko powstania groźnych dla zdrowia i życia zatorów ograniczających lub nawet zamykających światło naczynia krwionośnego.

Ketonal występuje w kilku postaciach farmaceutycznych. Najczęściej dostępny jest w formie tabletek doustnych i żelu do użytku zewnętrznego. Nierzadko podawany jest także domięśniowo. Lek dobrze i szybko wchłania się z przewodu pokarmowego do krwioobiegu. Jego działanie (w przypadku tabletki) można odczuć już po upływie 30 minut. Maksymalne stężenie w osoczu Ketonal osiąga natomiast w ciągu 90 minut. Z kolei Ketonal w ampułkach aplikowany zastrzykiem powoduje ustępowanie dokuczliwych objawów po upływie kwadransa, a maksymalne jego stężenie następuje po 45 minutach. Wchłanianie ketoprofenu do krwioobiegu najwolniej zachodzi po zastosowaniu Ketonalu w żelu, jednak lek skutecznie penetruje wszystkie tkanki od skóry aż do struktur stawowych. Maść szczególnie polecana jest w terapii skojarzonej produktów Ketonal jako uzupełnienie farmakoterapii w kapsułkach.

Odpowiednie dawkowanie Ketonalu bez recepty

Ketonal, bez względu na postać farmaceutyczną, należy stosować zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Warto także zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Aby leczenie przebiegało bezpiecznie i nie wywołało niepożądanych efektów, należy przestrzegać odpowiedniego dawkowania. Lek w formie tabletki trzeba spożyć w trakcie posiłku, popijając jedną szklanką wody lub mleka. Całkowita dobowa porcja ketoprofenu nie powinna być większa niż 200 mg.

Ketonal bez recepty dostępny jest najczęściej w dawkach 25 i 50 mg, co znacznie ułatwia jego odmierzanie i uzyskanie optymalnych efektów terapeutycznych. Preparat przeznaczony jest dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 15 roku życia. W leczeniu objawów na tle zwyrodnieniowym i reumatycznym zaleca się 1 tabletkę 50 mg co 6 godzin, z kolei w łagodzeniu dolegliwości bólowych powstałych z innych przyczyn należy zażywać 1 kapsułkę tej samej wartości co 8 godzin.

Na odpowiednie dawkowanie leku Ketonal powinny zwrócić szczególną uwagę osoby dodatkowo obciążone przewlekłymi chorobami związanymi z zaburzeniami pracy nerek i wątroby. U pacjentów z niewydolnością nerek Ketonal wydalany jest z organizmu wolniej, dlatego jego czas działania wydłużony jest o blisko 60 minut. Podobnie sytuacja wygląda u osób z niewydolnością wątroby, czyli narządem, który intensywnie metabolizuje składniki Ketonalu. Niewłaściwe funkcjonowanie narządu powoduje zwiększone stężenie substancji czynnej w krwioobiegu, co sprawia, że efekt leczniczy może zapewnić mniejsza dobowa dawka niż powszechnie przyjęta wartość 200 mg.

Kiedy stosować Ketonal?

Ketonal wskazany jest w krótkotrwałym, objawowym leczeniu dolegliwości związanych ze zmianami zwyrodnieniowymi i reumatycznymi układu kostno-stawowego. Sprawdza się w łagodzeniu niektórych zespołów bólowych niezwiązanym z układem ruchu jak bóle menstruacyjne, bóle zębów czy głowy, szczególnie o charakterze migrenowym. Ketonal to preparat ceniony przez osoby aktywne fizycznie, narażone na kontuzje, uszkodzenia powysiłkowe i różnorodne urazy mechaniczne. Można go również zażywać w stanach pooperacyjnych oraz przy nerwobólach.

Artykuł powstał we współpracy z marką SANDOZ

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Runtastic Libra – inteligentna waga – recenzja

Runtastic Libra to inteligentna waga firmy Runtastic, która rozkłada na czynniki masę ciała wskazując zawartość tłuszczu, mięśni, kości i wody. Czy Runtastic Libra dobrze spisała się podczas naszego testu? Czy prawidłowo wyznacza skład ciała? Zobacz wynik. (więcej…)